09.07.2025 року м. Дніпро Справа № 908/1979/24
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Чус О.В. (доповідач)
судді: Дармін М.О., Кощеєв І.М.
секретар судового засідання: Солодова І.М.
за участю представників сторін:
від позивача: Мироненко Н.О. (поза межами суду) - самопредставництво;
від відповідача: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжресурспроект» на рішення Господарського суду Запорізької області від 20.01.2025 (повне рішення складено 27.01.2025, суддя Азізбекян Т.А.) у справі № 908/1979/24
за позовом Запорізької міської ради, м. Запоріжжя
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжресурспроект», м. Запоріжжя
про стягнення 471 656,45 грн.,
Короткий зміст позовних вимог.
До Господарського суду Запорізької області 18.07.2024 звернулась Запорізька міська рада з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжресурспроект» про стягнення з відповідача заборгованості за договором оренди землі №202001000100082 від 03.03.2020, за період з 01.01.2022 по 31.12.2023 в розмірі 471 656,45 грн.
Позовні вимоги вмотивовані неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов'язань за договором оренди землі від 03.03.2020 №202001000100082 щодо сплати орендних платежів, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість з орендної плати за період 01.01.2022 по 31.12.2023 у загальному розмірі 471 656,45 грн. Посилаючись на приписи ст.ст. 11, 525, 526 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України, позивач просить суд позов задовольнити.
Короткий зміст оскаржуваного судового рішення у справі.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 20.01.2025 у справі № 908/1979/24 позов задоволено.
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжресурспроект» (69002, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 63, код ЄДРПОУ 35346086) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915; на розрахунковий рахунок UА508999980334139812000008479, отримувач: Головне управління казначейства у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37941997, код 18010600) заборгованість за договором оренди землі №202001000100082 від 03.03.2020, за період з 01.01.2022 по 31.12.2023р. в розмірі 471 656,45 грн.
Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжресурспроект» (69002, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 63, код ЄДРПОУ 35346086) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915), р/р № UА058201720344270024000034816, в Державній Казначейській службі України м. Київ, ЄДРПОУ 02140892) судовий збір у розмірі 5 659,88 грн.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю “Запоріжресурспроект», через систему “Електронний суд», звернулось до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду від 20.01.2025 та ухвалити нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу.
Скаржник не погоджується з оскаржуваним рішенням у зв'язку з неповним дослідженням всіх обставин справи та вважає, що таке рішення винесено з порушенням матеріального та процесуального законодавства, ґрунтується на неповно з'ясованих обставинах та належним чином не мотивовано.
На підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України від 12 травня 2015 року № З 89-УШ "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" на території України введено воєнний стан. Посилаючись на лист Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 за №2024/02.02-7.1 п. 69 підрозділу 10 "Перехідні положення" Податкового кодексу України, перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначений Постановою Кабінету міністрів України від 06 грудня 2022 року за №1364, а також на Наказ від 22.12.2022 №309 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, та згідно з додатком (Переліком) до вказаного Наказу, актуалізованим станом на 27.02.2023, у п. 2.3 "Запорізька область" зазначено, що вся територія Запорізького району, де Запорізька територіальна громада і, відповідно, м. Запоріжжя знаходиться та є його невід'ємною частиною, віднесені до територій на яких ведуться активні бойові дії. Тобто, земельна ділянка за адресою: м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 28-30, отримана ТОВ «Запоріжресурспроект» на підставі Договору оренди землі за №202001000100082 від 03.03.2020 року, розташована саме на території, де ведуться активні бойові дії з 12.03.2022 року.
Роз'яснення від 12.12.2022 Державної податкової служби України за якими ключовою умовою, за якою у платників податків у період дії воєнного стану в Україні виникає право їх не нараховувати та не сплачувати, є визначений Кабінетом Міністрів України перелік територій, в зв'язку з чим, вважаємо, що ТОВ «Запоріжресурспроект» відповідно до пп. 69.14, п. 69 підрозділу 10 "Перехідні положення" Податкового кодексу України під час дії воєнного стану може не нараховувати та не сплачувати плату за землю до його закінчення.
