15 серпня 2025 року м. Рівне №460/8463/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді С.М. Дуляницька за участю секретаря судового засідання Т.Р. Саванчук та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Бурма О.В.,
відповідача: представник Степанець М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Р.И.Т.М."
доГоловного управління ДПС у Рівненській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “Р.И.Т.М» (далі по тексту позивач, ТОВ “Р.И.Т.М») до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі по тексту відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення № 213317000701 від 30.01.2025.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 22 липня 2024 року ТОВ «Р.И.Т.М» з метою стягнення заборгованості за зовнішньоекономічним експортним контрактом №02/2022 від 10.05.2022, укладеним з фірмою - нерезидентом «LN INTERNATIONAL SP.ZO.O», Польща, до Господарського суду Рівненської області подано позовну заяву. Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 05.08.2024 у справі №918/689/24 позовну заяву ТОВ «Р.И.Т.М» до «LN INTERNATIONAL SP.ZO.O», Польща, прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі про стягнення 289 270,20 доларів США. На даний час провадження у даній справі триває. Таким чином, ТОВ «Р.И.Т.М» вжило вичерпних заходів до стягнення заборгованості в іноземній валюті в судовому порядку, а тому на підставі частини 7 статті 13 Закону України «Про валюту та валютні операції» нарахування пені має бути зупинене.
Крім того, експортні операції ТОВ «Р.И.Т.М», здійснені по зовнішньоекономічному контракту №02/2022, підпадають під категорію операцій, на які поширюються положення пункту 22 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України №5 від 02.01.2019. Так, граничні строки розрахунків за операціями з експорту товарів не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - незначна сума), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій. Оскільки суми операцій позивача з експорту товарів є меншими за 400 тис. грн. та відсутні ознаки дроблення валютних операцій, нарахування пені за порушення строку розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності є неправомірним. Представник позивача в судовому засіданні просив позовні вимоги задовольнити.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує, про що подав відзив. Вказує, що підставою для проведення перевірки позивача стало отриманням інформації, доведеної згідно листів Національного банку України, яка надана банками до Національного банку України згідно з Інструкцією про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління НБУ від 02.01.2019 №7, на виконання статей 12 і 13 Закону України «Про валюту і валютні операції», згідно з якою повідомлено про виявлені факти ненадходження в установлені Національним банком України граничні строки грошових коштів/вартості товарів по ТОВ «Р.И.Т.М.» по зовнішньоекономічному експортному контракту № 02/2022 від 10.05.2022, укладеному з фірмою - нерезидентом «LN INTERNATIONAL SP.ZO.O», Польща за період 01.04.2024 по 30.11.2024. За результатами проведеної перевірки складено акт від 10.01.2025 №855/ Ж5/17-00-07-01-17/31606034 та встановлено порушення частини 1 та частини 2 статті 13 Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (із змінами та доповненнями), пункту 21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 № 5 (із змінами та доповненнями) та пункту 14-2 Постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (із змінами та доповненнями), а саме: порушення законодавчо встановлених строків надходження валютної виручки в сумі 308870,65 дол.США та ненадходження валютної виручки у законодавчо встановлені строки розрахунків в сумі 254770,28 дол.США при виконанні зовнішньоекономічного експортного контракту №02/2022 від 10.05.2022, укладеного з фірмою - нерезидентом «LN INTERNATIONAL SP.ZO.O», Польща. На підставі висновків акту перевірки прийнято податкове повідомлення - рішення від 30.01.2025 №213317000701, яким визначено пеню за порушення вимог валютного законодавства у розмірі 2823537,20 грн.
Зазначає, що у зв'язку з введенням Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 воєнного стану в Україні, Правлінням Національного банку України прийнято Постанову від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану», із змінами та доповненнями, якою встановлено граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05 квітня 2022 року.
