Справа № 580/11468/24 Суддя (судді) першої інстанції: Валентина ОРЛЕНКО
13 серпня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Собківа Я.М.,
суддів: Сорочка Є.О., Чаку Є.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Черкасиагросфера" до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Черкасиагросфера" звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління ДПС у Черкаській області від 24.10.2024 №1379-рл, відповідно до якого анульовано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним ресстраційний номер 23010314202400092 та ліцензію на оптову торгівлю пальним, за наявності місць оптової торгівлі реєстраційний номер 990514202400119;
- зобов'язати Головне управління ДПС в Черкаській області видалити з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію, щодо анулювання ліцензій №23010314202400092 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії 5 років, а саме з 20.08.2024 до 20.08.2029, адреса торгівлі: Україна, Черкаська області, м. Черкаси, Соснівський район, вул. Смілянська, 127/4 та №990514202400119 на оптову торгівлю пальним, за наявності місць оптової торгівлі, терміном дії 5 років, а саме з 11.08.2024 до 11.08.2029, адреса торгівлі: Україна, Черкаська область, м. Черкаси, Соснівський р-н, вул. Смілянська 127/4.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року позов задоволено.
В апеляційній скарзі Головне управління ДПС у Черкаській області, посилаючись на порушення окружним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Виконуючи вимоги процесуального законодавства, колегія суддів ухвалила продовжити строк розгляду апеляційної скарги на більш тривалий, розумний термін, у відповідності до положень статті 309 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження).
15 квітня 2025 року позивач подав відзив на апеляційну скаргу в якому просив відмовити у задоволенні апеляційної скарги та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що за наслідками акту фактичної перевірки співробітниками Головного Управління ДПС у Черкаській області складено акт від 21.10.20224 року №13041/23-00-09-01-16/36391323 "Про результати фактичної перевірки ТОВ "ЧЕРКАСИАГРОСФЕРА" (код ЄДРПОУ 36391323).
Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог статті 15 Закон України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі - Закон №481/95-ВР), оскільки в поданні для отримання ліцензії вказано, що за адресою, де здійснює свою господарську діяльність ТОВ "ЧЕРКАСИАГРОСФЕРА" знаходяться 14 резервуарів для зберігання пального, а під час проведення фактичної перевірки виявлено 17 резервуарів для зберігання пального згідно актів ТМЦ від 10.10.2024.
З огляду на наведене контролюючий орган дійшов висновку про надання позивачем недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі.
Головне управління ДПС у Черкаській області прийняло розпорядження №1379-рл "Про анулювання ліцензій на пальне", яким анулювало ТОВ "ЧЕРКАСИАГРОСФЕРА" ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, реєстраційний номер 23010314202400092 та ліцензію на оптову торгівлю пальним, за наявності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер 990514202400119, за порушення вимог статті 15 Закону №481/95-ВР.
Розпорядження №1379-рл від 24.10.2024 прийнято з урахуванням доповідної записки управління контролю за підакцизними товарами від 24.10.2024 №1504/23-00-09-03-01 на підставі встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом з заявою на отримання ліцензії.
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Колегія суддів, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про обґрунтованість та правомірність висновків суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України регулює Закон України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі - Закон №481/95-ВР).
Відповідно до статті 1 Закону № 481/95-ВР ліцензія (спеціальний дозвіл) - це документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Згідно з частиною першою статті 15 Закону № 481/95-ВР оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.
Частиною тридцятою статті 15 Закону № 481/95-ВР передбачено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п'ять років.
Згідно з частинами тридцять другою - тридцять п'ятою статті 15 Закону № 481/95-ВР ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво), до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).
Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.
За правилами частини тридцять дев'ятої статті 15 Закону № 481/95-ВР для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального; дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється (частина сорок третя статті 15 Закону № 481/95-ВР).
Відповідно до частини тридцять восьмої статті 15 Закону № 481/95-ВР копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.
Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник (частина тридцять дев'ята статті 15 Закону № 481/95-ВР).
Аналіз наведених законодавчих норм дає підстави для висновку, що для здійснення господарської діяльності, у тому числі з оптової торгівлі пальним, суб'єкт господарювання має отримати ліцензію на здійснення такої діяльності. Вичерпний перелік документів, що подається разом із заявою про отримання ліцензії, визначений статтею 15 Закону № 481/95-ВР. У вказаному переліку документів не зазначається інформація про кількість чи об'єм резервуарів, які використовуються для зберігання чи реалізації пального.
Підстави для анулювання ліцензії визначені частиною 47 статті 15 Закону № 481/95-ВР, згідно з якою ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі: заяви суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво); рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво); несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії; рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) марок акцизного податку (стосовно імпортерів); рішення суду про встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку; рішення суду про встановлення факту переміщення суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем; порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях; отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами; встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Вказаний перелік підстав для анулювання ліцензії на оптову торгівлю є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню.