Також судом першої інстанції не взято до уваги, що ТОВ «Запоріжресурспроект», відповідно до п. 69.1 ст. 69 Податкового кодексу України подало до контролюючого органу пакет документів, що підтверджує його статус, як платника, який не може виконувати свої податкові зобов'язання. Згідно з витягом з інформаційно-комунікаційної системи ДПС, щодо стану розрахунків платника з бюджетом та сплати єдиного внеску, станом на 07.08.2024 , в графі - орендна плата з юридичних осіб значився борг в сумі 32 464,20 грн, а не 471 656,45 грн. як заявляє Запорізька міська рада в своїх позовних вимогах. Необхідним є зазначити, що борг в сумі 32 464,20 грн. сплачено.
Апелянт вважає, що Запорізька міська рада не є стороною (суб'єктом) правовідносин, що стосуються адміністрування податків і зборів, а відтак при подачі позову до Господарського суду Запорізької області, Запорізькою міською радою, було порушено принцип судової юрисдикції, що не передбачає розгляд справ вказаної категорії зазначеним судом, а належить до компетенції адміністративних судів України в межах норм, передбачених кодексом адміністративного судочинства України, так як стороною у публічно-правовому спорі виступає суб'єкт владних повноважень, а саме Державна податкова служба.
Узагальнений виклад позицій інших учасників справи.
Від Запорізької міської ради до ЦАГС надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому просить: залишити апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжресурспроект» на рішення Господарського суду Запорізької області від 20.01.2025 у справі № 908/1979/24 без задоволення; рішення Господарського суду Запорізької області від 20.01.2025 у справі № 908/1979/24 залишити без змін.
Відзив обґрунтований наступним.
Орендована Відповідачем земельна ділянка розташована безпосередньо у місті Запоріжжі, в межах Запорізької міської територіальної громади. Загальновідомим є той факт, що на території міста Запоріжжя ніколи починаючи з 24.02.2022 не велися і не ведуться активні бойові дії, вона не є тимчасово окупованою Російською Федерацією.
Відповідно до чинної редакції Переліку територій, станом на момент набрання чинності Законом №3050, територія Запорізького району Запорізької області, до складу якої входить територія Запорізької міської територіальної громади, не знаходилась в зоні активних бойових дій або в зоні тимчасово окупованих російською федерацією територій України. За таких обставин, у Відповідача-Апелянта відсутні правові підстави для звільнення від оплати орендної плати за укладеним Договором за вказаний період.
Зміни до Договору оренди земельної ділянки №202001000100082 від 03.03.2020 щодо звільнення Відповідача як орендаря від сплати орендних платежів у 2022-2023 роках сторонами не вносилися, жодного рішення щодо звільнення від цих платежів будь-яких орендарів земельних ділянок на території м. Запоріжжя Запорізькою міською радою не приймалося.
Позивач вважає вимоги щодо обов'язку Відповідача сплачувати орендну плату у 2022 році обґрунтованими, доведеними, правомірними та такими, що підлягають задоволенню.
Між Позивачем і Відповідачем існують саме договірні відносини, а не податкові, тож предметом спору по даній справі виступає заборгованість Відповідача у зв'язку з неповною сплатою орендної плати за користування земельною ділянкою за Договором оренди землі №202001000100082 від 03.03.2020. Відтак, між сторонами існують господарські правовідносини.
Рух справи в суді апеляційної інстанції.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.02.2025 у даній справі визначена колегія суддів у складі: головуючий, доповідач суддя Чус О.В., судді: Кощеєв І.М., Дармін М.О.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 21.02.2025 відкладено вирішення питань, пов'язаних з рухом апеляційної скарги, до надходження до Центрального апеляційного господарського суду матеріалів справи № 908/1979/24. Доручено Господарському суду Запорізької області надіслати до Центрального апеляційного господарського суду матеріали справи № 908/1979/24.
