Рішення від 19.06.2025 по справі 640/8721/21

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2025 р. № 640/8721/21

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лісовської Н.В. за участю секретаря судового засідання Середи В.Р. у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження розглянув адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Екватор-Експрес", просп. Леоніда Каденюка, 23,м. Київ,02094,

до відповідачаГоловного управління Державної податкової служби у місті Києві, вул. Шолуденка, 33/19,м. Київ,04116,

провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 30.03.2020 № 0002493207, № 0002503207, № 0002513207,

За участю:

Представника позивача: Тернового Р.Б.,

Представника відповідача: Павлушенко Ю.М.

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Екватор-Експрес» (далі по тексту - Позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом до Головного Управління Державної податкової служби у м. Києві з вимогами про визнання протиправним та скасування податкових рішень повідомлень від 30.03.2020 року № 0002493207, № 0002503207, № 0002513207.

Позовні вимоги ограновані тим, що Відповідач під час здійснення фактичної перевірки порушив порядок проведення такого види перевірки , як фактична . А саме , контролюючий орган з перевіркою були присутні лише за юридичною адресою підприємства , перевіряючи не були присутніми на акцизних складах, не знімали залишки пального , не знімали залишки коштів у касі, такі дії контролюючого органу свідчать по проведення не фактичної а документальної перевірки. Позивач наголошує , що викладені в Акті перевірки факти та висновки є хибними та не відповідають фактичним обставинам справи . Так, контролюючий орган безпідставно прийшов висновку , що Товариство займається оптовою реалізацією пального. Під час проведення перевірки перевертючими не вірно встановлені обсяги пального у залишках на час проведення перевірки. Окрім того, при винесені ППР № 0002493207, відповідач посилався да положення п. 120.2 ч. 2 ПК України , які можливо застосовувати тільки при повторному винесенні ППР за дане порушення , а товариству ППР по ст. 120.2 ПК України не виносилося, а від так Відповідач протиправно виніс оскаржуване ППР № 0002493207. Позивач також зазначає , що під час проведення перевірки контролюючому органу були надані всі документи первинного бухгалтерського обліку , які витребували перевіряючи, винятком тих , які під час вірусної атаки «Petya» були знищені в комп'ютерних базах підприємства, окрім того під час проведення перевірки контролюючий орган використовував дані податкової звітності , що є в наявності баз ДПС, тобто не отримання ДПС від Позивача деяких документів первинного бухгалтерського обліку за минулі періоди (2016-2019року) не могло вплинути на результати фактичної перевірки , оскільки це не планова перевірка за попередні три роки, а фактична перевірка, та період охоплений цим видом перевірки не винен розповсюджуватися на минулі роки. На підставі викладених аргументів , Позивач вважає, протиправним винесення ППР № 0002513207 та застосування штрафу . Позивач просить суд скасувати ППР винесені в наслідок проведення фактичної перевірки 21.02.2020 року.

Рух справи :

Справа розглядалася Окружним адміністративним судом м. Києва:

05.04.2021 року Ухвалою суду відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження (т. 2 а.с 36-37)

27.04.2021 року від представника Відповідача надійшло клопотання про залишення позовної зави без руху у зв'язку з порушенням Позивачем строків звернення до суду (т. 2 а.с. 43-45)

24.04.2021 року Відповідачем подано Відзив на позовну заяву (т. 2 а.с. 48-84)

31.05.201 року та 23.06.2021 року від Позивача надійшли обґрунтовані зави про поновлення пропущеного строку звернення до суду (т. 2 а.с. 86-87; а.с.92-93)

16.08.2021 року Ухвалою суду закрито підготовче судове засіданні та справу призначено до розгляду по суті (т. 2 а.с.108-109)

03.01.2021 року від представника Позивача до суду подані додаткові пояснення по справі ( т. 2 а.с.117-118)

07.07.2022 року судом постановлена Ухвала про витребування додаткових доказів : у ДПС України - інформації щодо подання ТОВ « Екватор -Експрес» акцизних накладних у 2016-1017 роках на списання 671435,11 л. пального та інформацію у Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації про наслідки завдання вірусом « Petya» на програму електронного документообігу «М.Е.Dok» та чи могли такі наслідки перешкоджати поданню звітів (т. 2 а.с. 129-130)

21.07.2022 року від Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації на адресу суду надійшла інформація на виконання Ухвали суду від 07.07.2022 року ( т. 2 а.с.135-136)

