Справа № 640/34578/21
14 серпня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАВОД ТЕХНОВІК» до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, Державної податкової служби України, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАВОД ТЕХНОВІК», звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 3065022/42341275 від 03.09.2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 34 від 02.08.2021 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 3065021/42341275 від 03.09.2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 33 від 02.08.2021 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 3065023/42341275 від 03.09.2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 38 від 16.08.2021 року;
- зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ: 43005393) зареєструвати податкові накладні № 33 від 02.08.2021 року, № 34 від 02.08.2021 року, № 38 від 16.08.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, подані позивачем за датою її подання на реєстрацію.
В обґрунтування позовних вимог позивачем, у тому числі, зазначено, що ним у встановленому законодавством порядку було складено та направлено до контролюючого органу податкові накладні № 34 від 02.08.2021 року, № 33 від 02.08.2021 року, № 38 від 16.09.2021р., реєстрацію яких, з посиланням на вимоги п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, було необґрунтовано зупинено. При цьому, підставою для зупинення Комісією Головного управління ДПС в м. Києві вказано п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Водночас, позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. На підтвердження правомірності та реальності господарських операцій, відображених у податкових накладних ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАВОД ТЕХНОВІК» було направлено до податкового органу пояснення та первинні документи. Однак, Комісією було прийняті оскаржувані рішення від 03.09.2021 року № 3065022/42341275, № 3065021/42341275, № 3065023/42341275 про відмову у реєстрації зазначених податкових накладних. ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАВОД ТЕХНОВІК» вищезазначені рішення вважає незаконними, необґрунтованими, та такими, що не враховують специфіку господарських операцій позивача, як і не містять конкретної інформації щодо причин та підстав для їх прийняття.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва Маруліної Л. О., від 01 грудня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 640/34578/21. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
Законом України № 2825-IX від 13.12.2022 року, що набрав чинності 15.12.2022 року, ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Згідно з розділом II «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону, адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, дана справа передана на розгляд та вирішення Одеському окружному адміністративному суду, та за наслідками автоматизованого розподілі судових справ між суддями, справу передано на розгляд судді Харченко Ю. В.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 640/34578/25 за адміністративним позовом ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАВОД ТЕХНОВІК» до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, Державної податкової служби України, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
Відповідач - Головне управління ДПС у місті Києві з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими, з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву, наголошуючи, зокрема, що рішення комісії Головного управління ДПС в місті Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, якими позивачу було відмовлено у реєстрації податкових накладних, є правомірними та законними, з огляду на ненадання платником податків всіх необхідних первинних документів для реєстрації спірних податкових накладних після зупинення контролюючим органом їх реєстрації.
Відповідач - ДПС України з позовними вимогами також не погоджується, вважає їх необґрунтованими, з підстав, викладених у письмовому відзиві на адміністративний позов, зазначаючи, що рішення комісії Головного управління ДПС в місті Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, якими позивачу було відмовлено у реєстрації податкових накладних, є правомірними та законними, прийнятими з урахуванням всіх наданих позивачем документів на підтвердження здійснення господарських операцій.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Підприємство ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАВОД ТЕХНОВІК» зареєстроване та здійснює господарську діяльність згідно з вимогами чинного законодавства.
Основним видом діяльності позивача є оптова торгівля машинами й устаткуванням для добувної промисловості та будівництва (46.63).
Дата взяття на облік платника податків: 31.07.2018 рік.
Розмір статутного капіталу складає: 400 000 грн.
Для здійснення підприємницької діяльності позивачем відкрито рахунки в банківській установі АТ КБ «Глобус».
Для здійснення господарської діяльності ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАВОД ТЕХНОВІК» орендуються приміщення, що є місцезнаходженням позивача за адресою: 01135, м. Київ, вул. Жилянська, будинок 148-Б, що підтверджується Договором № 11/02/20 суборенди нежитлового приміщення від 11.02.2020 року, укладеного з ТОВ «ЛАНТІОН».
