Рішення від 15.08.2025 по справі 380/9241/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 серпня 2025 рокусправа № 380/9241/25

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Морської Галини Михайлівни, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним рішення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 06.01.2025 №913300813526 щодо обчислення позивачці розміру пенсії державного службовця відповідно до ст.37 ЗУ "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723 з урахуванням пунктів 10,12 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про державну службу" від 10.12.2015 №889 без урахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 14.11.2023 №1-51/630 від 14.11.2023 №1-51/631;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити пенсію за віком відповідно до ст.37 ЗУ "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723 з урахуванням пунктів 10,12 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про державну службу" від 10.12.2015 №889, обчислити та здійснити виплати ОСОБА_1 , яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 14.11.2023 №1-51/630 від 14.11.2023 №1-51/631 з часу звернення за призначенням такої пенсії, а саме з 14.11.2023.

Ухвалою від 12.05.2025 відкрите спрощене провадження у справі без виклику сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , працювала у Департаменті економічної політики Львівської облдержадміністрації на посаді головного спеціаліста - посаді державного службовця - з 2 вересня 1999 року по 11 листопада 2023 року включно без перерви (стаж державного службовця 24 роки і 2 місяці). 11 листопада 2023 року звільнена з посади державної служби у зв'язку з виходом на пенсію відповідно ст. 86 ЗУ «Про державну службу» № 889-УІП від 10 грудня 2015 року (далі - Закон № 889) з посади головного спеціаліста Департаменту економічної політики Львівської обласної державної адміністрації. Львівського окружного адміністративного суду (справа № 380/7392/24). Рішенням Львівського окружного суду встановлено: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перевести позивачку з 14.11.2023 з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пункту 10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-УІП. В частині щодо врахування при призначенні пенсії державного службовця поданих для такого обрахунку довідок про складові заробітної плати №1-51/630 від 14.11.2023р, № 1-51/631 від 14112023 суд встановив, що такі вимоги є передчасними.

Після набрання Рішенням суду у справі № 380/7392/24 законної сили позивачка звернулась до Відповідача про виконання рішення суду за поданими документами. У відповідь, відповідач надав позивачці рішення № 913300813526 від 06.01.2025 р. про призначення позивачці пенсії державного службовця на підставі рішення суду. Однак, в порушення вимог чинного законодавства відповідач не врахував при цьому подані довідки про складові заробітної плати №1-51/630 від 14.11.2023р, № 1-51/631 від 14.11.2023 р. Таку поведінку відповідача позивач уважає протиправною, оскільки вказані вище довідки позивач долучила до заяви про призначення пенсії від 14.11.2023., вони видані компетентним органом, відповідають встановленій формі, містять відомості про заробітну плату державного службовця №1- 51/630 від 14.11.2023р, № 1-51/631 від 14.11.2023 р., а тому є підставою для обчислення розміру пенсії державного службовця відповідно до Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-УІІІ «Про державну службу». Вважає неправомірним рішення Відповідача № 913300813526 від 06.01.2025 р про призначення позивачці пенсії державного службовця без урахування зазначених довідок.

Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.

Відповідач надіслав суду відзив, у якому заперечив проти задоволення позову, мотивуючи тим, що Фактично позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії із застосуванням підвищеного розміру заробітку працюючих державних службовців. Підстави для призначення пенсії за віком відповідно до ст.37 ЗУ "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723 з урахуванням пунктів 10,12 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ "Про державну службу" від 10.12.2015 №889, обчислити та здійснити виплати ОСОБА_1 , яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 14.11.2023 №1-51/630 від 14.11.2023 №1-51/631 з часу звернення за призначенням такої пенсії, а саме з 14.11.2023 відсутні, оскільки чинним законодавством не передбачено здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про державну службу» у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Умови призначення пенсій державним службовцям визначено Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі Порядок 622). Постановою Кабінетів Міністрів України від 12.07.2024 року №823 «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» внесено зміни до Порядку №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».

