14 серпня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/11547/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "ЯСТРЕБ-КОМПАНІ" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
Приватне підприємство "Ястреб-Компані" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України, в якій просило:
- визнати протиправним та скасувати Рішення про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 01.05.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних від 24.05.2024 року № 11109444/43588826, прийняте комісією Головного управління ДПС у Полтавській області.
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 2 від 01.05.2022 року, подану Приватним підприємством "Ястреб-Компані» в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 24.05.2024 року комісією ГУ ДПС у Полтавській області прийнято рішення №11109444/43588826, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №1 від 01.05.2022 року. Позивач вказував, що контролюючий орган, зупиняючи реєстрацію податкової накладної ПП "Ястреб-Компані" з підстав відповідності операції п.1 Критерії ризиковості, всупереч цьому пункту не навів жодного обґрунтування своїх дій, крім того контролюючим органом не зазначено вичерпного переліку документів, які платнику податків необхідно подати до контролюючого органу для реєстрації податкової накладної.
ПП "Ястреб-Компані" звертало увагу суду, що відповідно до ч.2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особа, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо. Наголошувало, що всі первинні документи, складені в рамках діяльності ПП "Ястреб-Компані", не мають дефекту форми, змісту або походження, котрі в силу положень ЦК України, статей 198, 201 ПК України, ч.2 ст. 9 ЗУ "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність", п. 2.4. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, які могли б спричинити втрат первинними документами юридичної сили і доказовості. Щодо Акта звірки взаєморозрахунків, оборотно-сальдової відомості по рахунку 361, вказувало, що з огляду на надання контролюючому органу акту приймання-передачі послуг, не надання платником актів звірки взаєморозрахунків, оборотно-сальдових відомостей по рахунку 361 для підтвердження заборгованості або її відсутності, не може слугувати самостійною та законною підставою для відмови у реєстрації податкової накладної у ЄРПН.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
Головне управління ДПС у Полтавській області у відзиві на позовну заяву /а.с. 45-53/ заперечувало з приводу задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що до повідомлення платником надано Акт від 31.03.2022 №б/н, що не відповідає даті складання податкової накладної, тобто платником порушено ст. 187 Податкового кодексу України. Крім того, платником не надано акт звірки взаєморозрахунків або оборотно-сальдову відомість по рахунку 361 з ТОВ «ФМСД» станом на поточну, для підтвердження заборгованості або її відсутності .
Державна податкова служба України правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалась.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09.10.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/11547/24 за позовом Приватного підприємства "Ястреб-Компані" до Головного управління ДПС у Полтавській області , Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 заперечення представника Головного управління ДПС у Полтавській області проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження залишено без задоволення.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.
Приватне підприємство "Ястреб-Компані" (ідентифікаційний код 43588826) зареєстроване як юридична особа, основний вид діяльності товариства: 47.29 Роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах /а.с. 9-10/.
01 червня 2020 року між Приватним підприємством "Ястреб-Компані" (Роздрібний торговець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ФІЛІП МОРРІС СЕЙЛЗ ЕНД ДИСТРИБ'ЮШН" (Філіп Морріс) укладено угоду №5ЮСД0413 /а.с. 11-14, 79 зворотній бік-81/.
Згідно пункту 2 зазначеної угоди, Роздрібний Торговець дозволить Філіп Морріс розмістити Обладнання Філіп Морріс в Пункті торгівлі та виконуватиме Умови програми, а також зобов'язується виконувати інші умови цієї Угоди за плату від Філіп Морріс.
Відповідно до підпунктів 6.1-6.4 пункту 6 у випадку виконання умов програми протягом оціночного періоду і рівня відповідності не менш ніж 90%, що підтверджується згідно з положеннями статті 7 угоди, Філіп Морріс зобов'язується здійснювати Роздрібному Торговцю плату за дотримання умов програми в розмірі, вказаному в Додатку №1.
У випадку виконання умов програми протягом оціночного періоду і рівня відповідності не менш ніж 70%, але менш ніж 90%, що підтверджується згідно з положеннями статті 7 угоди, Філіп Морріс зобов'язується здійснювати Роздрібному Торговцю плату за дотримання умов програми частково, в розмірі, пропорційно рівню відповідності до суми, вказаної в Додатку №1.