Враховуючи факт прийняття до розгляду судом позовної заяви про стягнення з нерезидента заборгованості, відповідно до вимог частини 1 статті 4 Закону України «Про валюту і валютні операції» (із змінами та доповненнями), пеня за порушення строків, передбачених частиною 1 та частиною 2 статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» (із змінами та доповненнями), пунктом 21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 №5 та пунктом 14-2 Постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 року № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (із змінами та доповненнями), зупиняється з дня прийняття до розгляду такої заяви (прийняття до провадження відповідного документа). Таким чином, період нарахування пені по зовнішньоекономічному експортному контракту №02/2022 від 10.05.2022, укладеному з фірмою - нерезидентом «LN INTERNATIONAL SP.ZO.O», Польща здійснювався до 21.07.2024 включно. Таким чином твердження Позивача про те, що органом податкового контролю не взято до уваги того факту, що ТОВ «Р.И.Т.М» подано позов до суду про стягнення заборгованості за вище вказаним контрактом не відповідає дійсності та є необґрунтованим.
В ході перевірки встановлено, що валютна виручка за експортований товар надійшла на валютні рахунки ТОВ «Р.И.Т.М.»: №UA113005280000026007000021705/840,978, відкритий в АТ «ОТП БАНК», МФО: 300528 та №UA573223130000026009000055730/840, відкритий в АТ «Укрексімбанк», МФО: 322313 від фірми - нерезидента «LN INTERNATIONAL SP.ZO.O», Польща на загальну суму 308 870,65 дол.США/ 12 331 023,30 грн. (в тому числі згідно Доповнень № 4 від 01.04.2024 та № 5 від 08.05.2024 до договору зараховано кредиторську заборгованість в сумі 37 857,67 євро, що за крос-курсом становить 41 264,86 дол.США та передоплату від 08.05.2024 в сумі 1 120,00 євро, що за крос-курсом становить 1 205,79 дол.США), згідно виписок банку, перелік яких, дати та суми, відображено в додатку №15 до акту перевірки, з порушенням законодавчо встановлених строків розрахунків в іноземній валюті та в сумі 254 770,28 дол.США на валютні рахунки ТОВ «Р.И.Т.М.» у законодавчо встановлені строки розрахунків не надійшла (граничні строки не поширюються згідно підпункту 1 пункту 21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02 січня 2019 року № 5 (із змінами і доповненнями) - операція менша 400 000,00 грн. - суми та граничні строки відображено в Додатку № 15 до акту перевірки), чим порушено вимоги частини 1 та частини 2 статті 13 Закону «Про валюту і валютні операції», пункт 21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 №5 та п.14-2 постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану».
Порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із статтею 13 Закону України «Про валюту і валютні операції», тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).
Щодо доводів позивача про те, що мають застосовуватися норми пункту 22 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 №5 в частині відсутності підстав для застосування граничних розмірів строків розрахунків за зовнішньоекономічним експортним контрактом №02/2022 від 10.05.2022, укладеним з фірмою - нерезидентом «LN INTERNATIONAL SP.ZO.O», відповідач вказав таке. Саме до компетенції Національного банку України діючим законодавством віднесено питання встановлення граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, а також встановлення мінімальних граничних сум операцій з експорту та імпорту товарів, на які поширюються такі граничні строки, в тому числі визначення дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій у відповідності до Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 №7. Оскільки податковим органом отримано інформацію, доведену згідно листів Національного банку України та яка надана банками до Національного банку України згідно з Інструкцією про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління НБУ від 02.01.2019 №7, то відповідно така операція за зовнішньоекономічним експортним контрактом №02/2022 від 10.05.2022, укладеним з фірмою - нерезидентом «LN INTERNATIONAL SP.ZO.O», підлягала валютному нагляду та на таку експортну операцію поширюються граничні строки розрахунків, фінансова операція підлягала обов'язковому фінансовому моніторингу, оскільки перевищувала 400 тисяч гривень. Матеріалами перевірки підтверджується позиція контролюючого органу про порушення позивачем граничного строку розрахунку в іноземній валюті згідно контракту від 10.05.2022 №02/2022, що має своїм наслідком нарахування пені за кожен день прострочення, що свідчить про обґрунтованість прийнятого та оскаржуваного у даній справі податкового повідомлення-рішення від 30.01.2025 №213317000701. Представник відповідача в судовому засіданні просила в задоволенні позову відмовити.