Постанова № 823 набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01.01.2024. Відповідно до пункту 4.2 Порядку №622 для державних службовці, які працювали в держаних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та які звільнилися до 01.01.2024 з таких органів, визначення заробітної для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховується в розмірах установлених на 31.12.2023, а розмір виплат ( крім посадових окладів , надбавок за ранг та вислугу років ), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31.12.2023. Відповідно до п.5 Порядку № 622 довідки про заробітну плату держаних, службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 пенсії відповідно до Закону № 3723 та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.

Позивачка надіслала відповідь на відзив, у якому повторила доводи позову, зазначивши про безпідставність обґрунтування відзиву.

Розглянувши надані документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , працювала у Департаменті економічної політики Львівської облдержадміністрації на посаді головного спеціаліста - посаді державного службовця - з 2 вересня 1999 року по 11 листопада 2023 року включно без перерви (стаж державного службовця 24 роки і 2 місяці).

11 листопада 2023 року звільнена з посади державної служби у зв'язку з виходом на пенсію відповідно ст. 86 ЗУ «Про державну службу» № 889-УІП від 10 грудня 2015 року з посади головного спеціаліста Департаменту економічної політики Львівської обласної державної адміністрації.

14 листопада 2023 року позивачка звернулася в Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою для переведення її на інший вид пенсії згідно Закону № 889, як особи, яка відповідно до п. 10 і п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону займала посаду державної служби, має не менш як 10 років стажу роботи на посадах, віднесених, до категорії посад державної служби та має право на призначення пенсії у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби».

Рішенням № 913300813528 від 17.11.2023 Головне Управління пенсійного фонду України у Закарпатській області відмовило позивачці у перерахунку пенсії. Дане рішення оскаржене нею до Львівського окружного адміністративного суду.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.07.2024 у справі № 380/7392/24 частково задоволений позов ОСОБА_1 .

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області № 913300813528 від 17.11.2023 про відмову ОСОБА_1 про перехід на пенсію за Законом України “Про державну службу» відповідно до заяви від 14.11.2023.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, Львівська область, місто Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; ідентифікаційний код 13814885) перевести ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 14.11.2023 з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та пункту 10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про державну службу» від 10.12.2015 № 889- VІІІ.

В задоволенні решти позовних вимог- відмовлено.

В частині щодо врахування при призначенні пенсії державного службовця поданих для такого обрахунку довідок про складові заробітної плати №1-51/630 від 14.11.2023р, № 1-51/631 від 14112023 суд встановив, що такі вимоги є передчасними.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 17.12.2024 у справі № 380/7392/24 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31 липня 2024 року у справі № 380/7392/24 без змін.

Після набрання Рішенням суду у справі № 380/7392/24 законної сили позивачка звернулась до відповідача про виконання рішення суду за поданими документами.

У відповідь, відповідач надав позивачці рішення № 913300813526 від 06.01.2025 про призначення позивачці пенсії державного службовця на підставі рішення суду, проте не врахував при обрахунку пенсії подані довідки про складові заробітної плати №1-51/630 від 14.11.2023, № 1-51/631 від 14.11.2023.

Не погодившись із відмовою, позивачка звернулася до суду.

Надаючи оцінку доводам сторін, суд застосовує наступні правові норми.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ).

01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), який визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців.

Відповідно до ст. 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно із пунктом 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Так, за змістом п. 10 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного закону, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до п. 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XI на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стаж державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як - 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, після 01.05.2016 зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII, та мають передбачені вік та страховий стаж.

Такі висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18.

За своїм змістом, спірні правовідносини у цій справі виникли з приводу не врахування відповідачем довідок, виданих позивачці Львівською обласною державною адміністрацією: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 14.11.2023 №1-51/630 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 14.11.2023 № 1-51/631.

Суд встановив, що 06.01.2025 позивачка переведена на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" із 14.11.2023.