У випадку виконання Умов програми протягом Оціночного періоду і Рівня відповідності менш ніж 70%, що підтверджується згідно з положеннями Статті 7 Угоди, Філіп Морріс звільняється від свого обов'язку стосовно здійснення плати Роздрібному Торговцю за відповідний Оціночний період.
Плата буде здійснюватися банківським переказом на розрахунковий рахунок Роздрібного Торговця, вказаній в цій угоді, протягом 30 (тридцяти) банківських днів після підписання уповноваженими представниками сторін відповідного акту про виконання умов угоди (надалі - акт) згідно з положеннями статті 7 угоди, та за умови надання Роздрібним Торговцем відповідної податкової накладної (якщо є платником ПДВ).
Відповідно до підпункту 7.1 пункту 7 оціночний період становить 3 (три) місяці.
Згідно підпункту 7.3 пункту 7 дані оціночних візитів будуть основою для складання акту за відповідний оціночний період, який за умовами підписання його уповноваженими представниками сторін, є основою для нарахування і здійснення плати Роздрібному торговцю у відповідності до положень статті 6 угоди.
В підпункті 8.1 пункту 8 угоди вказано, що ця угода набуває чинності з 01 червня 2020, та залишається чинною до тих пір, поки її дію не буде припинено будь-якою із сторін шляхом надання попереднього письмового повідомлення про це іншій стороні не меншу ніж за тридцять днів до дати припинення цієї угоди, окрім випадків, передбачених п. 11.3 договору.
Додатком №1 до Угоди №5ЮСД0413 від 01 червня 2020 року /а.с. 15, 78 зворотній бік/ сторони погодили перелік пунктів торгівлі та умов програми: у відповідності до угоди Торговець надає Філіп Морріс дозвіл на розміщення продукції та/або плакату (-ів) та/або обладнання Філіп Морріс у пунктах торгівлі у місці згідно із зображенням. Обладнання Філіп Морріс розміщується в пунктах торгівлі не ексклюзивно. Вищезазначене місце для розміщення продукції та/або плакату (-ів) та/або обладнання ОСОБА_1 дійсне в наступних пунктах торгівлі на наступних умовах: зміна умов (З) або новий пункт торгівлі (Н)- Н, програма інформування (так/ні) - ні, код пункту торгівлі - NV200241, назва пункту торгівлі - OPTOVICHOK, адреса пункту торгівлі (місто, вулиця, будинок) - KHOMUTETS, DEKABRYSTIV ST.,2А, плата за пункт торгівлі (Т) або за касу (К) - Т, кількість кас - 1, плата за місяць (за пункт торгівлі або за касу), грн. без ПДВ - 1590, плата за пункт торгівлі за період: період (з хх.хх.хх по хх.хх.хх) - з 01.06.2020 по 30.06.2020, плата, грн. без ПДВ - 1590, плата за пункт торгівлі за оціночний період, грн. без ПДВ - 4770.
Додатком №2 до Угоди №5ЮСД0413 від 01 червня 2020 року /а.с. 16-17, 81 зворотній бік-82/ сторони погодили асортимент продукції: сторони домовились, що Роздрібний Торговець буде забезпечувати постійну наявність в продажу в пунктах торгівлі наступний повний асортимент та мінімальний залишок продукції: найменування продукції - HEETS BRONZE, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - HEEТS AMBER, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - HEETS YELLOW, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - НЕЕТS TURQUOISE, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - НЕЕТS GREEN ZING, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - HEETS PURPLE, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - MARLBORO RED, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - MARLBORO GOLD, наявність/мінімальний залишок - 5 шт.; найменування продукції - MARLBORO SILVER, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - MARLBORO ТОUСН, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - MARLBORO FINE TOUCH, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - MARLBORO MICRO, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - PARLIAMENT CARAT BLUE, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - PARLIAMENT CARAT PURPLE, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - PARLIAMENT PEARL BLUE KS SSL, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - PARLIAMENT AQUA 100 SSL, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - PARLIAMENT SILVER 100 SSL, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - PARLIAMENT NІGHT, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - PARLIAMENT AQUA