Справа № 727/9757/25
Провадження № 3/727/2096/25
15 серпня 2025 року м. Чернівці
Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Слободян Г.М., знайомившись з матеріалами справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №405728 від 29.07.2025 року, ОСОБА_1 , 29.07.2025 року о 02 год. 15 хв. по проспекту Незалежності, 125А, у м.Чернівці, керував ТЗ «Nissan», д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя, нестійка хода. Від проходження огляду на стан сп'яніння відмовився у встановленому законом порядку.
Дії ОСОБА_1 працівниками поліції кваліфіковано як порушення п.2.5 Правил дорожнього руху України.
Стаття 7 КУпАП вказує на те, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що ратифікована Законом України № 475/97-ВР від 17.07.1997 року, гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Вивчивши матеріали справи, суд, вважає що дану справу про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КУпАП, слід повернути до ДПП УПП в Чернівецькій області, з огляду на наступне.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» передбачено, що при розгляді справ зазначеної категорії необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у ст.247,280 КУпАП.
У відповідності до положень ст. 280 КУпАП суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення, у даному випадку порушення ч.1 ст. 130 КУпАП, у числі інших визначених законом обставин зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Статтею 251 КУпАП визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта.
Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Так, статтею 256 КУпАП передбачено, що в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Згідно з ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно п. 12 постанови № 11 Пленуму ВСУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення»: «Перебіг строку розгляду справи про адміністративні правопорушення здійснюється за загальними положеннями КУпАП. Норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення».
Відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У відповідності до положень ч. 3 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства зокрема є: рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; забезпечення доведеності вини; змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Ознайомившись з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №405728 від 29.07.2025 року, та додатками до нього, суд приходить до висновку, що він підлягає поверненню для дооформлення і приведення у відповідність до вимог ст. 256 КУпАП, з наступних підстав.
Зокрема, судом встановлено, що особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення не було належним чином встановлено особу, щодо якої він складений.
Як вбачається з матеріалів справи, протокол про адміністративне правопорушення не містить відомостей щодо паспортних даних, належної інформації про місце проживання чи перебування та засобів зв'язку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що позбавляє суд можливості повідомлення останнього про розгляд справи та виклик до суду з метою з'ясування обставин справи щодо події, що мала місце 29.07.2025 року.
Згідно протоколу ОСОБА_1 проживає за наступною адресою: АДРЕСА_1 . Разом з цим, у протоколі відсутня назва вулиці, будинку, квартири.
Окрім того, з матеріалів справи вбачається, що у ОСОБА_1 не відібрані належним чином письмові пояснення щодо події, яка мала місце саме 29.07.2025 року. При цьому, у протоколі серії ЕПР1 №405728 від 29.07.2025 року в графі 14, що стосується пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності міститься підпис ОСОБА_1 , однак відповідні письмові пояснення до протоколу не долучено, будь-яких відомостей про те чи було його взагалі допитано відсутні, що позбавляє суд можливості у повній мірі з'ясувати обставини викладені в протоколі.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає, що матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 належить повернути до Департаменту патрульної поліції УПП в Чернівецькій області для належного їх оформлення у відповідності до вимог ст.256 КпАП України.
На підставі викладеного та керуючись ст.256, 278 КпАП України, суд, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 130 КпАП України повернути до Департаменту патрульної поліції УПП в Чернівецькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Слободян Г.М.