Ухвалою від 14.05.2025 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою від 26.05.2025 позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Р.И.Т.М." до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення прийнято до розгляду. Відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі. Призначено підготовче засідання на 18.06.2025.
Протокольною ухвалою від 18.06.2025 підготовче засідання відкладено до 23.07.2025.
Протокольною ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 23.07.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 06.08.2025.
06.08.2025 суд перейшов до стадії ухвалення судового рішення, відклав ухваленні та проголошення судового рішення до 15.08.2025.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив таке.
Як установлено судом, ТОВ “Р.И.Т.М» код ЄДРПОУ 31606034 зареєстроване як юридична, основним видом діяльності є 16.10 Лісопильне та стругальне виробництво.
Додатковими видами діяльності за КВЕД є:
46.13 Діяльність посередників у торгівлі деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами
46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням
47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах.
ТОВ «Р.И.Т.М» (продавець) укладено зовнішньоекономічний експортний контракт № 02/2022 від 10.05.2022 з фірмою - нерезидентом «LN INTERNATIONAL SP.ZO.O», Польща (покупець) (а.с.19-24). За умовами вказаного контракту, продавець зобов'язується продати і передати пилопродукцію з деревини хвойних порід, з'єднану у вус по центру: дошки стругані, шліфовані, з профільною обробкою зрощення в шип-паз, не мають торцевих з'єднань, дошка грунтована профільована, а покупець зобов'язується прийняти товари та оплатити їх відповідно до умов цього контракту. Відповідно до п. 5 контракту, ціна на товар, що продається згідно даного Контракту, встановлена в Доларах США та визначається відвантажувальними документами (рахунками-фактурами (інвойсами)) та/або Специфікаціями (додатковими угодами), які є невід'ємною частиною цього контракту. Умови оплати визначені в п. 6 Контракту: після отримання копій документів, зазначених в пункті 5 Контракту електронною поштою, покупець повинен оплатити продавцю всю суму коштів, зазначену в інвойсі, протягом 5 робочих днів, але не пізніше 60 днів з дати відвантаження Товару. Дата, коли кошти повністю зараховані на розрахунковий рахунок продавця, є датою оплати товару (п. 6.3). Пункт 7 Контракту визначає, що країною походження і виробництва товару є Україна, країною призначення є Польща.
На підставі направлень, виданих Головним управлінням ДПС у Рівненській області від 27.12.2024 № 5694/Ж3/17-00-07-01 та № 5695/Ж3/17-00-07-01, головному державному інспектору відділу планових перевірок управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Рівненській області Самойлик Юлії Юріївні та головному державному інспектору відділу планових перевірок управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Рівненській області Козяр Інні Миколаївні, та наказу Головного управління ДПС у Рівненській області від 27.12.2024 № 3192-п «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Р.И.Т.М.», код ЄДРПОУ 31606034», відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу I, підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78, пункту 81.1 статті 81, пункту 82.2 статті 82 Податкового Кодексу України (із змінами та доповненнями), з урахуванням положень пункту 52-2, підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» підпункту 102.3.2 пункту 102.3 статті 102 Податкового Кодексу України (із змінами та доповненнями), у зв'язку з набранням чинності з 27.05.2022 Закону України від 12.05.2022 №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Р.И.Т.М.», код ЄДРПОУ 31606034 (далі - ТОВ «Р.И.Т.М.») з питань дотримання вимог валютного законодавства при здійсненні розрахунків по зовнішньоекономічному експортному контракту № 02/2022 від 10.05.2022, укладеному з фірмою - нерезидентом «LN INTERNATIONAL SP.ZO.O», Польща за період з 01.04.2024 по 30.11.2024. Направлення на проведення перевірки пред'явлено та копію наказу вручено 30.12.2024 під підпис директору ТОВ «Р.И.Т.М.» Цзяню Цзюньхаю. Перевірку проведено з відома директора ТОВ «Р.И.Т.М.» Цзяна Цзюньхая та в присутності головного бухгалтера ТОВ «Р.И.Т.М.» Савич Ірини Валеріївни.