29.04.2022 року від ДПС України на адресу суду надійшла інформація на виконання Ухвали суду від 07.07.2022 року (т. 2 а.с. 143-144)

05.09.2022 року та 13.09.2022 року Відповідачем подані додаткові пояснення по справі (т. 2 а.с.153-154; а.с. 157-158; а.с. 166-169)

Відповідно до Листа Керівника апарату ОАС м. Києва на виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень ЗУ № 2825-ІХ справа № 640/8721/21 скерована за належністю до Миколаївського окружного адміністративного суду (т. 3 а.а.113)

Рух справи при розгляді Миколаївським Окружним адміністративним судом:

08.04.2025 року відповідно до протоколу розподілу адміністративної справи між суддями, головуючим по справі визначено суддю Лісовську Н.В. (т.3 а.с.114)

15.04.2025 року Ухвалою суду відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження (т. 3 а.с. 115-116)

23.04.2025 року Представником позивач до суду подана заява про заміну відповідача по справі на правонаступника (т. 3 а.с. 121)

25.04.2025 року від Відповідача надійшов Відзив на позовну заяву, де відповідач зазначив , що прозвані вимоги не визнає, та вважає, що при проведені перевірки встановлені факти не реєстрації Позивачем акцизних накладних , крім того в базі ДПС є підтвердження відвантаження товариством пального іншім юридичним особам , але при цьому жодного разу Позивач не склав та не зареєстрував акцизну накладну на списанні пального з акцизного складу. На підставі встановлених фактів ДПС у м. Києві правомірно застосувала штрафні санкції та винесла оскаржувані ППР. Під час проявлення перевірки Позивачем не надані документи які ДПС витребувала письмовим запитом , за що контролюючий орган правомірно застосував до Товариства штраф. Відповідач просить суду відмовити в задоволені позову. (т. 3 а.с. 138-142)

28.04.2025 року за наслідками розгляду клопотання Позивача про заміну Відповідача правонаступником прийнято Ухвалу суду, та відмовлено в заколенні клопотання, оскільки ОАС м. Києва при попередньому розгляді справи була проведена заміна сторони Відповідача з 05.04.2021 року, що вбачається з підсистеми діловодства ЄСІТС . (т. 3 а.с.179-180)

01.05.2025 року від представника Позивача надійшла Відповідь на Відзив, де він заперечує проти висловлених аргументів представника ДПС, та наголошує що відповідно до електронних баз ДПС станом на день проявлення перевірки за підприємством рахувався не розподілений залишок пального в кількості 671 435,11 л., але в ході про ведення фактичної перевірки місце знаходження цього залишку пального перевіряючими не було встановлено, а від так висновок ДПС, що це пальне реалізовано Позивачем є хибним. Інформація з аналітичних баз даних не може бути допустим та належним доказом порушення платником податків податкового законодавства. Позивач наголошує , що виписані ППР базуються на не допустимих доказах (т.3 а.с. 185-186)

04.06.2025 року від Представника Позивача надійшли додаткові пояснення , де він наголошує , що контролюючим органом порушений порядок та мета проведення Фактичної перевірки. Проведення перевірки яка охоплює минулий час , не є фактичною перевіркою , а є документальною перевіркою з дотриманням певних правил проведення такого виду перевірок. Фактична перевірка проводиться на поточний (фактичний) момент , а перевірка дотримання податкового законодавства за минулі періоди не може бути предметом фактичної перевірки. А від так порушення зафіксовані в Акті перевірки , встановлені не в порядку та не в спосіб визначений ПК України , а отже такий акт перевірки не може бути підставою для притягнення Товариства до відповідальності. (т. 3 а.с. 203-204)

04.06.2025 року Ухвалою суду закрито підготовче судове засідання, та справу призначено до слухання по суті. ( т. 3 а.с. 212-213)

19.06.2025 року Судом проголошено скорчене судове рішення.

