Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
15 серпня 2025 р. №520/12756/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною відмову Листом заступника начальника Головного управління ДПС у Харківській області - Світлани Подсохи №110/ЗПІ/20-40-24-13-12 від 14.05.2025 в задоволенні запиту на інформацію від 11 травня поточного року щодо сплати депутатом VIII скликання Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області - ОСОБА_2 відповідних податків на земельні ділянки дата набуття права: 14.04.2020 загальна площа (м2): 9935 та дата набуття права: 14.04.2020 загальна площа (м2): 54102 і дата набуття права: 11.12.2014 загальна площа (м2): 7267 та дата набуття права: 23.05.2017 загальна площа (м2): 40195 і дата набуття права: 23.05.2017 загальна площа (м2): 23856 та дата набуття права: 04.05.2017 загальна площа (м2): 10791 і дата набуття права: 06.03.2017 загальна площа (м2): 88233 та дата набуття права: 13.03.2017 загальна площа (м2): 10447 і дата набуття права: 21.03.2017 загальна площа (м2): 63866 та дата набуття права: 23.02. 2017 загальна площа (м2): 63989 і дата набуття права: 23.02.2017 загальна площа (м2): 64325 та дата набуття права: 03.02.2017 загальна площа (м2): 100184 і дата набуття права: 18.01.2017 загальна площа (м2): 61551 та дата набуття права: 18.01.2017 загальна площа (м2): 71255 і дата набуття права: 10.01.2017 загальна площа (м2): 61464, а також дата набуття права: 25.12.2016 вісімдесят сім земельних ділянок по загальна площа (м2): 207 кожна, а всього 18009 (м2): та дата набуття права: 20.11.2012 загальна площа (м2): 996 і дата набуття права: 11.12.2014 загальна площа (м2): 56026 та дата набуття права: 11.12.2014 загальна площа (м2): 27785 і дата набуття права: 23.12.2002 загальна площа (м2):5989 та дата набуття права: 23.12.2002 загальна площа (м2): 96093 і дата набуття права: 23.12.2002 загальна площа (м2): 39983 та дата набуття права: 09.10.2014 загальна площа (м2): 1000 і дата набуття права: 26.12.2014 загальна площа (м2): 63989 та дата набуття права: 02.12.2021 загальна площа (м2): 5953 і дата набуття права: 02.12.2021 загальна площа (м2): загальна площа (м2): 5070 та дата набуття права: 13.12.2021 загальна площа (м2): 1046 інший вид майна: екскаватор дата набуття права: 07.05.2008 марка: ЄО-2621 модель: ЮМЗ-6 рік випуску: 1989 та інше інший вид об'єкта :нежиле приміщення дата набуття права: 05.12.2007 загальна площа (м2): 143,8.
- зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області за запитом позивача від 11 травня 2025 року надати інформацію, долучивши копію відповідних платіжних документів, щодо сплати депутатом VIII скликання Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області - ОСОБА_2 відповідних податків на земельні ділянки дата набуття права: 14.04.2020 загальна площа (м2): 9935 та дата набуття права: 14.04.2020 загальна площа (м2): 54102 і дата набуття права: 11.12.2014 загальна площа (м2): 7267 та дата набуття права: 23.05.2017 загальна площа (м2): 40195 і дата набуття права: 23.05.2017 загальна площа (м2): 23856 та дата набуття права: 04.05.2017 загальна площа (м2): 10791 і дата набуття права: 06.03.2017 загальна площа (м2): 88233 та дата набуття права: 13.03.2017 загальна площа (м2): 10447 і дата набуття права: 21.03.2017 загальна площа (м2): 63866 та дата набуття права: 23.02.2017 загальна площа (м2): 63989 і дата набуття права: 23.02.2017 загальна площа (м2): 64325 та дата набуття права: 03.02.2017 загальна площа (м2): 100184 і дата набуття права: 18.01.2017 загальна площа (м2): 61551 та дата набуття права: 18.01.2017 загальна площа (м2): 71255 і дата набуття права: 10.01.2017 загальна площа (м2): 61464, а також дата набуття права: 25.12.2016 вісімдесят сім земельних ділянок по загальна площа (м2): 207 кожна, а всього 18009 (м2): та дата набуття права: 20.11.2012 загальна площа (м2): 996 і дата набуття права: 11.12.2014 загальна площа (м2): 56026 та дата набуття права: 11.12.2014 загальна площа (м2): 27785 і дата набуття права: 23.12.2002 загальна площа (м2): 5989 та дата набуття права: 23.12.2002 загальна площа (м2): 96093 і дата набуття права: 23.12.2002 загальна площа (м2): 39983 та дата набуття права: 09.10.2014 загальна площа (м2) : 1000 і дата набуття права:26. 