Ухвала від 15.08.2025 по справі 460/12897/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

з питань зупинення провадження у справі

15 серпня 2025 року м. Рівне №460/12897/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П. розглядаючи клопотання про зупинення провадження та залучення третьої особи в адміністративній справі за позовом:

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Рівненській області про:

- визнання протиправним зменшення розміру пенсії з 01.01.2025 шляхом застосування обмежувальних коефіцієнтів передбачених статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та постанови КМУ від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану"; зобов'язання поновити з 01.01.2025 виплату пенсії без обмеження максимальним розміром та без застосування коефіцієнтів, встановлених Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану"

- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області щодо обмеження максимальним розміром пенсійної виплати встановленої йому з 01.03.2025; зобов'язання здійснити з 01.03.2025 виплату пенсійного забезпечення проіндексованого на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №209 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», без обмеження максимальним розміром.

Одночасно з відзивом на позовну заяву відповідач подав до суду клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерства соціальної політики України. На обґрунтування клопотання зазначено у разі винесення рішення про задоволення позовних вимог, його реальне виконання залежатиме від дій Мінсоцполітики, як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 “Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду». Крім того, розробником проєкту постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» є Мінсоцполітики.

Вирішуючи заявлене клопотання, суд виходить з такого.

Відповідно до ч.2 ст.49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Системний аналіз вказаної норми дає підстави для висновку, що необхідною умовою для залучення до участі у справі третіх осіб є той факт, що судове рішення у справі може вплинути на права, свободи, інтереси або обов'язки таких осіб, які не є стороною у справі.

В силу вимог ч.5 ст.49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.

Враховуючи предмет спору та характер спірних правовідносин, зміст заявлених позивачем вимог, суд дійшов висновку, що правові підстави для залучення до участі у справі Міністерства соціальної політики України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, відсутні.

Таким чином, у задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі третьої особи слід відмовити.

Також відповідач подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі до до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/2229/25.

Вирішуючи вказане клопотання, суд зазначає таке.

Відповідно до пу.3 ч.1 ст.236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.

Предметом розгляду у даній справі є нарахування і виплата пенсії позивачу з урахуванням коефіцієнтів відповідно до постанови КМУ від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".

Водночас, судом встановлено, що у провадженні Київського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа №320/2229/25 щодо визнання протиправним та скасування абзацу першого п.1 постанови КМУ від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" в частині застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсії, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Дослідивши зміст позовних вимог, матеріали справи предмет розгляду справи №320/2229/25, суд дійшов висновку про відсутність об'єктивної неможливості розгляду даної справи до набрання законної сили судовим рішенням у справі №320/2229/25.

Так, зібрані у цій справі докази дозволяють повно та всебічно встановити і оцінити обставини (факти), які є предметом розгляду у цій справі, без встановлення та надання оцінки обставинам, що є предметом розгляду справи №320/2229/25.

Крім того, суд зауважує, що згідно з ч.2 ст.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, враховуючи закріплені КАС України правила щодо втрати чинності нормативно-правовим актом (або його окремої частині) лише з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, суд вважає, що рішення у справі №320/2229/25 не може вплинути на спірні правовідносини, які виникли у цій справі.

З огляду на наведене, підстави для зупинення провадження у справі відсутні.

Керуючись статтями 49, 166, 236, 241, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі третьої особи та зупинення провадження у справі №460/12897/25 відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Д.П. Зозуля