14 серпня 2025 рокуСправа №160/18036/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
20.06.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 19.06.2025 року через систему “Електронний суд» позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) щодо неналежного розгляду скарги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 15.05.2025 року, зареєстрованої 15.05.2025 року за вх. № 18458/Л-0400-25;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) повторно розглянути скаргу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 15.05.2025 року, зареєстрованої 15.05.2025 року за вх. № 18458/Л-0400-25, і надати відповідь у чіткій відповідності до поставлених у скарзі питань.
Означені позовні вимоги позовні вимоги вмотивовані протиправністю дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 21910427) щодо неналежного розгляду скарги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 15.05.2025 року, зареєстрованої 15.05.2025 року за вх. № 18458/Л-0400-25.
21.07.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції відповідач зазначив про наступне. Так, позивачу 23.04.2002 призначено пенсію за вислугу 21 років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) в розмірі 58% відповідних сум грошового забезпечення. Відповідно до пункту “а» статті 13 Закону № 2262 в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт “а» статті 12) пенсії призначалися у таких розмірах: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Відповідно до пункту “в» статті 13 Закону № 2262 особам, зазначеним у пунктах “а» і “б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшувався на 10 процентів, а віднесеним до категорії 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Враховуючи зазначене, розмір пенсії позивача було обчислено за 21 рік в розмірі 58% відповідних сум грошового забезпечення. З 29.04.2006 набрав чинності Закон України від 04 квітня 2006 року № 3591-ІV “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців». Пункт “в» статті 13 в новій редакції Закону визначає розмір пенсій, які призначаються військовослужбовцям, звільненим зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України. Таким чином, для підвищення пенсій на 5% чи 10% учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке було раніше передбачено цим пунктом, правові підстави відсутні. Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, відповідно до якого уповноважені органи готують для перерахунку пенсії окремо на кожну особу довідки про розмір грошового забезпечення та подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. На підставі довідок, які були надані Державною податковою адміністрацією України у Дніпропетровській області від 01.08.2007 за № 59/05-026, від 17.07.2008 за № 219/05-026 були проведені наступні перерахунки пенсії: - з 01.05.2007 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року № 700 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» (далі - Постанова № 700) без врахування підвищення на 5%, в розмірі 53% від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія; - з 01.02.2008 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2008 року № 34 “Про внесення зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України» також без врахування підвищення на 5%, в розмірі 53% від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2008 перерахунок та виплату пенсії із урахуванням розміру пенсії за вислугу років 58% від розміру грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2008 в розмірі 58% від грошового забезпечення 2429,03 грн, визначеного станом на 01.05.2007, яке зазначено в довідці від 01.08.2007 за № 59/05-026, наданій Державною податковою адміністрацією України у Дніпропетровській області, та з 01.02.2008 в розмірі 58% від грошового забезпечення 4120,32 грн, визначеного станом на 01.02.2008, яке зазначено в довідці від 17.07.2008 за № 219/05-026, наданій Державною податковою адміністрацією України у Дніпропетровській області. Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Оскільки з 01.01.2008 розмір пенсії на виконання Постанови № 700 був більшим за розмір перерахованої пенсії на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі № 160/27663/23, розмір пенсійної виплати за січень 2008 року не змінився. Оскільки в рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснювати перерахунок пенсії, тому на виконання рішення суду перерахунок проведено до внесення змін до норм законодавства, а саме, до 01.01.2018 - дата проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 було переглянуто розмір доплати за період з 01.01.2008 по 31.12.2017, яка складає 24 151,88 грн. Отже, надані листи від 30.05.2024 за № 32586-21588/Л-01/8- 0400/24 та від 24.10.2024 за № 57773-43891/Л-01/8-0400/24 слід вважати не дійсними. При цьому, листами від 12.11.2024 за № 60943-44328/Л-01/8-0400/24 та від 20.11.2024 за № 62347-43519/Л-01/8-0400/24 позивачу повідомлялося про переглянутий розмір доплати на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 за період з 01.01.2008 по 31.12.2017 у сумі 24 151,88 грн. На заміну раніше надісланих листів до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 направлені листи від 12.06.2025, в яких зазначено розмір доплати за період з 01.01.2008 по 31.12.2017 у сумі 24151,88 грн. Відповідно до наказу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08.05.2023 № 749 (із змінами) “Про визначення відповідальних осіб та забезпечення контролю за виконанням судових рішень» відповідальними особами щодо виконання судових рішень управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг визначено, зокрема, начальника відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян - ОСОБА_2 , заступника начальника відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян - ОСОБА_3 . Органи Пенсійного фонду України в своїй діяльності керуються нормами чинного законодавства.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.06.2025 року зазначена вище справа розподілена та 23.06.2025 року передана судді Пруднику С.В.