BLUE, наявність/мінімальний залишок - 5 шт.; найменування продукції - PARLIAMENT SILVER, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - PARLIAMENT PLATINUM, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - МURАТТІ ZAFFIRO, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - МURАТТІ FRESCO, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - L&M LOFT HOLIDAY МІХ, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - L&M LOFТ МІХ, наявність/мінімальний залишок - 5 шт.; найменування продукції - L&M LOFТ DOUBLE SPLASH, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - L&M LOFT NIGHT BLUE, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - L&M LOFT BLUE, наявність/мінімальний залишок - 10 шт.; найменування продукції - L&M LOFT SEA BLUE, наявність/мінімальний залишок - 10 шт.; найменування продукції - L&M RED LABEL, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - L&M BLUE LABEL, наявність/мінімальний залишок - 5 шт.; найменування продукції - L&M SILVER LABEL, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - BOND STREET BLUE KS 25, наявність/мінімальний залишок - 10 шт.; найменування продукції - BOND STREET RED SELECТION, наявність/мінімальний залишок - 5 шт.; найменування продукції - BOND STREET BLUE SELECТION, наявність/мінімальний залишок - 10 шт.; найменування продукції - BOND STREEТ SILVER SELECТION, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - BOND STREET PREMIUM МІХ, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - BOND STREET PREMIUM 5 МІХ, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - BOND STREET PREMIUM BLUE N6, наявність/мінімальний залишок - 5 шт.; найменування продукції - BOND STREET PREMIUM SILVER N4, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - NEXT ВY DUBLISS VIOLET, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - NEXT ВУ DUBLISS ROSE, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - PHILIP MORRIS NOVEL МІХ, наявність/мінімальний залишок - 5 шт.; найменування продукції - PHILIP MORRIS NOVEL МІХ SUMMER, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - PHILIP MORRIS NOVEL МІХ SUN, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - PHILIP MORRIS NOVEL BLUE, наявність/мінімальний залишок - 5 шт.; найменування продукції - РНІLІР MORRIS NOVELSILVER, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - PHILIP MORRIS RED, наявність/мінімальний залишок - 5 шт.; найменування продукції - PHILIP MORRIS BLUE, наявність/мінімальний залишок - 2 шт.; найменування продукції - PHILIP MORRIS RED 25, наявність/мінімальний залишок - 10 шт.; найменування продукції - PHILIP MORRIS BLUE 25, наявність/мінімальний залишок - 2 шт. Вищезазначений Асортимент та мінімальний залишок продукції є дійсними для наступних пунктів торгівлі Роздрібного Торговця: код пункту торгівлі - NV200241, назва пункту торгівлі - OPTOVICHOK, адреса пункту торгівлі (місто, вулиця, будинок) - KHOMUTETS, DEKABRYSTIV ST.,2А.
Сторонами угоди №5ЮСД0413 від 01 червня 2020 року оформлено акт від 31 березня 2022 року /а.с. 79/, відповідно до якого згідно з угодою №5ЮСД0413 від 01 червня 2020 року роздрібний торговець виконав умови угоди в повному обсязі за І-й квартал 2022 року. Плата роздрібному торговцю за вказаний період згідно з п. 6 угоди складає: код пункту торгівлі - 0SNV200241 - 4,770.00 грн; код пункту торгівлі - 0SF5600116, плата (грн., без ПДВ) - 5820,00 грн; код пункту торгівлі - 0SNV200241, плата (грн., без ПДВ) - 4,770.00 грн; код пункту торгівлі - 0SNU700225, плата (грн., без ПДВ) - 4,770.00 рн; всього - 14,310.00 грн; ПДВ 20% - 2,862.00 грн; всього за актом - 17,172.00 грн;
ПП "ЯСТРЕБ-КОМПАНІ" виставлено рахунок на оплату №1 від 01 травня 2022 року /а.с. 21, 76 зворотній бік/ щодо вартості послуги, що надається: «послуги з надання інших допоміжних комерційних послуг за 1 квартал 2022 р. згідно Договору №5ЮСД0413 від 01 червня 2020 р.», кількість - 1, ціна з ПДВ - 17172,00 грн, сума з ПДВ - 17172,00 грн, всього - 17172,00 грн, у т.ч. ПДВ - 2862,00 грн.
01.05.2022 ПП "Ястреб-Компані" складено податкову накладну №2 від 01.05.2022 на загальну суму 17172.00 грн, в т.ч. ПДВ 2862.00 грн, яку направлено на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних /а.с. 18, 84 зворотній бік-85/.
