Справа № 570/3226/25
Номер провадження 3/570/1434/2025
15 серпня 2025 року м.Рівне
Суддя Рівненського районного суду Рівненської області Гладишева Х.В., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м.Рівне Рівненської області, громадянина України, неодруженого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , місце роботи, посада, звання - військова частина НОМЕР_1 , старшина, кабельник, зі слів раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП,-
До Рівненського районного суду Рівненської області надійшли матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення від 24.06.2025 серія ЛВР №457 - 23.06.2025 року близько 20 год. 45 хв. на території військової частини НОМЕР_1 в АДРЕСА_2 був виявлений старшина ОСОБА_1 заступником командира роти зв'язку тилового командного пункту з ППП лейтенантом ОСОБА_2 з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме стійкий запах алкоголю, порушення координації рухів в умовах особливого періоду, в подальшому для проходження медичного огляду був направлений в медичний заклад для підтвердження правопорушення. У результаті проведеного огляду на стан сп'яніння встановлено алкогольне сп'яніння згідно висновку №1252 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння від 23.06.2025 о 22 год. 20 хв.
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 заперечував проти складеного протоколу про адміністративне правопорушення, зазначив, що у період з 22.06.2025 до 24.06.2025 перебував поза службою у санаторії « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». На момент складення протоколу він не перебував у строю, на посту чи при виконанні службових завдань та був у цивільному одязі. Тобто в протоколі неправдиво зазначено, що він перебував у стані сп'яніння на території в/ч НОМЕР_1 , хоча на той час він перебував у приміщенні санаторію «Червона калина» після передчасного повернення зі звільнення і ніяких порушень порядку проходження служби не вчиняв. Також протокол не містить відомостей про свідків, хоча вони повинні були бути присутні при проведенні огляду та складанні протоколу. В протоколі зазначений лише лейтенант ОСОБА_2 заступник командира роти, але свідчення тільки такої особи у справі не можуть вважатись об'єктивними доказами у справі, оскільки така особа є представником суб'єкта владних повноважень. Також, звертає увагу на те, що висновок медичного огляду складено на бланку, який призначений для перевірки осіб, які керують транспортними засобами та направляються представниками Національної поліції, хоча він не керував жодним транспортним засобом і представники поліції його на огляд не направляли.
Просив оголосити перерву, а розгляд продовжити без його участі.
Отже, таким чином, вказує про те, що протокол відносно нього складено з порушенням вимог ст.256 КУпАП, а також він вважає, що в події взагалі відсутній склад правопорушення так як немає причинно-наслідкового зв'язку між його діями та настанням шкідливих наслідків. Вказав, що підписав протокол, оскільки перебував у стресовому стані, не маючи змоги повністю ознайомитися з ним через поганий зір та психологічний тиск на нього, а також всупереч ст.268 КУпАП його не ознайомили з правом на юридичний захист. Просив врахувати зазначені обставини при прийнятті рішення, визнати протокол про адміністративне правопорушення таким, що не відповідає вимогам закону, закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною першою статті 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Частиною третьою статті 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Порядок огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, передбачений ст. 266-1 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 266-1 КУпАП, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані сп'яніння перебувають на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в заборонених законом інших місцях, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.
Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Огляд військовослужбовців Збройних Сил України, які виконують обов'язки військової служби у складі національного контингенту (національного персоналу), може проводитися в медичних закладах, що входять до складу міжнародних операцій з підтримання миру і безпеки, в яких бере участь національний контингент (національний персонал).
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Отже, в матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження проведення такого,що огляд проводився у відповідності до встановленого законом порядку. Слід зазначити, що кожна з таких дій передбачає фіксацію, зокрема і відеофіксацію або ж за участі свідків.
З наданих суду доказів, вбачається, що ОСОБА_1 на день складення протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП, згідно рапорту від 22.06.2025 року, залишав межі гарнізону військової частини з 23.06.2025 до 24.06.2025, що стверджує суд про відсутність достовірних та переконливих даних, що ОСОБА_1 23.06.2025 року перебував на території військової частини НОМЕР_1 , в тому числі в стані алкогольного сп'яніння. При цьому, у протоколі відсутні дані про свідків, які могли б підтвердити чи спростувати наявність правопорушення, яке ставиться у вину ОСОБА_1 .
Таким чином, огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння було проведено з порушенням порядку, передбаченого ст. 266-1 КУпАП та Порядку, що тягне за собою недійсність його результатів.
За таких обставин, суд визнає недоведеними подію та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винуватості особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи. Відповідний правовий висновок викладено у п. 39 постанови Верховного Суду від 08.07.2020 по справі №463/1352/16-а (реєстраційний номер судового рішення у ЄДРСР 90264746).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене суддя дійшла висновку про необхідність закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись статтями 9, 172-20, 247, 251, 283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Рівненський районний суд Рівненської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Суддя Гладишева Х.В.