12.2014 загальна площа (м2): 63989 та дата набуття права: 02.12.2021 загальна площа (м2): 5953 і дата набуття права: 02.12.2021 загальна площа (м2): 63127 та дата набуття права: 27.11.2021 загальна площа (м2 загальна площа (м2) : 5070 та дата набуття права: 13.12.2021 загальна площа (м2): 1046 інший вид майна: екскаватор дата набуття права: 07.05.2008 марка: ЄО-2621 модель: ЮМЗ-6 рік випуску: 1989 та інше інший вид об'єкта :нежиле приміщення дата набуття права: 05.12.2007 загальна площа (м2): 143,8.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п. 10 ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 257 КАС України, якими унормовано що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч. 2, 3, 4, 5 ст. 262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вичинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 11.05.2025 засобами електронного зв'язку із застосуванням КЕП відповідно до ст.ст. 3, 19, 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" до Головного управління ДПС у Харківській області позивачем поданий запит на інформацію, а саме: надати інформацію щодо сплати депутатом VIII скликання Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області - ОСОБА_2 відповідних податків на земельні ділянки.
Однак, листом заступника начальника Головного управління ДПС у Харківській області Світлани Подсохи №110/ЗПІ/20-40-24-13-12 від 14.05.2025 позивачу протиправно відмовлено в задоволенні вказаного запиту. Посилаючись на приписи Закону України "Про інформацію", Закону України "Про доступ до публічної інформації" позивач просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Представник відповідача надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що запитувані ОСОБА_1 відомості використовуються контролюючими органами (зокрема, ГУ ДПС) виключно для здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, є інформацією з обмеженим доступом, також ним (позивачем, яким не надано жодних відомостей, про те що він є громадським діячем) не зазначено для реалізації та захисту яких саме прав та законних інтересів така інформація є необхідною позивачу, у відповідності до статей 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України. З огляду на викладене, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до Головного управління ДПС у Харківській області із запитом від 11.05.2025 №б/н (вх. ГУ ДПС №118/ЗПІ від 12.05.2025) на отримання інформації відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI стосовно отримання інформації щодо сплати депутатом VIII скликання Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області - ОСОБА_2 відповідних податків на земельні ділянки дата набуття права: 14.04.2020 загальна площа (м2): 9935 та дата набуття права: 14.04.2020 загальна площа (м2): 54102 і дата набуття права: 11.12.2014 загальна площа (м2): 7267 та дата набуття права: 23.05.2017 загальна площа (м2): 40195 і дата набуття права: 23.05.2017 загальна площа (м2): 23856 та дата набуття права: 04.05.2017 загальна площа (м2): 10791 і дата набуття права: 06.03.2017 загальна площа (м2): 88233 та дата набуття права: 13.03.2017 загальна площа (м2): 10447 і дата набуття права: 21.03.2017 загальна площа (м2): 63866 та дата набуття права: 23.02.2017 загальна площа (м2): 63989 і дата набуття права: 23.02.2017 загальна площа (м2): 64325 та дата набуття права: 03.02.2017 загальна площа (м2): 100184 і дата набуття права : 18.01.2017 загальна площа (м2): 61551 та дата набуття права: 18.01.2017 загальна площа (м2): 71255 і дата набуття права: 10.01.2017 загальна площа (м2): 61464, а також дата набуття права: 25.12.2016 вісімдесят сім земельних ділянок по загальна площа (м2): 207 кожна, а всього 18009 (м2): та дата набуття права: 20.11.2012 загальна площа (м2): 996 і дата набуття права: 11.12.2014 загальна площа (м2): 56026 та дата набуття права: 11.12.2014 загальна площа (м2): 27785 і дата набуття права: 23.12.2002 загальна площа (м2):5989 та дата набуття права: 23.12.2002 загальна площа (м2): 96093 і дата набуття права: 23.12.2002 загальна площа (м2): 39983 та дата набуття права: 09.10.2014 загальна площа (м2): 1000 і дата набуття права: 26.12.2014 загальна площа (м2): 63989 та дата набуття права: 02.12.2021 загальна площа (м2): 5953 і дата набуття права: 02.12.2021 загальна площа (м2): загальна площа (м2): 5070 та дата набуття права: 13.12.2021 загальна площа (м2): 1046 інший вид майна: екскаватор дата набуття права: 07.05.2008 марка: ЄО-2621 модель: ЮМЗ-6 рік випуску: 1989 та інше інший вид об'єкта :нежиле приміщення дата набуття права: 05.12.2007 загальна площа (м2): 143,8.
