справа№ 380/17092/24
з питань відстрочення виконання судового рішення
м. Львів
14 серпня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кондратюк Ю.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника відповідача про відстрочення виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління Служби безпеки України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 у справі 380/17092/24 позов задоволено частково, зокрема:
- визнано протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України у Львівській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період з 01.03.2018 по 31.12.2022, та за період з 01.01.2024 по 04.06.2024.
- зобов?язано Управління Служби безпеки України у Львівській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період 01.03.2018 по 31.12.2022 включно у загальній сумі 230 855,33 гривень, відповідно до приписів абз. 3, 4, 6 п. 5 Порядку № 1078 та з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44, з урахуванням виплачених сум;
- зобов'язано Управління Служби безпеки України у Львівській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2024 по 04.06.2024 відповідно до приписів абз. 3, 4, 6 п. 5 Порядку № 1078 та з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44, з урахуванням виплачених сум.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.07.2025 у справі 380/17092/24 апеляційні скарги ОСОБА_1 та Управління Служби безпеки України у Львівській області задоволено частково.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2024 року у справі № 380/17092/24 скасовано та прийнято постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема:
- визнано протиправною бездіяльність Управління Служби безпеки України у Львівській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період з 01.03.2018 року по 31.12.2022 рік;
- зобов'язано Управління Служби безпеки України у Львівській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період 01.03.2018 року по 31.12.2022 рік включно у загальній сумі 257 786 (двісті п'ятдесят сім тисяч сімсот вісімдесят шість) гривень 80 копійок, відповідно до приписів абз. 3, 4, 6 п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 та з одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 року № 44, з урахуванням виплачених сум.
31.07.2025 від представника відповідача надійшла заява про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення, в якій просить відстрочити виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.07.2025 у справі №380/17092/24 до 30.10.2025. В обґрунтування зазначає, що Управління Служби безпеки України у Львівській області як регіональний державний орган спеціального призначення з правоохоронними функціями, який забезпечує державну безпеку України є розпорядником коштів третього рівня і фінансується виключно з державного бюджету України в межах затвердженого головним розпорядником на бюджетний рік кошторису. Відповідно до наданих повноважень, головним розпорядником коштів в даному випадку виступає Служба безпеки України.
Звертає увагу, що Листом начальник фінансового відділу УСБУ у Львівській області повідомила помічника начальника Управління (з правової роботи) - начальника юридичного сектору УСБУ У Львівській області про те, що станом на час складення інформування негайне виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.07.2025 року у справі №380/17092/24 за позовом ОСОБА_1 неможливе через відсутність кошторисних призначень за КЕКВ 2800 «Інші видатки», за яким відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12.03.2012 року № 333 «Інструкція щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та Інструкція щодо застосування класифікації кредитування бюджету» бюджетні установи проводять видатки, що стосуються виконання судових рішень. До листа долучено копію листа начальника Управління Служби безпеки України у Львівській області «Щодо корегування кошторисних призначень загального фонду бюджету за КПКВ 6521010», скерованого на ім'я начальника ФЕУ Служби безпеки України, у якому, у відповідності до наказу ЦУ СБУ від 10.01.2025 №18/ДСК, з метою виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвалою суду від 04.08.2025 призначено заяву Управління Служби безпеки України у Львівській області про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення до розгляду.
12.08.2025 від представника позивача надійшли додаткові пояснення у справі, в яких звертає увагу, що відповідачем не обґрунтовано необхідності надання відстрочки саме терміном до 30.10.2025. Вважає, що встановлення відстрочки до 30.10.2025, що становить три місяці з моменту подання заяви на коригування кошторисних призначень, є завищеним та не ґрунтується на принципах доцільності та об'єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування.
13.08.2025 від представника відповідача надійшли додаткові пояснення, в яких додатково обґрунтовує підставність заяви про відстрочення виконання судового рішення.
В судовому засідання представник Управління Служби безпеки України заяву підтримав, просив суд задовольнити таку повністю.
В судовому засіданні представник позивача не заперечив щодо задоволення заяви представника Управління Служби безпеки України про відстрочення виконання судового рішення до 31.08.2025.
Ухвалою суду без оформлення окремого документа від 14.08.2025 суд ухвалив продовжити розгляд заяви про відстрочення виконання судового рішення в письмовому провадженні.
При вирішенні заяви про відстрочення виконання судового рішення суд керується таким.
Згідно з ч.1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно зі ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Якщо судове рішення, на підставі якого видано виконавчий документ, чи рішення, яке підлягає виконанню, набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної або касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, передбаченої абзацом першим цієї частини, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження.
За приписами ч. 3 ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Згідно з ч. 5 ст. 378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Аналіз наведених норм права вказує на те, що суд за заявою сторони у справі може відстрочити виконання судового рішення. При цьому, таке відстрочення здійснюється виключно у виняткових випадках, за умови, якщо суд встановить наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо). Необхідною умовою для відстрочення виконання рішення суду є наявність виняткових обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 11 жовтня 2019 року по справі №810/4643/18 зазначив, що нормами Кодексу адміністративного судочинства України не встановлено вичерпний перелік обставин, за наявності яких суд може відстрочити або розстрочити виконання рішення в адміністративній справі. Це питання суд вирішує із врахуванням конкретних обставин адміністративної справи, зокрема, суб'єктного складу сторін у справі, зобов'язаної сторони (боржника) за рішенням суду, складного майнового стану чи складної життєвої ситуації зобов'язаної сторони (боржника), впливу виконання рішення спроможність зобов'язаної сторони (боржника) виконати інший публічний обов'язок чи зобов'язання перед особами, які потребують соціального захисту. У випадку розстрочення (відстрочення) виконання свого рішення суд, який здійснює контроль за його виконанням, повинен забезпечити баланс публічного і приватного інтересів.
Отже, підставою для відстрочення виконання судового рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення суду або роблять його неможливим у строк встановлений судом, тому всі ці обставини повинні бути доведені заявником.
Заяву про відстрочення виконання рішення суду, заявник обґрунтовує відсутністю в Управління Служби безпеки України у Львівській області дискреційних повноважень на використання наявних бюджетних коштів з іншими бюджетними призначеннями (кодами економічної класифікації видатків) для виплати на користь позивача нарахованої на виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.07.2025 у справі 380/17092/24 грошової суми.
До заяви заявником долучено копію листа відповідача, скерованого до начальника ФЕУ Служби безпеки України, із викладеними пропозиціями щодо збільшення кошторису загального фонду бюджету УСБУ у Львівській області за КПВК 65211010 на серпень 2025 року. Коригування кошторису пояснюється необхідністю виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Отже, суд зазначає, що заявником вжиті заходи з метою добровільного виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.07.2025 у справі 380/17092/24.
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку про наявність підстав для відстрочення виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.07.2025 у справі №380/17092/24 до 30.09.2025, а тому заява представника відповідача підлягає до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст. 248, 256, 295, 378 КАС України, суд
1. Заяву Управління Служби безпеки України у Львівській області про відстрочення виконання рішення суду - задовольнити частково.
2. Відстрочити виконання постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.07.2025 у справі №380/17092/24 до 30.09.2025.
3. У задоволенні інших вимог відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочену (вступну та резолютивну частини) ухвалу суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Управління Служби безпеки України у Львівській області (79011, вул. Д. Вітовського, буд. 55, м. Львів, Львівська область; ЄДРПОУ 20001591).
Повну ухвалу складено 14.08.2025.
Суддя Ю.С.Кондратюк