Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
15 серпня 2025 року Справа № 520/10477/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (просп. Повітряних Сил, буд. 6,м. Київ,03049, код ЄДРПОУ00034022) третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування пункту 16 протоколу, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- Визнати протиправним та скасувати пункт 16 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум N9 7/с від 15.03.2024 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні частки одноразової грошової допомоги після смерті її чоловіка ОСОБА_2 .
- Зобов'язати Міністерство оборони України ( АДРЕСА_3 , код 00034022) призначити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу як члену сім'ї загиблого військовослужбовця, внаслідок загибелі (смерті) ОСОБА_2 , пов'язаної із захистом Батьківщини.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.
Відповідач надав відзив, не погоджується з заявленими вимогами, просить відмовити в задоволені позовних вимог.
Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.
За змістом матеріалів справи, відповідно до Рішення Козельщинського районного суду Полтавської області від 11.08.2023 року у справі №533/437/23 встановлено факт проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , у період часу з вересня 2014 року по 23 грудня 2022 року.
ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 у період дії воєнного стану внаслідок вибухової травми, що підтверджено Свідоцтвом про смерть НОМЕР_3 від 03.01.2023 (копія додається) та Витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_4 (по стройовій частині) від 06.03.2023 №65.
Відповідно до зазначеного Витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_4 (по стройовій частині) від 06.03.2023 №65 - смерть старшого солдата ОСОБА_2 пов'язана з виконанням обов'язків військової служби (захистом Батьківщини).
Позивач звернулась із Заявою від 31.01.2023 року про виплату їй одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_2 її співмешканця ОСОБА_2 (копія Заяви додається).
У Рішенні від 15 березня 2024 року (Протокол засідання №7/с від 15.03.2024 року, пункт 16) Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, розглянувши подані документи, дійшла висновку про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , оскільки, відповідно до висновку та доповіді ІНФОРМАЦІЯ_3 інформація щодо актового запису про шлюб ОСОБА_2 на дату його загибелі відсутня, а документи, які б відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підтверджували, що вона перебувала на утриманні загиблого військовослужбовця (копії документів, виданих Пенсійним фондом України, які підтверджують право на призначення пенсії в разі втрати годувальника або факт призначення пенсії за загиблого, судового рішення про встановлення факту перебування на його утриманні на дату загибелі), що дають право на отримання одноразової грошової допомоги, ОСОБА_1 не надані.
Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернулася до суду з адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.
Так, статтею 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», в редакції станом на дату загибелі ОСОБА_2 , передбачено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Згідно з підпунктом 2 пункту 1 статті 3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції станом на дату загибелі ОСОБА_2 ) дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Відповідно до пункту 1 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції станом на дату загибелі ОСОБА_2 ) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у редакції, станом на дату загибелі (23.12.2022 року), установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 161 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення.
Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та пункту 2-1 Постанови №168 наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 року №45 затверджений Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану.
Пунктом 1.4 Порядку №45 встановлено:
« 1.4. Особи, які мають право на отримання ОГД, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи, зазначеної у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», що вказана у свідоцтві про смерть. Право осіб на отримання ОГД визначається станом на дату загибелі (смерті) військовослужбовця».
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 03.01.2023 року (копія додається), смерть ОСОБА_2 настала ІНФОРМАЦІЯ_4 , а тому при вирішенні питання щодо наявності підстав для призначення Позивачу одноразової грошової допомоги необхідно керуватися законодавством, що діяло станом на цю дату, а саме Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції станом на 23 грудня 2022 року.
Отже, коло осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця, в період дії воєнного стану, визначене ст.16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції станом на дату загибелі ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають: батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.
Втім, відповідно до матеріалів справи та відповідно до змісту документів, наданих ОСОБА_1 для розгляду Комісією Міноборони, вона не відноситься до подружжя загиблого, адже є безумовним те, що під поняттям подружжя у вказаній нормі статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» законодавець мав на увазі осіб, між якими зареєстровано шлюб відповідно до норм Сімейного кодексу України.
Адже, відповідно до частини 1 статті 21 Сімейного кодексу України, шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно частини 2 цієї ж статті проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.
Відповідно до частини 1 статті 36 Сімейного кодексу України шлюб є підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя.
Статтею 27 цього ж Кодексу визначено, що державна реєстрація шлюбу встановлена для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства.
Державна реєстрація шлюбу засвідчується свідоцтвом про шлюб.
Суд зазначає, що встановлення факту спільного проживання однією сім'єю і перебування у шлюбі не є тотожними поняттями.
В той же час, жодних документів, які б свідчили про перебування Позивача на утриманні загиблого, що надало б підстави віднести її до категорії утриманців, нею надано не було.
Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, розглядала подані ОСОБА_1 документи і Заяву, які стосувались призначення одноразової грошової допомоги лише з підстав визнаного судом факту проживання нею однією сім'єю з загиблим ОСОБА_2 , без реєстрації шлюбу.
Відтак, суд доходить висновку, що позов слід залишити без задоволення.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (просп. Повітряних Сил, буд. 6,м. Київ,03049, код ЄДРПОУ00034022) третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) про визнання протиправним та скасування пункту 16 протоколу, зобов'язання вчинити певні дії,- залишити без задоволення.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сагайдак В.В.