Згідно інформації, зазначеній у квитанції від 13.07.2022, направленій ДПС України через "Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України" на адресу ПП "Ястреб-Компані", відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 01.05.2022 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. КОДИ УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 82.99.19-00.00, відсутні таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критерії ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник "D"=15.5865%, "Р"= 22881.94% /а.с. 23, 83 зворотній бік/.
ПП "Ястреб-Компані" направлено повідомлення № 1 від 17.05.2024 про подання пояснень та копій податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено щодо податкової накладної № 2 від 01.05.2022, до якого додано 7 додатків /а.с. 83/, зокрема, письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, Угоду №5ЮСД04013 від 01.06.2020, додаток №1 до Угоди №5ЮСД0413 від 01 червня 2020 р., Додаток №2 до Угоди №5ЮСД0413 від 01.06.2020, акт від 31.03.2022, картку рахунку 361 за січень 2022 року по травень 2022 року, рахунок на оплату №1 від 01.05.2022 /а.с. 77-82/.
21.05.2024 Комісією ГУ ДПС у Полтавській області складено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних 11083588/43588826 щодо податкової накладної від 01.05.2022 №2 /а.с. 74 зворотній бік-75/.
У цьому повідомленні вказано, що у зв'язку з необхідністю надання додаткових пояснень та/або документів для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних запропоновано надати такі додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, а саме, копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків та інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В графі "Додаткова інформація" зазначено: необхідно надати документ, який став підставою для складання податкової накладної; документ, що підтверджує отримання оплати від ТОВ "ФМСД"; акт звірки взаєморозрахунків або оборотно-сальдову відомість по рахунку 361 з ТОВ "ФМСД" станом на поточну, для підтвердження заборгованості або її відсутності.
22.05.2024 ПП "Ястреб-Компані" направлено повідомлення № 2 про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в тому числі щодо податкової накладної № 2 від 01.05.2022 /а.с. 74/.
До вказаного повідомлення долучено фільтровану виписку за період з 01.07.2022 по 22.05.2024 /а.с. 73/
24.05.2024 Комісією Головного управління ДПС у Полтавській області прийнято рішення №11109444/43588826 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 01.05.2022 у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
У графі "Додаткова інформація" рішення зазначено, що надано акт від 31.03.2022 №б/н, що не відповідає даті складання податкової накладної, тобто платником порушено ст. 187 Податкового кодексу України. Крім того, платником не надано акт звірки взаєморозрахунків або оборотно-сальдову відомість по рахунку 361 з ТОВ "ФМСД" станом на поточну, для підтвердження заборгованості або її відсутності.
Позивач, вважаючи рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11109444/43588826 від 24.05.2024 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, звернувся до суду з цим позовом.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом підпунктів «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (у редакції, чинній на час спірних правовідносин) об'єктом оподаткування є операції платників податку з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Абзацами першим, другим пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений постановою Кабінетом Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі-Порядок №1165, в редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Пунктом 2 Порядку №1165 передбачено, що автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Пунктами 10 та 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Додатком 3 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості здійснення операцій.
До критеріїв ризиковості здійснення операцій пунктом 1 віднесено такий: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, регламентований Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520, у редакції, чинній на час спірних правовідносин).
Пунктами 2-4 Порядку №520 передбачено, що рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги».
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
За змістом пункту 5 Порядку №520 платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування /пункт 6 Порядку № 520/.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 520 (в редакції Наказів Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023, № 394 від 14.07.2023) письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Згідно з пунктом 10 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку /п. 12 Порядку № 520/.
Згідно з положеннями пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Аналіз наведених вище положень Порядку №1165 свідчить, що контролюючий орган, після надходження податкової накладної / розрахунку коригування до ДПС для реєстрації в ЄРПН, в автоматизованому режимі здійснює її розшифрування та проводить відповідну перевірку, зокрема щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування через відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або через відповідність відображених у ній операції критеріям ризиковості здійснення операцій.
Автоматизований моніторинг відповідності господарської операції, відображеної у податковій накладній, критеріям оцінки ступеня ризиків здійснюється відповідно до ознак, наведених у пунктах 1-6 критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку №1156).