Листом від 14.05.2025 №110/ЗПІ/20-40-24-13-12 Головне управління ДПС у Харківській області повідомило позивача про відмову у задоволенні запиту від 11.05.2025 стосовно надання інформації про сплату податків із борів, а саме сплату земельного податку з фізичних осіб та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками, посилаючись на п. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" №2939-VI.
Позивач, не погоджуючись з відповіддю, звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації. Ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб'єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI.
Статтею 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
За змістом ч. 1 ст. 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації", суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.
Згідно з ч. 1 ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації", розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: 1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; 2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; 3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; 4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Частиною 1 ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Частиною 1 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
Згідно зі ст. 20 Закону України "Про інформацію" від 02.10.1992 №2657-XII за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.
Статтею 21 Закону України "Про інформацію" передбачено, що інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація (частина перша). Конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.
Частиною 2 ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.
Разом з тим, у силу ч. 5 ст. 6 Закону України "Про інформацію" не може бути обмежено доступ до інформації про, зокрема: 1) володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно (крім випадків, передбачених частиною другою статті 23 Закону України "Про основи національного спротиву"); 2) наявність у фізичних осіб податкового боргу.
Згідно з ч. 8 ст. 6 Закону України "Про інформацію" обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.
Згідно з ч. 2 ст. 21 Закону України "Про інформацію" конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.
При цьому, відповідно до ч. 4 ст. 6 Закону України "Про інформацію" саме до повноважень розпорядника інформації належить встановлення наявності чи відсутності підстав для обмеження у доступі до інформації.
Втім, приписи Закону України "Про інформацію" не передбачають можливості для суб'єктів владних повноважень відносити інформацію до конфіденційної. Такі суб'єкти можуть обмежувати доступ до інформації лише шляхом віднесення її до службової або таємної відповідно до закону.
Водночас, розпорядники інформації, визначені частиною першою статті 13 цього Закону, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
Отже, можливість віднесення інформації до конфіденційної, таємної чи службової не слід розуміти як єдину достатню підставу для обмеження доступу до конкретної інформації, що містить ознаки будь-якого із названих видів інформації.
Запровадження обмеження доступу до конкретної інформації за результатами розгляду запиту на інформацію допускається лише за умови застосування вимог пунктів 1-3 частини другої ст. 6 Закону України "Про інформацію".
Ці вимоги називають "трискладовим тестом", який повинна пройти публічна інформація для визначення її відкритою чи обмеженою. За умови додержання сукупності всіх трьох підстав може бути обмежено доступ до інформації (постанова пленуму Вищого адміністративного суду України від 29.09.2016 №10 "Про практику застосування адміністративними судами законодавства про доступ до публічної інформації").
Як наслідок, передумовою для встановлення відкритості чи обмеження інформації є застосовування до такої інформації «трискладового тесту».
Суд звертає увагу на те, що положення ч. 2 ст. 6 Закону України "Про інформацію" передбачають вимоги до обмеження доступу до інформації, а не підстави для надання такого доступу. Такий підхід ґрунтується на тому, що статтею 1 цього Закону закріплена презумпція відкритості публічної інформації, доступ до якої може бути обмеженою лише у разі, якщо розпорядник інформації обґрунтує це на підставі «трискладового тесту». Отже, тягар доведення того, що доступ до інформації може бути обмежений, покладається на розпорядника публічної інформації.
Отже, відмова у наданні інформації є обґрунтованою лише у разі, якщо розпорядник в листі вказує, якому саме з інтересів загрожує розголошення запитуваної інформації, в чому полягає істотність шкоди цим інтересам від її розголошення, чому шкода від оприлюднення такої інформації переважає право громадськості знати цю інформацію в інтересах національної безпеки, економічного добробуту чи прав людини.
