Справа № 640/33894/21
14 серпня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАДУС-Т» до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0609930707 від 12.08.2021 року,-
Товариство з обмеженою відповідальністю «ГРАДУС-Т», звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.08.2021 року № 0609930707.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що висновки Акта перевірки незаконні та не відповідають дійсним обставинам справи, оскільки вбачається, що відповідачем під час здійснення фактичної перевірки 28 липня 2021 року не встановлено жодного порушення позивачем вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні роздрібної торгівлі тютюновими виробами, як і не встановлено наявність у місці здійснення ТОВ «ГРАДУС - Т» господарської діяльності, у якому було проведено відповідну фактичну перевірку, фальсифікованих тютюнових виробів чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку. Отже, враховуючи наведене, відповідач виніс оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 12.08.2021 року № 0609930707 неправомірно та безпідставно, з огляду на що спірне податкове повідомлення- рішення підлягає скасуванню.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва Мазур А. С. від 01.12.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 640/33894/21. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
Законом України № 2825-IX від 13.12.2022 року, що набрав чинності 15.12.2022 року, ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Згідно з розділом II «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону, адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, дана справа передана на розгляд та вирішення Одеському окружному адміністративному суду, та за наслідками автоматизованого розподілі судових справ між суддями, справу передано на розгляд судді Харченко Ю. В.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 07.04.2025 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 640/33894/21 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Градус-Т» до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0609930707 від 12.08.2021 року.
У відзиві на позовну заяву відповідачем наголошено, що підстави для задоволення позову відсутні, оскільки вимоги позивача є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Так, як свідчать обставини справи, за адресою: м. Київ, площа Печерська, буд.1, де здійснює господарську діяльність ТОВ «ГРАДУС - Т» велась торгівля пивом, безалкогольними напоями, тютюновими виробами із застосуванням зареєстрованого опломбованого та переведеного у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій. Працівниками Головного управління ДПС у м. Києві в період з 12.04.2021 по 19.04.2021 (включно) проведено фактичну перевірку павільйону суб'єкта господарювання за адресою: м. Київ, площа Печерська, буд.1, за результатами якої був складений акт від 19.04.2021 року № 0833/26/15/07/38746437, в якому складено опис тютюнових виробів, які знаходилися на реалізації виробництва ТзВО «Вінниківська тютюнова фабрика» та ТОВ «Марвел Інтернешнл Тобако Груп». Зазначений опис було направлено до ГУ ДПС у Львівській області для підтвердження фактичної видачі марок акцизного податку. За результатами отриманої відповіді від ГУ ДПС у Львівській області, що надійшла листом від 21.05.2021 року № 3395/7/13-01-09-06-04, встановлено зберігання з метою подальшої реалізації тютюнових виробів виробником ТзВО «Вінниківська тютюнова фабрика» «Compliment white» за ціною 52,86 грн. у кількості 2 пачок без марок акцизного податку встановленого зразка. Таким чином, було встановлено, що суб'єкт господарювання здійснював реалізацію тютюнових виробів без відповідних марок акцизного податку встановленого зразка, чим порушено ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». За результатам розгляду акта перевірки ГУ ДПС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.08.2021 року № 0609930707, згідно з яким правомірно застосовано до ТОВ «ГРАДУС-Т» штрафні (фінансові) санкції у загальній сумі 17 000,00 грн.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Головним управлінням ДПС у місті Києві 28 липня 2021 року на підставі наказу № 5480-п від 06.07.2021 року «Про проведення фактичних перевірок», було проведено фактичну перевірку ТОВ «ГРАДУС-Т» за адресою магазину позивача: м. Київ, площа Печерська, 1.
За результатами проведення 28.07.2021 року фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у місті Києві складено акт фактичної перевірки від 28.07.2021 року, бланк акту №001482, присвоєний № 1652/26/15/07/38746437 (далі - акт перевірки).
