Рішення від 13.08.2025 по справі 160/8822/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2025 рокуСправа №160/8822/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бухтіярової М.М.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) (далі - відповідач), в якій позивач просить:

-визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо невнесення даних про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку та виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг»;

-зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , шляхом внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що він є особою з інвалідністю ІІІ групи з дитинства, відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі графи 2 статті 30 «а» Наказу МО України №402-14.08.2008 та 25.02.2020 був виключений з військового обліку. Проте, 12.12.2024 під час перевірки документів працівниками ІНФОРМАЦІЯ_7 позивачу повідомлено, що відповідно до відомостей з реєстру «Оберіг» він значиться таким, що перебуває на військовому обліку, тому йому видали повістку з вимогою з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою уточнення своїх персональних даних. У зв'язку з наведеними обставинами, представником позивача 12.12.2024 було направлено адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_8 з проханням надати інформацію, чи внесені щодо позивача відомості до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» про виключення його з військового обліку. 23.12.2024 ІНФОРМАЦІЯ_9 повідомлено, що відповідно до Єдиного державною реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів «Оберіг» ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ОСОБА_2 ) та має статус - «підлягає призову на військову службу під час мобілізації». 08.01.2025 було направлено адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ОСОБА_2 ) з проханням надати інформацію щодо причин невнесення відомості до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» по ОСОБА_1 про виключення останнього з військового обліку та здійснити дії щодо виключення з його військового обліку. Також, 08.01.2025 представником позивача було направлено скаргу на бездіяльність відповідача до ІНФОРМАЦІЯ_10 . Однак 05.02.2025 відповідачем повідомлено, що для приведення у відповідність відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів ОСОБА_1 необхідно звернутись до ІНФОРМАЦІЯ_11 . Позивач категорично не погоджується з позицією відповідача та вказує, що 24.01.2020 він визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі графи 2 статті 30 «а» Наказу МО України №402-14.08.2008, про що міститься відповідна відмітка тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 . Відповідач є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних, відповідно зобов'язаний був внести дійсні відомості про позивача. З огляду на викладене, позивач вважає бездіяльність відповідача щодо невнесення даних про непридатність до військової служби та виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» протиправною, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, а порушені права відновити у спосіб, що заявлений.

Ухвалою суду від 31.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/8822/25; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали для надання суду.

Суд також зазначив, що на час вирішення питання про відкриття провадження у справі суд не вбачає правових підстав для залучення до участі у справі зазначеної у позові особи в якості третьої особи.

Цією ж ухвалою суду витребувано у позивача належної якості (читабельні) копії акту дослідження стану здоров'я та висновків лікаря.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується доказами, що містяться в матеріалах справи.

08.04.2025 представником позивача адвокатом Ковалик М.Ф. подано клопотання про витребування у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) медичних документів ОСОБА_1 , яке залишено судом без задоволення, оскільки представником позивача необґрунтовано необхідності у витребуванні таких доказів, зважаючи на предмет спору, не зазначено обставин, які можуть підтвердити ці докази, або аргументи, які вони можуть спростувати, крім того не наведено підстави, з яких випливає, що такі докази має саме відповідач.

До вказаного клопотання представником позивача долучено копію акту дослідження стану здоров'я та висновків лікаря, висновок лікаря від 29.01.2020, виписку із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №6134, консультативний висновок від 05.07.2019.

Відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався.

Ухвалою суду від 06.05.2025 витребувано у позивача - ОСОБА_1 : докази звернення до відповідного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для внесення відомостей про зміну місце проживання та які документи подавались; у ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ОСОБА_2 ): інформацію з її документальним підтвердженням, чи перебуває ОСОБА_1 на військовому обліку; чи звертався позивач із заявою про внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» відомостей про виключення його з військового обліку та які документи подавались.

16.05.2025 ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ОСОБА_2 ) на виконання вимог ухвали суду подані додаткові пояснення. У вказаних пояснення зазначено, що згідно з даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , дійсно перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_12 . До Реєстру останнього підтягнуто автоматично з бази неопрацьованих людей 08.06.2023. Документальне підтвердження перебування ОСОБА_1 на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_12 відсутнє, але є документальне підтвердження зняття останнього з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_12 - 11.02.2020. Крім того, згідно з копії тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , виданого 25.02.2020 ІНФОРМАЦІЯ_9 , останнього взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_8 та виключено з нього 25.02.2020 на підставі графи 2 ст. 30 «а» Наказу МО України № 402 від 14.08.2008, про що невнесені відповідні відомості до Реєстру співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_8 . ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_12 з письмовою заявою про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо його виключення з військового обліку не звертався та ніяких документів не подавав. У ІНФОРМАЦІЯ_13 відсутні будь-які документи, що надають підстави для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку. У разі подання до ІНФОРМАЦІЯ_12 письмової заяви від ОСОБА_1 та підтвердних документів, що надають підстави для виключення з військового обліку, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів будуть внесені відповідні відомості про виключення останнього з військового обліку.

