Ухвала від 07.08.2025 по справі 550/816/25

Справа № 550/816/25

Провадження № 2-о/550/20/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2025 року селище Чутове

Чутівський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді - Михайлюк О.І.,

при секретарі судового засідання - Шукевич Н.В.,

за участю:

заявника - ОСОБА_1 ,

представника заявника - Смаглюк В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу, в порядку окремого провадження, за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Чутівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, військова частина НОМЕР_1 та Міністерство Оборони України про встановлення факту батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини та встановлення факту спільного проживання як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернувся до суду в порядку окремого провадження із заявою про встановлення факту батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини та встановлення факту спільного проживання як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу.

В обґрунтування заяви вказано, що ОСОБА_2 є військовослужбовцем, та зник безвісти під час виконання бойового завдання в районі виконання завдань за призначенням в ході ведення бойових дій в районі н.п. Новогродівка Покровського району Донецької області. Зазначено, що ОСОБА_2 фактично, протягом десяти років був цивільним чоловіком заявниці та був батьком їхнього спільного неповнолітнього сина - ОСОБА_3 . Вказано, що встановлення факту необхідно заявнику для отримання грошової допомоги.

Представник заінтересованої особи - Чутівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції пояснень по справі не надав, подав через канцелярію суду заяву про розгляд справи без участі її представника.

Представник заінтересованої особи - військової частини НОМЕР_1 пояснень по справі не надав, подав через канцелярію суду заяву про розгляд справи без участі її представника.

Представник заінтересованої особи - Міністерства оборони України, у судове засідання не з'явився. Надав пояснення, у яких заперечує проти задоволення заяви. У своїх поясненнях заявив клопотання про залишення без розгляду заяви ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини та встановлення факту спільного проживання як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу, оскільки наявний спір про право, пов'язаний з доведенням наявності підстав для підтвердження за заявницею певного соціально-правового статусу щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги сім'ї військовослужбовця, який вирішується в позовному провадженні, а тому дана заява не підлягає розгляду в порядку окремого провадження. Розгляд справи просив провести без участі представника.

В судовому засіданні заявник заявлені вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Також, представник заявника заперечувала проти задоволення клопотання представника заінтересованої особи, оскільки воно є передчасним та не підлягає розгляду на даній стадії розгляду справи.

Суд розглянувши клопотання представника заінтересованої особи, заслухавши заявника та його представника зазначає наступне.

Відповідно до вимог ст.293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Окреме провадження - це одностороннє провадження, в якому відсутній спір про право.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Так, у порядку окремого провадження суд може встановити факт, не вирішити спір про цивільне право, тому що метою такого судового розгляду є лише встановлення наявності або відсутності самого факту, до того ж факт, що встановлюється судом у порядку окремого провадження, повинен мати юридичне значення, та безспірний характер. Якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд повинен залишити заяву без розгляду і роз'яснити заявнику право подачі позову на загальних підставах.

Велика Палата Верховного Суду у справі №560/17953/21 у постанові від 18 січня 2024 року зробила такі висновки, що перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, зазначений у статті 315 ЦПК України, не є вичерпним.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Згідно із частиною другою статті 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Також, Велика Палата Верховного Суду у справі №560/17953/21 у постанові від 18 січня 2024 року зазначила, що відповідно до статті 161 Закону № 2011-ХІІ у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Порядок № 975 визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст).

У пункті 5 Порядку № 975 регламентовано, зокрема, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.

У пункті 10 Порядку № 975 визначено перелік документів, які члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів.

Отже, одноразова грошова допомога виплачується:

1) членам сім'ї військовослужбовця;

2) якщо смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.

Досліджуючи питання чи можливо встановити факт проживання однією сім'єю без шлюбу з метою звернення до відповідних органів за призначенням одноразової грошової допомоги в межах розгляду справи в порядку адміністративного судочинства, та з урахуванням встановлення наявності або відсутності цього факту надати оцінку рішенню суб'єкта владних повноважень, яке прийнято до встановлення судом такого факту, Велика Палата Верховного суду виснувала, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:

- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету встановлення;

- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;

- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо);

- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.

