Справа № 640/19890/19 Суддя (судді) першої інстанції: Сліпець Надія Євгенівна
12 серпня 2025 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Аліменка В.О.,
суддів Вівдиченко Т.Р., Кучми А.Ю.
за участю секретаря Коренко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в режимі відеоконференції, апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Київській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 травня 2025 р. у справі за адміністративним позовом Державного підприємства обслуговування повітряного руху України в особі Регіонального структурного підрозділу Київського районного центру "Київцентраеро" до Головного управління ДПС у Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
Державне підприємство обслуговування повітряного руху України в особі Регіонального структурного підрозділу Київський районний центр "Київцентраеро" звернулося з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Київській області, в якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної податкової служби у Київській області, яка полягає у невиконанні передбачених статтею 43 ПК України заходів та дій щодо повернення платнику податків надмірно сплачені суми грошових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 5 765 077,80 грн.;
- зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у Київській області надати органу казначейства висновок про повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 5 765 077,80 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в особовій карточці РСП «Київцентраеро» Украероруху з розрахунків податку на прибуток наявна переплата в сумі 5 765 077,80 грн. Протягом тривалого часу, а саме з 2015 року позивач неодноразово звертався до органів ДФС щодо повернення зазначеної переплати. Натомість, податковим органом не були задоволенні звернення позивача про повернення цих коштів та листом від 26.01.2018 року № 1542/10/10-36-12-04 Головне управління ДФС у Київській області повідомило, що згідно з п. 43.3 статті 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1 095 днів від дня виникнення помилково а/або надміру сплаченої суми. Однак, від дня виникнення переплати з податку на прибуток минуло понад 1 095 днів, а тому повернення суми такої переплати неможливе. Така бездіяльність контролюючого органу, на думку представника позивача, є протиправною та порушує податкове законодавство та негативно впливає на фінансовий стан суб'єкта господарювання, а тому просить суд зобов'язати Головне управління ДФС у Київській області надати органу казначейства висновок про повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 5 765 077, 80 грн.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 травня 2025року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування усіх фактичних обставин у справі. Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що позивач
Розглянувши доводи апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Державне підприємство обслуговування повітряного руху України (далі - Украерорух) (код ЄДРПОУ - 19477064) є державним унітарним підприємством, яке діє як державне комерційне підприємство та входить до сфери управління Міністерства інфраструктури України (далі - Уповноважений орган управління). Украерорух є юридичною особою за законодавством України і здійснює свою господарську діяльність у сфері надання аеронавігаційного обслуговування, яке здійснюється на всіх етапах польоту повітряних суден у повітряному просторі України.
Відповідно пункту 1.2 Положення про Регіональний структурний підрозділ Київський районний центр «Київцентраеро» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, затвердженого наказом від 17.10.2018 №679, Регіональний структурний підрозділ Київський районний центр «Київцентраеро» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (далі - РСП) є самостійним відокремленим структурним підрозділом Украероруху без права юридичної особи.
З матеріалів справи вбачається, що РСП «Київцентраеро» Украерорух звернувся листом від 01.04.2015 №1.4-653 до Бориспільської ОДПІ про повернення переплати з податку на прибуток у сумі 5 086 857,80 грн, з розрахунків авансових внесків з податку на прибуток у сумі 5 412 024, 00 грн.
Бориспільска ОДПІ Головного управління ДФС у Київській області листом від 14.04.2015 №1696/10/10-04-20-0-16 повідомило РСП «Київцентраеро» Украерорух, що на підставі п.п.1.3 пункту 1 наказу ГУ ДФС у Київській області від 20.02.20215р. №75 «Про індифікативні показники доходів на лютий та березень 2015р.» в ГУ ДФС у Київській області направлено запит №1380 від 10.04.2015р. про погодження на перерахування коштів з податку на прибуток у сумі 5 086 857,80 грн. та авансових внесків у сумі 5 412 024, 00 грн на податок на доходи фіз. осіб, що сплачується податковими агентами, з доходів платника податку у вигляді заробітної плати. Після отримання погодження ГУ ДФС у Київській області буде здійснено перерахування вище вказаних коштів.