Відповідно до Договору № 0828-20 суборенди нежитлового (складського) приміщення від 28.08.2020 р., укладеного з ТОВ «МІДЕН», позивачем орендуються складські приміщення за адресою: 04205, м. Київ, вул. Оболонська, 6, загальною площею 80 кв.м., що були передані позивачу в суборендне користування згідно акту прийому - передачі об'єкта від 01.09.2020р. до Договору № 0828-20 суборенди нежитлового (складського) приміщення від 28.08.2020 р.
29.07.2021 року між ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАВОД ТЕХНОВІК» (далі - Продавець) та ПАТ «Укрнафта» (далі - Покупець) укладено договір № 09/03/1106-МТР купівлі-продажу (далі - Договір купівлі - продажу № 09/03/1106-МТР від 29.07.2021 р.
3а змістом п. 1.1.цього Договору купівлі - продажу № 09/03/1106-МТР від 29.07.2021 р., Продавець зобов'язується передати продукцію власність Покупця, а Покупець прийняти товар та сплатити за нього відповідну грошову суму.
Відповідно до п. 1.2. Договору купівлі - продажу № 09/03/1106-МТР від 29.07.2021 р. асортимент, кількість, якість, вартість та інші характеристики товару зазначені у додатках до цього договору, які є невід'ємною частиною договору.
Заповідно до п.3.1 та п.3.3 Договору купівлі - продажу № 09/03/1106-МТР від 29.07.2021 р., ціни товару встановлюються у валюті та вказуються у відповідних додатках до договору, усі суми, що підлягають сплаті за цим Договором, сплачуються у безготівковій формі на рахунки, що зазначені у цьому Договорі.
Відповідно до п.5.3 Договору купівлі - продажу № 09/03/1106-МТР від 29.07.2021 р., датою постачання товару вважається дата передачі його покупцю у місці призначення.
Факт передачі товару підтверджується підписаною сторонами без зауважень видатковою накладною та /або відповідним актом приймання-передачі товару.
Право власності на товар переходить від продавця до покупця з дати підписання покупцем без зауважень видаткової накладної та/або акту приймання-передачі товару.
Відповідно до додатку №1 до Договору купівлі - продажу № 09/03/1106-МТР від 29.07.2021 р., умови оплати: 25% передоплата, решта по факту поставки всього товару протягом 30 календарних днів.
02.08.2021 р. на рахунок позивача, відповідно до вищевказаних умов Договору купівлі - продажу № 09/03/1106-МТР від 29.07.2021 р. надійшла оплата (передплата) від ТОВ «Укрнафта», що підтверджується карткою рахунку № 361 та оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 311, на суму 154 500,00 грн., в тому числі ПДВ.
02.08.2021р. по факту отримання передплати позивачем була складена податкова накладна № 33 на суму 154 500,00 грн., в тому числі ПДВ, яка була прийнята, але реєстрацію зупинено 26.08.2021 р.
За отриманою квитанцією від 26.08.2021р. з «Єдиного вікна подання електронних документів» Державної податкової служби України позивача повідомлено, що реєстрація податкової накладної № 33 від 02.08.2021 р. зупинена. Коди УКТ ЗЕД/ДКПП товару/ послуг 8402 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляють), ті їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
29.07.2021 року між ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАВОД ТЕХНОВІК» (Продавець) та ПАТ «Укрнафта» (Покупець) укладено договір № 09/03/1107-МТР купівлі-продажу (далі - Договір купівлі - продажу № 09/03/1107-МТР від 29.07.2021 р.
3а змістом п. 1.1.цього Договору купівлі - продажу № 09/03/1107-МТР від 29.07.2021 р., Продавець зобов'язується передати продукцію власність Покупця, а Покупець прийняти товар та сплатити за нього відповідну грошову суму.
