Єдиний унікальний номер: 378/1067/25
Провадження № 3/378/352/25
14.08.2025 року селище Ставище
Суддя Ставищенського районного суду Київської області Марущак Н. М., розглянувши матеріали, які надійшли від батальйону № 2 полку патрульної поліції в місті Біла Церква та Білоцерківському районі УПП у Київській області ДПП, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, інваліда 2-ї групи, жителя АДРЕСА_1 , за ст. ст. 173-2 ч. 1, 173-2 ч. 2 КУпАП,
ОСОБА_1 04.08.2025 о 19 год. 30 хв., знаходячись в АДРЕСА_2 , вчинив відносно своєї колишньої дружини (співмешканки) ОСОБА_2 домашнє насильство психологічного характеру, а саме, виражався на її адресу нецензурною лайкою, що завдало шкоди психічному здоров'ю останньої, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
За протоколом про адміністративне правопорушення ВАД 330929 від 04.08.2025 року ОСОБА_1 04.08.2025 о 19 год. 30 хв., знаходячись в АДРЕСА_2 , вчинив відносно доньки ОСОБА_3 , 2010 року народження, домашнє насильство психологічного характеру, що виразилось в вживанні нецензурної лексики в її бік, що завдало шкоди психічному здоров'ю останньої, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Постановою від 28 березня 2025 року відповідно до ст. 36 КУпАП об'єднано в одне провадження справи: ЄУН 378/1067/25, провадження № 3/378/352/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, ЄУН 378/1068/25, провадження №3/378/353/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП та присвоєно адміністративній справі єдиний унікальний номер 378/1067/25, провадження № 3/378/352/25.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП визнав, пояснив, що 04.08.2025 ввечері прийшов до місця проживання своєї бувшої співмешканки ОСОБА_2 в АДРЕСА_2 , оскільки побачив біля двору фуру сина, хотів з ним поспілкуватись. Між ним та ОСОБА_2 виникла суперечка, так як остання перешкоджає йому спілкуватись з дітьми, в ході сварки він висловлювався нецензурно. У вчиненому щиро кається. В дворі в цей час була його дочка ОСОБА_3 , проте, в її адресу він нецензурно не висловлювався.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , суд приходить до наступного.
Відповідно до вимог ст. ст. 245, 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення необхідно з'ясовувати питання: чи було вчинено таке правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 173-2 КУпАП передбачено відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Частиною 2 ст. 173-2 КУпАП встановлено відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Відповідно до положень ст. 1 розділу І Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» № 2229-VIIІ, домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні домашнього насильства, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КупАП, підтверджується:
- даними протоколу про адміністративні правопорушення серії ВАД № 330928 від 04.08.2025 року, який складений уповноважен на те особами, а їх зміст у повній мірі відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, при цьому протокол був підписаний особою, яка його склала, та безпосередньо ОСОБА_1 (а. с. 1),
- заявою та письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 04.08.2025, відповідно до яких 04.08.2025 її колишній співмешканець в стані алкогольного сп'яніння прийшов до неї додому, де вона проживає з дочкою ОСОБА_3 , та почав висловлюватись нецензурною лайкою на їх адресу (5, 6),
- письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 04.08.2025, відповідно до яких 04.08.2025 близько 19 години до її місця проживання прийшов її батько ОСОБА_1 та почав висловлюватись нецензурною лайкою (23),
- даними відеозапису з боді-камер поліцейських (на оптичному диску а. с. 14), на якому зафіксовано пояснення ОСОБА_2 та її дочки ОСОБА_3 , наданими ними працівникам поліції, в яких останні пояснили, шо до місця проживання прийшов ОСОБА_1 . Між ним та ОСОБА_2 виникла суперечка, в ході сварки він висловлювався нецензурно. Їх дочка ОСОБА_3 при цьому намагаючись заспокоїти батька, притримувала його,
- копією термінового заборонного припису серії АА № 472616 від 4 серпня 2025 року, яким у зв'язку із скоєнням ОСОБА_1 домашнього насильства останньому заборонено у будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою ОСОБА_2 на 5 діб з 21 год. 00 хвилин 04.08.2025 до 21 год. 00 хвилин 09.08.2025, що свідчить про те, що працівник поліції, оцінивши рівень небезпеки постраждалої особи, можливі ризики, в межах наданих йому повноважень виніс терміновий заборонний припис стосовно кривдника (а. с. 2. 20),
Вищенаведені докази на переконання суду є належними, допустимими та достовірними.
Враховуючи викладене, вважаю, що ОСОБА_1 вчинив адміністративе правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, і його вина доведена матеріалами даної справи.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вказане адміністративне правопорушення, не встановлено.
Відносно ОСОБА_1 складено також протокол серії ВАД 330929 від 04.08.2025 рокуза ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до вказаного протоколу ОСОБА_1 04.08.2025 о 19 год. 30 хв., знаходячись в АДРЕСА_2 , вчинив відносно доньки ОСОБА_3 , 2010 року народження, домашнє насильство психологічного характеру, що виразилось в вживанні нецензурної лексики в її бік, що завдало шкоди психічному здоров'ю останньої.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні вказаного правопорушення, крім протоколу, були надані вищевказані докази.