Фактичні обставини справи становленні судом :

ТОВ «Екватор -Експрес» зареєстровано платником акцизного податку з реалізації пального з 26.02.2016 року за № 2705 та відповідно до заяви за Формою № 1-АКПС перереєстроване в СЕАРП СЕ 009.07.2019 року за № 2705

08.07.2019 року ТОВ « Екватор -Експрес» отримано ліцензію на право оптової торгівлі пальним , за відсутності місць оптової торгівлі ег. № 990614201901258, з терміном дії з 08.07.2019 року по 08.07.2024 (т. а.с.61)

За ТОВ « Екватор -Експрес» зареєстровано п'ять акцизних складів:

- 1010048 (Київська об .м. Бровари, Промвузол масив),

- 1010049 (Львівська обл., Яворівській район, с. Терновиця),

- 10100339 (Хмельницька обл., Хмельницький р-н, с. Бахматівці),

- 1010340 (Київська обл., Броварський р-н, смт. Велика Димерка , вуд. Броварська, 150)

- 1010341 (Волинська обл., м. Ковель, вул. Володимирська , 135)

З 18.02.2020 року по 28.02.2020 року за адресою м. Київ, п-кт Гагаріна, буд 23 ГУ ДПС у м. Києві проведено фактичну перевірку ТОВ « Екватор -Експрес», з питань дотримання вимог чинного законодавства, яке регулює придбання, зберігання та реалізацію пального.

Перевірка проводилася в присутності директора ТОВ « Екватор -Експрес»- Гавриленко О.Ю.

Під час проведення перевірки, перевіряючими директору ТОВ « Екватор -Експрес» ОСОБА_1 21.02.2020 року вручено лист з вимогою надати пояснення та підтверджуючі документи щодо фактичного місця зберігання залишків пального, оборотино-сальдові відомості , договори на відповідальне зберігання , карпатки-рахунки, журнали - ордери де відображено оприбуткування(придбання) та продаж пального за період з 01.01.2019 по 18.02.2020 року , акти списання пального , вантажно-митні декларації, сертифікат и відповідності та паспорти на придбане пальне. Запитувану інформацію та документи, контролюючий орган просив надати в строк до 25.02.2020 року. (т. 3 а.с. 144)

Через не надання ТОВ «Екватор -Експрес» інформації та запитуваних документів , а саме договорів оренди місць зберігання пального , Договорів відповідального зберігання із зазначенням місця знаходження пального , інформації щодо обсягів придбаного та реалізованого пального, актів звірок зі зберігачем пального, щодо наявного залишку пального, товарно- супровідних документів в адресу покупців 27.02.2020 року перевіряючими складно Акт № 57/26-15-32-07-12 «про ненадання по документів необхідних для проведення фактичної перевірки» ( т. 3 а.с.145)

За результатами перевірки контролюючим органом складено Акт перевірки від 26 28.02.2020 року № 622/26-15-32-07/37479850 ( т. 3 а.с. 153-156)

Перевіркою встановлено, що ТОВ «Екватор -Експрес» протягом періоду з 01.07.2019 року по 18.02.2020 року здійснював реалізацію пального з акцизних складів на адресу контрагентів покупців без наявності ліцензії на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі. Чим порушив вимоги ст. 15 ЗУ № 481. За цей період ТОВ « Екватор -Експрес» відвантажив пального з території зареєстрованих акцизних складів на адресу 38 покупців не виписавши та не зареєструвавши акцизні накладні на кожен випадок реалізації (відвантаження) пального.

Також перевіркою встановлено, що наявні розбіжності між деклараціями акцизного податку за червень 2019 року ( залишок пального на 30.06.2019 року становить 778,8561 тис. літрів)т а за липень 2019 року ( залишок пального на 01.07.2019 року становить 76,9822 тис. літрів) , розбіжність становить 701,8739 тис.літрів.

Перевіркою встановлено, що станови на 01.07.2019 року ТОВ « Екватор -Експрес» в порушення вимог п. 231.1, п.231.3 та абз. 1 п. 231.6 ст. 231 розділу VI ПК України не виписано і не зареєстровано акцизні накладні в Єдиному державному реєстрі, акцизних накладних на обсяги списаного пального в кількості 671 435,11 грн.

На вимогу податкового органу ТОВ «Екватор-Експрес» не надав документально підтвердженої інформації щодо фактичного місця знаходження підакцизного пального в кількості 66 350,00 літрів, які становим на 01.07.2019 року обліковуються по рахунку 203 Товариства.