Відповідно до п. 1.2. Договору купівлі - продажу № 09/03/1107-МТР від 29.07.2021 р. асортимент, кількість, якість, вартість та інші характеристики товару зазначені у додатках до цього договору, які є невід'ємною частиною договору.
Заповідно до п.3.1 та п.3.3 Договору купівлі - продажу № 09/03/1107-МТР від 29.07.2021 р., ціни товару встановлюються у валюті та вказуються у відповідних додатках до договору, усі суми, що підлягають сплаті за цим Договором, сплачуються у безготівковій формі на рахунки, що зазначені у цьому Договорі.
Відповідно до п.5.3 Договору купівлі - продажу № 09/03/1107-МТР від 29.07.2021 р., датою постачання товару вважається дата передачі його покупцю у місці призначення.
Факт передачі товару підтверджується підписаною сторонами без зауважень видатковою накладною та /або відповідним актом приймання-передачі товару.
Право власності на товар переходить від продавця до покупця з дати підписання покупцем без зауважень видаткової накладної та/або акту приймання-передачі товару.
Відповідно до додатку №1 до Договору купівлі - продажу № 09/03/1107-МТР від 29.07.2021 р., умови оплати: 25% передоплата, решта по факту поставки всього товару протягом 30 календарних днів.
02.08.2021 р. на рахунок позивача, відповідно до вищевказаних умов Договору купівлі - продажу № 09/03/1107-МТР від 29.07.2021 р. надійшла оплата (передплата) від ТОВ «Укрнафта», що підтверджується карткою рахунку № 361 та оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 311, на суму 144 128,86 грн., в тому числі ПДВ.
02.08.2021р. по факту отримання передплати позивачем була складена податкова накладна № 34 на суму 144 128,86 грн., в тому числі ПДВ, яка була прийнята, але реєстрацію зупинено 26.08.2021 р.
За отриманою квитанцією від 26.08.2021р. з «Єдиного вікна подання електронних документів» Державної податкової служби України позивача повідомлено, що реєстрація податкової накладної № 34 від 02.08.2021 р. зупинена. Коди УКТ ЗЕД/ДКПП товару/ послуг 7320, 7326, 8402, 8413 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляють), ті їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
10.08.2021 року між ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАВОД ТЕХНОВІК» (Продавець) та ПАТ «Укрнафта» (Покупець) укладено договір № 09/03/1194-МТР купівлі-продажу (далі - Договір купівлі - продажу № 09/03/1194-МТР від 10.08.2021 р.
3а змістом п. 1.1.цього Договору купівлі - продажу № 09/03/1194-МТР від 10.08.2021 р., Продавець зобов'язується передати продукцію власність Покупця, а Покупець прийняти товар та сплатити за нього відповідну грошову суму.
Відповідно до п. 1.2. Договору купівлі - продажу № 09/03/1194-МТР від 10.08.2021 р. асортимент, кількість, якість, вартість та інші характеристики товару зазначені у додатках до цього договору, які є невід'ємною частиною договору.
Заповідно до п.3.1 та п.3.3 Договору купівлі - продажу № 09/03/1194-МТР від 10.08.2021 р., ціни товару встановлюються у валюті та вказуються у відповідних додатках до договору, усі суми, що підлягають сплаті за цим Договором, сплачуються у безготівковій формі на рахунки, що зазначені у цьому Договорі.
Відповідно до п.5.3 Договору купівлі - продажу № 09/03/1194-МТР від 10.08.2021 р., датою постачання товару вважається дата передачі його покупцю у місці призначення.
Факт передачі товару підтверджується підписаною сторонами без зауважень видатковою накладною та /або відповідним актом приймання-передачі товару.
Право власності на товар переходить від продавця до покупця з дати підписання покупцем без зауважень видаткової накладної та/або акту приймання-передачі товару.
Відповідно до додатку №1 до Договору купівлі - продажу № 09/03/1194-МТР від 10.08.2021р., умови оплати: 25% передоплата, решта по факту поставки всього товару протягом 30 календарних днів.