04.06.2025 представником позивача адвокатом Ковалик М.Ф. подані додаткові пояснення, у яких зазначено, що у позивача зберіглась заява про зняття з реєстрації місця проживання поданої до виконавчого комітету, на зворотній сторінці якої міститься відмітка органу за підписом військового комісара ОСОБА_3 - «зняти з обліку військовозобов'язаних» та печатка ІНФОРМАЦІЯ_14 . Відповідно, відповідач був повідомлений належним чином про зміну місця реєстрації позивача та вчинено відповідні дії про зняття з військового обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 , стара назва ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), що і стало підставою постановки на облік в ІНФОРМАЦІЯ_15 .

Відповідно до частини п'ятої та восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Згідно з частиною п'ятою статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення у порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до пункту 8 частини третьої статті 2 КАС України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , документований паспортом громадянина України серії НОМЕР_3 , виданого Широківським РВУМВС України в Дніпропетровській області 30.12.2001, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_4 від 09.11.2021, позивач перебуває на обліку в Пенсійному фонді України як отримувач пенсії по інвалідності (ІІІ група, інвалідність з дитинства).

Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 25.02.2020, ОСОБА_1 : 31.01.2002 - призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_16 зарахований у запас за станом здоров'я, визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час на підставі графи 1 статті 30 «б» Наказу МО України №2-1994; 24.01.2020 - комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі графи 2 статті 30 «а» Наказу МО України №402-14.08.2008.

Відповідно до облікової картки до військового квитка, позивач з 11.02.2020 знятий з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_12 , у зв'язку із вибуттям до ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 25.02.2020, позивач з 25.02.2020 взятий на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_8 ; з 25.02.2020 - знятий з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 за станом здоров'я та з 25.02.2020 - виключений з військового обліку військовозобов'язаних на підставі графи 2 ст. 30 «а» наказу МО України №402 від 14.08.2008.

12.12.2024 ІНФОРМАЦІЯ_17 вручено позивачу повістку №3141015457, за змістом якої йому необхідно з'явитися 13.12.2024 о 09.00 годині для уточненні своїх персональних даних до ІНФОРМАЦІЯ_3 .

12.12.2024 адвокатом Ковалик М.Ф., що діє в інтересах позивача, було направлено до ІНФОРМАЦІЯ_18 адвокатський запит, у якому представник просила надати інформацію, чи вносились відомості до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів « ІНФОРМАЦІЯ_19 » по виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

Листом від 23.12.2024 №16067 ІНФОРМАЦІЯ_9 повідомлено, що ОСОБА_1 відповідно до Єдиного державною реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів «Оберіг» перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ОСОБА_2 ) та має статус - підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Для вирішення питання необхідно звернутися до відповідних розпорядників інформації за належністю, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ОСОБА_2 ).

08.01.2025 представником позивача - адвокатом Ковалик М.Ф. було направлено адвокатський запит до ІНФОРМАЦІЯ_3 ( ОСОБА_2 ), у якому просила надати інформацію про причини не внесення відомості до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів « ІНФОРМАЦІЯ_19 » про виключення з військового обліку ОСОБА_1 .

Листом від 05.02.2025 №Ш/810 відповідач повідомив, що відповідно до облікової картки до військового квитка, яка знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_20 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 знятий з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 11.02.2020 у зв'язку з вибуттям до ІНФОРМАЦІЯ_11 . Згідно з наданої копії тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_5 , ОСОБА_1 взятий на облік до ІНФОРМАЦІЯ_11 25.02.2020. У цей же день його виключено з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_8 на підставі графи 2 ст. 30 «а» Наказу МО України №402 від 14.08.2008, про що зроблені відповідні записи у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, підписані військовим комісаром та затвердженні печатками ІНФОРМАЦІЯ_8 . Виходячи з викладеного, для приведення у відповідність відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ОСОБА_1 необхідно звернутись до ІНФОРМАЦІЯ_11 .

08.01.2025 представником позивача - адвокатом Ковалик М.Ф. сформовано скаргу до ІНФОРМАЦІЯ_10 на бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Позивач вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, щодо невиключення з військового обліку, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до статті 106 Конституції України Президент України, зокрема, приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

У зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та на час розгляду справи не скасований.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 12.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).