У вказаному Акті перевірки від 28.07.2021 року зазначено, що на момент перевірки торгівля велась пивом, безалкогольними напоями, тютюновими виробами із застосуванням зареєстрованого опломбованого та переведеного у фіскальний режим роботи реєстратора розрахункових операцій. В період з 12.04.2021 по 19.04.2021 в (магазині) павільйоні за адресою: м. Київ, площа Печерська, буд. 1, була проведена фактична перевірка, за результатами якої був складений акт від 19.04.2021 року № 0833/26/15/07/38746437, в ході перевірки складений опис тютюнових виробів, які знаходилися на реалізації виробництва ТзВО «Вінниківська тютюнова фабрика» та ТОВ «Марвел Інтернешнл Тобако Груп» та направлено до ГУ ДПС у Львівській області стосовно видачі марок акцизного податку. За результатами інформації, яка надійшла листом ГУ ДПС у Львівській області від 21.05.2021 року № 3395/7/13-01-09-06-04, встановлено зберігання з метою подальшої реалізації тютюнових виробів виробника ТзВО «Вінниківська тютюнова фабрика» «Compliment white» за ціною 52,86 грн. у кількості 2 пачок без марок акцизного податку встановленого зразка.
Згідно п. 3.1 розділу 3 акту перевірки від 28.07.2021 року було встановлено порушення позивачем ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».
За результатами даної фактичної перевірки Головним управлінням ДПС у м. Києві 12.08.2021 року винесене податкове повідомлення-рішення № 0609930707, згідно з яким встановлено порушення позивачем ст. 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та, керуючись п. п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України і абз. 19 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 17 000,00 грн.
Не погоджуючись із прийнятим податковим повідомленням - рішенням № 0609930707 від 12.08.2021р., позивач звернувся з позовом до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
За змістом частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачених Конституцією України та іншими Законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.
Згідно з п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Також, п. п. 62.1.3 п. 62.1 ст. 62 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Абзацом 1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України встановлено право контролюючих органів на проведення камеральних, документальних (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичних перевірок.
Статтею 78 Податкового кодексу України передбачено право, умови та порядок проведення контролюючими органами документальних позапланових перевірок.
Відповідно до п. п. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) - п.80.1 ст.80 Податкового кодексу України.
Порядок проведення фактичної перевірки регламентовано ст. 80 Податкового кодексу України, відповідно до якої фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з підстав, визначених у п. 80.2 цього Кодексу.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 08.10.2019 по справі №826/11217/18 процедурні порушення при призначенні перевірки мають наслідком протиправність прийнятого керівником податкового органу наказу про проведення перевірки. Така правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 27.01.2015 (справа №21-425а14), відповідно до якої лише дотримання умов та порядку прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок може бути належною підставою для видання наказу про проведення перевірки.
Що стосується допуску до перевірки посадових осіб контролюючого органу, то суд керується положеннями статей 80 і 81 Податкового кодексу України.
Згідно п. 81.1 ст. 81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу;
- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
- службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Судова практика у подібних правовідносинах сформувалася таким чином, що допускаючи посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки, платник втрачає право на оскарження наказу про її проведення. Таку позицію свого часу сформував Верховний Суд України у постанові від 24.12.2010 у справі №21-25а10. Такої ж позиції дотримується Верховний Суд, яка викладена, зокрема, у постанові від 20.02.2018 у справі №826/1205/16 та від 17.04.2018 у справі №826/12612/17. Верховний Суд наголосив, що саме на етапі допуску до перевірки платник податків може поставити питання про необґрунтованість її призначення та проведення, реалізувавши своє право на захист від безпідставного та необґрунтованого здійснення щодо себе податкового контролю. Водночас, допуск до перевірки нівелює правові наслідки процедурних порушень, допущених контролюючим органом під час призначення податкової перевірки.
Судом встановлено, що підставою для проведення фактичної перевірки ТОВ «ГРАДУС-Т» є наказ Головного управління ДПС у м. Києві від 06.07.2021 року №5480-п.
Зі змісту наказу слідує, що правовою підставою для проведення фактичної перевірки податковим органом зазначено, зокрема, п.п. 80.2.2., п.п. 8.2.3., п.п.80.2.5 ст.80, глави 8 розділу ІІ Податкового кодексу України, Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зі змінами і доповненнями, також інших нормативних актів, контроль за дотриманням яких покладено на територіальні органи ДПС.
Обґрунтування: доповідна записка управління контролю за розрахунковим операціями від 06.07.2021 № 899/26-15-07-07-01-15.
Вказаним наказом від 06.07.2021 №5480-п вирішено провести протягом липня 2021 року фактичні перевірки суб'єктів господарювання (згідно з додатком 1 - 193) з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Відповідно до п.80.2 ст. 80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:
- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, у тому числі із забезпеченням можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів (пп.80.2.2);
- у разі виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3 (пп.80.2.6).