За результатами проведено фактичної перевірки та складеного Акту перевірки від 28.02.2020 року № 622/26-15-32-07/37479850 контролюючим органом 30.03.2020 року прийняті наступні Податкові рішення повідомлення:

-№ 0002493207 на підставі п. 120-2 ст. 120-2 ПК України до ТОВ « Екватор -Експрес» застосовані штрафні санкції у сумі 1 253 441,70 грн.; ( т. 1 а.с. 22)

-№ 0002503207 на підставі п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України та обз.8 ч. 2 ст.17 ЗУ № 481 до ТОВ « Екватор -Експрес» застосовані штрафні санкції у сумі 500 000,00 грн.; ( т. 1 а.с. 23)

- № 0002513207 на підставі п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України і п.121.1.ст. 212 ПК України до ТОВ « Екватор -Експрес» застосовані штрафні санкції у сумі 510,00 грн.; ( т. 1 а.с. 24)

Релевантні джерела права:

Фактична перевірка контролюючим органом - ГУ ДПС у м. Києві проводилася в період з 18.02.2020 року по 28.02.2020 року та за її результатами прийняті Податкові рішення повідомлення від 30.03.2020 року (які оскаржуються в межах даної справи), а від так до правовідносин, що склалися між сторонами необхідно застосовувати законодавство, в редакції яка була чинна на час проведення перевірки , тобто станом на 18.02.2020 року.

Податковий кодекс України в редакції від 29.12.2019 року, Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі по тексту ЗУ№ 481 ) в редакції від 13.02.2020 року

Щодо порядку проведення фактичної перевірки :

Порядок проведення фактичних перевірок встановлений ст. 80 ПК України, так

Пункт передбачає, що 80.1. Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Підстави для проведення фактичної перевірки визначені в п. 80.2 ст. 80 ПК України.

Позивач в межах даного позову не оскаржує підстави для призначення фактичної перевірки.

Пунктом 80.5. передбачено , що допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Під час проведення перевірки посадовими особами, які здійснюють таку перевірку, може проводитися хронометраж господарських операцій. За результатами хронометражу складається довідка, яка підписується посадовими особами контролюючого органу та посадовими особами суб'єкта господарювання або його представника та/або особами, що фактично здійснюють господарські операції (п. 80.8 ст. 80 ПКУ).

Нормами п. 81.1 ст. 81 ПКУ передбачено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення, зокрема, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених ПКУ, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених ПКУ, таких документів:

-направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Пунктом 81.2 ст. 81 ПКУ передбачено, що у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки посадовими (службовими) особами контролюючого органу за місцем проведення перевірки, невідкладно складається та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня у двох примірниках акт, що засвідчує факт відмови, із зазначенням заявлених причин відмови, один примірник якого вручається під підпис, відразу після його складання, платнику податків та/або уповноваженій особі платника податків.

Посадова (службова) особа платника податків (його представник або особа, яка фактично проводить розрахункові операції) має право надати свої письмові пояснення до складеного контролюючим органом акту.

У разі відмови платника податків та/або його посадових (службових) осіб (представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) підписати акт, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки, та/або у разі відмови отримати примірник цього акту чи надати письмові пояснення до нього, посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує такий факт, та реєструється в контролюючому органі не пізніше наступного робочого дня.

У разі якщо при організації, зокрема, фактичної перевірки встановлено неможливість її проведення, посадовими (службовими) особами контролюючого органу невідкладно складається та підписується акт про неможливість проведення перевірки, який не пізніше наступного робочого дня реєструється в контролюючому органі. До такого акту додаються матеріали, що підтверджують факти, наведені в такому акті. Зазначений акт та матеріали надсилаються контролюючим органом платнику податку в порядку, визначеному ст. 42 ПКУ.

Згідно з абзацом першим п. 86.5 ст. 86 ПКУ акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених ст. 80 ПКУ, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності).

Підписання акту (довідки) таких перевірок особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та/або його представниками та посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, здійснюється за місцем проведення перевірки або у приміщенні контролюючого органу (абзац третій п. 86.5 ст. 86 ПКУ).

Щодо несвоєчасного подання/ реєстрації акцизних накладних

На виконання п. 23 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу та відповідно до Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 19.06.2019 № 262, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.2019 за № 753/33724 для розподілу обсягів залишків пального, що обліковуються у платників податку в СЕАР, між акциними складами/акцизними складами пересувними, де такі обсяги залишків пального знаходяться фактично станом на 01.07.2019 рік платники податку у яких станом на 16.07.2019 рік у СЕАРП обліковуються обсяги залишків пального, зобов'язані скласти акцизні накладні в двох примірниках на такі обсяги пального, перший примірник зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з 16 до 20 липня 2019 року (включно), із зазначенням в акцизних накладних акцизних складів/акцизних складів пересувних, де такі обсяги пального фактично знаходилися станом на 01.07.2019, та розпорядників таких акцизних складів/акцизних складів пересувних шляхом заповнення обов'язкових реквізитів акцизної накладної, передбачених підпунктами «г» «г» «з» та «и» пункту 231.1 статті 231 цього Кодексу.