За змістом частини першої, третьої та дев'ятої статті 1 цього Закону Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.

Відповідно до частини восьмої статті 2 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.

Приписами частини сьомої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, центри надання адміністративних послуг, центри рекрутингу та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Правове регулювання діяльності територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки здійснюється відповідно до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154).

Відповідно до пункту 1 Положення №154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно із пунктом 2 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається.

Відповідно до пункту 8 Положення №154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів із взяття громадян України на військовий облік призовників, направлення громадян України для проходження базової військової служби, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Згідно з пунктом 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи; виконують інші функції відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: здійснюють взяття громадян України на військовий облік призовників; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього визначені в статті 37 Закону №2232-ХІІ.

В ході судового розгляду справи встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач згідно з даних з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), має статус - підлягає призову на військову службу під час мобілізації.

Водночас, відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 25.02.2020, ОСОБА_1 : 31.01.2002 - призовною комісією ІНФОРМАЦІЯ_16 зарахований у запас за станом здоров'я, визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час на підставі графи 1 статті 30 «б» Наказу МО України №2-1994; 24.01.2020 - комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі графи 2 статті 30 «а» Наказу МО України №402-14.08.2008, та з 25.02.2020 - виключений з військового обліку військовозобов'язаних на підставі графи 2 ст. 30 «а» наказу МО України №402 від 14.08.2008.

У межах правовідносинах, що виникли між сторонами, спір точиться щодо невнесення відповідачем до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про визнання ОСОБА_1 непридатним до проходження військової служби з виключенням з військового обліку.

Позивач у позовній заяві наполягає, що відповідач у спірних правовідносинах допустив протиправну бездіяльність, оскільки не вніс достовірні відомості до Реєстру про його непридатність до військової служби та виключення з військового обліку.

Однак, такі доводи позивача не знайшли свого підтвердження, є необґрунтованими та безпідставними, виходячи з наступного.

Згідно з частиною п'ятою статті 33 Закону №2232-XI військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (далі - Порядок №1487), визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо:

фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками;

здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами;

подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначає Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).

Статтею 1 Закону № 1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» основними засадами ведення Реєстру є:

1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1951-VIII держателем Реєстру є Міністерство оборони України (далі - Держатель Реєстру), розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Згідно з частиною третьою статті 5 Закону № 1951-VIII адміністратор Реєстру обробляє відомості про призовників, військовозобов'язаних та резервістів від імені держателя Реєстру. Для цього із складу підпорядкованих йому органів визначаються органи адміністрування Реєстру та органи ведення Реєстру.

Частиною п'ятою статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» встановлено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є, зокрема: територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Відповідно до частин 8, 9 статті 5 цього Закону органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

За змістом частини першої статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: відомості про встановлення, зміну групи інвалідності; відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: 1) відомості про виконання військового обов'язку; 2) відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); 3) відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу»; 4) відомості про участь у бойових діях (стаття 8 Закону).

Статтею 9 Закону № 1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Відповідно до частини першої статті 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 затверджено Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 559 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 2 цієї постанови установлено, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.

Відповідно до пункту 4 Порядку №559, у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:

у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;

в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що військовий обов'язок громадян включає, в тому числі, дотримання правил військового обліку, а виконання військового обов'язку громадянами забезпечують, зокрема, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

При цьому, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру, до обов'язку яких належить, зокрема, забезпечення актуалізацію бази даних Реєстру, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними. В той же час, у разі виявлення розбіжностей у військово-облікових документах з відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, така особа повинна звернутися до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку із відповідною заявою та всіма необхідними документами, або у паперовій формі або в електронній формі.

З матеріалів справи вбачається, що позивач не оновлював свої персональні дані з 25.02.2020.

Відповідно до пояснень, наданих відповідачем, в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані щодо позивача внесено в автоматичному режимі.

Доводи позивача про те, що відповідачем цілком неправомірно внесено відомості до Реєстру не приймаються судом з наступного.

Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 № 932 затверджено Порядок реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок № 932), який визначає:

механізм реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - експериментальний проект) шляхом електронної інформаційної взаємодії між національними електронними інформаційними ресурсами у цілях національної безпеки та оборони України;

порядок формування переліку громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років, персональні дані яких підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

механізм взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 16 років, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, до 25 років, зокрема тих, які перебувають за межами України, без проходження медичного огляду;

механізм внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 17 до 25 років, які не перебувають на військовому обліку (для їх взяття на військовий облік без проходження медичного огляду) та які перебувають в Україні і звернулися за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а також громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України і звернулися до відокремленого підрозділу державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, який розміщений за межами України (далі - відокремлений підрозділ), за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, отриманням паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон;

механізм перевірки дійсності військово-облікових документів громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які перебувають за межами України і звернулися за оформленням (у тому числі замість втраченого або викраденого), обміном, отриманням паспорта громадянина України, паспорта громадянина України для виїзду за кордон до відокремленого підрозділу.

