Справа № 296/8903/25
1-кс/296/4086/25
Іменем України
14 серпня 2025 рокум. Житомир
Слідчий суддя Корольовського районного суду м. Житомира ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2
за участю прокурора ОСОБА_3
слідчого ОСОБА_4
підозрюваного ОСОБА_5
захисника ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Житомирській області ОСОБА_7 , погоджене начальником відділу Житомирської обласної прокуратури ОСОБА_8 , поданого в межах кримінального провадження №12025060000000817, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 19.05.2025 року про відсторонення від посади ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1
Слідчий звернувся до суду із вказаним клопотанням в обґрунтування якого зазначив, що ОСОБА_5 , як посадова особа органу місцевого самоврядування, відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», повинен діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, керуватися у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, прийнятими у межах їхньої компетенції.
До основних обов'язків посадових осіб місцевого самоврядування, відповідно до ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», у томі числі відноситься додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування; сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків, ініціативність і творчість у роботі; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.
Таким чином, згідно ч. 3 ст. 18 КК України та п. 1 примітки до ст. 364 КК України ОСОБА_5 є службовою особою.
Відповідно до ст.ст. 3, 22 Закону України «Про запобігання корупції», особам прирівняним до осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, заборонено використовувати свої службові повноваження та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Крім того відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України останні зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Однак, всупереч наведеним нормам законодавства, ОСОБА_5 переслідуючи мету незаконного збагачення за рахунок одержання неправомірної вигоди, у точно невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, однак не пізніше січня 2025 року вступив у попередню змову з директором комунального підприємства «Екоресурс» Малинської міської ради ОСОБА_9 , направлену на вимагання та отримання неправомірної вигоди від ОСОБА_10 .
Зокрема, у ОСОБА_5 , який використовуючи повноваження начальника Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Малинської міської ради, в силу своїх службових повноважень достовірно обізнані про господарську діяльність ОСОБА_10 від імені ФОП ОСОБА_11 , пов'язаної із розлісненням земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виник злочинний умисел, спрямований на вимагання та одержання від ОСОБА_10 неправомірної вигоди з об'ємів розлісненої деревини за місяць у розрахунку по 100 гривень за 1 кубічний метр, за невчинення дій, які можуть створити штучні перешкоди у здійсненні подальшої господарської діяльності ОСОБА_10 та створення різного роду проблем, в тому числі з правоохоронними органами.
З цією метою, близько 15 год. 00 хв. 30.05.2025, перебуваючи на своєму робочому місці - кабінет №323 Малинської міської ради за адресою Житомирська область, м. Малин, пл. Соборна, 6-А, ОСОБА_5 , діючи протиправно з корисливих мотивів і з метою власного незаконного збагачення, використовуючи авторитет займаної посади начальника Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Малинської міської ради, в ході зустрічі висловив ОСОБА_10 вимогу щодо передачі грошових коштів - неправомірної вигоди у розрахунку по 100 гривень за 1 кубічний метр з об'ємів розлісненої деревини за травень 2025 року на території Малинської міської територіальної громади, які останній мав сплатити за невчинення відносно нього заходів щодо створення штучних перешкод у здійсненні подальшої господарської діяльності ОСОБА_10 та створення різного роду проблем, в тому числі з правоохоронними органами.
При цьому, вимога надання неправомірної вигоди супроводжувалась погрозами вжиття заходів щодо створення штучних перешкод у здійсненні подальшої господарської діяльності ОСОБА_10 та створення різного роду проблем, в тому числі з правоохоронними органами, а також проведення штучних позапланових перевірок підрозділами Державної екологічної інспекції України.
При цьому, ОСОБА_10 , враховуючи статус та посаду ОСОБА_5 , усвідомлював реальність його погроз та можливість настання негативних наслідків для себе у разі відмови надати неправомірну вигоду.
Близько 14 год. 00 хв. 03.06.2025 в ході зустрічі, що відбулась у кабінеті №323 Малинської міської ради за адресою Житомирська область, м. Малин, пл. Соборна, 6-А, ОСОБА_5 , діючи протиправно з корисливих мотивів і з метою власного незаконного збагачення, отримав від ОСОБА_10 неправомірну вигоду у сумі 35 000 гривень, які останній надав за 350 кубічних метрів розлісненої деревини у травні 2025 року на території Малинської міської територіальної громади.