25.06.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду прийнято до свого провадження означену позовну заяву та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року.
Відповідно до висновку про призначення пенсії за вислугу років згідно з Законом України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 58% грошового забезпечення.
Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснило позивачу перерахунок пенсії з 1 січня 2008 року, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення, виходячи з основного розміру пенсії 53% грошового забезпечення.
27.09.2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив надати інформацію з якого часу і на якій підставі ОСОБА_1 зменшено розмір пенсії з 58% до 53 % від розміру грошового забезпечення.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №0400-010202-8/155136 від 04.10.2023 року позивача повідомлено про те, що з 29.04.2006 набрав чинності Закон України від 04 квітня 2006 року № 3591-IV “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців".
Пункт “в» статті 13 в новій редакції Закону визначає розмір пенсій, які призначаються військовослужбовцям, звільненим зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України. Таким чином, для підвищення пенсій на 5 % чи 10 % учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке було раніше передбачено цим пунктом, правові підстави відсутні.
Враховуючи викладене, при проведенні перерахунку пенсії за нормами постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294) розмір пенсії позивача було обчислено без врахування підвищення на 5 %, в розмірі 53 % від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду.
За реплікацією «Діловодство спеціалізованого суду» встановлено, що за наслідками розгляду даної позовної заяви, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 року у справі №160/27663/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення з 01.01.2008 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) розміру пенсії за вислугу років з 58% до 53% від розміру грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2008 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) із урахуванням розміру пенсії за вислугу років 58% від розміру грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Розподіл судових витрат не здійснювався.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.03.2024 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 року в адміністративній справі №160/27663/23. Повернуто Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) з Державного бюджету України сплачену ним згідно платіжної інструкції №989 від 01.03.2024 року суму судового збору за подання апеляційної скарги в адміністративній справі №160/27663/23 в розмірі 1288 (одна тисяча двісті вісімдесят вісім) гривень 32 копійки.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2024 року у справі №160/27663/23 в задоволенні заяви Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення по справі № 160/27663/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.11.2024 року у справі №160/27663/23 заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду від 13.12.2023 року по справі №160/27663/23 залишено без задоволення.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 30.01.2025 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення. Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.11.2024 року залишено без змін.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 року заяву ОСОБА_1 про залишення без розгляду заяви від 13.01.2025 року про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду від 13.12.2023 року по справі №160/27663/23 задоволено.Заяву ОСОБА_1 від 13.01.2025 року про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду від 13.12.2023 року по справі №160/27663/23 залишено без розгляду.
Як зазначає позивач у поданій до суду позовній заяві, 15.05.2025 року на особистому прийомі, який проводила заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Корнійчук Н.І., позивач подав скаргу «На протиправні дії посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у т.ч.: начальника відділу ОСОБА_2 і заступника начальника відділу ОСОБА_3 , щодо зменшення розміру пенсії з 58% до 53% від суми грошового забезпечення упродовж 17,5 календарних років». Скарга від 15.05.2025 зареєстрована у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області 15.05.2025 за вх. № 18458/Л-0400-25. Листом від 12.06.2025 за вих. № 26661-18458/Л-01/8-0400/25 за підписом заступника начальника Головного управління Корнійчук Н.І. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивачу про результати розгляду його скарги від 15.05.2025.