З вищенаведеного слідує, що фактична перевірка може бути проведена лише за наявності підстав, передбачених ПК України, про які має бути повідомлений платник податків.
Тобто, для проведення фактичної перевірки мають існувати всі вказані вище фактичні обставини та передумови, які дозволяють податковому органу керуватись вказаною правовою нормою при призначенні (проведенні) такої перевірки.
Між тим, суд зазначає, що підстави проведення перевірки, зазначені в документах на перевірку, повинні бути очевидними і зрозумілими не лише для контролюючого органу, але й для платника податків, що безпосередньо пов'язано з реалізацією останнім права на захист своїх інтересів.
Суд звертає увагу на те, що доповідна записка управління контролю за розрахунковими операціями, яка підпадає під дію пп. 80.2.2 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України, повинна містити інформацію про конкретні порушення позивачем законодавства, контроль за яким покладено на податкові органи.
Вказана доповідна записка податковим органом до матеріалів справи не долучена, отже суд позбавлений можливості дослідити її зміст на предмет наявності підстав для проведення спірної перевірки.
З матеріалів справи вбачається, що у позивача була відсутня будь-яка можливість ознайомитися з такою запискою.
Відповідачем відносно даних обставин жодних пояснень не надано.
Крім того, суд зазначає, що в наказі від 06.07.2021 року №5480-п не вказано, яка інформація була отримана відповідачем щодо порушень з боку ТОВ «ГРАДУС-Т», коли та ким така інформація була надана.
З боку Головного управління ДПС у місті Києві, окрім загальних посилань, взагалі не надано жодного документального доказу на підтвердження підстав проведення фактичної перевірки позивача, яка стала підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
При цьому, фактична перевірка, що здійснюється за наявності підстави, визначеної у пп. 80.2.6, може бути проведена для контролю щодо припинення порушення законодавства з питань, визначених у пп. 75.1.3, одноразово протягом 12 місяців з дати складання акта за результатами попередньої перевірки (п. 80.3 ст. 80 ПК України).
Крім іншого, важливим є те, що положення наказу від 06.07.2021 року № 5480-п взагалі не містять посилання як на підставу проведення фактичної перевірки - п. 80.2.6. Податкового кодексу України.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 04 березня 2021 року у справі №803/1171/17, підпунктом 80.2.6 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України закріплено таку підставу проведення фактичної перевірки як виявлення за результатами попередньої перевірки порушення законодавства з питань, визначених у пункті 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, тобто фактична перевірка повинна проводитись лише щодо тих фактів (порушень), які встановлені попередньою перевіркою.
Однак, до матеріалів справи відповідачем не додано доказів на підтвердження порушення позивачем вимог законодавства з питань, визначених у підпункті 75.1.3, що зафіксовано результатами попередньої перевірки, як то, акт перевірки тощо, які слугували б підставою для призначення повторної фактичної перевірки.
Наказ на перевірку не містить будь-які посилання на конкретні (фактичні) підстави призначення перевірки, крім посилання на норми, що їх регулюють, не відображено в рамках яких заходів контролюючого органу встановлено невідповідність діяльності підприємства вимогам чинного законодавства, на підставі яких відомостей або документів (дата, номер, підпис уповноваженої особи) були встановлені факти сумнівності, сумнівність яких саме операцій (дата операції, характер та наслідки такої операції та інші докази вчинення таких операцій, показання свідків, працівників) була встановлена податковим органом та які факти (порушення), встановлені попередньою перевіркою.
Видаючи наказ про проведення фактичної перевірки позивача, контролюючий орган лише обмежився посиланнями на норми чинного законодавства, в тому числі норми Податкового кодексу України, якими визначено підстави для проведення фактичної перевірки платника податків, однак не обґрунтував, які саме фактичні підстави (обставини) зумовлюють необхідність проведення фактичної перевірки ТОВ «ГРАДУС - Т».