У ході судового розгляду, встановлено, що у період 2015-2016 років податковий орган здійснював перерахування коштів з податку на прибуток в рахунок оплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, ці обставини підтверджуються інформацією сервісу для подання звітності до контролюючих органів та обміну первинними документами між контрагентами в електронному вигляді «M.E.Doc» за період 2015-2016 рр.
28.07.2016 листом за №1.4/1175 РСП «Київцентраеро» Украерорух звернулось до Бориспільської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області про повернення переплати з податку на прибуток у сумі 5 765 077, 80 грн, з проханням 200 000,00 грн із зазначеної суми переплати з податку на прибуток зарахувати в рахунок сплати податку на доходи фізичних осіб РСП «Київцентраеро» Украерорух у липні 2016 р.
20.01.2017 листом за №1-14-214 РСП «Київцентраеро» Украерорух повторно звернулось до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, Бориспільської ОДПІ про перенесення сальдо з розрахунків з бюджетом з податку на прибуток РСП «Київцентраеро» у сумі 5 765 077,80 грн до сальдо з розрахунків з бюджетом з податку на прибуток Украероруху.
Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні листи-відповіді від контролюючого органу на вказані звернення позивача.
22.08.2017 листом за №1-14-3203 РСП «Київцентраеро» Украерорух повторно звернулось до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, Бориспільської ОДПІ про перенесення сальдо з розрахунків з бюджетом з податку на прибуток РСП «Київцентраеро» у сумі 5 765 077,80 грн до сальдо з розрахунків з бюджетом з податку на прибуток Украероруху.
25.09.2017 листом за №50020/10/28-10-42-08-47 Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби повідомив, серед іншого, на звернення позивача від 22.08.2017 №1-14-3203, про неможливість зарахування переплати з податку на прибуток, яка обліковується на ІКП РСП «Київцентраеро» до ІКП Украерорух, натомість було роз'яснено положення Податкового Кодексу про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошового зобов'язання.
03.01.2018 листом за №1-16-31 позивач звернувся до Бориспільського відділення Броварської ОДПІ з заявою про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 5 765 077,80 грн, яка обліковується по особовій картці РСП «Київцентраеро» на поточний рахунок Украероруху за вказаними реквізитами.
Листом від 26.01.2018 за вих.№1542/10/10-36-12-04 Головне управління ДФС у Київській області , серед іншого, на звернення позивача від 03.01.2018 №1-16-31 повідомило, що контролюючим органом встановлено, що дати платіжних доручень РСП «Київцентраеро» на суму 5 086 857,8 грн перевищують 1095 днів, а тому залишок переплати по податку на прибуток, що підлягає поверненню/зарахуванню становить 678 220,00 грн.
30.09.2019 листом за №4.4.1-04/1075/19 позивач звернувся до Бориспільського відділення ГУ ДФС у Київській області з проханням надати органу казначейства висновок про повернення надміру сплачених податкових зобов'язань з податку на прибуток на суму 5 765 077,80 грн.
У матеріалах справи відповіді на це звернення не міститься.
Судом встановлено, що станом на 24.05.2025 згідно інформаційно-комунікаційної системи ДПС в ІКП Регіональний структурний підрозділ Київський районний центр «Київцентраеро» Державного підприємства обслуговування повітряного руху України (код ЄДРПОУ 13738233) з податку на прибуток обліковується переплата в сумі 5 765 077, 80 грн.
Позивач вважаючи таку бездіяльність протиправною, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що розмір надмірно сплаченої позивачем суми податку на прибуток яка підлягає поверненню становить 5 765 077, 80 грн.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Підпунктом 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату
Відповідно до п. п. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів в порядку, встановленому ним Кодексом.
Статтею 43 Податкового кодексу України передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, та крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Відповідно до п. 102.5 ст. 102 Податкового кодексу України, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів.
Згідно із п. 3 та п. 5 Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Пунктом 10 Порядку передбачено, що органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів.