Позивач також у позові зазначає, що станом на 19.06.2025 року (на дату звернення до суду) Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №160/27663/23 не виконало, ні в частині перерахунку з 01.01.2008 пенсії, ні в частині виплати пенсії за вислугу років у розмірі 58% від суми грошового забезпечення. Таким чином, упродовж 17,5 календарних років Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щомісячно нараховує і виплачує умисно зменшений розмір з 58% до 53% від суми грошового забезпечення.
Як убачається із матеріалів справи, 15.05.2025 року на особистому прийомі, який проводила заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Корнійчук Н.І., позивач звернувся із скаргою на протиправні дії посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України, у т.ч. начальника відділу Сотник І.П. і заступника начальника ОСОБА_3 , щодо зменшення розміру пенсії з 58% до 53% від суми грошового забезпечення упродовж 17,5 календарних років на ім'я заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Корнійчук Н.І.
У скарзі від 15.05.2025 заявлені вимоги (дослівно):
1. Надати належним чином завірену копія Розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із зазначенням посадових осіб, які його прийняли, дати прийняття цього розпорядження, про зменшення з 01.01.2008 розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 58% до 53% від суми грошового забезпечення.
2. Надати належним чином завірену копія Розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із зазначенням посадових осіб, які його прийняли, дати прийняття цього розпорядження, про зменшення з 01.01.2018 розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 58% до 53% від суми грошового забезпечення.
3. Повідомити, хто з посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області: начальник відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_2 та/або заступник начальника відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_3 , чи інша посадова особа, після того, як 13.01.2024 набрало законної сили рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №160/27663/23, прийняли незаконне рішення про зменшення з 01.01.2018 розміру моєї пенсії з 58% до 53% від суми грошового забезпечення.
4. Надати детальний розрахунок суми - 18445,51 грн., яку заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Корнійчук Н.І. зазначила в листах Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 03.04.2024 і від 05.04.2024 за вих. №0400-010901-5/68419, як доплату до пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2008 до 31.01.2024, яка була розрахована на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №160/27663/23.
5. Надати детальний розрахунок суми - 42597,39 грн., яку начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Козак Ю.І. зазначив в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.09.2024 за вих. № 0400-010801-5/191097, як доплату до пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2008 до 31.01.2024, яка була розрахована на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №160/27663/23.
6. Надати детальний розрахунок суми - 24151,88 грн., яку заступник начальника управління обслуговування громадян - начальник відділу розгляду звернень Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Лень Т.І. зазначила в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.11.2024 за вих. № 60943-44328/Л-01/8-0400/24, як доплату до пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2008 до 31.12.2017, яка була розрахована на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №160/27663/23.
7. Повідомити - хто конкретно з посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесе відповідальність і яку конкретно, а якщо ніхто не понесене ніякої відповідальності, то чому, за фактами систематичних, щомісячних, за період з 01.01.2008 і дотепер (15.05.2025), т.т. упродовж майже 17,5 календарних років, протиправних дій, щодо зменшення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) розміру пенсії за вислугу років з 58% до 53% від суми грошового забезпечення, у т.ч. за фактами протиправних дій, установлених рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №160/27663/23, яке набрало законної сили.
8. Зазначити місяць і рік, з якого Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відновить виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) поточної пенсії за віком із розрахунку 58% від суми відповідного грошового забезпечення.