Згідно з п. 231.1 ст. 231 ПКУ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) платник податку при ввезенні на митну, територію України пального або спирту етилового, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 ПКУ, або реалізації пального або спирту етилового зобов'язаний скласти в ектронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорїї згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового та зареєструвати її в ЄРАН з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Платник податків зобов'язаний укласти акцизну накладну на обсяги пального або спирту етилового, використаного для власного споживання, реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 ПКУ, втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат, зіпсованого/знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс- мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального або спирту етилового, а також при здійсненні операцій, які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування.

Пунктом 231.3 ст. 231 ПКУ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що акцизна накладна складається платником податків в день ввезення на митну територію України пального або спирту етиловогочи в день реалізації пального або спирту етилового при кожній повній або частковій операції з реалізації пального або спирту етилового

Акцизна накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо акцизні накладні не були складені на ці операції) за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у разі здійснення реалізації пального за готівку кінцевому споживачеві (який не є суб'єктом господарювання), розрахунки за які проводяться через касу / реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок особи, що реалізує пальне). При цьому окремі обов'язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами «г» та «г» пункту 231.1 цієї статті, не заповнюютьс Особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, зобов'язана скласти акцизну накладну в одному примірнику у разі реалізації пального або спирту етилового:

• з акцизного складу: для власного споживання чи промислової переробки або на обсяги втраченого/зіпсованого/знищеного пального або спирту етилового; будь-яким іншим особам - не платникам податку;

• з акцизного складу пересувного: для власного споживання чи промислової переробки або на обсяги втраченого/зіпсованого/знищеного пального або спирту етилового; будь-яким іншим особам - не платникам податку.

Особа, яка склала акцизну накладну в одному примірнику, зобов'язана зареєструвати таку акцизну накладну в ЄРАН.

Відповідно до п. 231.6 ст. 216 ПКУ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) реєстрація в ЄРАН акцизних накладних (здійснюється), складених при реалізації пального з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, - не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання; першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу - у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу; першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу пересувного до іншого акцизного складу пересувного - у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу пересувного; першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу пересувного до акцизного складу - після фактичного отримання пального або спирту етилового на акцизний склад, але не пізніше трьох календарних днів, наступних за датою складання акцизної накладної; першого примірника акцизної накладної при ввезенні пального або спирту етилового на митну територію України - не пізніше дня, наступного за днем оформлення належним чином митної декларації; другого примірника акцизної накладної - після фактичного отримання пального або спирту етилового на акцизний склад/акцизний склад пересувний, але не пізніше трьох календарних днів, наступних за днем отримання пального або спирту етилового на акцизний склад/ акцизний склад пересувний розпорядником акцизного складу/ акцизного складу пересувного - отримувачем пального або спирту етилового; розрахунку коригування - не пізніше трьох календарних днів, наступних за датою його складання.

Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Щодо реалізації пального без відповідної ліцензії

Законом України від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII «Про внесенння змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зогрів» (далі - Закон № 2628-VIII) внесено зміни до Закону № 481, зокрема запроваджено ліцензування видів господарської діяльності з виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

Статтею 15 Закону № 481 передбачено, що оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.

Відповідно до статті 1 Закону № 481 визначеноосновні поняття та терміни, а саме:

- оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам;

- місце оптової торгівлі пальник - місце (територія), на якому розташовані споруди та/ або обладнання, та/або ємності, що використовуютьсяля здійснення оптової торгівлі та/або зберігання пального на праві власності або користування.

Тобто, якщо суб'єкт господарювання здійснює діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам та при цьому використовує місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для здійснення оптової торгівлі та/ або зберігання пального на праві власності або користування, він зобов'язаний отримати ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі.

Відповідно до ст. 15 Закону 481 суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.

Наказом Міністерства фінансів України від 23 січня 2015 року № 14 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 26 вересня 2016 року № 841) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 30 січня 2015 р. за № 105/26550, затверджено форму декларації акцизного податку та Порядок заповнення та подання декларації акцизного податку.