Подібна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 18.07.2019 по справі №554/11837/14-а, від 05.06.2024 по справі №300/481/23.
У ході судового розгляду встановлено, що предметом звернення позивача до Головного управління ДПС у Харківській області є отримання інформації щодо стану виконання фізичною особою податкового обов'язку з внесення до бюджету плати за землю за використання земельних ділянок.
Так, відповідно до частини першої ст. 16 Закону України "Про інформацію" податкова інформація - сукупність відомостей і даних, що створені або отримані суб'єктами інформаційних відносин у процесі поточної діяльності і необхідні для реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій у порядку, встановленому Податковим кодексом України.
Згідно з п.п. 17.1.9 п. 17.1 ст. 17 ПК України платник податків має право на нерозголошення контролюючим органом (посадовими особами) відомостей про такого платника без його письмової згоди та відомостей, що становлять конфіденційну інформацію, державну, комерційну чи банківську таємницю та стали відомі під час виконання посадовими особами службових обов'язків, крім випадків, коли це прямо передбачено законами.
За змістом абзацу першого п.п. 21.1.6 п. 21.1 ст. 21 ПК України посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані не допускати розголошення інформації з обмеженим доступом, що одержується, використовується, зберігається під час реалізації функцій, покладених на контролюючі органи.
Пунктом 70.1 статті 70 ПК України визначено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр).
Згідно з приписами п. 70.3 ст. 70 ПК України до інформаційної бази Державного реєстру включаються такі дані про фізичних осіб, зокрема: джерела отримання доходів; об'єкти оподаткування; сума нарахованих та/або отриманих доходів; сума нарахованих та/або сплачених податків; інформація про податкову знижку та податкові пільги платника податків.
За змістом п.п. 70.15.2 п. 70.15 ст. 70 ПК України відомості з Державного реєстру є інформацією з обмеженим доступом.
Таким чином, запитувана позивачем інформація стосовно стану виконання фізичною особою податкового обов'язку з внесення до бюджету плати за землю за використання земельних ділянок є інформацією з обмеженим доступом (конфіденційною інформацією), а особа, якої ця інформація стосується, має право на її нерозголошення, проте, крім випадків, коли це прямо передбачено законами.
Один із таких випадків встановлено ст. 29 Закону України "Про інформацію", частиною першою якої передбачено, що інформація з обмеженим доступом може бути поширена, якщо вона є суспільно необхідною, тобто є предметом суспільного інтересу, і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення.
З урахуванням положень частини другої ст. 29 цього Закону предметом суспільного інтересу вважається інформація, яка свідчить про загрозу державному суверенітету, територіальній цілісності України; забезпечує реалізацію конституційних прав, свобод і обов'язків; свідчить про можливість порушення прав людини, введення громадськості в оману, шкідливі екологічні та інші негативні наслідки діяльності (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб тощо.
Тобто, перелік видів інформації, що може бути предметом суспільного інтересу, не є вичерпним.
Проте, позивачем у запиті на отримання інформації від 11.05.2025 щодо стану виконання ОСОБА_2 податкового обов'язку з внесення до бюджету плати за землю за використання земельних ділянок, не наведено жодних обставин, встановлених ст. 29 Закону України "Про інформацію".
Також, у запиті на отримання інформації від 11.05.2025 позивачем не обґрунтовано, що поширення такої інформації має бути здійснене в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини, що відповідно до частини другої статті 7 Закону України "Про доступ до публічної інформації" є підставою для поширення відповідної інформації без згоди особи.
З огляду на викладене, позовні вимоги про визнання протиправною відмови, викладеної Листом заступника начальника Головного управління ДПС у Харківській області - Світлани Подсохи №110/ЗПІ/20-40-24-13-12 від 14.05.2025 в задоволенні запиту на інформацію від 11 травня поточного року щодо сплати депутатом VIII скликання Барвінківської міської ради Ізюмського району Харківської області - ОСОБА_2 відповідних податків на земельні ділянки - не підлягають задоволенню, оскільки ГУ ДПС у Харківській області правомірно застосувало п. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації", а тому суд вважає не обґрунтованим твердження позивача про порушення Головним управлінням ДПС у Харківській області його права на збирання, використання та поширення інформації, передбаченого ст. 40 Конституції України та Законом №2939-VI.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain), серія A, 303-A, п. 29).
Враховуючи вищевикладене, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 19, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Біленський О.О.