Відповідно до п. 12 Порядку, органи Казначейства здійснюють процедури із забезпечення виконання документів, зазначених у пунктах 5 - 8 цього розділу, в такому порядку: 1) за наявності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями орган Казначейства протягом п'яти робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) перераховує кошти на рахунок одержувача одноразово на загальну суму або частковими сумами; 2) у разі недостатності або відсутності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями для здійснення повернення відповідний орган Казначейства не пізніше ніж через п'ять робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) надсилає звернення для підкріплення коштами цих рахунків: за платежами, що належать державному бюджету, - до Казначейства України.
Згідно пунктів 4, 5, 7, 8, 9 Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 15.12.2015 №1146, повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, до якого такі кошти були зараховані.
Повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.
Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.
У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Орган ДФС не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом або відповідним органом, визначеним відповідно до частини першої статті 67- 2 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу України, передає його згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.
Орган ДФС несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.
Аналіз зазначених норм податкового законодавства вказує, що повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток та ПДВ здійснюється за таких умов: в разі відсутності у платника податків податкової заборгованості, подання ним заяви про повернення надмірно перерахованих коштів, подання органом державної податкової служби висновку про повернення відповідних сум коштів до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Пунктом 5 Порядку, передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Таким чином, обов'язковими умовами для повернення сум грошового зобов'язання є: подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення надміру сплаченої суми, але за умови наявності надміру сплачених грошових зобов'язань та відсутності податкового боргу.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач неодноразово звертався до Бориспільської ОДПІ, Броварської ОДПІ, ГУ ДФС України у Київській області, Офісу великих платників податків ДФС України та ДФС України починаючи з 2015 року, що підтверджується копіями листів Украероруху та відповідями на них, долучених до матеріалів справи.
Проте, грошові кошти у розмірі 5 765 077,80 які рахуються як переплата по інтегрованій картці платника РСП «Київцентраеро» Украероруху, так і не були повернуті платнику податків.
Разом з тим, суд звертає увагу, що на численні листи-звернення позивача контролюючим органом надано відповідь про відмову у поверненні надмірно сплачених сум з податку на прибуток лише листом від 26.01.2018 року № 1542/10/10-36-12-04.
Доказів надання відмови з 2015 року відповідачем суду не надано.
Окрім того, з матеріалів справи вбачається, що у період 2015-2016 років за зверненнями позивача податковий орган здійснював перерахування коштів з податку на прибуток в рахунок оплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, ці обставини підтверджуються інформацією сервісу для подання звітності до контролюючих органів та обміну первинними документами між контрагентами в електронному вигляді «M.E.Doc» за період 2015-2016 рр. та не заперечувались представником відповідача в судовому засіданні.
Отже, з урахуванням вищезазначеного, колегія суддів, погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, було допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у невиконанні ним передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів та дій щодо повернення платнику податків надмірно сплачених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 5 765 077, 80 грн. Тому позовна вимога в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у невиконанні ним передбачених ст. 43 Податкового кодексу України заходів та дій щодо повернення платнику податків надмірно сплачених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 5 765 077, 80 грн підлягає задоволенню.
Щодо посилань відповідача про пропущений позивачем строк звернення до суду, колегія суддів, зазначає наступне.
Позивач звернувся до Бориспільської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області із заявою від 01.04.2015 № 1.4-653 «Про повернення переплати з податку на прибуток та авансових внесків з податку на прибуток» з проханням переплату з податку на прибуток у сумі 5 086 857,80 грн. та авансових внесків у сумі 5 412 024,00 грн. зарахувати в рахунок сплати податку на доходи фізичних осіб РСП «Київцентраеро» Украероруху або повернути на розрахунковий рахунок Украероруху.
Листом від 14.04.2015р. №1969/10/10-04-20-0-16 «Про надання відповіді» Бориспільська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області повідомила Украерорух про направлення запиту № 1380 від 10.04.2015р. до ГУ ДФС Київської області про погодження на перерахування коштів з податку на прибуток у сумі 5086857,80 грн та авансових внесків у сумі 5412024,00 грн на податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати та після отримання погодження ГУ ДФС у Київській області буде здійснено перерахування вище вказаних вище коштів.