Підставою для проведення перевірки стало отриманням інформації, доведеної згідно листів Національного банку України, яка надана банками до Національного банку України згідно з Інструкцією про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої постановою Правління НБУ від 02.01.2019 №7, на виконання статей 12 і 13 Закону України «Про валюту і валютні операції», згідно з якою повідомлено про виявлені факти ненадходження в установлені Національним банком України граничні строки грошових коштів/вартості товарів по ТОВ «Р.И.Т.М.» по зовнішньоекономічному експортному контракту № 02/2022 від 10.05.2022, укладеному з фірмою - нерезидентом «LN INTERNATIONAL SP.ZO.O», Польща за період 01.04.2024 по 30.11.2024.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 10.01.2025 №855/ Ж5/17-00-07-01-17/31606034 та встановлено порушення частини 1 та частини 2 статті 13 Закону України від 21.06.2018 №2473-VIII «Про валюту і валютні операції» (із змінами та доповненнями), пункту 21 розділу II Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 № 5 (із змінами та доповненнями) та пункту 14-2 Постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (із змінами та доповненнями), а саме: порушення законодавчо встановлених строків надходження валютної виручки в сумі 308870,65 дол.США та ненадходження валютної виручки у законодавчо встановлені строки розрахунків в сумі 254770,28 дол.США при виконанні зовнішньоекономічного експортного контракту №02/2022 від 10.05.2022, укладеного з фірмою - нерезидентом «LN INTERNATIONAL SP.ZO.O», Польща.
На підставі висновків акту перевірки прийнято податкове повідомлення - рішення від 30.01.2025 №213317000701, яким визначено пеню за порушення вимог валютного законодавства у розмірі 2823537,20 грн.
Позивач скористався правом адміністративного оскарження та було подано скаргу до Державної податкової служби України щодо скасування податкового повідомлення - рішення від 30.01.2025 №213317000701. Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги від 15.04.2025 №10590/6/99-00-06-01-03-06 залишено без змін ППР ГУ ДПС у Рівненській області від 30.01.2025 №213317000701, а скаргу - без задоволення.
Позивач, не погоджуючись з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує такі норми чинного законодавства.
Правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов'язки суб'єктів валютних операцій і уповноважених установ та відповідальність за порушення ними валютного законодавства визначено Законом України «Про валюту і валютні операції» № 2473-VІІІ.
Відповідно до частини першої статті 13 Закону № 2473-VІІІ Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів. Національний банк України має право встановлювати винятки та (або) особливості запровадження цього заходу захисту для окремих товарів та (або) галузей економіки за поданням Кабінету Міністрів України. Граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів не застосовуються щодо розрахунків, пов'язаних з договорами про участь у розподілі пропускної спроможності, а також щодо грошового забезпечення (кредитних лімітів) з метою участі в аукціонах з розподілу пропускної спроможності міждержавних перетинів. Національний банк України має право встановлювати мінімальні граничні суми операцій з експорту та імпорту товарів, на які поширюються встановлені відповідно до цього Закону граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Як передбачено у частині другій цієї ж статті, у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.
У частині п'ятій статті 13 Закону № 2473-VІІІ встановлено відповідальність за порушення резидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).
Частина 7 Закону № 2473-VІІІ передбачає, що у разі прийняття до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем позовної заяви резидента про стягнення з нерезидента заборгованості, що виникла внаслідок недотримання нерезидентом строку, передбаченого зовнішньоекономічним договором (контрактом), або прийняття до провадження уповноваженим органом відповідної країни документа про стягнення такої заборгованості з боржника-нерезидента на користь резидента в позасудовому (досудовому) примусовому порядку строк, встановлений відповідно до цієї статті, зупиняється з дня прийняття до розгляду такої заяви (прийняття до провадження відповідного документа) і пеня за порушення строку в цей період не нараховується.
У разі ухвалення судом, міжнародним комерційним арбітражем рішення про відмову в позові повністю чи частково в частині майнових вимог або про відмову у відкритті провадження у справі чи про залишення позову без розгляду, а також у разі визнання документа про стягнення заборгованості з боржника-нерезидента таким, що не підлягає виконанню, недійсним, незаконним тощо та (або) закриття (припинення) провадження без зарахування грошових коштів на рахунки резидентів у банках України за таким документом строк, встановлений відповідно до цієї статті, поновлюється і пеня за його порушення нараховується за кожний день прострочення, включаючи період, на який цей строк було зупинено.