З матеріалів справи слідує, що орган, який ініціював процедуру притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП обвинувачує останнього у тому, що він вчинив відносно неповнолітньої дочки ОСОБА_3 домашнє насильство, виражався нецензурно в її адресу.
ОСОБА_1 в суді пояснив, що 04.08.2025 ввечері прийшов до місця проживання своєї бувшої співмешканки ОСОБА_2 , оскільки побачив біля двору фуру сина, хотів з ним поспілкуватись. Між ним та ОСОБА_2 виникла суперечка, так як остання перешкоджає йому спілкуватись з дітьми, в ході сварки він висловлювався нецензурно. В дворі в цей час була його дочка ОСОБА_3 , проте, в її адресу він нецензурно не висловлювався.
Вказане підтверджується вищевказаним відеозаписом на якому зафіксовано пояснення дочки ОСОБА_3 , наданими працівникам поліції, в яких вона пояснила, шо до місця їх з матір'ю проживання прийшов батько ОСОБА_1 . Між ним та матір'ю виникла суперечка. Вона, намагаючись заспокоїти батька, притримувала його.
Як слідує з матеріалів справи, неповнолітня ОСОБА_3 є свідком вчинення домашнього насильства відносно її матері, так як безпосередні дії не були направлені на неї.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» № 3733-IX від 22.05.2024 було внесено зміни до ст. 269 КУпАП («Потерпілий»), відповідно до якої якщо адміністративне правопорушення, передбачене статтею 173-2 або 173-6 цього Кодексу, було вчинено у присутності малолітньої чи неповнолітньої особи, така особа також визнається потерпілим, незалежно від того, чи було їй заподіяно шкоду таким правопорушенням, і на неї поширюються права потерпілого, крім права на відшкодування майнової шкоди.
Тобто, якщо правопорушення вчинено не відносно неповнолітньої дитини, а тільки у її присутності, то вказана дитина визнається потерпілою і у працівників поліції не має необхідності складати окремий протокол, так як жодних дій по відношенню до дитини вчинено не було.
Як слідує з матеріалів справи, неповнолітня ОСОБА_3 є свідком вчинення домашнього насильства відносно її матері, так як безпосередні дії не були направлені на неї.
Отже, вчинення домашнього насильства ОСОБА_1 в присутності неповнолітньої дочки не може свідчити про наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене суд вважає, що провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП слід закрити в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Вирішуючи питання щодо притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173- 2 КУпАП, враховуючи дані про особу останнього, суд дійшов висновку, що в даному випадку застосування виду адміністративного стягнення у виді штрафу є достатньою мірою відповідальності з метою його виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
При розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173-2 КУпАП, одночасно із вирішенням питання про накладення стягнення за вказане правопорушення вирішується питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство на проходження Типової програми для кривдників, затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 01.10.2018 № 1434, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.10.2018 за № 1222/32674.
Відповідно до статті 39-1 КУпАП, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» чи Законом України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» № 2229-VIIІ програма для кривдника - комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.
Метою корекційної програми є допомога особі, яка вчинила насильство, в осмисленні власної насильницької поведінки, усвідомленні її витоків, проявів, наслідків для особистого життя та життя оточуючих, налагодженні гармонійного життя з родиною та в суспільстві, а також в усвідомленні того, що домашнє насильство - це порушення прав людини, яке карається відповідно до чинного законодавства.
Згідно із п. 8 розділу 1 Типової програми для кривдників, кривдника може бути направлено на проходження цієї Типової програми на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
Порядок направлення на проходження програми для кривдника визначено пунктом 3.3.Інструкції щодо порядку взаємодії структурних підрозділів, відповідальних за реалізацію державної політики щодо попередження насильства в сім'ї, служб у справах дітей, центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді та відповідних підрозділів органів внутрішніх справ з питань здійснення заходів з попередження насильства в сім'ї, затвердженої Наказом Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту, Міністерства внутрішніх справ України 07.09.2009 № 3131/386, згідно з якою, у разі вчинення особою насильства в сім'ї, служба дільничних інспекторів поліції або кримінальна поліція у справах дітей видає цій особі під розписку направлення на проходження корекційної програми та в триденний строк надсилає до відповідного кризового центру повідомлення про направлення особи на проходження корекційної програми.
На виконання приписів ч. 5 ст. 283 КУпАП, суд дійшов висновку щодо відсутності необхідності направлення правопорушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, відповідно до статті 39-1 КУпАП, з мотивів того, що ОСОБА_1 раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, є інвалідом 2-ї групи, вину в скоєнні адміністративного правопорушення визнав.
На підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» ОСОБА_1 як інвалід 2 групи, звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. ст. 36 ч. 2, ч. ч. 1, 2 ст. 173-2, 245, 280, п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, суд
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 ч. 2 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок)) гривень,
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Роз'яснити, що штраф, відповідно до ст. 307 КУпАП має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника згідно з ч. 2 ст. 308 КУпАП стягується подвійний розмір штрафу, який визначений у відповідній статті КУпАП та зазначений у постанові про стягнення штрафу.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного суду через Ставищенський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Термін пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці згідно Закону України «Про виконавче провадження».
Суддя Н. М. Марущак