З огляду на зміст вищезазначеного листа контролюючого органу на звернення позивача щодо повернення переплати з податку на прибуток та авансових внесків з податку на прибуток, суд доходить висновку, про помилковість тверджень представника відповідача, що саме цим листом не було підтвердження повернення ДП «Київцентраеро» надмірно сплачених коштів з податку на прибуток у сумі 5086857,80 грн та обізнаність позивача про порушення своїх прав.
Зміст відповіді контролюючого органу на звернення позивача щодо повернення переплати з податку на прибуток та авансових внесків з податку на прибуток, викладеного у листі від 14.04.2015р. №1969/10/10-04-20-0-16, зводиться до інформування платника податків про направлення запиту № 1380 від 10.04.2015р. до ГУ ДФС Київської області про погодження на перерахування коштів з податку на прибуток у сумі 5086857,80 грн та авансових внесків у сумі 5412024,00 грн на податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, та роз'яснено, що після отримання погодження ГУ ДФС у Київській області буде здійснено перерахування вище вказаних вище коштів.
Відтак, підстави для залишення позову без розгляду, зазначені відповідачем не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи судом.
Натомість в матеріалах справи містяться численні звернення позивача до податкової інспекції протягом 2016, 2017 років щодо повернення переплати з податку на прибуток та авансових внесків з податку на прибуток.
Так, листом від 05.10.2016 №888/10/10-04-07-0-16 Броварська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області повідомило позивача про наявність станом на 30.09.2016р. по податку на прибуток переплати в сумі 5765 077,80 грн.
Окрім того, матеріалами справи підтверджено, що відповідно інформаційно-комунікаційної системи ДПС в ІКП РЕГІОНАЛЬНИЙ СТРУКТУРНИЙ ПІДРОЗДІЛ КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ ЦЕНТР «КИЇВЦЕНТРАЕРО» ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА ОБСЛУГОВУВАННЯ ПОВІТРЯНОГО РУХУ УКРАЇНИ (код ЄДРПОУ 13738233) з «Податку на прибуток» (КБК - 11020100) відбувалось зменшення переплати та перерахування коштів з одного бюджетного рахунку на інший.
За повідомленням контролюючого органу переплата в сумі 5 765 077, 80 грн. обліковується за позивачем та з 01.01.2018 розмір переплати не змінювався.
Так, на момент подання адміністративного позову у 2019 році Верховний Суд дотримувався правової позиції висловленої, зокрема, Постанові від 30 травня 2019 року по справі №819/3144/15, згідно якої ПК України є спеціальним нормативно-правовим актом, який встановлює окремі правила та положення для регулювання відносин оподаткування та захисту прав учасників спірних відносин, в тому числі захисту порушеного права у судовому порядку. Вказане повною мірою кореспондується із статтею 99 КАС України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) та статтею 122 КАС України (в редакції з 15.12.2017).
Вирішуючи питання щодо обчислення строку звернення до адміністративного суду слід врахувати й те, що в силу положень пункту 102.4 статті 102 ПК України контролюючим органам надано право стягнення податкового боргу протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення такого податкового боргу.
Оскільки контролюючі органи наділені правом стягнення з платників податків податковий борг та пеню на нього протягом 1095 днів то, для цілей убезпечення принципів справедливості, рівності і балансу у відносинах між платниками і державою, аналогічне право на стягнення узгодженого бюджетного відшкодування протягом 1095 днів повинно бути забезпечено і для платників податків.
Відтак, такі посилання відповідача в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження.
Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду є законним і обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для його скасування не має.
Згідно ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 271, 272, 286, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Київській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 травня 2025 року-без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття. Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Суддя-доповідач В.О. Аліменко
Судді Т.Р. Вівдиченко
А.Ю. Кучма
Повне судове рішення складено « 13» серпня 2025 року.