27.02.2025 матеріали даної справи надійшли до ЦАГС.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 03.03.2025 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжресурспроект» на рішення Господарського суду Запорізької області від 20.01.2025 у справі № 908/1979/24; розгляд апеляційної скарги призначено у судовому засіданні на 09.07.2025 о 11 год. 20 хв.
У судове засідання 09.07.2025 з'явився представник позивача. Відповідач не скористався правом участі в судовому засіданні, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином (т. 1, а.с. 132).
Частиною 12 ст. 270 ГПК України передбачено, що неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Представник позивача заперечив проти доводів апеляційної скарги, просив відмовити у її задоволенні.
У судовому засіданні 09.07.2025 колегією суддів оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Встановлені судом обставини справи.
03.03.2020 між Запорізькою міською радою (Орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Запоріжресурспроект» (Орендар, відповідач) укладений договір оренди землі №202001000100082, за умовами п. 1. якого Орендодавець відповідно до рішення сорок другої сесії сьомого скликання Запорізької міської ради №60/77 від 28.08.2019р. надає, а Орендар приймає в оренду земельку ділянку для розташування багатоповерхового житлового будинку, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 28-30.
Відповідно до п. 11. Договору оренди землі, договір укладено до 28.08.2029.
Згідно п. 6. Договору оренди землі, нормативна грошова оцінка земельної ділячи становить: 6 976 445 грн. 28 коп., в цінах 2020 року.
Пунктом 12. Договору оренди землі передбачено, що плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 209 293 грн. 36 коп., що складає 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2020 року.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. (п. 13 Договору оренди)
Відповідно до п. 14 Договору оренди орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Підпунктами 31.4, 31.8 пункту 31 Договору оренди встановлено право Орендодавця вимагати від Орендаря своєчасного та повного внесення орендної плати; здійснювати контроль за виконанням умов Договору з боку Орендаря, в тому числі за правильністю індексування та повнотою перерахування орендної плати.
В свою чергу, пп. 34.4 п. 34 Договору оренди закріплено обв'язкок Орендаря своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.
До Договору оренди землі доданий розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, який є невід'ємною частиною Договору оренди.
Відповідно до акту приймання-передачі земельної ділянки для розташування багатоповерхового житлового будинку за Договором оренди землі, позивачем надано, а відповідачем прийнято в оренду земельну ділянку загальною площею 0,5334 га з кадастровим номером 2310100000:01:013:0058 (далі - Земельна ділянка).
За таких умов, у Орендаря за наслідками підписання Договору оренди виник обов'язок щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату.
Власником земельної ділянки є територіальна громада міста Запоріжжя, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №377387540 від 07.05.2024.
28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення №26 “Про встановлення розміру орендної плати за землю» (повний текст рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайту Запорізької міської ради), згідно якого Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках, від їх нормативної грошової оцінки).
Відповідно до додатку до вказаного рішення (повний текст додатку до рішення знаходиться у відкритому доступі на офіційному сайті Запорізької міської ради) річний розмір орендної плати за земельні ділянки: інші земельні ділянки м. Запоріжжя становить 3 відсотки від їх нормативної грошової оцінки.
Запорізькою міською радою складено розрахунок щодо розміру заборгованості за Договором оренди землі відповідача, за користування земельною ділянкою площею 0,5334 га, розташованою за адресою: м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 28-30, за період з 01.01.2022 по 31.12.2023.
Відповідно до п. 34.6 Договору оренди Орендар зобов'язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.
Відповідно до даних офіційного сайту Державної податкової служби України(https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki--novini-/print-553960.html) Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання статті 289 ПК України листом від 12.01.2024 №6-28-0.222-600/2-24 повідомила про значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2020 рік складав 1,0, за 2021 рік складав 1,1 та за 2022 рік складав 1,15.