Листом від 12.06.2025 року № 26661-18458/Л-01/8-0400/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивачу наступне. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на звернення від 15.05.2025 ОСОБА_1 (вх. № 18458/Л-0400-25 від 15.05.2024) та на особистому прийомі від 15.05.2024 (вх. № 18515/Л-0400-25 від 15.05.2024) з питання пенсійного забезпечення повідомляє, що ОСОБА_1 23.04.2002 призначено пенсію за вислугу 21 років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХИ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) в розмірі 58% відповідних сум грошового забезпечення. Відповідно до пункту “а» статті 13 Закону № 2262 в редакції, що діяла на час призначення Вам пенсії, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт “а» статті 12) пенсії призначалися у таких розмірах: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Відповідно до пункту “в» статті 13 Закону № 2262 особам, зазначеним у пунктах “а» і “б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшувався на 10 процентів, а віднесеним до категорії 2, 3 на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Отже, розмір пенсії ОСОБА_1 було обчислено за 21 рік в розмірі 58% відповідних сум грошового забезпечення. З 29.04.2006 набрав чинності Закон України від 04 квітня 2006 року № 3591 -IV “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців». Пункт “в» статті 13 в Новій редакції Закону визначає розмір пенсій, які призначаються військовослужбовцям, звільненим зі служби у зв язку з реформуванням Збройних Сил України. Таким чином, для підвищення пенсій на 5% чи 10% учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке було раніше передбачено цим пунктом, правові підстави відсутні. Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, відповідно до якого уповноважені органи готують для перерахунку пенсії окремо на кожну особу довідки про розмір грошового забезпечення та подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. На підставі довідок, які були надані Державною податковою адміністрацією України у Дніпропетровській області від 01.08.2007 за № 59/05-026, від 17.07.2008 за № 219/05-026 були проведені наступні перерахунки пенсії: з 01.05.2007 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року № 700 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» (далі - Постанова № 700) без врахування підвищення на 5%, в розмірі 53% від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія; з 01.02.2008 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2008 року № 34 “Про внесення зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України» також без врахування підвищення на 5%, в розмірі 53% від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2008 перерахунок та виплату пенсії із урахуванням розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років 58% від розміру грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 в розмірі 58% від грошового забезпечення 2429,03 грн, визначеного станом на 01.05.2007, яке зазначено в довідці від 01.08.2007 за № 59/05-026, наданій Державною податковою адміністрацією України у Дніпропетровській області, та з 01.02.2008 в розмірі 58% від грошового забезпечення 4120,32 грн, визначеного станом на 01.02.2008, яке зазначено в довідці від 17.07.2008 за № 219/05-026, наданій Державною податковою адміністрацією України у Дніпропетровській області. Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Оскільки з 01.01.2008 розмір пенсії на виконання Постанови № 700 був більшим за розмір перерахованої пенсії на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі № 160/27663/23, розмір пенсійної виплати за січень 2008 року не змінився. Оскільки в рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснювати перерахунок пенсії, тому на виконання рішення суду перерахунок проведено до внесення змін до норм законодавства, а саме, до 01.01.2018 - дата проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 було переглянуто розмір доплати за період з 01.01.2008 по 31.12.2017, яка складає 24 151,88 грн. Отже, надані листи від 30.05.2024 за № 32586-21588/Л-01/8- 0400/24 та від 24.10.2024 за № 57773-43891/Л-01/8-0400/24 слід вважати не дійсними. При цьому, листами від 12.11.2024 за № 60943-44328/Л-01/8-0400/24 та від 20.11.2024 за № 2347-43519/Л-01/8-0400/24 ОСОБА_1 повідомлялося про переглянутий розмір доплати на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 за період з 01.01.2008 по 31.12.2017 у сумі 24 151,88 грн. Також повідомлено, що на заміну раніше надісланих листів до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 направлені листи від 12.06.2025, в яких зазначено розмір доплати за період з 01.01.2008 по 31.12.2017 у сумі 24 151,88 грн. Одночасно повідомлено, що відповідно до наказу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08.05.2023 № 749 (із змінами) “Про визначення відповідальних осіб та забезпечення контролю за виконанням судових рішень» відповідальними особами щодо виконання судових рішень управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг визначено, зокрема, начальника відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян - ОСОБА_2 , заступника начальника відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян - ОСОБА_3 . Органи Пенсійного фонду України в своїй діяльності керуються нормами чинного законодавства. Відповідно до Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР “Про звернення громадян», у разі незгоди з наданою відповіддю, ОСОБА_1 має право на її оскарження в органах вищого рівня або в судовому порядку.
На звернення ОСОБА_1 . ГУ ПФУ в Дніпропетровській області також надало копії наступних документів: розрахунку на доплату пенсії за період з 01.01.2008 по 31.01.2008 та з 01.01.2018 по 31.01.2024 у сумі 18 445,54 грн, проведеного па виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 (неактуальний); розрахунків на доплату пенсії за період з 01.01.2008 по 31.01.2024 у сумі 42 597,39 грн, проведених на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 (не актуальний); розрахунку на доплату пенсії за період з 01.02.2008 по 31.12.2017 у сумі 24 151,88 грн, проведеного на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 (після перегляду розміру доплати).
