Рішення від 14.08.2025 по справі 400/3611/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2025 р. № 400/3611/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дерев'янко Л.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 ,

прозобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити ОСОБА_1 з військового обліку шляхом внесення відповідної Інформації в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів згідно діючої постанови військово-лікарської комісії від 19 вересня 2024 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в вересні 2024 року він пройшов ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 та був визнаний непридатним до військової служби. Проте, документи, складені за результатами проходження ВЛК, позивач не отримав, оскільки вони залишились у голови ВЛК для оформлення свідоцтва про хворобу. В лютому 2025 року позивач отримав повістку про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Позивач зазначає, що в ІНФОРМАЦІЯ_5 йому повідомили, що до обласної ВЛК його медичні документи на перевірку не надходили. Від голови ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 позивач отримав усну інформацію про те, що вона всі медичні документи позивача передача до ІНФОРМАЦІЯ_4 . Після цього, позивач подав заяву через застосунок «Резерв+» про виключення з військового обліку, який був відхилений. Позивач вважає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 протиправно не завершив процедуру виключення з обліку, що стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою від 16.04.2025 позовну заяву залишено без руху, запропоновано позивачу уточнити позовні вимоги.

На виконання ухвали від 16.04.2025 до суду надійшла позовна заява, ідентична залишеній без руху.

Ухвалою суду від 22.04.2025 продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви.

25.04.2025 року позивачем надано позовну заяву з уточненими позовними вимогами, а саме:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення даних про визнання непридатним ОСОБА_1 до військової служби та виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про виключення з військового обліку ОСОБА_1 на підставі пункту 3-ого частини 6-ої статті 37-ої Закону України «Про військову службу та військовий обов'язок» згідно діючої постанови військово- лікарської комісії від 19 вересня 2024 року.

05.05.2025 суд постановив ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін, встановив строки для подання сторонами заяв по суті.

Ухвалою від 09.07.2025 суд витребував у відповідача актуальну інформацію щодо статусу позивача як військовозобов'язаного і відображення цих відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідач проти позову заперечив, у відзиві, який надійшов до суду 14.07.2025 зазначив, що під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи. Відповідач стверджує, що оскільки у нього відсутнє свідоцтво про хворобу позивача, він не може виключити позивача з військового обліку. На виконання ухвали суду від 09.07.2025 відповідач повідомив, що відповідно отриманої інформації з ЄДРПВР, остання військово-лікарська комісія була пройдена позивачем 06.11.1998 року, якою він був визнаний непридатним в мирний час, обмежено приданий у воєнний час. Відтак, відповідач просить у задоволенні позову відмовити.

Позивач скористався своїм правом на відповідь на відзив, яка надійшла до суду 14.07.2025. Позивач повторив свою позицію, викладену у позові, а також додатково повідомив, що звертався до Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону. Позивач свої позовні вимоги підтримав.

Згідно з Наказом Миколаївського окружного адміністративного суду від 13.06.2025 № 126-б суддя Дерев'янко Л.Л. з 21.07.2025 по 27.07.2025 перебувала у щорічній основній відпустці та відповідно до довідки від 11.08.2025 № 21К/2025 знаходилась на лікарняному з 28.07.2025 по 08.08.2025.

Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до облікової картки (шрихкод НОМЕР_1 ), наданої відповідачем, за результатами обстеження ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_7 від 06.11.1998 позивач визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час.

Аналогічні відомості щодо медичного огляду позивача містяться в електронному кабінеті позивача в застосунку «Резерв+» Міністерства оборони України. Також, за інформацією електронного кабінету позивач перебуває на обліку як військовозобов'язаний.

Відповідно до картки № 4825 обстеження та медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 від 09.05.2023 позивач визнаний непридатним до військової служби з зняттям з обліку.

Листом № 8/2/2/6112 від 27.09.2024 ІНФОРМАЦІЯ_9 повідомив позивача, що оскільки постанова ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_8 складена з порушеннями вимог Положення № 402 позивачу необхідно повторно пройти військово-лікарську комісію з подальшим направленням на затвердження до 18 Регіональної ВЛК.

З листа ІНФОРМАЦІЯ_10 № 8/2/1423 від 24.02.2025 суд встановив, що начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 підтверджено, що 19.09.2024 позивач пройшов медичне обстеження військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 , за висновком якої він визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Також, в листі міститься посилання на те, що свідоцтво про хворобу та медичні документи до ІНФОРМАЦІЯ_4 для перевірки посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_10 та подальшого направлення до 18 Регіональної ВЛК на погодження не надавались. Позивачу рекомендовано звернутись безпосередньо до ВЛК з метою уточнення інформації щодо процесу оформлення свідоцтва про хворобу.

Не погоджуючись з бездіяльністю ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невнесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про його непридатність до військової служби та виключення з військового обліку, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Так, приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992р. за №2232-XII (надалі - Закон №2232-XII).