3. Метою експериментального проекту є оптимізація та верифікація відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом обміну інформацією в цілях національної безпеки та оборони України.

Згідно пункту 17-1 Порядку №932, стосовно громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років ДМС одноразово формує перелік відомостей, зазначених у підпунктах 1 - 11 пункту 5 цього Порядку, та передає їх Міноборони для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів в установленому законодавством порядку з використанням засобів захисту інформації, що мають сертифікат відповідності або позитивний експертний висновок за результатами державної експертизи у сфері захисту інформації, з дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних.

Подальше внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів і взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які на такому обліку не перебувають, здійснюється шляхом електронної інформаційної взаємодії Єдиного державного демографічного реєстру, відомчої інформаційної системи ДМС, інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів з використанням засобів системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів Трембіта.

На підставі відомостей, отриманих Міноборони відповідно до абзацу першого і другого цього пункту, здійснюється автоматичне взяття зазначених осіб на військовий облік.

Взяття на військовий облік громадян України, зазначених в абзаці першому і другому цього пункту, здійснюється за зареєстрованим/задекларованим їх місцем проживання, а у разі, коли місце проживання не зареєстровано/не задекларовано, - територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил.

Взяття на військовий облік зазначених осіб проводиться без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

Отже, відповідно до цього Порядку відомості щодо позивача внесені до Реєстру військовозобов'язаних в автоматизованому режимі, та позивача поновлено на військовому обліку.

Враховуючи наведене, суд не вбачає у діях відповідача ознак протиправності щодо автоматичного поновлення позивача на військовому обліку на підставі Порядку №932.

При цьому, зважаючи на обізнаність позивача щодо перебування військовому обліку (з отриманням повістки від 12.12.2024), а також про те, що його персональні дані, які відображені в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не відповідають даним, які відображені в тимчасовому посвідченні, позивач із заявою про внесення відповідних змін в Реєстрі в порядку пункту 4 Порядку №559 не звертався.

На виконання вимог ухвали суду відповідачем повідомлено, що ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_12 з письмовою заявою про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо його виключення з військового обліку не звертався та ніяких документів не подавав, у ІНФОРМАЦІЯ_13 відсутні будь-які документи, що надають підстави для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо виключення ОСОБА_1 з військового обліку.

Не містять матеріали справи і доказів звернення позивача до відповідача з мотивованою заявою щодо неправомірного включення до Реєстру запису про себе та щодо виправлення недостовірних відомостей Реєстру, що передбачено пунктом 2 статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Посилання позивача у позовні заяві про те, що адвокат Ковалик М.Ф. в інтересах позивача неодноразово зверталась до ІНФОРМАЦІЯ_12 з письмовою заявою про внесення відомостей до Реєстру про його непридатність до військової служби та про виключення з військового обліку, суд вважає безпідставними, оскільки належних доказів відповідному позивачем не надано, а матеріали справи не містять.

При цьому, адвокатські запити від 12.12.2024 та від 08.01.2025, скарга до ІНФОРМАЦІЯ_10 від 08.01.2025 по суті не заявою до відповідача про внесення відповідних змін в Реєстрі чи заявою щодо неправомірного включення до Реєстру запису про себе чи про виправлення недостовірних відомостей Реєстру, крім того, вони не містять відповідних вимог до відповідача.

З огляду на викладене, з урахуванням наведених законодавчих норм та встановлених обставин, суд приходить до висновку, що правових підстав для внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про непридатність позивача до військової служби та виключення з військового обліку у відповідача не було.

Поряд з цим, суд звертає увагу, що позивач не позбавлений права звернутись до відповідача із відповідною заявою, надавши всі необхідні документи.

Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, довести правомірність своїх дій (рішення) чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов'язаний суб'єкт владних повноважень. Разом з тим, згідно з принципом змагальності позивач має спростувати доводи суб'єкта владних повноважень, якщо заперечує їх обґрунтованість.

Натомість в даному випадку позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Враховуючи викладене, на підставі оцінки поданих доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи та системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позовна заява необґрунтована та задоволенню не підлягає.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 139 КАС України, у разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись ст.ст.9, 72-90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.М. Бухтіярова