Позивач у поданій до суду позовній заяві стверджує, що у листі від 12.06.2025 за вих. № 26661-18458/Л-01/8-0400/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області:
1) не надало жодної (будь якої) відповіді на вимоги, зазначені у пунктах 1, 2, 3, 5, 7, 8 скарги від 15.05.2025,
2) не повідомило про причини не розгляду вимог, зазначених у пунктах 1, 2, 3, 5, 7, 8 скарги від 15.05.2025.
У пункті 6 скарги від 15.05.2025 заявлена вимога (дослівно):
«Надати детальний розрахунок суми - 24151,88 грн., яку заступник начальника управління обслуговування громадян - начальник відділу розгляду звернень Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Лень Т.І. зазначила в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.11.2024 за вих. № 60943-44328/Л-01/8-0400/24, як доплату до пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2008 до 31.12.2017, яка була розрахована на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №160/27663/23».
На підтвердження своєї означеної вимоги позивач послався на лист заступника начальника управління обслуговування громадян - начальник відділу розгляду звернень Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Лень Т.І. від 12.11.2024 за вих. № 60943-44328/Л-01/8-0400/24 зазначено (дослівно):
«Доплата пенсії на виконання рішення суду за період з 01.01.2008 по 31.12.2017 складає 24151,88 грн.»
У відповіді на скаргу від 15.05.2025 у тексті листа від 12.06.2025 за вих. № 26661-18458/Л-01/8-0400/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області неодноразово зазначає (дослівно):
«... на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 було переглянуто розмір доплати за період з 01.01.2008 по 31.12.2017, яка складає 24151,88 грн.»,
«… листами від 12.11.2024 за № 60943-44328/Л-01/8-0400/24 та від 20.11.2024 за №62347-43519/Л-01/8-04000/24 про переглянутий розмір доплати на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 за період з 01.01.2008 по 31.12.2017 у сумі 24151,88 грн.».
Отже, у тексті листа 12.06.2025 за вих. № 26661-18458/Л-01/8-0400/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області стверджує, що розрахунок доплати у сумі 24151,88 грн. здійснений за період з 01.01.2008 (з першого січня), а до вказаного листа Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області додало розрахунок доплати на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.12.2023 у справі №160/27663/23 у сумі 24151,88 грн. за період з 01.02.2008 (першого лютого).
Окрім означеного, до листа від 12.06.2025 за вих. № 26661-18458/Л-01/8-0400/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області додало ксерокопії:
1) розрахунку доплати за період січень 2008 - січень 2024 на загальну суму 18445,51 грн. - 2 (два) примірники,
2) розрахунку доплати за період лютий 2008 - грудень 2017 на загальну суму 24151,88 грн. - 2 (два) примірники.
Згідно з Правилами організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України №1000/5 від 18.06.2015, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 червня 2015 р. за № 736/27181, напис про засвідчення копії документа складається зі слів «Згідно з оригіналом», найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії та проставляється нижче реквізиту документа «Підпис», обов'язково має бути скріплений печаткою установи.
Лише одна з чотирьох ксерокопій розрахунків завірена відповідно до Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 1000/5 від 18.06.2015.
Відповідно до Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України №1000/5 від 18.06.2015, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 червня 2015 р. за № 736/27181, підпис складається з назви посади особи, яка підписує документ (повної - якщо документ надрукований не на бланку, скороченої - на документі, надрукованому на бланку), особистого підпису, власного імені і прізвища. Дозволяється в реквізиті «Підпис» після назви посади особи зазначати вчене звання, науковий ступінь.
Проте, у жодній з чотирьох ксерокопій розрахунків, доданих до листа Головного управління Пенсійного фонду України від 12.06.2025 за вих. № 26661-18458/Л-01/8-0400/25, власне ім'я і прізвище особи, яка склала ці розрахунки.
Позивач не погоджуючись з результатами розгляду скарги від 15.05.2025 року та вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неналежного розгляду його скарги від 15.05.2025 року, звернувся до суду із даною позовною заявою.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.
