14 серпня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/29932/23 пров. № А/857/23103/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді: Гудима Л.Я.,
суддів: Качмара В.Я., Онишкевича Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року, головуючий суддя -Мартинюк В.Я., ухвалене у м. Львів, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій,-
Позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ГУПФУ у Львівській області, в якому просив визнати протиправною виплату перерахованої з 01.06.2023 року пенсії по інвалідності із обмеженням максимальним розміром суми її індексації; зобов'язати здійснити виплату пенсії, перерахованої відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 року №1381 та постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" і від 24 лютого 2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", із 01.06.2023 року здійснювати без обмеження будь-яким максимальним розміром, у тому числі без обмеження суми підвищення (індексації) пенсії за 2023 рік максимальним розміром 1500 грн., збільшивши щомісячну суму виплати на 159,08 грн. та з урахуванням вже виплачених сум.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилалася на те, що спеціальним законодавством, яким регулюється питання призначення та перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, не встановлено обмежень щодо максимального розміру пенсій. Стверджує, що обмеження його пенсії, перерахованої з 01.03.2023 року із урахуванням суми збільшення (індексації), передбаченої Постановами №1381, №168, №118, є протиправним.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року адміністративний позов задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку і виплати пенсії ОСОБА_1 із невірно нарахованим підвищенням до пенсії як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії без урахування сум підвищення (індексації) пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2023 року із урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 року №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії та з урахуванням сум підвищення відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році»; від 24.02.2023 року №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, ГУПФУ у Львівській області оскаржило його в апеляційному порядку, яке, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Свою апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.03.2022 року на підставі Постанови №118 та з 01.03.2023 року - на підставі. Постанови №168. Пенсійна виплата призначена і обчислена на підставі документів, що знаходяться у пенсійній справі позивача відповідно до норм чинного законодавства і нормативно-правових актів України.
На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач є інвалідом ІІ групи, що підтверджується відповідним посвідченням від 03.07.2021 року, яке наявне в матеріалах справи.
11.10.2023 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перерахувати його пенсію з урахуванням вимог Постанови №1381, а саме з 01.03.2023 року, збільшивши на 25% основний розмір пенсії та суму її індексації згідно Постанови №168 та виплатити перераховану пенсію з 01.03.2023 року з урахуванням виплачених сум. Зазначив також, що має право з 01.03.2022 року на перерахунок шляхом збільшення на 25% основного розміру пенсії та суми індексації згідно Постанови №118.
Відповідач листом від 25.10.2023 року повідомив його, що середньомісячний заробіток обчислений із заробітної плати за період з 01.03.1987 року по 29.02.1992 року та за весь період страхового стажу з 01.07.2000 року по 31.05.2008 року із застосуванням показника середньої заробітної плати 6186,32 грн., що становив 9798,08 грн. Розмір пенсійної виплати з 01.03.2022 року становив 10621,68 грн., а саме: 7838,46 грн. - основний розмір пенсії від середньомісячного заробітку (80% від 9798,08 грн.); 1959,62 грн. - збільшення основного розміру пенсії відповідно до Постанови №1381 (25% від 7838,46 грн.); 50,00 грн. - цільова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи; 773,60 грн. - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи (40% від 1934,00 грн.). Відповідно до Постанови №168 з 01.03.2023 року проведено перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197. Пунктом 10 Постанови №168 передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, не може перевищувати 1500 грн. В результаті проведеного перерахунку середньомісячний заробіток обчислений із застосуванням показника середньої заробітної плати - 7405,03 грн., що становить 11728,31 грн. Розмір пенсійної виплати з 01.03.2023 року складає 12488,25 грн., а саме: 9382,65 грн. - основний розмір пенсії від середньомісячного заробітку (80% від 11728,31 грн.); 2345,66 грн. - збільшення основного розміру пенсії відповідно до Постанови №1381 (25% від 9382,65 грн.); 50,00 грн. - цільова грошова допомога особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи; 837,20 грн. - підвищення особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи (40% від 2093,00 грн.); 127,26 грн. - обмеження в індексації з 01.03.2023 року.
Не погоджуючись з правомірністю дій пенсійного органу позивач звернувся в суд з даним позовом.
Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем неправомірно розраховано суму збільшення основного розміру пенсії позивача відповідно до п.1 Постанови №1381 без урахування індексації, визначеної відповідними постановами Кабінету Міністрів України.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає їх вірними та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, а також фактичним обставинам справи з огляду на наступне.
У відповідності до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон №2262-ХІІ) держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно статей 18, 19 Закону №2262-ХІІ пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи.
Статтею 21 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах:
а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку);
б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Відповідно до Постанови №1381 розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.
Отже, основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Тобто, основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшується на 25 відсотків.
Матеріалами справи підтверджено, що основний розмір пенсії позивача складається з 80% грошового забезпечення у розмірі 9382 грн. 65 коп.
Збільшення основного розміру пенсії на 25% розраховано від цієї ж суми 9382 грн. 65 коп.
Отже, пенсійний орган в порушення вищезазначених вимог п.1 Постанови №1381 здійснив розрахунок збільшення пенсії позивача, виходячи лише з основного розміру пенсії, без врахування її індексації.
Колегія суддів зазначає, що сума збільшення основного розміру пенсії (25%) при перерахунку пенсії позивачу з 01.03.2023 року повинна розраховуватися виходячи з суми отриманої з додавання суми основного розміру пенсії та індексацій пенсії за 2022, 2023 роки.
Таким чином, розрахунок збільшення основного розміру пенсії (25%) у 2023 році має здійснюватись відповідно до пункту 1 Постанови №1381: (основний розмір пенсії) + (індексація базового ОСНП 2022) + (індексація базового ОСНП2023) * 25%.
Відтак, колегія суддів вважає правильним висновок суду попередньої інстанції про те, що позовні вимоги є в цій частині підставними та обґрунтованими, відтак підлягають задоволенню.
В іншій частині рішення сторонами не оскаржується.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В частині решти доводів апеляційної скарги колегія суддів враховує, що, оцінюючи наведені сторонами доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи, наведені сторонами, були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.
Право на вмотивованість судового рішення є складовою права на справедливий суд, гарантованого ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого у Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення у справі «Руїз Торія проти Іспанії», параграфи 29 - 30). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.
У рішенні «Петриченко проти України» (параграф 13) Європейський суд з прав людини вказував на те, що національні суди не надали достатнього обґрунтування своїх рішень, та не розглянули відповідні доводи заявника, навіть коли ці доводи були конкретними, доречними та важливими.
Наведене дає підстави для висновку, що доводи сторін у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду.
Інші зазначені в апеляційній скарзі обставини, окрім вищеописаних обставин, ґрунтуються на довільному трактуванні фактичних обставин і норм матеріального права, а тому такі не вимагають детальної відповіді.
З огляду на наведене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не знаходить і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2025 року у справі №380/29932/23 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Постанову разом із паперовими матеріалами апеляційної скарги надіслати до суду першої інстанції для приєднання до матеріалів справи.
Головуючий суддя Л. Я. Гудим
судді В. Я. Качмар
Т. В. Онишкевич