Ухвала від 18.08.2025 по справі 343/1542/25

Справа №: 343/1542/25

Провадження №: 2-а/343/35/25

УХВАЛА

18 серпня 2025 року м. Долина

Суддя Долинського районного суду Івано-Франківської області Тураш В. А.,

розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 , 13.08.2025 звернулася в Долинський районний суд з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення.

Згідно адміністративного позову позивачка просить:

скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ЕГА №1834508 від 29.07.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.183 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850,00грн, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити;

стягнути з відповідача понесені судові витрати.

Вивчивши матеріали справи, вважаю, що адміністративний позов, не відповідає вимогам ст.ст.160,161 КАС України, а тому його слід залишити без руху, надавши позивачці термін для усунення недоліків, виходячи із наступного:

Ч.1 ст. 171 КАС України передбачено, що після одержання позовної заяви суддя з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи подано позов у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними), чи не має інших підстав для залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно з ст.289 КУпАП, скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а щодо постанов по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такої постанови.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).

У відповідності до вимог ч.6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

З матеріалів справи вбачається, що оскаржувана постанова була винесена 29.07.2025. Відповідно до вимог ст. 289 КУпАП, останнім днем для її оскарження було 08.08.2025.

Проте позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, лише 11.08.2025 шляхом направлення позову поштою, тобто з пропуском установленого процесуального строку на звернення до суду.

У позовній заяві ОСОБА_1 не просить поновити пропущений строк на оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення. Заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску позивачка до позову не додала .

Згідно з ч.ч.1,2 ст.123 КАС України , у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (ч.2 ст. 123 КАС України).

Окрім того, згідно з п.8 ч. 5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Подана позовна заява не відповідає вимогам статей 160 КАС України, а саме:

порушено вимоги щодо додатків до позовної заяви - до суду не надійшли копії документів, зазначених у переліку додатків.

Так, позивачка вказує, що до поданої заяви долучає: «копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю серії ІФ №001814 від 04 червня 2021 року»; «ордер про надання правової допомоги», однак, як вбачається із акту про втрату документів або перепідшивання справи, відсутність вкладень або порушень цілісності, пошкодження конверта (пакування) від 13.08.2025, складеного працівниками канцелярії Долинського районного суду Івано-Франківської області - на поштову адресу суду за номером «7750307724710» 13.08.2025 від ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) надійшов адміністративний позов за підписом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Івано-Франківській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення з додатками в двох примірниках, серед яких немає жодного примірника додатків №4 «Копія свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю серії ІФ №001814 від 04 червня 2021 року», №5 «Ордер про надання правової допомоги», №7 «Квитанція про сплату судового збору».

Отже, в порушення норм ст. 160 КАС України, позивачкою до адміністративного позову не долучено: «Копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю серії ІФ №001814 від 04 червня 2021 року», «Ордер про надання правової допомоги», «Квитанцію про сплату судового збору» які зазначені в переліку документів, що додаються до позовної заяви.

Крім того, подана позовна заява не відповідає вимогам статей 161 КАС України, а саме:

Відповідно до положень ч.3 ст. 161 КАС України , до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Велика Палата Верховного Суду у Постанові від 18.04.2020 № 543/775/17 (№ 11-1287апп18) , вказала, що чинне законодавство не містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.

У справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають. З огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення, за подання позовної заяви підлягає сплаті судовий збір, який складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб».

Правова позиція Великої Палати Верховного Суду є обов'язковою для врахування судами в силу ч. 5 ст. 242 КАС України.

Ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» встановлено, що з 01.01.2025 прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 3028,00 грн.

Отже, судовий збір за подання до суду позовної заяви про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 грн 60 коп.

Таким чином, ОСОБА_1 необхідно сплатити судовий збір у розмірі 605,60 грн за подання адміністративного позову про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення.

Позивачка вказує, що до адміністративного позову долучила квитанцію про сплату судового збору , однак як вбачається із вищевказаного акту про втрату документів або перепідшивання справи, відсутність вкладень або порушень цілісності, пошкодження конверта (пакування) від 13.08.2023, в додатку до позову вказано: «Квитанція про сплату судового збору», однак в наявності даний документ відсутній.

Отже, в порушення норм ст. 161 КАС України, позивачкою до адміністративного позову не долучено платіжне доручення про сплату судового збору (для суду), яка зазначена в переліку документів, що додаються до позовної заяви.

Відповідно до положень ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи наведене, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення слід залишити без руху та надати позивачці строк для усунення вищеназваних недоліків, в який: звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку; додати копію свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю серії ІФ №001814 від 04 червня 2021 року», ордер про надання правової допомоги та долучити документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Суд наголошує, що залишення позовної заяви без руху не є обмеженням права позивачки на доступ до правосуддя з огляду на усталену практику Європейського суду з прав людини. Встановлюючи конкретні вимоги до змісту та форми позовної заяви, до документів, які мають бути до неї додані, КАС України при цьому покладає обов'язок на суд перевірити виконання позивачкою цих вимог та підстав прийняття заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження по справі.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 161, 169, 171, 248, 256, Кодексу адміністративного судочинства України -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху.

Встановити позивачці строк для усунення недоліків адміністративного позову - десять днів з дня отримання копії ухвали про залишення адміністративного позову без руху.

Роз'яснити при цьому позивачці, що у разі невиконання вимог ухвали в зазначений строк, адміністративний позов буде їй повернуто.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту підписання суддею.

Суддя Долинського районного суду В.А. Тураш