Оскільки позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за договором оренди землі з 01.01.2022 по 31.12.2023, то сума заборгованості розрахована наступним чином:
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2021 році:
6 976 445,28 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2020р.) * 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок у 2020р.) = 6 976 445,28 грн.;
Розмір орендної плати у 2020 році: 6 976 445,28 грн. * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2020р.) = 209 293,36 грн.;
Відповідно до листа Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 06.05.2024 за № 06.1-14/789 за даними інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів “LОGІКА», через яку у відповідності до норм Постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 № 627 здійснюється інформаційна взаємодія між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету та органами місцевого самоврядування, а також за даними виписок управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області ТОВ “Запоріжресурспроект» загалом у 2021р. сплачено 209 293,36 грн.;
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2022 році:
6 976 445,28 грн. (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2021 року) * 1,1 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок у 2021р.) = 7 674 089,81 грн.
Розмір орендної плати у 2022 році: 7 674 089,81 грн. * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2022р.) = 230 222,69 грн.
Відповідно до листа Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 06.05.2024 за № 06.1-14/789 за даними інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів “LОGІКА», через яку у відповідності до норм Постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 № 627 здійснюється інформаційна взаємодія між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету та органами місцевого самоврядування, а також за даними виписок управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області ТОВ “Запоріжресурспроект» загалом у 2022 році сплачено 17 441,11 грн.
Таким чином, сума заборгованості з орендної плати відповідача за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 складає: 230 222,69 грн - 17 441,11 грн = 212 781,58 грн.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2023 році:
7 674 089,81 грн (нормативна грошова оцінка земельних ділянок в цінах 2022 року) * 1,15 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок у 2022 році) = 8 825 203,28 грн.
Розмір орендної плати у 2023 році: 8 825 203,28 грн. * 3 % (від нормативної грошової оцінки землі 2023 році) = 264 756,10 грн.
Відповідно до листа Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 06.05.2024 за № 06.1-14/789 за даними інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів “LОGІКА», через яку у відповідності до норм Постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 № 627 здійснюється інформаційна взаємодія між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету та органами місцевого самоврядування, а також за даними виписок управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області ТОВ “Запоріжресурспроект» загалом у 2023 році сплачено 5 881, 23 грн.
Таким чином, заявлена позивачем сума заборгованості відповідача з орендної плати за період 01.01.2023 по 31.12.2023 складає: 264 756,10 грн - 5 881,23 грн. = 258 874,87 грн.
Загальна сума заборгованості з орендної плати відповідача за період 01.01.2022 по 31.12.2023 складає: 212 781,58 грн (за 2022 рік) + 258 874,87 грн (2023 рік) = 471 656,45 грн.
З огляду на зазначене, враховуючи неналежне виконання ТОВ “Запоріжресурспроект» взятих на себе зобов'язань згідно умов Договору, Запорізька міська рада звернулася з даним позовом до суду.
Оцінка аргументів учасників справи і висновків суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч. 1). Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї (ч. 2). Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього (ч. 3). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 4).
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши доводи, наведені в апеляційній скарзі, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Об'єктом апеляційного оскарження є рішення суду першої інстанції, яким задоволено позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за договором оренди землі №202001000100082 від 03.03.2020, за період з 01.01.2022 по 31.12.2023 в розмірі 471 656,45 грн.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
Статтями 206 Земельного кодексу України та ст. 270 Податкового кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 270 Податкового кодексу України (розділ Податок на майно) об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Відповідно до вимог ст. 124 Земельного кодексу України передача землі в оренду здійснюється на підставі цивільно-правової угоди.
Статтею 1 Закону України “Про оренду землі» встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі ст. 13 цього Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
У ст. 21 Закону України “Про оренду землі» визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 24 Закону України “Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Частина 1 ст. 759 Цивільного кодексу України передбачає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
За умовами ч. 1, 5 ст. 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Підпунктом 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За приписами пп. 265.1.3 п. 265.1 ст. 265 Податкового кодексу України податок на майно складається з плати за землю.