У разі, коли за результатами моніторингу господарська операція, відображена у податковій накладній, відповідає критеріям ризиковості здійснення операції (крім податкової накладної, складеної платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку) реєстрація такої податкової накладної зупиняється.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган зобов'язаний, зокрема, вказати конкретний критерій ризиковості платника податку та/або критерій ризиковості здійснення операцій, на підставі якого зупинено реєстрацію податкової накладної, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також запропонувати платнику надати пояснення та копії документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Зі змісту залученої до матеріалів справи квитанції суд встановив, що податковим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної №2 від 01.05.2022 пункту 1 Критеріям ризиковості здійснення операцій.
Мотивуючи цей висновок, податковий орган зазначив, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 82.99.19-00.00, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товару/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій /а.с. 83 зворотній бік/.
Порядок №1165 не містить вимоги про прийняття контролюючим органом окремого рішення з питання зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Водночас, виходячи з наведених вище положень пунктів 10, 11 Порядку №1165, зміст такого рішення наводиться податковим органом у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
При цьому, пунктом 11 Порядку №11 передбачено вимоги до змісту такої квитанції, а саме - у ній обов'язково мають бути зазначені:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Дослідивши залучену до матеріалів справи копію квитанції /а.с. 83 зворотній бік/, суд встановив, що у ній зазначено номер та дату складення податкової накладної; критерій ризиковості здійснення операцій, на підставі якого зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованими показниками "D" і "Р"; пропозицію щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Суд зважає на те, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної №2 від 01.05.2022 не зазначено конкретного переліку документів, необхідних для реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Наведене, на переконання суду, унеможливлює визначення платником порядку своїх дій, які він має вчинити з метою прийняття контролюючим органом позитивного рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування у ЄРПН.
Суд зазначає, що у випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права, викладений в постановах Верховного Суду від 03.06.2021 р. у справі № 2040/7098/18, від 01.02.2023 р. у справі № 2240/2900/18, від 23.05.2023 р. у справі № 500/770/21.
Водночас вказані обставини не свідчать про протиправність зупинення реєстрації податкової накладної, натомість підлягають врахуванню під час оцінки рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.
Виключний перелік підстав для відмови у реєстрації податкової накладної визначено пунктом 10 Порядку № 520, а саме:
- ненадання / часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
- надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Спірне рішення про відмову у реєстрації податкової накладної прийнято з підстави надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
У графі "Додаткова інформація" рішення зазначено, що надано акт від 31.03.2022 №б/н, що не відповідає даті складання податкової накладної, тобто платником порушено ст. 187 Податкового кодексу України. Крім того, платником не надано акт звірки взаєморозрахунків або оборотно-сальдову відомість по рахунку 361 з ТОВ "ФМСД" станом на поточну, для підтвердження заборгованості або її відсутності.
Надаючи оцінку мотивам, покладеним в основу спірного рішення, суд виходить з такого.
Суд враховує, що подією, за якою позивачем складено податкову накладну №2 від 01.05.2022 є дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку , - акту від 31 березня 2022 року /а.с. 79/. Наведені обставини підтверджено платником податку у письмових поясненнях щодо податкової накладної № 2 від 01.05.2022, реєстрацію якої зупинено /а.с. 77 - 78/.
Суд погоджується із доводами контролюючого органу, що ПП "Ястреб-Компані" надано акт від 31.03.2022 №б/н, що не відповідає даті складання податкової накладної.
За приписами частини 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 року № 996-XIV (у редакції, чинній на час спірних правовідносин), первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України:
назву документа (форми);
дату складання;
назву підприємства, від імені якого складено документ;
зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг.
Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Аналіз положень частини 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" свідчить, що відомості про дату складання документа є обов'язковим реквізитом первинного документа. Помилки у складанні документа не належать до неістотних недоліків такого документа.
Відповідно до змісту акту, наданого ПП "Ястреб-Компані" контролюючому органу разом з повідомленням про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 17.05.2024 №1) /а.с. 83/, суд зазначає, що вказаний акт датовано 31.03.2022, натомість податкову накладну №2 складено та подано на реєстрацію 01.05.2022.
Наведені вище обставини дозволяють дійти висновку, що Акт від 31.03.2022 складений з порушенням частини 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та не є належним первинним документом, що підтверджує підставу складення податкової накладної №2 від 01.05.2022.
Суд бере до уваги висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 21 лютого 2023 року у справі №2240/3271/18 та підтримані, зокрема, у постанові Верховного Суду від 02 липня 2024 року у справі № 440/5004/23, відповідно до яких предметом доказування при вирішенні вимог про зобов'язання ДФС України зареєструвати податкову накладну (у разі скасування рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної) мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації.