16.08.2021 р. на рахунок позивача, відповідно до вищевказаних умов Договору купівлі - продажу № 09/03/1194-МТР від 10.08.2021 р. надійшла оплата (передплата) від ТОВ «Укрнафта», що підтверджується карткою рахунку № 361 та оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 311, на суму 111 354,00 грн., в тому числі ПДВ.
16.08.2021р. по факту отримання передплати позивачем була складена податкова накладна № 38 на суму 111 354,00 грн., в тому числі ПДВ, яка була прийнята, але реєстрацію зупинено 26.08.2021 р.
За отриманою квитанцією від 26.08.2021р. з «Єдиного вікна подання електронних документів» Державної податкової служби України позивача повідомлено, що реєстрація податкової накладної № 38 від 16.08.202 р. зупинена. Коди УКТ ЗЕД/ДКПП товару/ послуг 8402 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляють), ті їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
28.08.2021р. позивачем направлені до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних № 33 від 02.08.2021р., № 34 від 02.08.2021 року, № №38 від 16.08.2021р. - № 1 від 28.08.2021р., № 2 від 28.08.2021р. та № 3 від 28.08.2021р., відповідно.
Комісією Головного управління ДПС в м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення:
- від 03.09.2021 року № 3065021/42341275 про відмову в реєстрації податкової накладної № 33 від 02.08.2021р.
- від 03.09.2021 року № 3065022/42341275 про відмову в реєстрації податкової накладної № 34 від 02.08.2021р.;
- від 03.09.2021 року № 3065023/42341275 про відмову в реєстрації податкової накладної № 38 від 16.08.2021р.
09.09.2021 р. Позивачем було направлено Скарги на Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН від 03.09.2021р. № 3065021/42341275, № 3065022/42341275, № 3065023/42341275за результатами розгляду яких Рішеннями комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН за результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних № 33 від 02.08.2021р., № 34 від 02.08.2021 року, № 38 від 16.08.2021р., подані скарги від 09.09.2021р. було залишено без задоволення. Зазначене підтверджується Рішеннями за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 41775/42341275/2 від 17.09.2021р., № 41805/42341/2 від 17.09.2021р., № 41783/42341275/2 від 17.09.2021р., відповідно.
Підставою для цього слугувало ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Відмови Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних № 33 від 02.08.2021р., № 34 від 02.08.2021р., № 38 від 16.08.2021р. послугували підставою для звернення ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАВОД ТЕХНОВІК» до суду з даним адміністративним позовом.
За змістом частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачених Конституцією України та іншими Законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Такий Порядок був затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року (з наступними змінами, далі - Порядок №1246).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1246 податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні приписи наведені у пункті 201.16 статті 201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінету Міністрів України.
Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 року затверджений Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з пунктами 7, 8 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019 року, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу ПН/РК встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.
Пунктами 10, 11 Порядку встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Згідно з п.11 Порядку №1165 при зупиненні реєстрації податкової накладної зазначається пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Пунктами 4, 5 Порядку №520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до п.6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у п.5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Згідно з пунктами 9, 10, 11 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Таким чином, перелік документів, встановлений п.5 Порядку № 520, свідчить про те, що він є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка, зокрема, господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами, як п. 185.1 ст. 185, так і п. 187.1 ст.187 ПКУ.
Отже, з урахуванням наведеного, суд акцентує, що контролюючий орган, зупиняючи реєстрацію податкової накладної, має не лише запропонувати платнику надати документи, а й чітко окреслити їх перелік, оскільки п.5 Порядку №520 наведено не вичерпний (може включати) перелік документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
В іншому випадку така підстава для прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі з підстави не надання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку не може бути застосована.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається зі змісту Квитанцій, податкові накладні № 33 від 02.08.2021р., № 34 від 02.08.2021р. № 38 від 16.08.2021 р. збережено, але їх реєстрацію зупинено з посиланням на п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку № 1165. Обсяг постачання товару/ послуги 7320, 7326, 8402, 8413 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляють), ті їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, судом з'ясовано, та позивачем наголошено, що до контролюючого органу ним були надані усі необхідні первинні документи на підтвердження виконання умов укладених з контрагентом договорів.