В ході вказаної зустрічі, ОСОБА_5 , з метою досягнення свого злочинного умислу направленого на отримання неправомірної вигоди, усвідомлюючи факт того, що ОСОБА_10 підкоряється його вимогам щодо необхідності надання неправомірної вигоди за невчинення дій з використанням його службового становища та повноважень начальника Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Малинської міської ради, висловив вимогу щодо продовження передачі грошових коштів - неправомірної вигоди у розрахунку по 100 гривень за 1 кубічний метр з об'ємів розлісненої деревини за червень 2025 року на території Малинської міської територіальної громади.
В подальшому, близько 14 год. 30 хв. 19.06.2025 ОСОБА_5 , з метою досягнення свого спільного злочинного умислу, направленого на одержання неправомірної вигоди за невчинення в інтересах ОСОБА_10 дій з використанням службового становища, в ході зустрічі на відкритій ділянці місцевості поблизу с. Косня Коростенського району Житомирської область, за географічними координатами: 50.965896, 29.300405, повторно висловив ОСОБА_10 вимогу щодо передачі грошових коштів - неправомірної вигоди у розрахунку по 100 гривень за 1 кубічний метр з об'ємів розлісненої деревини за червень 2025 року на території Малинської міської територіальної громади, які останній мав сплатити за невчинення відносно нього заходів щодо створення штучних перешкод у здійсненні подальшої господарської діяльності ОСОБА_10 та створення різного роду проблем, в тому числі з правоохоронними органами.
В подальшому, близько 13 год. 00 хв. 24.06.2025 в ході зустрічі, що відбулась у транспортному засобі марки Skoda, номерний знак НОМЕР_1 , 2007 року випуску, під керуванням ОСОБА_5 поблизу Малинської міської ради за адресою за адресою Житомирська область, м. Малин, пл. Соборна, 6-А, ОСОБА_5 , діючи протиправно з корисливих мотивів і з метою власного незаконного збагачення, усвідомлюючи факт того, що ОСОБА_10 підкоряється його вимогам щодо необхідності надання неправомірної вигоди за невчинення за невчинення відносно нього заходів щодо створення штучних перешкод у здійсненні подальшої господарської діяльності ОСОБА_10 та створення різного роду проблем, в тому числі з правоохоронними органами - дій з використанням його службового становища та повноважень начальника Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Малинської міської ради, висловив вимогу щодо продовження передачі грошових коштів - неправомірної вигоди у розрахунку по 100 гривень за 1 кубічний метр з об'ємів розлісненої деревини за червень 2025 року на території Малинської міської територіальної громади.
12.08.2025 в період часу з 11 год. 00 хв. до 11 год. 20 хв. в ході зустрічі, що відбулась у приміщенні Малинської міської ради за адресою Житомирська область, м. Малин, пл. Соборна, 6-А, ОСОБА_5 , діючи протиправно з корисливих мотивів і з метою власного незаконного збагачення, отримав від ОСОБА_10 неправомірну вигоду у вигляді паливних талонів на 100 л бензину, які останній надав за невчинення відносно нього заходів щодо створення штучних перешкод у здійсненні подальшої господарської діяльності від імені ФОП ОСОБА_11 та створення різного роду проблем, в тому числі з правоохоронними органами.
Таким чином, ОСОБА_5 , діючи протиправно з корисливих мотивів і з метою власного незаконного збагачення, у період часу з 30.05.2025 по 12.08.2025, отримав від ОСОБА_10 неправомірну вигоду за невчинення в інтересах ОСОБА_10 дій з використанням службового становища, поєднаному з вимаганням такої вигоди, у сумі 35 000 гривень та у вигляді паливних талонів на 100 літрів бензину.
Умисні дії ОСОБА_5 , які виразились в одержанні службовою особою неправомірної вигоди за невчинення в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, дій з використанням службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, кваліфіковано за частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу України.
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 12.08.2025 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Слідчим зазначено, що підозрюваний ОСОБА_5 , перебуваючи в подальшому на посаді начальника Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області, будучи службовою особою, наділеною адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими функціями, з метою укриття скоєного ним злочину, може знищити (видалити) відомості про скоєння такого злочину, внести завідомо неправдиві відомості до офіційних документів Малинської міської ради, не виключено задніми числами, які в подальшому може використати для прикриття своєї злочинної діяльності. Крім того, останній, перебуваючи на займаній посаді, матиме можливість і в подальшому вчиняти аналогічні злочини.
