65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
"14" серпня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/1736/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Демешина О. А., розглянувши матеріали справи № 916/1736/24
За заявою боржника: фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 )
про неплатоспроможність
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність.
Ухвалою Господарського суду Одеської області 24.04.2024 (суддя Грабован Л.І.) заяву ОСОБА_1 про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність прийнято до розгляду.
Ухвалою Господарського суду Одеської області 08.05.2024 (суддя Грабован Л.І.) відкрито провадження у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 , введено процедуру реструктуризації боргів, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, призначено керуючим реструктуризацією боржника арбітражного керуючого Данілова А.І.
Ухвалою попереднього засідання від 17.07.2024 (суддя Грабован Л.І.) визначено розмір та перелік визнаних вимог кредиторів: ОСОБА_2 в сумі 14 736 101, 20 грн. та 6056 грн. судового збору.
Ухвалою Господарського суду Одеської області 29.07.2024 (суддя Грабован Л.І.) затверджено план реструктуризації боргів боржника ОСОБА_1 , припинено повноваження керуючого реструктуризацією арбітражного керуючого Данілова А.І.
Ухвалою Господарського суду Одеської області 07.08.2024 (суддя Грабован Л.І.) затверджено звіт про виконання плану реструктуризації боргів боржника ОСОБА_1 ,
припинено процедуру реструктуризації боргів, припинено дію мораторію на задоволення вимог кредиторів, звільнено ОСОБА_1 від боргів, вимоги конкурсних кредиторів, які не були заявлені в установлений Кодексом України з процедур банкрутства строк або були відхилені господарським судом, визнано погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнано такими, що не підлягають виконанню, провадження у справі №916/1736/24 про неплатоспроможність ОСОБА_1 закрито.
Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 23.04.2025 апеляційну скаргу ОСОБА_3 задоволено, Ухвалу Господарського суду Одеської області від 29.07.2024 про затвердження плану реструктуризації боргів боржника та ухвалу Господарського суду Одеської області від 07.08.2024 про закриття провадження у справі про неплатоспроможність у зв'язку з виконанням боржником плану реструктуризації боргів у справі №916/1736/24 - скасовано; справу №916/1736/24 направлено до Господарського суду Одеської області для продовження розгляду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.05.2025 призначено суддю Демешина О.А.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 08.05.2025 суддею Демешиним О.А. прийнято до провадження справу № 916/1736/24 про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 .
Постановою Верховного Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 02.07.2025 касаційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, Постанову Південно-Західного апеляційного господарського суду від 23.04.2025 залишено без змін.
До господарського суду надійшла заява ОСОБА_1 про затвердження плану реструктуризації боргів, погодженого боржником та схваленого кредитором. Також ОСОБА_2 звернувся до суду з аналогічною заявою про затвердження плану реструктуризації боргів боржника.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Так, за результатами попереднього засідання суду визначено кредиторів боржника ОСОБА_1 , а саме: ОСОБА_2 в сумі 14 736 101, 20 грн. та 6056 грн. судового збору.
Станом на теперішній час, кредиторські вимоги ОСОБА_2 до боржника ОСОБА_1 є єдиними вимогами, що визнані судом у цій справі.
Втім, в ході подальшого розгляду справи було встановлено заборгованість боржника також й перед ОСОБА_3 .
Однак, зобов'язання подати до господарського суду письмову заяву з вимогами до боржника у строк, встановлений ст. 45 КУзПБ, ОСОБА_3 не виконано.
Оскільки, після публікації оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність інших заяв з кредиторськими вимогами до суду не надходило, в тому числі й після перегляду справи в апеляційній інстанції, зокрема за скаргою ОСОБА_3 , керуючим реструктуризацією вжито заходів з додаткового повідомлення ОСОБА_3 про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 , про можливість звернення з кредиторською заявою до цієї справи, а також наслідки не звернення з кредиторськими вимогами.
Таке повідомлення до ОСОБА_3 було надіслано 01.08.2025, про що свідчать поштова накладна та опис вкладення у лист, додані до матеріалів справи. Власне, про те, що на розгляді Господарського суд Одеської області знаходиться справа про неплатоспроможність ОСОБА_1 пані ОСОБА_3 було відомо і без повідомлення її керуючим реструктуризації, оскільки, як зазначалось вище, Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 23.04.2025р. за її апеляційною скаргою справу було направлено до Господарського суду Одеської області для продовження розгляду. Однак, будь-яких заходів щодо подання до суду заяви про визнання її кредиторських вимог до боржника ОСОБА_3 не було здійснено.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 120 Кодексу України з процедур банкрутства з моменту відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника пред'явлення кредиторами вимог до боржника та задоволення таких вимог може відбуватися лише в межах провадження у справі про неплатоспроможність та у порядку, передбаченому цим Кодексом.