Статтею 40 Конституції України визначено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів регулює Закон України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 №393/96-ВР (далі - Закон №393/96-ВР).
Цей Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №393/96-ВР громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно ст.3 Закону №393/96-ВР скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб; пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства; заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Згідно із ст. 15 Закону №393/96-ВР органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідно до статті 19 Закону №393/96 органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що кожен громадянин України має гарантоване право звернутись до уповноваженого органу із проханням сприяти реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством його прав та інтересів, а орган, до якого він звернувся, зобов'язаний об'єктивно, всебічно і вчасно перевірити доводи скарги, невідкладно вжити заходів щодо відновлення порушених прав, виявити та усунути причини та умови, які сприяли порушенням, надати мотивовану відповідь у строки встановленні статтею 20 Закону № 393/96-ВР та повідомити особу про наслідки розгляду.
При цьому, аналізуючи норми Закону №393/96-ВР, зокрема положення статті 15, можна зробити висновок, що обов'язок органів, до яких направлені звернення, повідомляти осіб про наслідки їхнього розгляду, як елемент конституційної гарантії звернення до органів публічної влади, включає і доведення змісту відповіді до заявника.
З огляду на зміст вказаного зобов'язання, орган вважається таким, що виконав передбачений Конституцією України обов'язок, якщо склав відповідь на звернення (скаргу) особи у чіткій відповідності до поставлених у ньому питань і довів зміст відповіді до заявника в обраний ним спосіб: поштою або засобами електронного зв'язку.
Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду від 31.10.2023 у справі №380/15723/22.
Як вже зазначено судом вище, 15.05.2025 року на особистому прийомі, який проводила заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Корнійчук Н.І., позивач звернувся із скаргою на протиправні дії посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України, у т.ч. начальника відділу Сотник І.П. і заступника начальника ОСОБА_3 , щодо зменшення розміру пенсії з 58% до 53% від суми грошового забезпечення упродовж 17,5 календарних років на ім'я заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Корнійчук Н.І.
У скарзі від 15.05.2025 заявлені вимоги (дослівно):
1. Надати належним чином завірену копія Розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із зазначенням посадових осіб, які його прийняли, дати прийняття цього розпорядження, про зменшення з 01.01.2008 розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 58% до 53% від суми грошового забезпечення.
2. Надати належним чином завірену копія Розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із зазначенням посадових осіб, які його прийняли, дати прийняття цього розпорядження, про зменшення з 01.01.2018 розміру пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 58% до 53% від суми грошового забезпечення.
3. Повідомити, хто з посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області: начальник відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Сотник І.П. та/або заступник начальника відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Бурлуцький М.М., чи інша посадова особа, після того, як 13.01.2024 набрало законної сили рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №160/27663/23, прийняли незаконне рішення про зменшення з 01.01.2018 розміру моєї пенсії з 58% до 53% від суми грошового забезпечення.
4. Надати детальний розрахунок суми - 18445,51 грн., яку заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Корнійчук Н.І. зазначила в листах Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 03.04.2024 і від 05.04.2024 за вих. №0400-010901-5/68419, як доплату до пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2008 до 31.01.2024, яка була розрахована на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №160/27663/23.
5. Надати детальний розрахунок суми - 42597,39 грн., яку начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Козак Ю.І. зазначив в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.09.2024 за вих. № 0400-010801-5/191097, як доплату до пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2008 до 31.01.2024, яка була розрахована на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №160/27663/23.
6. Надати детальний розрахунок суми - 24151,88 грн., яку заступник начальника управління обслуговування громадян - начальник відділу розгляду звернень Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Лень Т.І. зазначила в листі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 12.11.2024 за вих. № 60943-44328/Л-01/8-0400/24, як доплату до пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.01.2008 до 31.12.2017, яка була розрахована на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №160/27663/23.