У разі ухвалення судом, міжнародним комерційним арбітражем рішення про задоволення позову сплаті підлягає лише пеня, нарахована до дня прийняття позовної заяви до розгляду судом, міжнародним комерційним арбітражем.
Відповідно до пунктів 21-23 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затв. Постановою Правління
Національного банку України від 02.01.2019 № 5 (Далі - Положення №5), граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.
22. Граничні строки розрахунків, зазначені в пункті 21 розділу II цього Положення:
1) не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - незначна сума), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій;
2) застосовуються з урахуванням установлених Національним банком за поданням Кабінету Міністрів України, відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України "Про валюту і валютні операції" (далі - Закон про валюту), винятків та (або) особливостей для окремих товарів, та (або) галузей економіки.
23. Розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного пунктом 21 розділу II цього Положення, з урахуванням вимог пункту 22 розділу II цього Положення, у повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 22 розділу II цього Положення стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в Україні в банку.
Відповідно до пункту 21 Постанови Правління Національного Банку України від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (далі - Постанова № 18), протягом дії воєнного стану інші нормативно-правові акти Національного банку України діють у частині, що не суперечать цій постанові.
У пункті 14-2 Постанови № 18 встановлено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05 квітня 2022 року.
Пункт 14-3 Постанови № 18 передбачає, що граничні строки розрахунків, зазначені в пункті 14-2 цієї постанови:
1) не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - незначна сума), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій;
2) застосовуються з урахуванням установлених Національним банком України за поданням Кабінету Міністрів України відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України "Про валюту і валютні операції" винятків та (або) особливостей для окремих товарів та (або) галузей економіки.
Згідно з пунктом 14-4 Постанови № 18, розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного в пункті 14-2 цієї постанови, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови в повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в банку в Україні.
Відповідно до підпункту 1 пункту 7 розділу ІІ Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затв. Постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 № 7 (далі - Інструкція № 7), банк розпочинає відлік установлених Національним банком граничних строків розрахунків з дати оформлення МД типу ЕК-10 "Експорт", ЕК-11 "Реекспорт" на продукцію, що експортується (якщо продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню), або підписання акта або іншого документа, що засвідчує поставку нерезиденту товару відповідно до умов експортного договору (якщо товар згідно із законодавством України не підлягає митному оформленню), - за операціями з експорту товарів.
Як визначено у підпунктах 1, 2 пункту 9 розділу ІІІ Інструкції № 7 (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), банк завершує здійснення валютного нагляду за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків:
1) якщо сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів не перевищує незначної суми. У разі здійснення розрахунків за експорт, імпорт товарів в іноземній валюті сума незавершених розрахунків за операцією з експорту, імпорту товарів визначається за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату останньої події за відповідною операцією (остання дата платежу/надходження грошових коштів, дата поставки товару, дата зарахування зустрічних однорідних вимог);
2) у разі експорту товару - після зарахування на поточний рахунок резидента в банку грошових коштів, що надійшли від нерезидента за товар (уключаючи кошти, переказані резидентом із власного рахунку, відкритого за кордоном, якщо розрахунки за експорт товару здійснювалися через рахунок резидента, відкритий за кордоном, та резидентом подано документи іноземного банку, які підтверджують зарахування коштів від нерезидента за товар), або від банку (резидента або нерезидента) за документарним акредитивом, відкритим на користь резидента за операцією з експорту товару, або в порядку, визначеному пунктом 16-2 розділу IV цієї Інструкції.
Вимоги підпункту 1 пункту 9 розділу III цієї Інструкції не застосовуються до операцій з експорту, імпорту товарів у разі дроблення операцій з експорту товару або дроблення валютних операцій.