За приписами ч.1 ст. 122 Кодексу України з процедур банкрутства подання кредиторами грошових вимог до боржника та їх розгляд керуючим реструктуризацією здійснюються в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб.
За приписами ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки" діє в інтересах власників облігацій, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Так, згідно ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.
Заяви з вимогами конкурсних кредиторів або забезпечених кредиторів, подані в межах строку, визначеного частиною першою цієї статті, розглядаються господарським судом у попередньому засіданні суду.
Відповідно до ч.ч. 2, 8 ст. 123 Кодексу України з процедур банкрутства основними завданнями зборів кредиторів у процедурі реструктуризації боргів боржника є: розгляд звіту керуючого реструктуризацією про результати перевірки декларації про майновий стан боржника; розгляд проекту плану реструктуризації боргів боржника; прийняття рішення про схвалення плану реструктуризації боргів боржника або про звернення з клопотанням до господарського суду про перехід до процедури погашення боргів боржника або про закриття провадження у справі про неплатоспроможність.
До компетенції зборів кредиторів належить прийняття рішення про: схвалення плану реструктуризації боргів боржника; відмову у схваленні плану реструктуризації боргів та звернення до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом та введення процедури погашення боргів боржника або з клопотанням про закриття провадження у справі про неплатоспроможність; звернення у випадках, передбачених цим Кодексом, до господарського суду з клопотанням про призначення керуючого реструктуризацією або керуючого реалізацією; звернення до господарського суду з клопотанням про закриття процедури реструктуризації боргів у зв'язку з невиконанням або неможливістю виконання плану реструктуризації боргів та введення процедури погашення боргів боржника; звернення до господарського суду з клопотанням про відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень; інші питання, передбачені законодавством.
Так, як вже було зазначено вище, оскільки ухвалу суду, якою було затверджено план реструктуризації боргів боржника скасовано, а справу направлено до Господарського суду Одеської області для продовження розгляду, суд розглядає наявний в матеріалах справи план реструктуризації та клопотання сторін щодо його затвердження.
Матеріали справи містять заяву керуючого реструктуризацією про затвердження плану реструктуризації боргів боржника у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 , про що додано протокол №1 зборів кредиторів.
За наданими клопотаннями боржника ОСОБА_1 від 11.08.2025 та кредитора ОСОБА_2 від 12.08.2025, сторони просять суд затвердити план реструктуризації боргів боржника від 05.07.2024, схвалений кредитором та погоджений боржником.
Згідно ч. 1 ст. 126 Кодексу України з процедур банкрутства керуючий реструктуризацією протягом трьох днів з дня схвалення зборами кредиторів погодженого з боржником плану реструктуризації боргів подає до господарського суду заяву про затвердження плану реструктуризації боргів.
Керуючий реструктуризацією звернувся до господарського суду із заявою про затвердження плану реструктуризації боргів боржника, до якої додано план реструктуризації, схвалений кредитором і погоджений боржником.
Заперечень щодо плану реструктуризації боргів боржника не надходило.
За результатами попереднього засідання фізична особа ОСОБА_1 має заборгованість перед кредитором ОСОБА_2 в сумі 14 736 101, 20 грн. та 6056 грн. судового збору.
За змістом наданого та погодженого плану реструктуризації боргів боржника, передбачено часткове виконання зобов'язання боржника перед кредитором третьою особою, шляхом укладення договору позики у відповідності до норм цивільного законодавства, та прощення (списання) частини боргу кредитором.
З метою задоволення вимог кредитора та відновлення платоспроможності боржника ОСОБА_1 укладає з третьою особою ОСОБА_4 договір позики.
Відповідно до умов договору позики ОСОБА_4 надає в борг ОСОБА_1 грошові кошти у розмірі 6 000 000,00 грн. шляхом передання кредитору ОСОБА_2 готівковим способом або перерахування на банківський рахунок за наданими кредитором реквізитами.
Грошові кошти у розмірі 6 000 000,00 грн. ОСОБА_4 зобов'язується сплатити на користь кредитора ОСОБА_2 частинами або одноразовим платежем не пізніше десяти календарних днів з дня затвердження судом плану реструктуризації.