7. Повідомити - хто конкретно з посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області понесе відповідальність і яку конкретно, а якщо ніхто не понесене ніякої відповідальності, то чому, за фактами систематичних, щомісячних, за період з 01.01.2008 і дотепер (15.05.2025), т.т. упродовж майже 17,5 календарних років, протиправних дій, щодо зменшення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) розміру пенсії за вислугу років з 58% до 53% від суми грошового забезпечення, у т.ч. за фактами протиправних дій, установлених рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі №160/27663/23, яке набрало законної сили.
8. Зазначити місяць і рік, з якого Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відновить виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) поточної пенсії за віком із розрахунку 58% від суми відповідного грошового забезпечення.
Листом від 12.06.2025 року №26661-18458/Л-01/8-0400/25 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивачу наступне. Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на звернення від 15.05.2025 ОСОБА_1 (вх. № 18458/Л-0400-25 від 15.05.2024) та на особистому прийомі від 15.05.2024 (вх. № 18515/Л-0400-25 від 15.05.2024) з питання пенсійного забезпечення повідомляє, що ОСОБА_1 23.04.2002 призначено пенсію за вислугу 21 років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХИ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262) в розмірі 58% відповідних сум грошового забезпечення. Відповідно до пункту “а» статті 13 Закону № 2262 в редакції, що діяла на час призначення Вам пенсії, особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт “а» статті 12) пенсії призначалися у таких розмірах: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Відповідно до пункту “в» статті 13 Закону № 2262 особам, зазначеним у пунктах “а» і “б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшувався на 10 процентів, а віднесеним до категорії 2, 3 на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Отже, розмір пенсії ОСОБА_1 було обчислено за 21 рік в розмірі 58% відповідних сум грошового забезпечення. З 29.04.2006 набрав чинності Закон України від 04 квітня 2006 року № 3591 -IV “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців». Пункт “в» статті 13 в Новій редакції Закону визначає розмір пенсій, які призначаються військовослужбовцям, звільненим зі служби у зв язку з реформуванням Збройних Сил України. Таким чином, для підвищення пенсій на 5% чи 10% учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке було раніше передбачено цим пунктом, правові підстави відсутні. Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, відповідно до якого уповноважені органи готують для перерахунку пенсії окремо на кожну особу довідки про розмір грошового забезпечення та подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України. На підставі довідок, які були надані Державною податковою адміністрацією України у Дніпропетровській області від 01.08.2007 за № 59/05-026, від 17.07.2008 за № 219/05-026 були проведені наступні перерахунки пенсії: з 01.05.2007 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 року № 700 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» (далі - Постанова № 700) без врахування підвищення на 5%, в розмірі 53% від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія; з 01.02.2008 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 лютого 2008 року № 34 “Про внесення зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України» також без врахування підвищення на 5%, в розмірі 53% від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.01.2008 перерахунок та виплату пенсії із урахуванням розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років 58% від розміру грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2008 в розмірі 58% від грошового забезпечення 2429,03 грн, визначеного станом на 01.05.2007, яке зазначено в довідці від 01.08.2007 за № 59/05-026, наданій Державною податковою адміністрацією України у Дніпропетровській області, та з 01.02.2008 в розмірі 58% від грошового забезпечення 4120,32 грн, визначеного станом на 01.02.2008, яке зазначено в довідці від 17.07.2008 за № 219/05-026, наданій Державною податковою адміністрацією України у Дніпропетровській області. Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Оскільки з 01.01.2008 розмір пенсії на виконання Постанови № 700 був більшим за розмір перерахованої пенсії на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі № 160/27663/23, розмір пенсійної виплати за січень 2008 року не змінився. Оскільки в рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснювати перерахунок пенсії, тому на виконання рішення суду перерахунок проведено до внесення змін до норм законодавства, а саме, до 01.01.2018 - дата проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 було переглянуто розмір доплати за період з 01.01.2008 по 31.12.2017, яка складає 24 151,88 грн. Отже, надані листи від 30.05.2024 за № 32586-21588/Л-01/8- 0400/24 та від 24.10.2024 за № 57773-43891/Л-01/8-0400/24 слід вважати не дійсними. При цьому, листами від 12.11.2024 за № 60943-44328/Л-01/8-0400/24 та від 20.11.2024 за № 2347-43519/Л-01/8-0400/24 ОСОБА_1 повідомлялося про переглянутий розмір доплати на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 за період з 01.01.2008 по 31.12.2017 у сумі 24 151,88 грн. Також повідомлено, що на заміну раніше надісланих листів до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 направлені листи від 12.06.2025, в яких зазначено розмір доплати за період з 01.01.2008 по 31.12.2017 у сумі 24 151,88 грн. Одночасно повідомлено, що відповідно до наказу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 08.05.2023 № 749 (із змінами) “Про визначення відповідальних осіб та забезпечення контролю за виконанням судових рішень» відповідальними особами щодо виконання судових рішень управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг визначено, зокрема, начальника відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян - ОСОБА_2 , заступника начальника відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян - ОСОБА_3 . Органи Пенсійного фонду України в своїй діяльності керуються нормами чинного законодавства. Відповідно до Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР “Про звернення громадян», у разі незгоди з наданою відповіддю, ОСОБА_1 має право на її оскарження в органах вищого рівня або в судовому порядку.