Згідно зі ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Місцевий господарський суд виснував про доведеність позивачем правомірності заявлених позовних вимог про стягнення з відповідача 471 656,45 грн. заборгованості за договором оренди №202001000100082 від 03.03.2020, за період з 01.01.2022 по 31.12.2023. Доказів оплати відповідачем орендної плати у зазначеному розмірі за спірний період не надано, відтак, суд задовольнив позов повністю.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції про задоволення позову в повному обсязі, вважає їх помилковими, зробленими при неправильному застосуванні норм матеріального права та при неповному з'ясуванні судом обставин справи.
Так, відповідно до постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» (зі змінами) у Запорізькій області утворено Запорізький район (з адміністративним центром у місті Запоріжжя) у складі території, зокрема, Запорізької міської територіальної громади, затвердженої Кабінетом Міністрів України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово було продовжено.
Законом України від 15.03.2022 № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України доповнено підпунктом 69.14, яким передбачено, що тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Надалі, Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно", який набрав чинності 06 травня 2023 року, внесено зміни до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, зокрема, абзац перший вказаного пункту встановлював наступне:
За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Аналіз підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України в редакції чинній з 06 травня 2023 року свідчить про те, що тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року, не нараховується та не сплачується плата за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані, окрім іншого, на територіях активних бойових дій та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб-підприємців або юридичних осіб (схожий за змістом висновок щодо попередньої редакції пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України викладений у постанові Касаційного адміністративного суду від 29.10.2024 у справі № 620/5747/23).
Постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» визначено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 (зі змінами): І. Території, на яких ведуться (велися) бойові дії: 2. Території активних бойових дій: 2.3. Запорізька область: Запорізький район; код UА23060000000070350; вся територія Запорізького району; дата початку бойових дій - 12.03.2022; дата завершення бойових дій - 31.12.2022.
Тобто, за змістом вказаного Переліку вся територія Запорізького району (код UA23060000000070350) станом на момент набрання чинності Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX, віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022.
При цьому, у Переліку не міститься виключень щодо територіальних громад Запорізького району, а тому Запорізька територіальна громада, включаючи місто Запоріжжя, входить до території Запорізького району.
Таким чином, оскільки Запорізький район (UА23060000000070350), у тому числі Запорізька міська територіальна громада, з 12.03.2022 по 31.12.2022 включена до територій активних бойових дій, визначених Переліком, тому на територію Запорізької міської територіальної громади поширюється дія підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, згідно з яким за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на території Запорізької міської територіальної громади, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з 01 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року.
Аналогічну правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 25.02.2025 у справі №908/929/24.
Таким чином, з огляду на положення підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України та на той факт, що вся територія Запорізького району була віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, колегія суддів вважає, що відповідач мав право у період з 01.03.2022 по 31.12.2022 не сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, яка розташована у місті Запоріжжя.
З огляду на викладене, заборгованість відповідача за січень-лютий 2022 року складає 20 929,33 грн., розрахована наступним чином:
6 976 445,28 грн. (НГО в цінах 2021 року) х 1,1 (коефіцієнт індексації) = 7 674 089,81 грн. х 3% = 230 222,69 грн. (орендна плата за 2022 рік);
230 222,69 грн. / 12 міс. = 19 185,22 грн. (орендна плата за місяць);
19 185,22 грн. х 2 міс. = 38 370,44 грн. (орендна плата за січень-лютий 2022 року);
38 370,44 грн. - 17 441,11 грн. (сплачено відповідачем у 2022 році; т. 1, а.с. 21 на звороті) = 20 929,33 грн. (залишок боргу за 2022 рік).