Проте, Комісією регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної, що діє у складі Головного управління ДПС в м. Києві, були прийняті рішення від 03.09.2021р. № 3065021/42341275 про відмову в реєстрації податкової накладної № 33 від 02.08.2021р.; від 03.09.2021 року № 3065022/42341275 про відмову в реєстрації податкової накладної № 34 від 02.08.2021р.; від 03.09.2021 року № 3065023/42341275 про відмову в реєстрації податкової накладної № 38 від 16.08.2021р., у зв'язку з ненаданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Питання тлумачення та застосовування національного законодавства є, перш за все, компетенцією національних органів влади. Проте суд повинен перевірити, чи породжує спосіб тлумачення та застосування національного законодавства наслідки, що відповідають принципам Конвенції, як вони тлумачаться у світлі практики Суду (п.41 рішення Європейського Суду з прав людини по справі Будченко проти України, рішення у справі Скордіно проти Італії
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини закон має відповідати якісним вимогам, насамперед вимогам доступності, передбачуваності та зрозумілості; громадянин повинен мати змогу отримати адекватну інформацію за обставин застосування правових норм у конкретному випадку; норма не може розглядатися як закон, якщо вона не сформульована з достатньою чіткістю, щоб громадянин міг регулювати свою поведінку; громадянин повинен мати можливість передбачити, наскільки це розумно за конкретних обставин, наслідки, до яких може призвести певна дія.
Крім того, одним з основних принципів податкового законодавства України є презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
При цьому, загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на п. 1 Критеріїв ризиковості платника податку, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд.
Суд акцентує, що кожна господарська операція має свою специфіку і в ході її здійснення складається певний пакет документів, визначений умовами договору, відповідними законодавчими приписами. Не кожна господарська угода передбачає складання повного переліку документів, наведеного відповідачем в оскаржуваних рішеннях про відмову у реєстрації податкових накладних. Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, при цьому, не підкреслено у відповідних графах які саме документи мав надати позивач, а отже, у порушення наведених законодавчих положень, оскаржуване рішення містить лише абстрактне твердження про їх не надання, без конкретизації (підкреслення) конкретного переліку документів, яких з урахування особливостей, характеру та обсягу господарських операцій, критерію, що слугував підставою для зупинення реєстрації податкової накладної, на думку Комісії, не вистачає.
Отже, у порушення наведених законодавчих положень, оскаржуване рішення містить лише абстрактне твердження про ненадання документів, без конкретизації (підкреслення) конкретного їх переліку, характеру та обсягу господарських операцій, критерію, що слугував підставою для зупинення реєстрації податкової накладної, на думку Комісії, не вистачає.
Відтак, зважаючи на вищевикладене, суд доходить висновку, що встановлені судом обставини свідчать про не дотримання контролюючим органом вимог щодо ясності, чіткості, доступності, зрозумілості та обґрунтованості при винесенні оскаржуваного рішення, виконання яких, при цьому, є запорукою передбачуваності для позивача наслідків виконання або невиконання ним законних вимог суб'єкта владних повноважень.
Між тим, не виконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії, призводить до його протиправності.
У Пункті 110 рішення від 23 липня 2002року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Європейським судом з прав людини визначено, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.".
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що на виконання вимог ч.2 ст.7 КАС України, суб'єктами владних повноважень не доведено належними, допустимими доказами правомірність винесення спірного Рішення Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, адже, як слідує із системного аналізу змісту такої відмови, податковим органом здійснено її суто формально.