Відповідно пункту 5 розділу IV Розділ В «Податкові зобов'язання з реалізації пального» заповнюється платниками акцизного податку, визначеними підпунктами 212.1.1, 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 розділу VI Кодексу, які здійснюють реалізацій пального у розумінні абзацу другого підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу.

Пунктом 2 розділу V Додатки до Декларації, Додаток 1.1 «Розрахунок суми акцизного податку з реалізації пального відповідно до підпункту 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 Кодексу» обов'язково заповнюється всіма платниками акцизного податку з реалізації пального (в тому числі виробниками) незалежно від того, чи був у звітному періоді об'єкт оподаткування.

Відповідно до підпункту 6 пункту 2 розділу V Додатки до Декларації, зазначено, що у графі 18 «Обсяг залишків пального на кінець звітного періоду (в тис. л), приведеного до Т 15° С» проставляються загальні обсяги пального в тис. л, приведеного до Т 15° С, які були зареєстровані у СЕАРП за актом інвентаризації (одноразово), за митними деклараціями. за акцизними накладними / розрахунками коригування до акцизних накладних (на збільшення), за заявками на поповнення (коригування) та не реалізовані протягом звітного періоду. Значення графи 18 звітного періоду переноситиметься до графи 3 наступного звітного періоду.

Висновки суду

Щодо проведення Відповідачем фактичної перевірки:

Доводи Позивач про те що перевіряючими не були зняти залишки пального за місцем розташування акцизних складів та не здійсненні деякі заходи які притаманні фактичній перебірці, є не доречними та не можуть бути святі судом о уваги. Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, Позивач перешкоджав перевіряючим у здійсненні зняття залишків пального, так Товариство не повідомило контролюючий орган де саме знаходяться залишки пального, на якому акцизному складі, окрім того на вимогу перевіряючих Товариство не надало відомості про інвентаризацію акцизного пального, акти звірки зі зберігачами тощо.

З оглядом на приписи положень ст.80, 81 ПК України, та з урахуванням того що Позивач допустив перевіряючих до проведення саме такого виду перевірки, як фактична перевірка, яка була проведена за юридичною адресою Товариства в присутності уповноваженої особи ТОВ «Екватор- Експрес»- директора Гавриленко О.Ю., суд приходить висновку, що відсутні підстави вважати , що фактична перевірка була проведена контролюючим органом з порушенням приписів Податкового кодексу України.

Щодо не своєчасного подання/ реєстрації акцизних накладних-

Як встановлено перевіркою, зафіксовано в Акті перевірки та підтверджено матеріалами справи, на день проведення перевірки 18.02.2020 року наявні розбіжності між деклараціями акцизного податку за червень 2019 року ( залишок пального на 30.06.2019 року становить 778,8561 тис. літрів) та за липень 2019 року ( залишок пального на 01.07.2019 року становить 76,9822 тис. літрів) , розбіжність становить 701,8739 тис.літрів.

Таким чином, суд погоджується з позицією контролюючого органу , що станом на 01.07.2019 року ТОВ « Екватор -Експрес» в порушення вимог п. 231.1,п.231.3 та абз.1 п. 231.6 ст. 231 розділу VI ПК України не виписано і не зареєстровано акцизні накладні в Єдиному державному реєстрі , акцизних накладних на обсяги списаного пального в кількості 671 435,11 грн. Окрім того відчутні зареєстровані акцизні декларації розподілення списаного (використаного ) пального між акцизними складами.

Посилання позивача на не можливість подання звітності через вірус «Petya», суд не може прийняти до уваги, оскільки, вірус «Petya» це не є непереборною силою (позивачем це не доведено жодними доказами) , яка перешкоджала б Позивачеві виконати свій податковий обов'язок з 01.07.2019 по 18.02.2020 року (день початку проведення фактичної перевірки) Позивач не надав жодних доказів того , що він, як платник акцизного збору , при виявленні факту не отримання контролюючим органом відповідної акцизної декларації намагався /або вчиняв дії спрямовані на виконання вимог Податкового законодавства.

Суд також критично оцінує посилання Позивача те що Відповідач при винесенні ППР № 0002493207 не правомірно застосував штрафні санкції на підставі п. 120-2 ст. 120-2 ПК України . Як вбачається з положень 120-2.2. ПУ України (в редакції від 29.12.2019 року) «Відсутність з вини платника акцизного податку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних/розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну/розрахунок коригування, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які платник податку зобов'язаний скласти таку акцизну накладну/розрахунок коригування.» дана норма не обмежує контролюючий орган в застосуванні штрафних санкцій до платника податків, та не передбачає попереднє застосування штрафних санкцій. Позивач помилково до виниклих правовідносин застосовує положення п.120-2.1 абз.3 ПК України, Відповідач при винесенні ППР не посилався на положення п.120-2.1 абз.3 ПК України.