Суд не враховує додану позивачем до позовної заяви копію Акту від 01.05.2022 /а.с. 19/, оскільки остання не надавалася контролюючому органу.
Суд також враховує, що фактично у матеріалах справи наявні два первинні документи на одну подію приймання-передачі послуг - акт приймання передачі послуг від 31.03.2022 за І квартал 2022 року на суму 17172,00 грн /а.с. 29/ та акт приймання передачі послуг від 01.05.2022 за І квартал 2022 року на суму 17172,00 грн /а.с. 19/, засвідчені підписами та печатками сторін договору, за один період - квартал 2022 року, на одну суму - 17172,00 грн, але різними датами - 31.03.2022 та 01.05.2022.
При цьому суд зауважує, що виправлення помилки у первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку, що складені у паперовій формі, повинно бути обумовлено надписом «виправлено» та підтверджено підписами осіб, що підписали цей документ, із зазначенням дати виправлення (п. 4.7 Положення №88).
Додана позивачем до позовної заяви копія Акту 01.05.2022 не містить відомості про виправлення, а відтак є іншим первинним документом, який не надавався Регіональній комісії для вирішення питання про реєстрацію податкової накладної. Наведене додатково свідчить про те, що на розгляд Комісії ГУ ДПС у Полтавській області позивачем не надано достатні документи для підтвердження підстави реєстрації податкової накладної № 2 від 01.05.2022.
Суд не заперечує можливість допущення помилок у документах та право суб'єкта господарювання виправити їх, разом з тим, подання виправлених документів вже в ході розгляду справи після подання первинно складених документів без виправлень викликає сумніви у добросовісності позивача та часових межах і мотивах здійснення таких виправлень.
Суд критично оцінює посилання позивача що згідно з платіжним дорученням №2057515 від 27.04.2022 року, за надання послуг за Угодою Замовником на рахунок Позивача сплачено 15264,00 грн та у зв'язку з цим 01.05.2022 року було складено Акт приймання-передачі послуг та податкову накладну. Суд наголошує, що сума сплачених коштів за платіжним дорученням відрізняється від суми, на яку складено податкову накладну № 2 від 01.05.2022. Дата платіжного доручення також не відповідає даті виписки податкової накладної. За таких обставин платіжне доручення №2057515 від 27.04.2022 не може бути розцінене як підстава для складення податкової накладної № 2 від 01.05.2022.
Варто також зауважити, що в пункті 6.4 Угоди №5ЮСД0413 від 01.06.2020 зазначено, що плата буде здійснюватися банківським переказом на розрахунковий рахунок Роздрібного Торговця, вказаний в цій Угоді, протягом 30 (тридцяти банківських) днів після підписання уповноваженими представниками Сторін відповідного Акту про виконання умов угоди (надалі - "Акт") згідно з положеннями Статті 7 Угоди, та за умови надання Роздрібним Торговцем відповідної податкової накладної (якщо є платником ПДВ).
Щодо посилань позивача на те, що квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної взагалі не містить вичерпного переліку документів, які платнику податків необхідно подати до контролюючого органу для реєстрації податкової накладної, суд зауважує, що обставини цієї справи свідчать, що відсутність у квитанції про зупинення переліку документів не була перешкодою для подання позивачем документів контролюючому органу, у тому числі після отримання повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень (документів), в якому коннтролюючим органом чітко зазначено про необхідність подання копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування.
Позивачем реалізовано відповідне право і подано пояснення та документи, які, на переконання платника, були підставою для складення податкової накладної, однак такі документи за оцінкою контролюючого органу, правомірність якої підтверджено в ході розгляду справи, не були належною підставою для складення податкової накладної.
Підсумовуючи викладене, суд констатує, що рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних № 11109444/43588826 від 24.05.2024 прийнято у відповідності до вимог законодавства, є обґрунтованим, а тому позовні вимоги про визнання його протиправним і скасування задоволенню не підлягають.
Відповідно не підлягають задоволенню похідні позовні вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 01.05.2022.
Отже, у позові належить відмовити у повному обсязі.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства "Ястреб-Компані" (провулок Гвардійський, буд. 14, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 43588826) до Головного управління ДПС України у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36000, код ЄДРПОУ ВП 44057192), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.В. Довгопол