Відтак, беручи до уваги вище окреслене, з урахуванням досліджених наданих ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАВОД ТЕХНОВІК», та наявних у матеріалах справи, первинних документів, суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для визнання протиправними та скасування рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в м. Києві про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.09.2021 року № 3065021/42341275 про відмову в реєстрації податкової накладної № 33 від 02.08.2021р.; № 3065022/42341275 про відмову в реєстрації податкової накладної № 34 від 02.08.2021р.; № 3065023/42341275 про відмову в реєстрації податкової накладної № 38 від 16.08.2021р..
Відповідно до пунктів 2, 10 ч.2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема, набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).
У разі надходження до ДПСУ рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку №1246).
За приписами статті 8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011р. (остаточне) по справі ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява №28924/04) констатував:
- Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює право на суд, в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975року у справі Голдер проти Сполученого Королівства (Golder v. the United Kingdom), пп.28-36, Series A №18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції - гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати вирішення спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі - провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах Мултіплекс проти Хорватії (Multiplex v. Croatia), заява №58112/00, п.45, від 10 липня 2003року, та Кутіч проти Хорватії (Kutic v. Croatia), заява № 38778/99, п. 25, ECHR 2002-II).
Суд зазначає, що факт зупинення податкової накладної не позбавляє контролюючий орган діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб визначений законодавством, зокрема при зупиненні податкової накладної у рішенні визначити перелік документів, як і платнику податків необхідно надати для реєстрації податкової накладної.
Крім того, зупинення реєстрації податкової накладної та відмови у її реєстрації в ЄРПН не спростовує факту отримання позивачем коштів для здійснення господарських операцій визначених укладеним договором.
Не зазначення документів в квитанціях про зупинення ПН/РК, які необхідно подати платнику податків для їх реєстрації, не зазначення конкретного переліку документів, які не були надані та стали підставою для прийняття оскаржуваних рішень про відмову у реєстрації ПН, позбавили платника податків у встановленому законодавством порядку надати ці документи, навести свої аргументи.
Суд зазначає, що в даній справі суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до п. 61.1 ст. 61 ПК України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Позивачем були надані суду документи, які підтверджують факт здійснення господарських операцій, тому суд дійшов висновку, що його позовні вимоги є обґрунтованими.
Таким чином, оскільки судом встановлено неправомірність рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в м. Києві про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 03.09.2021р. № 3065021/42341275; № 3065022/42341275; № 3065023/42341275, задоволення позовних вимог ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАВОД ТЕХНОВІК» шляхом зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні № 33 від 02.08.2021 року, № 34 від 02.08.2021 року, № 38 від 16.08.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, подані позивачем за датою її подання на реєстрацію, у даному випадку, є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде вирішено остаточно.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАВОД ТЕХНОВІК» до Головного управління Державної податкової служби в м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, є правомірними, документально підтвердженими, базуються на положеннях чинного податкового законодавства, а отже підлягають задоволенню, з вище окреслених підстав.
Пунктом 1 ч.3 ст.132 КАС України визначено, що до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Статтею 134 КАС України передбачено, що витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідно до ст.30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
Разом з тим, відповідно до ч.ч. 4, 5 ст.134 КАС України законодавцем запроваджено принцип співмірності витрат на оплату послуг адвоката. Так розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Крім того, під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо.
Таким чином, у Кодексі адміністративного судочинства України закладені критерії оцінки як співмірності витрат на оплату послуг адвоката (адекватності ціни за надані адвокатом послуги відносно складності та важливості справи, витраченого на ведення справи часу тощо), так і критерій пов'язаності цих витрат із веденням справи взагалі (пов'язаності конкретних послуг адвоката із веденням саме цієї судової справи, а не іншої справи).
При цьому склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі та покладається на сторону, яка подає таке клопотання.
Суд не зобов'язаний присуджувати стороні, на користь якої було винесене судове рішення у справі, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
Ті самі критерії застосовує і Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст.41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява №19336/04, п. 269).