Підпункт 5) пункту 3 розділу І Інструкції № 7 передбачає, що дроблення операції з експорту товару - штучне ділення поставки товару за операцією з експорту товару, що передбачає одночасну наявність таких ознак:
операції з експорту товару здійснюються одним резидентом;
операції, пов'язані між собою одним контрагентом-нерезидентом та договором (контрактом, угодою, іншим документом, що застосовується в міжнародній практиці та може вважатися договором);
сума кожної операції з експорту товару є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - незначна сума),
сума операцій з експорту товару за календарний місяць перевищує десятикратний розмір операції на незначну суму.
Частина 1 ст. 20 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» передбачає, що фінансові операції є пороговими, якщо сума, на яку здійснюється кожна із них, дорівнює чи перевищує 400 тисяч гривень (для суб'єктів господарювання, які проводять лотереї та/або азартні ігри, - 55 тисяч гривень) або дорівнює чи перевищує суму в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, еквівалентну за офіційним курсом гривні до іноземних валют і банківських металів 400 тисяч гривень на момент проведення фінансової операції (для суб'єктів господарювання, які проводять лотереї та/або азартні ігри, - 55 тисяч гривень), за наявності однієї або більше таких ознак:
фінансові операції, якщо хоча б одна із сторін - учасників фінансової операції має реєстрацію, місце проживання чи місцезнаходження в державі, що здійснює збройну агресію проти України, та/або в державі (юрисдикції), що не виконує чи неналежним чином виконує рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення (у тому числі дипломатичне представництво, посольство, консульство такої держави), або якщо однією із сторін - учасників фінансової операції є особа, яка має рахунок у банку, зареєстрованому в зазначеній державі (юрисдикції), або якщо кінцевий бенефіціарний власник учасника фінансової операції - клієнта є громадянином чи має постійне місце проживання в державі, що здійснює збройну агресію проти України;
фінансові операції політично значущих осіб, членів їх сім'ї та/або осіб, пов'язаних з політично значущими особами;
платіжні операції з переказу коштів за кордон (у тому числі до держав, віднесених Кабінетом Міністрів України до офшорних зон);
фінансові операції з готівкою (внесення, переказ, отримання коштів);
фінансові операції електронного резидента (е-резидента).
Щодо доводів позивача про те, що 22 липня 2024 року ТОВ «Р.И.Т.М» з метою стягнення заборгованості за зовнішньоекономічним експортним контрактом №02/2022 від 10.05.2022, укладеним з фірмою - нерезидентом «LN INTERNATIONAL SP.ZO.O», Польща, до Господарського суду Рівненської області подано позовну заяву. Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 05.08.2024 у справі №918/689/24 позовну заяву ТОВ «Р.И.Т.М» до «LN INTERNATIONAL SP.ZO.O», Польща, прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі про стягнення 289 270,20 доларів США. На даний час провадження у даній справі триває. Таким чином, ТОВ «Р.И.Т.М» вжило вичерпних заходів до стягнення заборгованості в іноземній валюті в судовому порядку, а тому на підставі частини 7 статті 13 Закону України «Про валюту та валютні операції» нарахування пені має бути зупинене, суд зазначає таке.
Дійсно, матеріалами справи підтверджуються обставини щодо звернення позивача до Господарського суду Рівненської області, відкриття провадження у справі №918/689/24 (а.с.35-52).
Відповідно до п. 7 ст. 13 Закону №2473-VIII, пеня за порушення строку в цей період (період судового розгляду) не нараховується.
Водночас, відповідно до додатку № 17 до акта перевірки, період нарахування пені по зовнішньоекономічному експортному контракту №02/2022 від 10.05.2022, укладеному з фірмою - нерезидентом «LN INTERNATIONAL SP.ZO.O», Польща здійснювався до 21.07.2024 включно. Таким чином твердження позивача про те, що органом податкового контролю не взято до уваги того факту, що ТОВ «Р.И.Т.М» подано позов до суду про стягнення заборгованості за вище вказаним контрактом, не відповідає дійсності та є необґрунтованим.
Щодо доводів позивача про те, що до операцій позивача слід було застосовувати положення пункту 22 Положення №5, суд зазначає таке.
Дійсно, при вирішенні питання про можливість застосування до позивача граничних строків розрахунків за операціями з експорту товарів необхідним є з'ясування, чи поширюються на операції з експорту товарів, що проведені ТОВ «Р.И.Т.М» на виконання контракту №02/2022, положення пункту 22 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України №5 від 02.01.2019.
