про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі
14 серпня 2025 рокусправа № 380/15047/25
м. Львів
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Андрусів У. Б., перевіривши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , Львівської митниці про визнання бездіяльності протиправною та скасування наказу,
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) пред'явив позов до військової частини НОМЕР_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 ; ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), Львівської митниці (місцезнаходження: вул. Костюшки, буд. 1, Львів, 79000; ЄДРПОУ 43971343), у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Львівської митниці Держмитслужби та зобов'язати Львівську митницю Держмитслужби провести зміну митного режиму щодо автомобіля ISUZU моделі Rodeo Denver Max TD I-C реєстраційний номер НОМЕР_4 ; ВІН код НОМЕР_5 з статусу (митного режиму) «благодійна допомога» на митний режим «імпорт», враховуючи той факт, що ОСОБА_1 є власником авто, судовим рішенням встановлено, що Автомобіль ISUZU Rodeo, ВІН код НОМЕР_5 був придбаний саме за кошти позивачів для ОСОБА_1 і переданий позивачу ОСОБА_1 ;
- визнати незаконним (протиправним) та скасувати Наказ №96 в/ч НОМЕР_1 від 31.08.2022 про те, що автомобіль ISUZU Rodeo, ВІН код НОМЕР_5 , який був придбаний саме за кошти позивачів для ОСОБА_1 , обліковується за в/ч НОМЕР_1 .
Ухвалою судді від 28.07.2025 позовну заяву залишено без руху, позивачу встановлено десятиденний строк для усунення недоліків.
На виконання вимог ухвали 11.08.2025 позивач подав клопотання про усунення недоліків, до якої додано платіжну інструкцію про сплату судового збору.
Частиною 8 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) регламентовано, що питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом п'яти днів з дня надходження до адміністративного суду позовної заяви, заяви про усунення недоліків позовної заяви у разі залишення позовної заяви без руху, або отримання судом у порядку, визначеному частинами третьою - шостою цієї статті, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.
Підставою позову є протиправність, на думку позивача, бездіяльності відповідача-2 , яка полягає у непроведенні зміни митного режиму щодо автомобіля та скасування наказу.
Спір виник з публічно-правових відносин, належить до компетенції адміністративних судів, предметної та територіальної юрисдикцій Львівського окружного адміністративного суду.
Позовна заява відповідає вимогам ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Під час вирішення питання про відкриття провадження у цій адміністративній справі підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення або відмови у відкритті провадження в справі не встановлено.
Враховуючи викладене, суддя виснувала про наявність підстав для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.
Приписами ч. 1 ст. 12 КАС України регламентовано, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно з ч. 1 ст. 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Вирішуючи питання про можливість розгляду цієї справи у порядку спрощеного позовного провадження, суддя виходила з такого.
За правилами ч. 2 ст. 12 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Частиною 1 ст. 257 КАС України визначено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
З урахуванням значення справи для сторін, обраного позивачем способу захисту, категорії та складності справи, обсягу та характеру доказів у справі, кількості сторін, суддя дійшла висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суддя розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Крім того, суддя звертає увагу сторін на те, що згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Частинами 1, 9 ст. 79 КАС України унормовано, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи.
Керуючись ст. 12, 19, 77, 79, 171, 248, 256-258, 260-262 КАС України, суддя
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , Львівської митниці про визнання бездіяльності протиправною та скасування наказу.
2. Справу розглядатиме суд у складі судді Андрусів Уляни Богданівни одноособово у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Роз'яснити сторонам, що клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін відповідачв мають право подати в строк для подання відзиву, а позивач - не пізніше п'яти днів з дня отримання відзиву.
3. Військовій частині НОМЕР_1 надати суду у 15-денний строк з дня вручення цієї ухвали належним чином засвідчену копію наказу №96 в/ч НОМЕР_1 від 31.08.2022.
4. Відповідачам встановити 15-денний строк для подання відзиву до суду з дня вручення ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України. У разі неподання відзиву у зазначений строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Роз'яснити сторонам, що позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідачі - заперечення (вимоги до змісту та форми цих заяв викладено у ст. 163, 164 КАС України). Для подання цих заяв по суті справи суд встановлює сторонам п'ятиденний строк, який обчислюється: для позивача з дня отримання відзиву на позов, а для відповідачів з дня отримання відповіді на відзив.
Копії відзиву, відповіді на відзив, заперечення та доданих до них документів повинні бути надіслані (надані) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) їх до суду.
5. Копію цієї ухвали надіслати сторонам.
6. Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному вебпорталі судової влади в Україні за адресою https://court.gov.ua/fair/sud1370/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяАндрусів Уляна Богданівна