Як стверджує позивачка, та підтверджує відповідач позивачка надіслав до пенсійного органу довідки видані Львівською обласною державною адміністрацією: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 14.11.2023 №1-51/630 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 14.11.2023 № 1-51/631.

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно із ч. 8 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Кабінет Міністрів України постановою від 14.09.2016 № 622 затвердив Порядок призначення пенсії деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622) (в редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 4 Порядку № 622 встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Пунктом 5 Порядку № 622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 № 1-3, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048, затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII, що додаються: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Таким чином, до заробітку для обчислення пенсії включаються посадовий оклад, надбавка за ранг та надбавка за вислугу років, а й інші виплати, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією.

Суд зауважує, що право позивача на призначення пенсії відповідно до Закону № 889-VIII сторонами не оспорюється, а тому ця обставина доведення не потребує.

У довідці Львівської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 14.11.2023 №1-51/630 (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), зазначено, що така довідка видана ОСОБА_1 про те, що вона працювала в Департаменті економічної політики Львівської обласної державної адміністрації на посаді головного спеціаліста, заробітна плата станом на листопад 2023 становить:

Посадовий оклад - 5800,00 грн;

Надбавка за ранг - 500,00 грн;

Надбавка за вислугу років (50%) - 2900,00 грн;

Усього - 9200,00 грн.

На всі види оплати праці, включені в довідку, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату за листопад 2023 року.

У довідці Львівської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 14.11.2023 № 1-51/631 зазначено, що така довідка видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу» про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за жовтень 2023 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії становить : надбавка за інтенсивність праці 35602,02 грн, інші виплати - 640,39 грн. Також зазначено, що на всі види оплати праці, які включені у довідки, нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, суд встановив, що форма наведених довідок та відомості цих довідок відповідають вимогам постанови Правління Пенсійного фонду України "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" від 17.01.2017 № 1-3, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048, та пункту 5 Порядку № 622.

Відтак суд вважає, що довідки, видані Львівською обласною державною адміністрацією: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 14.11.2023 №1-51/630 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 14.11.2023 № 1-51/631 є такими, які необхідно врахувати відповідачу при обрахунку пенсії позивача відповідно до Закону № 889-VIII із часу їх подання до пенсійного органу - 14.11.2023.

Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку про протиправність дій пенсійного органу щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії державного службовця, з урахуванням довідок виданих Львівською обласною державною адміністрацією: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 14.11.2023 №1-51/630 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 14.11.2023 № 1-51/631.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій/бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Частиною 4 ст. 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному п. 4 ч. 2 цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, яку надав суд у рішенні.

Оскільки суд встановив, що відповідач протиправно відмовив у перерахунку пенсії на підставі довідок виданих Львівською обласною державною адміністрацією: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 14.11.2023 №1-51/630 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 14.11.2023 № 1-51/631, то у даному випадку у відповідача відсутня дискреція, як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, і єдиним варіантом поведінки пенсійного органу у даному випадку є саме здійснення перерахунку призначеної позивачці пенсії державного службовця відповідно Закону № 889-VIII, згідно з довідками, виданими Львівською обласною державною адміністрацією: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 14.11.2023 №1-51/630 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 14.11.2023 № 1-51/631 із дати їх подання пенсійному органу - 14.11.2023.

Враховуючи встановлені судом обставини та наведені правові норми, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням довідок, виданих Львівською обласною державною адміністрацією: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 14.11.2023 №1-51/630 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 14.11.2023 № 1-51/631 із дати їх подання - 14.11.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) перерахунок та виплату пенсії з урахуванням довідок, виданих Львівською обласною державною адміністрацією: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 14.11.2023 №1-51/630 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 14.11.2023 № 1-51/631 із дати їх подання - 14.11.2023.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 605 (шістсот п'ять ) грн 60 коп за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10).

У задоволенні решти позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяМорська Галина Михайлівна