У свою чергу, заборгованість відповідача за 2023 рік становить 258 874,87 грн., розрахована наступним чином:
7 674 089,81 грн. (НГО в цінах 2022 року) х 1,15 (коефіцієнт індексації) = 8 825 203,28 грн. х 3% = 264 756,10 грн. (орендна плата за 2023 рік);
264 756,10 грн. - 5 881,23 грн. (сплачено відповідачем у 2023 році; т. 1, а.с. 21 на звороті) = 258 874,87 грн. (залишок боргу за 2023 рік).
Відтак, за наявності у відповідача права в період з 01.03.2022 по 31.12.2022 не сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, що розташована у місті Запоріжжя, позовні вимоги про стягнення заборгованості з орендної плати за договором оренди №202001000100082 від 03.03.2020 підлягають задоволенню за період з 01.01.2022 по 28.02.2022, з 01.01.2023 по 31.12.2023 в загальному розмірі 279 804,20 грн. (20 929,33 грн. + 258 874,87 грн.). В решті позовних вимог слід відмовити.
З огляду на викладене, колегія суддів констатує, що доводи апеляційної скарги про наявність у відповідача права на застосування податкової пільги, передбаченої п.п. 69.14 ПК України, знайшли своє підтвердження під час апеляційного перегляду справи.
Місцевий господарський суд наведеного не врахував, що призвело до помилкових висновків про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Водночас, доводи апеляційної скарги про розмір заборгованості відповідача з орендної плати в сумі 32 464,20 грн. та її сплата відповідачем, не підтвердилися, оскільки такі доводи скаржника не були підкріплені відповідними доказами.
Аргументи скаржника про необхідність розгляду даної справи в порядку адміністративного судочинства є помилковими, оскільки цей спір виник з договірних відносин сторін та відноситься до юрисдикції господарських судів.
Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги.
Апеляційний господарський суд зазначає, що хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. ЄСПЛ зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення ЄСПЛ у справі "Трофимчук проти України").
Суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині (п. 2 ч. 1 ст. 275 ГПК України).
Відповідно до п.п.1, 3, 4 ч. 1 ст. 277 ГПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є нез'ясування обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, встановленим обставинам справи, порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону, або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Враховуючи наведене та з урахуванням меж розгляду апеляційної скарги в порядку ст. 269 ГПК України, апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а рішення місцевого господарського суду у даній справі має бути скасовано як таке, що ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права, з ухваленням нового про часткове задоволення позову. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжресурспроект» на користь Запорізької міської ради заборгованість за договором оренди землі №202001000100082 від 03.03.2020, за період з 01.01.2022 по 28.02.2022, з 01.01.2023 по 31.12.2023 в розмірі 279 804,20 грн., про що видати наказ. В решті позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 269, 270, 275-277, 282-284, 287 ГПК України, Центральний апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжресурспроект» на рішення Господарського суду Запорізької області від 20.01.2025 у справі № 908/1979/24 - задовольнити частково.
Рішення Господарського суду Запорізької області від 20.01.2025 у справі № 908/1979/24 - скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжресурспроект» (69002, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 63, ідентифікаційний код 35346086) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915) заборгованість за договором оренди землі №202001000100082 від 03.03.2020, за період з 01.01.2022 по 28.02.2022, з 01.01.2023 по 31.12.2023 в розмірі 279 804,20 грн., про що видати наказ.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжресурспроект» (69002, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 63, ідентифікаційний код 35346086) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915) витрати по сплаті судового збору за подання позову в розмірі 3 357,65 грн., про що видати наказ.
Стягнути з Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, ідентифікаційний код 04053915) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Запоріжресурспроект» (69002, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 63, ідентифікаційний код 35346086) витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 3 453,34 грн., про що видати наказ.
Видачу наказів на виконання цієї постанови доручити Господарському суду Запорізької області.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення. Право касаційного оскарження, строк на касаційне оскарження та порядок подання касаційної скарги передбачено статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.
Повна постанова складена 15.08.2025
Головуючий суддя О.В. Чус
Суддя І.М. Кощеєв
Суддя М.О. Дармін