Після отримання кредитором ОСОБА_2 грошових коштів у розмірі 6 000 000,00 грн. в рамках виконання плану реструктуризації, інша частина заборгованості у розмірі 8 736 101,20 грн. вважається прощеною кредитором.
Строк виконання плану реструктуризації боргів боржника становить десять календарних днів з дня затвердженням господарським судом даного плану реструктуризації.
Згідно ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства реструктуризація боргів боржника - судова процедура у справі про неплатоспроможність фізичної особи, що застосовується з метою відновлення платоспроможності боржника шляхом зміни способу та порядку виконання його зобов'язань згідно з планом реструктуризації боргів боржника.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Кодексу України з процедур банкрутства план реструктуризації боргів боржника розробляється з метою відновлення платоспроможності боржника.
За приписами ч. 7 ст. 126 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд зобов'язаний затвердити план реструктуризації боргів боржника, якщо такий план схвалений кредиторами та боржником.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 127 Кодексу України з процедур банкрутства план реструктуризації боргів боржника набирає чинності з дня його затвердження господарським судом і є обов'язковим для боржника та кредиторів.
З дня затвердження судом плану реструктуризації боргів боржника вимоги, включені до такого плану, можуть бути задоволені лише у порядку і спосіб, визначені в плані реструктуризації боргів боржника.
З аналізу викладених обставин та наявних доказів, враховуючи наведені норми, суд дійшов до висновку, що фізична особа ОСОБА_1 має можливість відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів через виконання плану реструктуризації, а тому суд вважає за можливе затвердити план реструктуризації боргів ОСОБА_1 .
Згідно ч. 5 ст. 127 Кодексу України з процедур банкрутства з дня затвердження судом плану реструктуризації боргів припиняються повноваження керуючого реструктуризацією.
У зв'язку з тим, що план реструктуризації боргів не передбачає подальшу участь керуючого реструктуризацією у виконанні такого плану, суд припиняє повноваження керуючого реструктуризацією майна фізичної особи ОСОБА_1 арбітражного керуючого Данілова А.І.
З дня затвердження судом плану реструктуризації боргів боржника вимоги, включені до такого плану, можуть бути задоволені лише у порядку і спосіб, визначені в плані реструктуризації боргів боржника.
Відповідно до ч. 1 ст. 128 Кодексу України з процедур банкрутства з дня затвердження плану реструктуризації боргів боржник починає погашення вимог кредиторів згідно з умовами такого плану.
Керуючись ст. 1, ст. 123 - 128 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234 ГПК України, суд -
1. Затвердити план реструктуризації боргів фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ).
2. Припинити повноваження керуючого реструктуризацією боргів фізичної особи ОСОБА_1 арбітражного керуючого Данілова Артема Івановича (свідоцтво №486 від 04.04.2013).
3. План реструктуризації боргів ОСОБА_1 набирає чинності з дня його затвердження господарським судом і є обов'язковим для боржника та кредиторів.
4. З дня затвердження судом плану реструктуризації боргів боржника вимоги, включені до такого плану, можуть бути задоволені лише у порядку і спосіб, визначені в плані реструктуризації боргів боржника.
5. Крім договорів, які передбачені планом реструктуризації боргів, ОСОБА_1 протягом реструктуризації не має права:
- здійснювати правочини щодо відчуження або обтяження нерухомого та рухомого майна боржника, включаючи майнові і немайнові об'єкти, цінні папери тощо, вартість яких перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати;
- укладати договори позики, довічного утримання, уступки вимоги, переведення боргу, передачі в довірче управління майна боржника;
- виступати поручителем за зобов'язаннями інших осіб.
6. Протягом дії плану реструктуризації боргів боржник ОСОБА_1 зобов'язаний повідомляти кредиторів, включених до плану реструктуризації боргів, про істотні зміни у своєму майновому стані, а також про отримання позик і кредитів, у тому числі про придбання товарів у кредит, повідомляти інші сторони перед укладенням таких договорів про введення щодо нього процедури реструктуризації боргів.
7. Не пізніше п'яти днів після закінчення строку виконання плану реструктуризації боргів боржника, а також за наявності підстав для дострокового припинення процедури реструктуризації боргів боржник ОСОБА_1 зобов'язаний надати суду та кредиторам, включеним до плану реструктуризації боргів, звіт про виконання плану реструктуризації боргів з доданням доказів задоволення вимог кредиторів згідно з таким планом.
Ухвала набрала законної сили 14.08.2025
та може бути оскаржена в порядку ст.ст. 253-259 ГПК України.
Повну ухвалу складено 15.08.2025.
Суддя О.А. Демешин