Таким чином, законом чітко встановлено перелік документів які надаються для отримання ліцензії, встановлено заборону щодо вимагання інших документів, крім зазначених у цьому Законі.
Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) письмового розпорядження про її анулювання (частина сорок восьма статті 15 Закону № 481/95-ВР).
Як вбачається з матеріалів справи, основними видами діяльності ТОВ "Черкасиагросфера" внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є, зокрема, оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (46.71); неспеціалізована оптова торгівля(46.90); складське господарство (52.10); роздрібна торгівля пальним (47.30), з метою здійснення діяльності з оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової та роздрібної торгівлі за адресою: 18008, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд. 127/4.
02 та 06 серпня 2024 року ТОВ "Черкасиагросфера" звернулось до Головного управління ДПС в Черкаській області із заявами про одержання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності у ліцензіата місць оптової торгівлі та ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним. До вказаних заяв були надані документами: копія дозволу № 079.18.71 від 19.04.20218р.; копія дозволу №080.18.71 від 19.04.2018р.; копія листа про продовження строку дії дозволів від Держпраці №13/05-24 від 15.05.2024; копія договору оренди паливного складу №01/02-24 від 01.02.2024; платіжне доручення №428 від 26.07.2024; копія технічного паспорта група нежитлових приміщень, які є самостійними об'єктами нерухомого майна, реєстр №Т101:0894- 3946-2228-1085, інв.справа №ЧР-23-23; витяг з реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, реєстр. №1101:0894-3946-2228-1085. Інв.справа №ЧР-23-23; Витяг з реєстру будівельної діяльності Єдиної державної системи у сфері будівництва реєстр. №ЧК131231013441; копія державного акту на право власності на земельну ділянку (Серія ЯЕ №633772); копія наказу Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 06.05.2019 року №2865-а "Про присвоєння та зміну нумерації будинків та споруд на території м.Черкаси"; копія платіжного доручення №268 від 06.06.2024 за адресою: 18008. Черкаська область, м. Черкаси, вул. Смілянська, 127/4.
Виходячи із змісту ст.15 ЗУ №481/95-ВР, підставою для відмови заявнику у видачі ліцензії в тому числі на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, є не внесення річної плати за ліцензію, неподання чи подання не в повному обсязі завірених заявником копій документів для отримання ліцензії, передбачених ст.15 Закону №481/95-ВР, подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
На підставі поданої ТОВ "Черкасиагросфера" заяви та долучених до неї документів Головним управлінням ДПС у Черкаській області 07 серпня 2024 року позивачу видано ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі; реєстраційний номер 990514202400119, терміном дії 5 років з 11.08.2024 до 11.08.2029, а також ліцензію на роздрібної торгівлі пальним: реєстраційний номер 23010314202400092. терміном дії 5 років з 20.08.2024 до 20.08.2029.
Отже, надані ТОВ "Черкасиагросфера" документи визнано достовірними та достатніми для видачі ліцензії.
Як вже зазначалось, контролюючим органом за результатом фактичної перевірки ТОВ "ЧЕРКАСИАГРОСФЕРА" (18008. Черкаська область, м. Черкаси, вул. Смілянська, 127/4, код ЄДРПОУ 36391323) складено акт з питань дотримання вимог податкового та законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального, контроль за виконанням якого покладено на органи ДПС, №13041/23-00-09-01-16/36391323 від 21.10.2024.
Відповідно до вказаного акту перевіркою встановлено порушення вимог статті 230 Податкового кодексу України та статті 15 Закону №481/95-ВР, щодо недостовірністі подання даних для отримання ліцензії на право роздрібної та оптової торгівлі пальним, а саме: в поданні для отримання ліцензії вказано, що за адресою, де здійснює свою господарську діяльність ТОВ "ЧЕРКАСИАГРОСФЕРА" знаходяться 14 резервуарів для зберігання пального, а під час проведення фактичної перевірки виявлено 17 резервуарів для зберігання пального згідно актів ТМЦ від 10.10.2024.
З огляду на наведене контролюючий орган дійшов висновку про надання позивачем недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі.
У зв'язку із встановленням факту надання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії 24.10.2024 Головне управління ДПС у Черкаській області прийняло розпорядження №1379-рл "Про анулювання ліцензій на пальне", яким анулювало ТОВ "ЧЕРКАСИАГРОСФЕРА" ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, реєстраційний номер 23010314202400092 та ліцензію на оптову торгівлю пальним, за наявності місць оптової торгівлі, реєстраційний номер 990514202400119, за порушення вимог статті 15 Закону №481/95-ВР.
Розпорядження № 1379-рл від 24.10.2024 прийнято з урахуванням доповідної записки управління контролю за підакцизними товарами від 24.10.2024 №1504/23-00-09-03-01 на підставі встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом з заявою на отримання ліцензій.
Разом з тим, вказане розпорядження не містить жодних відомостей у яких із поданих із заявою на отримання ліцензії, згідно з переліку, документах містяться недостовірні дані, в чому така недостовірність полягає, у який спосіб встановлено факт подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.