Крім того, вищенаведені докази дають обґрунтовані підстави вважати, що ОСОБА_5 , використовуючи в подальшому своє службове становище та займану посаду, зможе впливати на своїх підлеглих - працівників Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету та інших працівників Малинської міської ради Житомирської області, які є свідками у кримінальному провадженні, з метою зміни чи надання ними недостовірних показів або відмови від їх дачі.
З огляду на викладені та проаналізовані докази, ОСОБА_5 може негативно впливати на хід досудового слідства та судового розгляду шляхом знищення та підроблення документів і речей, які мають значення для досудового розслідування, а також речових доказів, які знаходяться на ввіреному йому за посадою управлінні, перебуваючи в подальшому на вказаній посаді може вчиняти дії щодо укриття вчиненого ним злочину, а також впливати на працівників Малинської міської ради Житомирської області, а також інших фігурантів кримінального провадження, з метою приховування відомих їм фактів її злочинної діяльності.
Прокурор ОСОБА_3 та слідчий ОСОБА_4 в судовому засіданні клопотання підтримали та просили задовольнити з підстав викладених в ньому.
Захисник ОСОБА_6 та підозрюваний ОСОБА_5 проти задоволення клопотання не заперечували.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши учасників судового розгляду, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 154 Кримінального процесуального кодексу відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Згідно із частиною 1 статті 157 Кримінального процесуального кодексу слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Відповідно до вимог частини 2 статті 157 Кримінального процесуального кодексу України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
За змістом частини 5 статті 65 Закону України "Про запобігання корупції" від 14.10.2014 особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Національне законодавство не містить визначення поняття обґрунтованої підозри, однак відповідно до частини 5 статті 9 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Згідно практики Європейського суду з прав людини "розумна підозра у вчиненні кримінального злочину, про яку йдеться у ст. 5 параграфу 1(с) Європейської Конвенції, передбачає "наявність обставин або відомостей, які переконали б неупередженого спостерігача, що ця особа, можливо, вчинила злочин" (див. рішення O'Hara v. United Kingdom of 16 October 2001, § 34).
З матеріалів клопотання вбачається наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України, що підтверджується доказами, зібраними матеріалами кримінального провадження, зокрема:
- протоколом допиту свідка ОСОБА_10 від 19.05.2025;
- протоколом огляду та вручення грошових коштів від 03.06.2025;
- протоколом про результати здійснення НСРД - контролю за вчиненням злочину у формі спеціального слідчого експерименту від 23.06.2025;
- протоколом про результати здійснення НСРД - негласного аудіо-, відеоконтролю особи від 23.06.2025;
- протоколом про результати здійснення НСРД - негласного аудіо-, відеоконтролю особи від 26.06.2025;
- іншими матеріалами кримінального провадження.
Встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на посаді начальника Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області.
У поданому клопотанні слідчий вказував на наявність ризиків, передбачених п.6 ч.2 ст. 155 КПК України, а саме: можливість знищити чи підробити документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування; незаконно впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
Слідчий суддя вважає обґрунтованими доводи слідчого у клопотанні та прокурора у судовому засіданні про те, що ОСОБА_5 перебуваючи на посаді начальника Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області, користуючись авторитетом застосовувати спроби незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вживати заходів щодо знищення чи підроблення речей та документів, які мають суттєве значення для досудового розслідування.
Слідчий суддя бере до уваги, що вчинення кримінального правопорушення, в якому підозрюється ОСОБА_5 , було вчинено з використанням займаної посади, що підтверджується доданими до клопотання документами. Таким чином, прокурором доведено обставини передбачені ч. 1 ст. 157 КПК України, зокрема можливість підозрюваного впливати на свідків чи інших учасників кримінального провадження.
На даний момент зібраних у справі матеріалів достатньо для висновку про обґрунтованість підозри та для відсторонення від посади.
За таких обставин, слідчий суддя вважає, що прокурором доведено наявність достатніх підстав вважати, що відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 від посади начальника Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області є необхідним заходом для запобігання протиправній поведінці підозрюваного, у вчиненні кримінального правопорушення.
Керуючись статтями 131, 132, 154-157, 309, 376, 532 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Застосувати до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , захід забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади начальника Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області, в межах строку досудового розслідування, а саме до 10.10.2025.
Строк дії ухвали до 10 жовтня 2025 року.
Ухвала про відсторонення від посади виконується негайно.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1