Крім того, в Акті перевірки податковий орган зазначає про порушення позивачем, зокрема, вимог пункту 11 статті 3 Закону №265, а саме: в період з 12.04.2021 по 19.04.2021 (включно) встановлено зберігання з метою подальшої реалізації тютюнових виробів виробника ТзВО «Вінниківська тютюнова фабрика» «Compliment white» за ціною 52,86 грн. у кількості 2 пачок без марок акцизного податку встановленого зразка, що підтверджується інформацією, яка надійшла листом ГУ ДПС у Львівській області від 21.05.2021 року № 3395/7/13-01-09-06-04. При цьому лист від 21.05.2021 року не був наданий під час проведення фактичної перевірки 28.07.2021р. перевіряючими.
При цьому, аналізуючи положення статей 75, 80 Податкового кодексу України, суд зазначає, що змістом (особливістю) фактичної перевірки є перевірка дотримання суб'єктом господарювання вимог закону саме на поточний момент (фактичний момент перевірки), це кореспондується із правом податкового органу прийти на перевірку без попередження у будь-яку годину доби, згідно з робочим графіком суб'єкта господарювання.
Перевірка даних за минулий період часу носить характер документальної перевірки, а тому такі дії не можуть вчинятися в рамках фактичної перевірки та слугувати підставою для застосування штрафних санкцій.
При цьому, отримання інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах і пального, та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, та/або масовими витратомірами, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пального, що передбачено як підстава згідно пп. 80.2.5. Податкового кодексу України, не є предметом фактичної перевірки, що здійснюється за місцем проведення господарської діяльності, а є лише підставою для її проведення.
Відтак, порушення, зазначені у Акті фактичної перевірки, встановлені не в порядку і не у спосіб, що передбачений законом, за минулий період, а не за період, у який проводилась фактична перевірка, а отже висновки такого Акта фактичної перевірки не можуть слугувати підставою для притягнення ТОВ «ГРАДУС-Т» до відповідальності.
У постанові від 28.09.2022 р. у справі № 160/2552/21 Верховний Суд зауважив, що ключовим питанням при наданні оцінки процедурним порушенням, допущеним під час прийняття суб'єктом владних повноважень рішення, є співвідношення двох базових принципів права: протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків і, на противагу йому, принцип формального порушення процедури не може мати наслідком скасування правильного по суті рішення.
Межею, що розділяє істотне (фундаментальне) порушення від неістотного, є встановлення такої обставини: чи могло бути іншим рішення суб'єкта владних повноважень за умови дотримання ним передбаченої законом процедури його прийняття.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08.09.2021 у справі № 816/228/17 сформувала правовий висновок, згідно з яким неправомірність дій контролюючого органу з призначення і проведення перевірки не може бути предметом окремого позову, але може бути підставами позову про визнання протиправними рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки. При цьому підставами для скасування таких рішень є не будь-які порушення, допущені під час призначення і проведення такої перевірки, а лише ті, що вплинули або об'єктивно могли вплинути на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки та відповідно на обґрунтованість і законність прийнятого за результатами перевірки рішення.
За встановлених обставин, оскільки в ході розгляду справи відповідачем не надано жодних доказів, на підтвердження порушення позивачем вимог законодавства з питань, визначених у підпункті 75.1.3, що зафіксовано результатами попередньої перевірки, тобто відповідачем не доведено наявність вказаних ним підстав (пп.80.2.2, пп. 80.2.5., пп. 80.2.6 п.80.2 ст. 80 Податкового кодексу України) для проведення фактичної перевірки, тому вказана перевірка є незаконною та такою, що не має правових наслідків, відповідно, прийняте за результатами такої перевірки рішення підлягає визнанню протиправним та скасуванню.
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Так у пункті 23 Рішення у справі «Проніна проти України» від 18 липня 2006 року, Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ТОВ «ГРАДУС-Т» до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0609930707 від 12.08.2021 року, є такими, що підлягають задоволенню, з вище окреслених підстав.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАДУС-Т» до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0609930707 від 12.08.2021 року, - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.08.2021 року № 0609930707.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011, місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ГРАДУС-Т» (код ЄДРПОУ 38746437, місцезнаходження: 03150, м. Київ, вулиця Казимира Малевича, 47/49) судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 2 270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 коп.).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Рішення складено 14.08.2025 року, з урахуванням знаходження судді Харченко Ю. В. у відпустці, у період з 30.05.2025 року по 27.06.2025 року, а також на лікарняному з 07.07.2025р. по 08.08.2025 р., включно.
Суддя Ю.В. Харченко
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАДУС-Т» до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0609930707 від 12.08.2021 року, - задовольнити
14.08.25.