Крім того, Розпорядження №1379-рл від 24.10.2024 про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі є індивідуальним актом в розумінні п.19 ч. 1 ст.4 КАС України.
Правовий акт індивідуальної дії виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому він адресований.
Головною рисою таких актів є їхня конкретність, а саме чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата; виникнення конкретних адміністративно-правових обов'язків, обумовлених цими актами.
Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обгрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обгрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами.
З огляду на вищевикладене, розпорядження про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі № 1379-рл від 24.1024 не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обгрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Головною рисою таких актів є їхня конкретність, а саме чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата; виникнення конкретних адміністративно-правових обов'язків, обумовлених цими актами.
Видавши позивачу ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на підставі доданих до заяви документів та визнавши їх достатніми для її отримання, відповідач у подальшому не вправі посилатися на їх неповноту як підставу для анулювання раніше виданої ліцензії. При цьому, як вбачається з матеріалів справи, фактів отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами, чи фактів подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, матеріали справи не містять.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 01 листопада 2022 року у справі № 560/377/20.
Тобто, оскаржуване розпорядження не містить жодних відомостей щодо того, в яких із поданих разом із заявою на отримання ліцензії документах містяться недостовірні дані, в чому така недостовірність полягає, в який спосіб встановлено факт подання заявником недостовірних даних.
Відповідачем в акті не доведено факт здійснення Товариством зберігання чи реалізації пального із резервуарів, які не зареєстровані в Реєстрі чи не обладнані рівнемірами та витратомірами.
Більше того, контролюючим органом в акті перевірки прямо встановлено, що порушення виявлено саме по резервуарах, у яких зберігався газовий конденсат.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обгрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна позиція викладена і в постанові Верховного Суду від 27 березня 2024 року у справі №140/950/22.
У постанові від 04.05.2023 у справі №380/12161/21 за подібних обставин Верховний Суд виснував: видавши позивачу ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на підставі доданих до заяви документів та визнавши їх достатніми для її отримання, відповідач у подальшому не вправі посилатися на їх неповноту як підставу для анулювання раніше виданої ліцензії. При цьому, як встановлено судовими інстанціями, фактів отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися / не погоджувалися такими органами, чи фактів подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії, матеріали справи не містять.
З урахуванням встановлених обставин, розпорядження Головного управління ДПС у Черкаській області про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі № 1379-рл від 24.1024 є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо вимоги зобов'язати відповідача видалити з відповідного реєстру інформацію щодо анулювання ліцензій на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, колегія суддів зазначає наступне.
Порядок ведення Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року №545 (далі Порядок №545).
Абзацом 2 п.1 вказаного Порядку визначено, що Єдиним реєстром ліцензіатів та місць обігу пального є електронна база даних, яка містить інформацію про суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місця виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним у розрізі суб'єктів господарювання, які провадять діяльність на таких місцях на підставі виданих ліцензій.
Згідно з пунктами 2-3 Порядку №545 він формується та ведеться ДФС та її територіальними органами в електронній формі на підставі відомостей, зазначених у документах, які подаються суб'єктами господарювання для отримання ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним відповідно до статей 3 і 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".
До Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального вносяться такі відомості: для юридичних осіб - найменування та код згідно з ЄДРПОУ; для осіб, уповноважених на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи та таких, які є відповідальними за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договорів, - найменування та код згідно з ЄДРПОУ уповноваженої особи і податковий номер, наданий такій особі під час взяття на облік договору згідно з пунктом 63.6 статті 63 і пунктом 64.6 статті 64 Податкового кодексу України; для фізичних осіб - підприємців - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті про право здійснювати платежі за серією (за наявності) та номером паспорта); адреса місця виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним (область, район, населений пункт, код згідно з Класифікатором об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ), вулиця, номер будинку/офісу); дата видачі/зупинення/анулювання та строк дії ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової, роздрібної торгівлі пальним.
Пунктами 6-7 Порядку №45 встановлено, що підставою для виключення суб'єкта господарювання з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального є рішення про анулювання ліцензії, прийняте ДФС та її територіальними органами відповідно до статей 3 і 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального".
Інформація про суб'єкта господарювання вноситься до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше робочого дня, наступного за днем видачі/зупинення/анулювання ліцензії або внесення змін до ліцензії.
З огляду на викладене, ефективним способом повного відновлення порушених прав позивача є зобов'язання відповідача видалити з Реєстру інформацію (відомості) про анулювання позивачу ліцензій на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним інформацію, щодо анулювання ліцензій №23010314202400092 на право роздрібної торгівлі пальним та №990514202400119 на оптову торгівлю пальним, за наявності місць оптової торгівлі.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всі наведені апелянтом доводи не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.
Положеннями ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Черкаській області залишити без задоволення.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2025 року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 328 КАС України.
Суддя-доповідач Собків Я.М.
Суддя Сорочко Є.О.
Суддя Чаку Є.В.