На звернення ОСОБА_1 . ГУ ПФУ в Дніпропетровській області також надало копії наступних документів: розрахунку на доплату пенсії за період з 01.01.2008 по 31.01.2008 та з 01.01.2018 по 31.01.2024 у сумі 18 445,54 грн, проведеного па виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 (неактуальний); розрахунків на доплату пенсії за період з 01.01.2008 по 31.01.2024 у сумі 42 597,39 грн, проведених на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 (не актуальний); розрахунку на доплату пенсії за період з 01.02.2008 по 31.12.2017 у сумі 24 151,88 грн, проведеного на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду 13.12.2023 у справі № 160/27663/23 (після перегляду розміру доплати).
Отже, а даному випадку суд вважає, що відповідач під час опрацювання заяви позивача надав розгорнуту відповідь, діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законами України Про звернення громадян, а незгода позивача з позицією, яка викладена у листі від 12.06.2025 року №26661-18458/Л-01/8-0400/25, не може свідчити про порушення вимог Закону України «Про звернення громадян».
Крім того, слід звернути увагу, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Тому, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Завданням адміністративного судочинства, згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Частина 1 та 2 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Право на судовий захист, гарантоване статтею 55 Конституції України і конкретизоване в інших законах, передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Під підставою адміністративного позову слід розуміти обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, доводить факт порушення своїх прав.
Водночас, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин; вирішуючи спір суд повинен встановити, що у зв'язку з прийнятим рішенням, вчиненням дії чи допущенням бездіяльності суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи інтереси особи у сфері публічно-правових відносин; при цьому, обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
При зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який би міг відновити його становище та захистити порушене, на його думку право. Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних відносин (предмет та підстави позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
Вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись, зокрема з поміж іншого, про наявність права на позов у матеріальному розумінні, а також встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення). З цією метою суд повинен з'ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підставу позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб та чи забезпечить такий спосіб захисту відповідного порушеного права позивача, враховуючи при цьому наступний етап процесу - виконання судового рішення.
Перед усім завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, причому, захист прав, свобод та інтересів особи є похідним, тобто, передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії можливе лише у разі, якщо такий суб'єкт повинен був вчинити такі дії (або прийняти відповідне рішення) згідно з законодавством і, невчинення цих дій (неприйняття рішення) порушує права позивача.
Позивачем не наведено жодних обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод та інтересів при здійсненні відповідачем його функцій у сфері публічно-правових відносин, а лише висловлено незгоду зі змістом відповіді на його звернення.
Той факт, що зміст роз'яснень, на думку позивача, не забезпечив поновлення порушених, на його думку, прав, не свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, допущену ним під час розгляду звернення.
Зазначений висновок викладений у постанові Верховного Суду від 25.09.2019 у справі № 814/2467/17. Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Підсумовуючи наведене, суд не може погодитись з доводами позивача, викладеними у позовній заяві та вважає, що відповідач діяв у межах повноважень, у повній відповідності до приписів частини 2 статті 2 КАС України, згідно з якими суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти та приймати рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1, ч.5 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Відповідно до приписів ст.139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник