Ухвала від 13.08.2025 по справі 755/14765/25

Справа №:755/14765/25

Провадження №: 1-кс/755/2733/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" серпня 2025 р. слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , захисника - адвоката ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Києві клопотання старшого слідчого-криміналіста 3 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування, подане в межах кримінального провадження № 22024011000000083, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.03.2024 року, за підозрою:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Житомир, громадянки України, останнє відоме місце реєстрації та проживання за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України,

встановив:

До Дніпровського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого-криміналіста 3 відділу слідчого управління (з дислокацією у м. Київ) Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим старшого лейтенанта юстиції ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024011000000083, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.03.2024 року, погоджене прокурором ОСОБА_6 , за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

Клопотання обґрунтоване тим, що Слідчим управлінням Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024011000000083, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.03.2024 року за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

28.03.2025 складено повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

29.03.2025 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, було опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, та повістку про виклик останнього до СУ ГУ СБУ в АР Крим на 02.04.2025, 03.04.2025 та 04.04.2025 в період часу з 09 год. 00 хв. по 17 год. 00 хв. для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих (процесуальних) дій.

16.07.2025 складено повідомлення про зміну підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

19.07.2025 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та 18.07.2025 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, було опубліковано повідомлення про зміну підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, та повістку про виклик останнього до СУ ГУ СБУв АР Крим на 23.07.2025, 24.07.2025 та 25.07.2025 в період часу з 09 год. 00 хв. по 17 год. 00 хв. для вручення письмового повідомлення про зміну підозри

та проведення інших слідчих (процесуальних) дій.

Однак, остання на виклик не з'явилась та не повідомила про причини свого неприбуття, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надала. У зв'язку із викладеним, у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що остання переховується від органу досудового розслідування та суду.

Повідомлення про підозру ОСОБА_5 особисто не вручено, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.

Відповідно до відомостей ДПС України щодо перетину державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України, підозрюваною ОСОБА_5 в Базі даних не виявлено.

07.04.2025, ОСОБА_5 оголошено у розшук. Здійснення розшукових заходів доручено оперативним співробітникам 1 відділом УКР ГУ СБ України в АР Крим.

На теперішній час у кримінальному провадженні проведено всі можливі слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення усіх обставин та доведення вини ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому злочину.

Зібрані під час досудового розслідування докази є достатніми для складання обвинувального акту, однак, завершити досудове розслідування не є можливим, оскільки підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території АР Крим з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що підтверджується матеріалами виконаного 1 відділом УКР ГУ СБ України в АР Крим доручення.

Враховуючи, що ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України; а також те, що вона умисно та безпідставно ухиляється від явки на виклики слідчого та прокурора, переховується від органів досудового розслідування, прокуратури та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошена у державний розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України - АР Крим, з метою виконання завдань кримінального судочинства, щоб кожний, хто вчинив злочини проти основ національної безпеки України, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, орган досудового розслідування вважає, що з метою притягнення ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності у вказаному кримінальному провадженні необхідно провести спеціальне досудове розслідування.

У судовому засіданні слідчий підтримав клопотання із зазначених у ньому підстав, просив його задовольнити.

Захисник підозрюваної - адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні заперечував щодо задоволення клопотання, оскільки слідчим не було використано всі можливі заходи для належного повідомлення ОСОБА_5 .

Слідчий суддя, вислухавши доводи сторін, дослідивши додані до клопотання матеріали, дійшов наступного висновку.

Загально відомим є той факт, що починаючи з 2014 року РФ чинить збройну агресію проти України та продовжує її чинити станом на час ухвалення цього рішення.

Так, в судовому засіданні встановлено, що Слідчим управлінням Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024011000000083, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.03.2024 року. Процесуальне керівництво здійснює Прокуратура АР Крим та м. Севастополя. Кримінальне провадження зареєстроване за фактом того, що відповідно до повідомлення ВКР 2 управління (з дислокацією у м. Херсон) ГУ СБ України громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи директором ООО «Ронат-Крым», 05.12.2023 уклала контракт з т.зв. «Государственным бюджетным учреждением Республики Крым «Детский противотуберкулезный санаторий «Алупка», що свідчить про здійснення господарської діяльності у взаємодії з незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території АР Крим.

28.03.2025 складено повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

29.03.2025 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, було опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, та повістку про виклик останнього до СУ ГУ СБУ в АР Крим на 02.04.2025, 03.04.2025 та 04.04.2025 в період часу з 09 год. 00 хв. по 17 год. 00 хв. для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих (процесуальних) дій.

16.07.2025 складено повідомлення про зміну підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

19.07.2025 в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та 18.07.2025 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, було опубліковано повідомлення про зміну підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, та повістку про виклик останнього до СУ ГУ СБУв АР Крим на 23.07.2025, 24.07.2025 та 25.07.2025 в період часу з 09 год. 00 хв. по 17 год. 00 хв. для вручення письмового повідомлення про зміну підозри

та проведення інших слідчих (процесуальних) дій.

Однак, остання на виклики не з'явилась та не повідомила про причини свого неприбуття, жодних заяв чи клопотань про перенесення часу проведення процесуальних дій до органу досудового розслідування не надала. У зв'язку із викладеним, у органу досудового розслідування існують вагомі підстави вважати, що остання переховується від органу досудового розслідування та суду.

Повідомлення про підозру ОСОБА_5 особисто не вручено, проте вжито заходи для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.

Відповідно до відомостей з ДПС України щодо перетину державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями України, у період з 23.02.2022 по 26.03.2024 відомостей стосовно ОСОБА_5 в базі даних не виявлено.

07.04.2025 ОСОБА_5 оголошено у розшук. Здійснення розшукових заходів доручено співробітникам 1 відділом УКР ГУ СБ України в АР Крим.

Згідно відповіді з Офісу Президента України від 18.03.2025 № 43-01/515 на запит слідчого, матеріали стосовно припинення громадянства України ОСОБА_5 , на розгляд Комісії при Президентові України питань громадянства у встановленому порядку, не надходили.

Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянка України ОСОБА_5 , діючи з прямим умислом та усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, всупереч чинному законодавству України, 08.01.2015, перебуваючи в невстановленому досудовим розслідуванням місці у невстановлений час зареєструвала відповідно до законодавства РФ юридичну особу ТОВ «Ронат-Крим» (рос. - ООО «РОНАТ-КРЫМ»), юридична адреса: Республіка Крим, м. Сімферополь, проспект Перемоги, буд. 286; ОДРН 1149102032551, ІПП 9102020972, ЗКПО 00448338.

Так, в невстановлений досудовим розслідуванням час та в невстановленому місці, ОСОБА_5 , будучи обізнаною про необхідність реєстрації на порталі РФ щодо державних закупівель відповідно до федерального закону РФ від 05.04.2013 № 44-Ф3 «Про контрактну систему в сфері закупівель товарів, робіт, послуг для забезпечення державних і муніципальних потреб», здійснила реєстрацію юридичної особи ТОВ «Ронат-Крим» відповідно до законодавства РФ на «Офіційному сайті єдиної інформаційної системи в сфері закупівель

в інформаційно-телекомунікаційній мережі інтернет» http://zakupki.gov.ru.

У подальшому, ОСОБА_5 , перебуваючи за своєю юридичною адресою, з метою реалізації свого злочинного наміру, направленого на провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, усвідомлюючи та достовірно знаючи про факт тимчасової окупації АР Крим та міста Севастополя та заборону здійснення будь-якої господарської діяльності у співпраці з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, та будучи директором ТОВ «Ронат-Крим», уклала контракт № 0875100004823000154 від 29.01.2024 з т.зв. «Кримська філія Федеральної державної казенної освітньої установи вищої освіти «Краснодарський університет Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації» (м. Сімферополь)» (рос.- «Крымский филиал Федерального государственного казенного образовательного учреждения высшего образования «Краснодарский университет Министерства внутренних дел Российской Федерации» (г. Симферополя)»), юридична адреса: Республіка Крим, м. Сімферополь, академіка Х.Х. Стевена, буд. 14, ІПП 2311092752, ОДРН 1062311050042, щодо поставки канцелярських товарів, на загальну суму 16 924 російських рублів.

Зокрема, відповідно до федерального закону від 05.04.2013 № 44-ФЗ «Про контрактну систему в сфері закупівель товарів, робіт, послуг для забезпечення державних і муніципальних потреб», спільно підписаний з службовими особами т.зв. «Кримської філії Федеральної державної казенної освітньої установи вищої освіти «Краснодарський університет Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації» (м. Сімферополь)» контракт, передбачав поставки канцелярських товарів, з моменту підписання контракту по 15.03.2024.

Згідно товарної накладної № 242 від 05.02.2024, ТОВ «Ронат-Крим» в особі генерального директора ОСОБА_5 , виконали умови контракту укладеного із т.зв. «Кримська філія Федеральної державної казенної освітньої установи вищої освіти «Краснодарський університет Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації» (м. Сімферополь)» в повному обсязі, а саме поставили канцелярські товари, на загальну суму 16 924 російських рублів.

Крім цього, ОСОБА_5 , перебуваючи за своєю юридичною адресою, продовжуючи свій злочинний намір, добровільно, з власної ініціативи, знаючи, що контрагентами у таких договорах є бюджетні підприємства, установи та організації країни-агресора - РФ, усвідомлюючи та достовірно знаючи про факт тимчасової окупації АР Крим та міста Севастополя та заборону здійснення будь-якої господарської діяльності у співпраці з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, перебуваючи на тимчасово окупованій території України та будучи директором ТОВ «Ронат-Крим», уклала контракт № 38/23/ЭА від 05.12.2023 з т.зв. «Державна бюджетна установа Республіки Крим «Дитячий протитуберкульозний санаторій» Алупка», (рос.- «Государственное бюджетное учреждение Республики Крым «Детский противотуберкулёзный санаторий» Алупка») юридична адреса: 298676, Республіка Крим, м. Алупка, вул. Ялтинська, буд.5, ІПП 9103017517, ОДРН 1149102177730, щодо поставки побутової хімії, на загальну суму 39 696,86 російських рублів.

Зокрема, відповідно до федерального закону від 05.04.2013 № 44-ФЗ «Про контрактну систему в сфері закупівель товарів, робіт, послуг для забезпечення державних і муніципальних потреб», спільно підписаний з службовими особами т.зв. «Державна бюджетна установа Республіки Крим «Дитячий протитуберкульозний санаторій» Алупка» контракт, передбачав поставку товарів побутової хімії, з моменту підписання контракту по 20.12.2023.

Згідно товарної накладної № 4411 від 13.12.2023, ТОВ «Ронат-Крим» в лиці генерального директора ОСОБА_5 , виконали умови контракту укладеного із т.зв. «Державна бюджетна установа Республіки Крим «Дитячий протитуберкульозний санаторій» Алупка»» в повному обсязі, а саме поставили товари побутової хімії, на загальну суму 39 696,86 російських рублів.

У подальшому, ОСОБА_5 , перебуваючи за своєю юридичною адресою, продовжуючи свій злочинний намір, добровільно, з власної ініціативи, знаючи, що контрагентами у таких договорах є бюджетні підприємства, установи та організації країни-агресора - РФ, усвідомлюючи та достовірно знаючи про факт тимчасової окупації АР Крим та міста Севастополя та заборону здійснення будь-якої господарської діяльності у співпраці з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, перебуваючи на тимчасово окупованій території України та будучи директором ТОВ «ЛАНТА», уклала контракт № 8/2025 від 03.03.2025 з т.зв. «Херсонський обласний суд», (рос.- «Херсонский областной суд »), юридична адреса: 298676, Херсонська область, м. Генічеськ, вул. братів Коваленко, буд. 66, (ТОТ України), ІПП 9500016238, ОДРН 1239500005040, щодо поставки канцелярських товарів, на загальну суму 179 733,78 російських рублів.

Зокрема, відповідно до федерального закону від 05.04.2013 № 44-ФЗ «Про контрактну систему в сфері закупівель товарів, робіт, послуг для забезпечення державних і муніципальних потреб», спільно підписаний з службовими особами т.зв. «Херсонський обласний суд» контракт, передбачав поставки канцелярських товарів протягом 10 робочих днів з моменту підписання контракту.

Згідно товарної накладної № 614 від 06.03.2025, ТОВ «Ронат-Крим» в особі генерального директора ОСОБА_5 , виконали умови контракту укладеного із т.зв. «Херсонський обласний суд» в повному обсязі, а саме поставили канцелярські товари, на загальну суму 179 733,78 російських рублів.

ОСОБА_5 , перебуваючи за своєю юридичною адресою, продовжуючи свій злочинний намір, добровільно, з власної ініціативи, знаючи, що контрагентами у таких договорах є бюджетні підприємства, установи та організації країни-агресора - РФ, усвідомлюючи та достовірно знаючи про факт тимчасової окупації АР Крим та міста Севастополя та заборону здійснення будь-якої господарської діяльності у співпраці з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, перебуваючи на тимчасово окупованій території України та будучи директором ТОВ «ЛАНТА», уклала контракт № 25/2025 від 12.02.2024 з т.зв. «Слідче управління слідчого комітету РФ по Херсонській області», (рос.- «следственное управление следственного комитета РФ по Херсонской области»), юридична адреса: Херсонська область, м. Генічеськ, вул. Дружби Народів, буд. 66, (ТОТ України), ІПП 9701233881, ОДРН 1227700890141, щодо поставки канцелярських товарів, на загальну суму 90 232,00 російських рублів.

Зокрема, відповідно до федерального закону від 05.04.2013 № 44-ФЗ «Про контрактну систему в сфері закупівель товарів, робіт, послуг для забезпечення державних і муніципальних потреб», спільно підписаний з службовими особами т.зв. «Слідче управління слідчого комітету РФ по Херсонській області» контракт, передбачав поставки канцелярських товарів протягом 30 календарних днів, з моменту підписання контракту.

Згідно товарної накладної № 461 від 19.02.2025, ТОВ «Ронат-Крим» в особі генерального директора ОСОБА_5 , виконали умови контракту укладеного із т.зв. «Херсонський обласний суд» в повному обсязі, а саме поставили канцелярські товари, на загальну суму 90 232,00 російських рублів.

Вказане підтверджується наявністю інформації, розміщеної у відкритому доступі в інформаційно-телекомунікаційній мережі інтернет на «Офіційному сайті єдиної інформаційної системи в сфері закупівель».

Отже, наведені вище обставини дають достатні та безсумнівні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_5 умисно переховується від слідства та суду за межами України, на непідконтрольній, тимчасово окупованій території України та перебуває у міжнародному розшуку.

Притягнути підозрювану ОСОБА_5 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому чинним кримінально-процесуальним законодавством, не виявляється можливим.

Одними із завдань кримінального провадження є забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожен, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини (ст. 2 КПК України).

Відповідно до вимог ч.ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258-6, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442,4421, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших кримінальних правопорушень не допускається, крім випадків, коли кримінальні правопорушення вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 297-4 КПК України під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.

Так, поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України, термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).

Водночас, обставини здійснення підозрюваною конкретних дій та доведеність її вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.

Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.

А тому, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.

Одночасно, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.

Відповідно вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).

При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.

Перевіряючи обґрунтованість підозри, слідчий суддя приходить до висновку, що дані які вказують на її обґрунтованість, які навіть в сторонньої людини не можуть викликати розумних сумнівів, підтверджується долученими до матеріалів клопотання даних, а саме: повідомленням про вчинення кримінального правопорушення від 04.03.2024; відповідями 1 відділу УКР ГУ СБ України в АР Крим на доручення слідчого від 24.05.2024 та 15.07.2025; протоколами огляду від 03.12.2024 та 24.03.2025; повідомленням ОСОБА_5 про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

А тому, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваної у вчиненні інкримінованого їй злочину, правильність кваліфікації її дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваної, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що ОСОБА_5 могла вчинити інкриміноване їй кримінальне правопорушення.

У зв'язку з наведеним, виходячи лише з фактичних обставин, які містяться у поданих слідчому судді матеріалах, слідчий суддя приходить до висновку про наявність обґрунтованої підозри про причетність останньої до кримінального правопорушення, за викладених у клопотанні обставин.

Поряд з цим, при розгляді даного клопотання, суд враховує, що відповідно до оперативної інформації органу досудового розслідування підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території, де переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанови про оголошення підозрюваної в розшук.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Відповідно до вимог ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається:

1) сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій;

2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;

3) надра під територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини, і повітряний простір над цими територіями.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому КПК України, з особливостями, встановленими цим Законом.

Як вбачається з наданих слідчому судді матеріалів кримінального провадження 28.03.2025 року було складено повідомлення про підозру громадянці України ОСОБА_5 у вчиненні нею кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

У зв'язку з тим, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, письмове повідомлення про підозру 29.03.2025 року та про зміну підозри 19.07.2025 року було вручене, відповідно до вимог КПК України шляхом опублікування повідомлення про підозру в газеті «Урядовий Кур'єр», що є друкований засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Крім того, постановою слідчого від 07.04.2025 року ОСОБА_5 було оголошено в розшук у зв'язку з переховуванням від органу досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Наведене, дає слідчому судді достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 умисно переховується від слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо ряду злочинів, зокрема, передбаченого ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що свідчать про причетність ОСОБА_5 до вищевказаного кримінального правопорушення, а також, враховуючи той факт, що остання переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, знаходиться на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024011000000083 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України, підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 2, 7, 297-1 - 297-4, 309, 372, 532 КПК України, слідчий суддя, -

ухвалив:

Клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024011000000083, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.03.2024 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 111-1 КК України.

Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_7