справа № 380/11427/25
13 серпня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо невиплати позивачу пенсії у повному розмірі з 01.05.2025;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі довідки Управління Служби Безпеки України у Львівській області від 17.05.2024 № 62/21-339 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, виходячи з розміру 90% від відповідних сум грошового забезпечення, з 01.05.2025 без обмеження її максимальним розміром, без урахування постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою від 11.06.2025 відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
03.07.2025 Головне управління ПФУ у Львівській області подало клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/2229/25.
Вирішуючи клопотання відповідача, суд враховує таке.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Отже, зупинення провадження у справі з підстав, передбачених пунктом 3 частини першої статті 236 КАС України, допускається лише тоді, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Суд встановив, що предметом оскарження у цій адміністративній справі є дії відповідача щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
На переконання суду, рішення Київського окружного адміністративного суду у справі № 320/2229/25 не впливає на розгляд та вирішення судом цієї справи, оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин постанова Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" була чинною, а зібрані у цій справі докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Відтак, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання відповідача про зупинення провадження у цій справі.
Крім того, Головне управління 03.07.2025 подало клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Міністерство соціальної політики України.
Указане клопотання мотивоване тим, що у разі ухвалення судом рішення про задоволення позовних вимог його реальне виконання буде залежати від дій Міністерства соціальної політики України як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду". Крім того, Міністерство соціальної політики України є розробником проекту постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1.
Стверджує, що рішення у цій справі впливатиме на інтереси Міністерства соціальної політики України, а тому незалучення до участі у справі вказаного Міністерства позбавить останнього можливості реалізувати права учасника справи. Також участь Міністерства соціальної політики України у розгляді справи сприятиме всебічному та повному дослідженню обставин справи та надасть можливість врахувати позицію державного органу, відповідального за відповідну сферу правовідносин.
Вирішуючи вказане клопотання, суд враховує таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі (ч. 4 ст. 49 КАС України).
За змістом ч. 5 ст. 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Отже, під час вирішення питання про залучення до участі у справі третіх осіб суд має з'ясувати, чи буде у зв'язку з прийняттям судового рішення у справі таких осіб наділено новими правами, чи покладено на них нові обов'язки, або змінено їх наявні права та/або обов'язки, або ж позбавлено певних прав та/або обов'язків у майбутньому.
Суд зауважує, що рішення суду у цій справі не матиме безпосереднього впливу на права та обов'язки Міністерства соціальної політики України. Та обставина, що надалі Міністерство соціальної політики України вступить у відповідні правовідносини зі сторонами, не змінює характеру правовідносин, справа щодо яких наразі розглядається судом, і не має на них жодного впливу.
Предметом спору у цій справі є дії щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану". Та обставина, що у разі винесення рішення про задоволення позовних вимог, його реальне виконання залежатиме від дій Міністерства соціальної політики України як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері, зокрема соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення та є головним розпорядником коштів, не свідчить про те, що у такого органу за наслідками розгляду цієї справи виникнуть нові обов'язки, крім тих, що і так покладені на нього чинним законодавством.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для залучення Міністерства соціальної політики України до участі у справі в якості третьої особи, відтак, відмовляє відповідачу у задоволенні цього клопотання.
Керуючись статтями 236, 241, 243, 248 КАС України, суд,
Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі.
Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Львівській області у задоволенні клопотання про залучення до участі у справі Міністерства соціальної політики України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Ухвалу надіслати сторонам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання
Ухвала окремо не оскаржується, заперечення щодо ухвали можуть бути викладені в апеляційній скарзі на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя Кисильова О.Й.