Водночас у частині шостій статті 294 ЦПК України визначено, що суд залишає заяву про встановлення факту, без розгляду якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, і роз'яснює заінтересованими особами особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах.

При цьому між заявницею та Міністерством оборони України не може бути спору про право на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки останній не є суб'єктом отримання такої соціальної допомоги.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції цивільного суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб'єктивних прав громадян. Чинне законодавство не передбачає іншого судового порядку підтвердження факту, що має юридичне значення, окрім як розгляд справ про встановлення факту, що має юридичне значення, в порядку цивільного судочинства.

З огляду на вищевикладене, враховуючи висновки ВП ВС викладені у справі №560/17953/21 у постанові від 18 січня 2024 року, твердження представника заінтересованої особи Міністерства оборони України про наявність спору про право на час розгляду даної заяви ОСОБА_4 про встановлення факту батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини та встановлення факту спільного проживання як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу - є безпідставними.

Таким чином, клопотання заінтересованої особи - Міністерства оборони України про залишення заяви ОСОБА_4 про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з підстав наявності спору про право задоволенню не підлягає.

Щодо заяви ОСОБА_4 про встановлення фактів, що мають юридичне значення, суд зазначає наступне.

Як було зазначено вище, в обґрунтування заяви ОСОБА_4 посилалась на те, що ОСОБА_2 , який фактично, протягом десяти років був цивільним чоловіком заявниці та був біологічним батьком їхнього спільного неповнолітнього сина - ОСОБА_3 - є військовослужбовцем, та зник безвісти під час виконання бойового завдання.

Відповідно до статті 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред'явлений матір'ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред'явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.

У статті 130 СК України передбачено, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір'ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.

Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третій статті 128 цього Кодексу.

У разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір'ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір'ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні.

У постановах Верховного Суду від від 09.04.2025 року у справі №213/1448/24 та від 15 квітня 2021 року у справі № 361/2653/15-ц, також зазначено, що «передумовою звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства відповідно до частини першої статті 130 СК України є смерть того, батьківство кого встановлюється, або оголошення його померлим». Відсутність судового рішення про визнання ОСОБА_2 померлим, а також належних доказів його смерті виключає можливість звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства в порядку окремого провадження на підставі статті 130 СК України.

У матеріалах справи доказів того, що ОСОБА_2 помер немає.

Зі слів заявниці, ОСОБА_2 є особою, яка зникла безвісти. Інших доказів, що ОСОБА_2 є безвісно відсутнім, у матеріалах справи немає.

Враховуючи, що ОСОБА_2 не визнаний в судовому порядку померлим, у матеріалах справи немає доказів, що ОСОБА_2 помер, тому звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства та проживання із померлим ОСОБА_2 в порядку окремого провадження на підставі статті 130 СК України є передчасним.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що заяву ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини та встановлення факту спільного проживання як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу слід залишити без розгляду.

Суд роз'яснює, що заявниця не позбавлена повторно звернутись з заявою про встановлення фактів, що мають юридичне значення після визнання ОСОБА_2 померлим, або надання інших підтверджуючих доказів про смерть ОСОБА_5 .

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 126, 128, 130 СК України, ст. 293, ч.6 ст.294, ст. 315 ЦПК України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні клопотання представника заінтересованої особи Міністерства Оборони України, ОСОБА_6 про залишення без розгляду заяви ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини та встановлення факту спільного проживання як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу - відмовити.

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Чутівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, військова частина НОМЕР_1 та Міністерство Оборони України про встановлення факту батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини та встановлення факту спільного проживання як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу - залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Повний текст ухвали суду складено 12 серпня 2025 року.

Суддя О.І.Михайлюк