15 серпня 2025 року м. Київ справа № 320/17378/25
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянувши у порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) заяву про зміну предмету позову в межах адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 відкрито провадження у справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
02 липня 2025 року на адресу суду від позивача надійшла заява про зміну предмету позову, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом №73 від 13.02.2025, про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та у оформленні відповідної довідки;
- зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024, прийняти рішення про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024, оформити та видати позивачу довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом №98 від 27.05.2025, про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та у оформленні відповідної довідки;
- зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024, прийняти рішення про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024, оформити та видати позивачу довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.07.2025 залишено без розгляду заяву позивача про зміну предмету позову.
18 липня 2025 року позивачем подано заяву про зміну предмету позову, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом №73 від 13.02.2025, про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та у оформленні відповідної довідки;
- зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024, прийняти рішення про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024, оформити та видати позивачу довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом №98 від 27.05.2025, про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та у оформленні відповідної довідки;
- зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024, прийняти рішення про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024, оформити та видати позивачу довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Дослідивши означену заяву, суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 47 Кодексу адміністративного судочинства України крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Особливості розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження визначені статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, частиною другою цієї статті встановлено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з частиною третьою цієї статті підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Отже, право позивача на подання заяви про уточнення позовних вимог у цій справі обмежено 30 днями з моменту відкриття провадження у справі.
Відповідно до положень статті 120 Кодексу адміністративного судочинства України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.
Як було вказано вище, провадження у цій справі було відкрито 16.04.2025, внаслідок чого позивач мав право на подання заяви про зміну предмету позову у період з 17.04.2025 по 17.05.2025 включно.
У той же час, заява про зміну предмету позову була подана позивачем до суду 14.07.2025 шляхом направлення засобами поштового зв'язку (АТ «Укрпошта»), відповідно, тобто з пропуском 30-денного строку, у зв'язку з чим така заява не підлягає прийняттю до розгляду.
Щодо заявлених у заяві про зміну предмету позову позовних вимог зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024, оформити та видати позивачу довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», суд зазначає, що позивачем не наведено жодних об'єктивних обставин, які унеможливили своєчасне звернення до суду із заявою про зміну предмету позову.
Відповідно до частини другої статті 204 Кодексу адміністративного судочинства України суд залишає без розгляду заяви та клопотання, які без поважних причин не були заявлені в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом.
Враховуючи подання позивачем заяви про зміну предмету позову в означеній частині з порушенням процесуальних строків, така заява має бути залишена без розгляду.
Щодо іншої частини заяви про зміну предмету позову, суд зазначає, що предмет позову становить матеріально-правову вимогу позивача до відповідача, характер позовної вимоги визначається характером спірних матеріальних правовідносин, з якого випливає вимога позивача.
Під підставами позову, які може змінити лише позивач, слід розуміти обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги. Обставинами можуть бути лише юридичні факти матеріально-правового характеру, тобто такі факти, які тягнуть певні правові наслідки: виникнення, зміну чи припинення правовідносин. Юридичні факти матеріально-правового характеру, які визначені як підстави позову, свідчать про те, що існують правовідносини і що внаслідок певних дій ці відносини стали спірними.
Отже, зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача.
Правові підстави позову - це зазначена в позовній заяві нормативно-правова кваліфікація обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Не вважаються зміною підстав позову доповнення його новими обставинами (фактами) при збереженні в ньому первісних обставин та зміна посилання на норми матеріального чи процесуального права або інше наведення іншого праворозуміння таких норм.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.03.2018 у справі №916/1764/17, від 22.01.2020 у справі №210/2289/17, від 30.01.2020 у справі №817/831/18. Аналогічного підходу дотримувалася і Велика Палата Верховного Суду у постанові від 25.06.2019 у справі №924/1473/15.
У постанову Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2019 у справі №924/1473/15 зазначено, що одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається.
З прохальної частини позовних вимог вбачається, що предметом оскарження є рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом №73 від 13.02.2025, про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та у оформленні відповідної довідки та зобов'язання надати відстрочку та видати відповідну довідку. Саме з означеними позовними вимогами позивач звернувся до суду 09.04.2025.
З свою чергу, з прохальної частини заяви про зміну предмету позову вбачається про оскарження позивачем, крім означеного вище рішення, рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом №98 від 27.05.2025 та зобов'язання надати відстрочку. Тобто, заявлені позивачем в межах заяви про зміну предмету позову підстави виникли вже після звернення до суду з означеним позовом. Наведені обставини свідчать про фактичну зміну предмету і підстав позову, що не допускається в межах адміністративного судочинства.
Таким чином, заява позивача про збільшення предмету позову у цій частині охоплює інший період, заснована на інших обставинах, зокрема, прийняття відповідачем іншого рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
В даному випадку право позивача на доступ до суду в межах доповнених позовних вимог може бути реалізоване у спосіб подання ним нової позовної заяви, а не зміною предмету та підстав первинного позову.
Отже, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що вимоги, заявлені позивачем в заяві про збільшення позовних вимог, а саме,
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом №98 від 27.05.2025, про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та у оформленні відповідної довідки;
- зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024, прийняти рішення про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов'язати комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024, оформити та видати позивачу довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», є самостійними, стосуються іншого періоду та іншого рішення.
Отже, звернувшись із заявою про збільшення позовних вимог, позивач одночасно змінив предмет та підстави позову, що не відповідає положенням КАС України та є неприпустимим.
Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне відмовити позивачу у прийнятті заяви про зміну предмету позову у цій частині та повернути матеріали заяви позивачеві.
Керуючись статтями 47, 204, 243, 248, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Відмовити позивачу у задоволенні заяви про поновлення строку на подання заяви про зміну предмету позову.
2. Залишити без розгляду заяву позивача про зміну предмету позову в частині зобов'язання комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024, оформити та видати позивачу довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
3. Відмовити у прийнятті заяви про зміну предмету позову в частині визнання протиправним та скасування рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлене протоколом №98 від 27.05.2025, про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та у оформленні відповідної довідки; зобов'язання комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024, прийняти рішення про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; зобов'язання комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16.05.2024, оформити та видати позивачу довідку про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, у відповідності до вимог пункту 3 частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та повернути заяву про зміну предмету позову з усіма додатками позивачу у цій частині.
4. Копію ухвали суду надіслати (вручити, надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя Дудін С.О.