Верховним Судом у своїх постановах від 27.06.2018 р. у справі № 826/1216/16, від 17.09.2019 р. у справі № 810/3806/18, від 31.03.2020 р. у справі № 726/549/19, неодноразово висловлювалась правова позиція, згідно якої на підтвердження витрат, понесених на професійну правничу допомогу, мають бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг тощо); документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.
Судом встановлено, що між позивачем та Адвокатським бюро «Олега Пилипченка» укладено договір про надання правової допомоги від 07.10.2021 р. № б/н, про надання юридичної (правничої) допомоги у обсязі та на умовах, передбачених даним договором.
На виконання договору про надання правової допомоги від 07.10.2021р. № б/н наданий Акт № 8 від 08.10.2021р., відповідно до якого надані «інші види юридичної допомоги (Вивчення документів, складання документів), що підписані сторонами Договору про надання правової допомоги від 07.10.2021р. № б/н
Як вбачається з платіжного доручення № 105 від 13.10.2021р за Договором про надання правової допомоги від 07.10.2021р. № б/н позивачем 13.10.2021 року було сплачено 10 000,00 гривень.
В постанові від 24.01.2019 р. у справі № 910/15944/17 Верховний Суд зауважив, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Крім того, у п.154 рішення Європейського суду з прав людини у справі Lavents v. Latvia (заява 58442/00) зазначено, що згідно зі статтею 41 Конвенції Суд відшкодовує лише ті витрати, які, як вважається, були фактично і обов'язково понесені та мають розумну суму.
Таким чином, оцінивши наявні в матеріалах справи докази складу та розміру витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, перевіривши їх розумну необхідність для цієї справи та відповідність наданих послуг видам правової допомоги, визначеним ст.ст.19, 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", а також враховуючи предмет спору, значення справи для сторін та конкретні обставини справи, суд вважає, що визначений представником позивача розмір понесених судових витрат на правничу допомогу не є співмірним зі складністю справи, суті та обсягу виконаних послуг, затраченим адвокатом часом на надання правничої допомоги, а отже заявлена до відшкодування сума підлягає зменшенню.
Виходячи з наведеного, з урахування критеріїв пропорційності суд приходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення вимоги про стягнення витрат понесених на професійну правову допомогу, яка отримана позивачем від Адвокатське бюро «Олега Пилипченко»), а саме у розмірі 5000,00 грн.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАВОД ТЕХНОВІК» до Головного управління Державної податкової служби в м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 3065022/42341275 від 03.09.2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 34 від 02.08.2021 року.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 3065021/42341275 від 03.09.2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 33 від 02.08.2021 року.
4. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 3065023/42341275 від 03.09.2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 38 від 16.08.2021 року.
5. Зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ: 43005393) зареєструвати податкові накладні № 33 від 02.08.2021 року, № 34 від 02.08.2021 року, № 38 від 16.08.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, подані Позивачем за датою її подання на реєстрацію.
6. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011, місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАВОД ТЕХНОВІК» (код ЄДРПОУ 42341275, місцезнаходження: 01135, Україна, м. Київ, вул. Жилянська, 148-Б) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 6 810,00 грн. (шість тисяч вісімсот десять гривень 00 коп.).
7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011, місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАВОД ТЕХНОВІК» (код ЄДРПОУ 42341275, місцезнаходження: 01135, Україна, м. Київ, вул. Жилянська, 148-Б) витрати на професійну правничу допомогу, яка отримана Товариством з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАВОД ТЕХНОВІК» від Адвокатське бюро «Олега Пилипченко») у розмірі 5000,00 грн. (п'ять тисяч гривень 00 коп.).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Рішення складено 14.08.2025 року, з урахуванням знаходження судді Харченко Ю. В. у відпустці, у період з 30.05.2025 року по 27.06.2025 року, а також на лікарняному з 07.07.2025р. по 08.08.2025р., включно.
Суддя Ю.В. Харченко
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «ЗАВОД ТЕХНОВІК» до Головного управління Державної податкової служби в м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -задовольнити.
14.08.25.