Щодо реалізації пального без наявності відповідної ліцензії

08.07.2019 року ТОВ « Екватор -Експрес» отримано ліцензію на право оптової торгівлі пальним , за відсутності місць оптової торгівлі Рег. № 990614201901258, з терміном дії з 08.07.2019 року по 08.07.2024 (т. а.с.61)

За ТОВ « Екватор -Експрес» зареєстровано п'ять акцизних складів:

- 1010048 (Київська об .м. Бровари, Промвузол масив),

- 1010049 (Львівська обл., Яворівській район, с. Терновиця),

- 10100339 (Хмельницька обл., Хмельницький р-н, с. Бахматівці),

- 1010340 (Київська обл., Броварський р-н, смт. Велика Димерка , вуд. Броварська, 150)

- 1010341 (Волинська обл., м. Ковель, вул. Володимирська , 135)

Разом з додатковими поясненнями від 13.09.20222 року (а.с.166-169) Відповідач на вимогу суду надав акцизні накладні на відвантаження пального контрагентам Позивача та витяг з електронної бази ЄРАН 2019 року.

З яких вбачається, що Позивач дійсно проводив оптову реалізацію пального, виписував акцизні накладні, реєстрував їх у відповідному порядку, але відсутні будь які дані які б свідчили, що оптова реалізація пального здійснювалася з застосуванням місця торгівлі.

Фактичною Перевіркою не встановлено, що у Позивача є облаштовані місця торгівлі оптом/або вроздріб пальним, від так висновки контролюючого органу , що відповідач здійснював оптову торгівлю пальним з застосуванням місця торгівлі не маючи на цей вид торгівлі ліцензії - є хибним.

Суд вважає, що застосування штрафних санкцій ППР № 0002503207 на підставі п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України у сумі 500 000,00 грн. є протиправним та податкове рішення повідомлення належить скасуванню.

Щодо застосування штрафу за неподання витребуваних документів

Як вбачається з матеріалів справи , під час проведення фактичної перевірки директору ТОВ « Екватор -Експрес» Гавриленко О.Ю. 21.02.2020 року вручено лист з вимогою надати пояснення та підтверджуючі документи щодо фактичного місця зберігання залишків пального, оборотино-сальдові відомості , договори на відповідальне зберігання , карпатки-рахунки, журнали - ордери де відображено оприбуткування(придбання) та продаж пального за період з 01.01.2019 по 18.02.2020 року , акти списання пального , вантажно-митні декларації, сертифікат и відповідності та паспорти на придбане пальне. Запитувану інформацію та документи, контролюючий орган просив надати в строк до 25.02.2020 року. (т. 3 а.с. 144)

Через не надання ТОВ « Екватор -Експрес» інформації та запитуваних документів , а саме договорів оренди місць зберігання пального, Договорів відповідального зберігання із зазначенням місця знаходження пального, інформації щодо обсягів придбаного та реалізованого пального, актів звірок зі зберігачем пального, щодо наявного залишку пального, товарно- супровідних документів в адресу покупців 27.02.2020 року перевіряючими складно Акт № 57/26-15-32-07-12 «про ненадання по документів необхідних для проведення фактичної перевірки» ( т. 3 а.с.145)

Позивачем не надано суду жодних доказів та або спростувань того факту що на вимогу контролюючого органу Позивачем надано витребувані ДПС документи, а від так суд дійшов висновку, що ПРР № 0002513207 винесено правомірно.

Судовий збір розподіляється відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Екватор-Експрес" до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 30.03.2020 р. №0002503207 про застосування адміністративних штрафів та штрафних санкцій у сумі 500 000,00 грн. у зв'язку із здійсненням товариством з обмеженою відповідальністю «Екватор-Експрес» оптової торгівлі пальним без наявності ліцензії.

3. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у місті Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, ідентифікаційний код ВП 44116011) судовий збір у сумі 6469,50 грн (шість тисяч чотириста шістдесят дев'ять гривень 50 копійок) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Екватор-Експрес" (просп. Леоніда Каденюка, 23, м. Київ, 02094, ідентифікаційний код 37449850).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 01.07.2025 р.

Суддя Н. В. Лісовська