В ході розгляду справи представник позивача підтвердив, що:
- ТОВ «Р.И.Т.М» зарєстроване в Україні та не має реєстрацію, місце проживання чи місцезнаходження в державі, що здійснює збройну агресію проти України, та/або в державі (юрисдикції), що не виконує чи неналежним чином виконує рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення (у тому числі дипломатичне представництво, посольство, консульство такої держави);
- не має рахунок у банку, зареєстрований в зазначеній державі (юрисдикції);
- фірма - нерезидент «LN INTERNATIONAL SP.ZO.O», Польща зареєстрована у Республіці Польща, яка є союзником України у протидії збройній агресії проти російської федерації, що є загальновідомим фактом та додатковому доказуванню не підлягає. Кінцевий бенефіціарний власник ТОВ «Р.И.Т.М» є громадянином Китаю і постійно проживає на території України, тобто не є громадянином і не має постійне місце проживання в державі, що здійснює збройну агресію проти України;
- ТОВ «Р.И.Т.М» при здійсненні співпраці з дослідженого органом податкового контролю контракту не здійснює фінансові операції політично значущих осіб, членів їх сім'ї та/або осіб, пов'язаних з політично значущими особами;
- ТОВ «Р.И.Т.М» при здійсненні співпраці з дослідженого органом податкового контролю контракту не здійснює платіжних операцій з переказу коштів за кордон (у тому числі до держав, віднесених Кабінетом Міністрів України до офшорних зон);
- ТОВ «Р.И.Т.М» при здійсненні співпраці з дослідженого органом податкового контролю контракту не здійснює фінансові операції з готівкою (внесення, переказ, отримання коштів);
- ТОВ «Р.И.Т.М» при здійсненні співпраці з дослідженого органом податкового контролю контракту не здійснює фінансові операції електронного резидента (ерезидента);
- всі фінансові операції по даному зовнішньоекономічному контракту здійснюються в безготівковій формі, що встановлено в ході перевірки.
Таким чином, ТОВ «Р.И.Т.М» не є суб'єктом господарювання, який підпадає під дію частини 1 статті 20 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» та не здійснює фінансових операцій, що підпадають під дію цієї норми закону.
Також, в даному випадку, з метою з'ясування, чи підпадає ТОВ «Р.И.Т.М» під дію положення пункту 22 Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління Національного банку України №5 від 02.01.2019, органу податкового контролю слід було з'ясувати, чи має у даному випадку місце дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій.
Так, у відповідності до пункту 1 Контракту №02/2022, Продавець зобов'язується продати і передати пилопродукцію з деревини хвойних порід, з'єднану у вус по центру: дошки стругані, шліфовані, з профільною обробкою зрощення в шип-паз, не мають торцевих з'єднань, дошка грунтована профільована, надалі - товар, відповідно до умов цього Контракту, у власність Покупця, Покупець зобов'язується прийняти Товари та оплатити їх відповідно до умов цього Контракту. Пунктом 2 Контракту передбачено, що асортимент товару, кількість, ціна за одиницю Товару, що поставляється, та загальна вартість партії визначається в Специфікаціях (Додаткових угодах) та/або комерційному інвойсі, відвантажувальних документах, які є невід'ємною частиною цього контракту. У відповідності до пункту 6.2. Контракту всі платежі повинні перераховуватись на банківський рахунок визначений Продавцем згідно цього Контракту чи Додаткової угоди до контракту. Всі оплати по даному контракту проводяться в Доларах США шляхом банківського переказу з рахунку Покупця.
Таким чином, контракт передбачає співпрацю Сторін щодо поставки партій товару, кожна з яких має свою кількість та вартість, а оплата за кожну таку партію здійснюється в безготівковій формі. Поставка кожної партії Товару є окремою зовнішньоекономічною операцією з експорту Товару, яка має свою вартість та оплачується шляхом банківського переказу коштів.
