Рішення від 15.08.2025 по справі 520/14052/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

15 серпня 2025 року Справа № 520/14052/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ), які полягають у взятті ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на військовий облік військовозобов'язаних.

- Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ), які полягають у відмові у виключенні з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).

- Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) виключити позивача з військового обліку військовозобов'язаних, а також виключити дані щодо позивача з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг».

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.

Відповідач повідомлений про розгляд справи своєчасно та належним чином, правом подання відзиву не скористався без зазначення причин.

Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.

В квітні 2025 року позивачці надійшла повістка № 1435/10 від ІНФОРМАЦІЯ_3 про з'явлення 29.04.2025 року до цього центру для уточнення персональних даних. При подальшому спілкуванні зі службовими особами вказаного ІНФОРМАЦІЯ_3 останні повідомили, що позивач знаходиться на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 та є військово зобов'язаною особою.

02.05.2025 року, позивачка подала звернення щодо виключення з військового обліку військовозобов'язаних до Відповідача.

Відповідач у відповіді від 12.05.2025 року (вих. № 10/35) підтвердив, що позивачка знаходиться на військовому обліку та є військово зобов'язаною та повідомив їй, що підстав для виключення її з військового обліку військовозобов'язаних немає. Відповідач також додав, що в результаті активних бойових дій на території м. Харкова у липні 2022 року було втрачено частину відомостей (персональних та службових) призовників, військовозобов'язаних та резервістів, в результаті чого не представляється можливим підтвердити відомості щодо взяття позивача на військовий облік військовозобов'язаних.

В червні 2004 року позивачка закінчила Харківську національну академію міського господарства і отримала повну вищу освіту за спеціальністю «Менеджмент організацій» та здобула кваліфікацію менеджера-економіста.

При цьому, ніколи не зверталася до жодного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та інших структурних підрозділів Міністерства оборони України чи інших державних органів з заявами про взяття на військовий облік військовозобов'язаних.

Крім того, позивачка ніколи не направлялася та не проходила медичний огляд з будь- якою метою військово-лікарськими комісіями у мирний час та під час воєнного стану.

Не погоджуючись з вищевказаним, позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.

У зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який діє досі.

Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено про оголошення та проведення загальної мобілізації на території, зокрема Харківської області.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі Закон № 2232-ХІІ).

Згідно ч. 11 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ (у редакції, діючій на момент подання звернення Відповідачеві та на момент подання цієї позовної заяви) жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних. Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком, беруться на військовий облік військовозобов'язаних за їхнім бажанням.

Таким чином, обов'язковою умовою взяття жінок, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в Переліку є їх придатність до проходження військової служби за станом здоров'я та їх бажання(волевиявлення).

Як було зазначено раніше, позивач ніколи не зверталася до жодного державного органу з заявами про взяття на військовий облік військовозобов'язаних і ніколи не направлялася та не проходила медичний огляд військовозобов'язаних військово- лікарськими комісіями у мирний час та під час воєнного стану.

Наказом Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року № 313 затверджений «Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов'язаних» (надалі - Перелік №313).

Медичну або фармацевтичну спеціальність позивачка не здобувала.

В частині сьомій статті 1 Закону №2232-ХІІ закріплено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, ОМС, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки АРК, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.22 року № 1487, визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік), зокрема територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності.

Відповідно до пункту 2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до пунктів 1, 8, 9, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою КМУ від 23.02.2022 року № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно- територіальної одиниці, забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки АРК, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, крім іншого: ведуть військовий облік військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи. У відповіді від 12.05.2025 року (вих. № 10/35) Відповідач фактично зазначає, що документи, які є підставою для взяття на військовий облік військовозобов'язаних в нього відсутні.

З урахуванням зазначеного, Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого належить вирішення питання щодо взяття осіб на військовий облік та виключення з військового обліку військовозобов'язаних, після отримання заяви про виключення з військового обліку військовозобов'язаних повинен був прийняти рішення, надавши оцінку наданим відомостям, однак залишив заяву без задоволення з формальних підстав, що свідчить про протиправність такого рішення.

Тому, права Позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити Позивача з військового обліку військовозобов'язаних, а також виключити дані щодо Позивача з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», якщо вони там наявні.

Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 258, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ), які полягають у взятті ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) на військовий облік військовозобов'язаних.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ), які полягають у відмові у виключенні з військового обліку військовозобов'язаних ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ).

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) виключити позивача з військового обліку військовозобов'язаних, а також виключити дані щодо позивача з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Сагайдак В.В.