Приписами ч.1 ст.1 Закону №2232-XII визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно з ч.1 ст.2 Закону №2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Отже, військова служба передбачає професійну діяльність саме придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України

За нормами частини 6 ст. 37 Закону №2232-XII (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У відповідності до ч.10 ст.2 Закону №2232-XII, та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008р. за №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 17.11.2008р. за №1109/15800 (надалі - Положення №402).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Приписами п.1.2 розділу І Положення №402 визначено, що військово-лікарська експертиза - це, зокрема, медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України.

Відповідно до п.1.1 глави 1 розділу ІІ Положення №402, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Положеннями п.2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Штатні ВЛК є військово-медичними установами. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія; ВЛК регіону.

Згідно з пунктом 22.2 глави 22 Розділу ІІ Положення №402 книга протоколів засідань військово-лікарської комісії ведеться у всіх ВЛК секретарями цих комісій. Протоколи засідань ВЛК підписуються головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, та секретарем комісії у день засідання комісії.

Один примірник Свідоцтва про хворобу (довідки ВЛК) зберігається як додаток до книги протоколів. У книгу протоколів, у додатковий примірник експертного документа та у медичну карту стаціонарного хворого записується дата та зміст постанови штатної ВЛК.

Штатні ВЛК ведуть книгу протоколів тільки на осіб, які пройшли медичний огляд безпосередньо в цих комісіях, та алфавітний облік розглянутих протягом року свідоцтв про хворобу (довідок ВЛК).

У штатних ВЛК протоколом є також бланк свідоцтва про хворобу, довідки, надіслані для затвердження (контролю) або перегляду постанов, коли текст остаточної постанови підписується головою, членами комісії (не менше двох), які брали участь у засіданні, і секретарем. Особлива думка голови або членів комісії записується на примірнику свідоцтва про хворобу (довідки) або на окремому аркуші, який додається до цього свідоцтва про хворобу (довідки ВЛК).

Повноваження ВЛК регіону визначені пунктом 2.4.5. розділу І Положення № 402.

Так, ВЛК регіону, зокрема, має право:

оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення;

перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК та давати їм роз'яснення з питань військово-лікарської експертизи;

перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у закладах охорони здоров'я (установах), військових частинах;

приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК.

Згідно з підпунктом 2.4.6 пункту 2.4 глави 2 розділу I Положення № 402 рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.

Пунктом 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402 (в редакції, яка діяла на час медичного обстеження позивача ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 ) визначено, що під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.

Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.

Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.

Застосовуючи ці приписи до обставин справи, суд зазначає наступне.

З листа ІНФОРМАЦІЯ_10 № 8/2/1423 від 24.02.2025 суд встановив, що 19.09.2024 позивач пройшов медичне обстеження військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка визнала його непридатним до військової служби.

Оскільки зазначена військово-лікарська комісія є позаштатною, її рішення про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку відповідно до пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення № 402 підлягає перевірці ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_10 і затвердженню штатною ВЛК, якою, з огляду на норми п. 2.3.4, 2.4.5. розділу І Положення № 402, за обставин цієї справи є 18 Регіональна військово - лікарська комісія.

Матеріалами справи не підтверджується, що рішення від 19.09.2024 за результатами медичного обстеження позивача, складене військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 , направлено до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_10 і затверджене 18 Регіональною військово - лікарської комісії.

При цьому, позивач пов'язує порушення своїх прав з бездіяльністю ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо невнесення даних про його непридатність до військової служби та виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Проте, до затвердження 18 Регіональною військово - лікарською комісією свідоцтва про хворобу, складеного позаштатної ВЛК про непридатність позивача до військової служби з виключенням з військового обліку. відповідач не має підстав для такого виключення відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону №2232-XII.

Відтак, вимоги до відповідача про внесення відомостей про виключення позивача з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є передчасними.

В позовній заяві позивач, серед іншого, стверджує, що медичний висновок ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 він не отримував, і цей висновок не був направлений до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_10 з вини відповідача.

Проте, суд в цій справі не надає оцінку діям чи бездіяльності ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідача і ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_10 щодо дотримання процедури оформлення свідоцтва про хворобу позивача та взаємодії з його передачі для перевірки та подальшого направлення до 18 Регіональної ВЛК, позаяк такі дії чи бездіяльність не є предметом позову.

Суд нагадує, що згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За змістом зазначеної норми це право суд може здійснити за результатом розгляду справи за наявності на це підстав. Тобто процесуальний закон надає право (не обов'язок) суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів.

Водночас, за обставин цієї справи суд не вбачає підстав для виходу за межі позовних вимог, оскільки це суперечило б суті позовних вимог, визначених позивачем. Також суд зауважує, що і основна, і похідна позовна вимога мають послідовний зв'язок і узгоджуються з підставами позову.

Таким чином, розглянувши позов в межах позовних вимог, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість основних доводів сторін, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

В зв'язку з відмовою у задоволенні позову до суб'єкта владних повноважень, підстави для проведення розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Суддя Л.Л. Дерев'янко