Відповідачем не доведено, що операції позивача одночасно відповідають таким ознакам: операції з експорту товару здійснюються одним резидентом; операції, пов'язані між собою одним контрагентом-нерезидентом та договором (контрактом, угодою, іншим документом, що застосовується в міжнародній практиці та може вважатися договором); сума кожної операції з експорту товару є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - незначна сума); сума операцій з експорту товару за календарний місяць перевищує десятикратний розмір операції на незначну суму (пп.5 п. 3 розділу І Інструкції № 7).
Щодо доводів відповідача про те, що оскільки податковим органом отримано інформацію від Національного банку України, то відповідно така операція підлягала валютному нагляду та на таку експортну операцію поширюються граничні строки розрахунків, фінансова операція підлягала обов'язковому фінансовому моніторингу, оскільки перевищували 400 тис. грн., то суд зазначає таке.
З наявних в матеріалах справи витягів з інформації НБУ видно, що така інформація містить відомості, зокрема, про дату поставки товару, суму (гривневий еквівалент). Водночас, вказана інформація не містить відомостей щодо кількості партій товару на кожну дату, вартість кожної окремої партії експортованого товару; чи в один день відбувалася лише одна поставка, чи кілька. При цьому, з додатку 15 до Акта перевірки - Зведені дані щодо експортних операцій у розрізі контрагентів - нерезидентів, укладених контрактів та стан розрахунків по ТОВ «Р.И.Т.М» (стовпчик - граничний строк надходження виручки) видно, що деякі дати повторюються, що може свідчити про ймовірність того, що в цей день була поставка не однієї партії товару, а кількох. В акті перевірки та у відзиві позивача не наведено переліку митних декларацій із зазначенням дати поставки та суми кожної операції.
Щодо покликань відповідача на те, що позивач на запити податкового органу не надав витребовувані докумети, то варто зазначити, що згідно Методики проведення перевірки загальних положень податкового та іншого законодавства України, контроль за дотриманням якого покладено на податкові органи, затв. Наказом Державної податкової служби України від 09.06.2023 № 444, контролюючі органи під час перевірок можуть використовувати інформацію із зовнішніх джерел (інформація отримана податковими органами від інших контролюючих та правоохоронних органів, офіційних реєстрів та інтернет ресурсів, зокрема про ймовірні порушення податкового та іншого законодавства). Так, в п. 3.7 вказаної методики зазначено, що загальний обсягу експортних операцій за визначений період доцільно дослідити за допомогою: інформаційно-комунікаційних систем Держмитслужби (зокрема, даних митних декларацій), іншою інформацією отриманою в рамках інформаційної взаємодії та обміну інформацією. Водночас, контролюючий орган в додатку 15 до Акта перевірки зазначив реквізити лише однієї МД - 24UA20406002133U4 від 09.04.2024. Щодо решти партій поставок така інформація відсутня.
А відтак, актом перевірки, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, достовірно не підтверджено обставин того, що окремі експортні операції позивача підлягали валютному нагляду та на такі експортні операції поширюються граничні строки розрахунків. При цьому суд вважає не достатнім покликання відповідача лише на інформацію, отриману від НБУ, без дослідження кожної конкретної експортної поставки відповідно до МД, оскільки в такій інформації НБУ міститься зведена сума розрахунків, а позивач стверджує, що поставка кожної партії товару є окремою зовнішньоекономічною операцією з експорту товару, яка має свою вартість та оплачується шляхом банківського переказу коштів.
За наведеного, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення не відповідає критерію обґрунтованості (при його прийнятті не перевірено всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення) та пропорційності.
Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не обґрунтував обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність спірного податкового повідомлення-рішення №213317000701 від 30.01.2025 року та його скасування.
Отже, вимоги позивача правомірні, обґрунтовані та належать до задоволення повністю.
За правилами частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Р.И.Т.М." до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області №213317000701 від 30.01.2025.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Р.И.Т.М." за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Рівненській області судовий збір в розмірі 24224,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Р.И.Т.М." (вул. Завокзальна, 14,м. Дубровиця,Рівненська обл., Сарненський р-н,34100, ЄДРПОУ/РНОКПП 31606034)
Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)
Повний текст рішення складений 15 серпня 2025 року
Суддя С.М. Дуляницька