13 серпня 2025 року Чернігів Справа № 620/5990/21
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Соломко І.І., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду звіт Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради про виконання рішення суду у справі № 620/5990/21,
У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа № 620/5990/21.
Рішенням суду від 09.08.2021 позов задоволено повністю. Зобов'язано Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум.
26.03.2025 позивач звернувся до суду із заявою в порядку статті 382, 383 КАС України та просив визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради у виконанні рішення Чернігівського окружного адміністративного суду по справі № 620/5990/21 від 09.08.2021 в частині виплати нарахованої суми щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, а саме, у розмірі 7354 грн; зобов'язати Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради виплатити нараховану суму допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, а саме, у розмірі 7354 грн; встановити судовий контроль за виконанням рішення Чернігівського окружного адміністративного суду по справі № 620/5990/21 від 09.08.2021 в частині виплати нарахованої суми щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, а саме, у розмірі 7354 грн.
Ухвалою суду від 04.08.2025 заяву в порядку статті 383 КАС України повернуто заявнику.
04.05.2025 ухвалою суду зобов'язано Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради, протягом 90 днів з дня отримання цієї ухвали, подати до Чернігівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.08.2021 у справі № 620/5990/21 в частині проведення виплат.
08.07.2025 Департаментом соціальної політики Чернігівської міської ради надіслано звіт про виконання судового рішення, в якому вказано, що з метою виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.08.2021 у справі № 620/5990/21 Департаментом здійснено нарахування позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги. Сума допомоги, яку йому має бути доплачено у черговості, яка визначена п. 7 Порядку № 902, становить 7354,00 грн. Також зазначено, що Департаментом вживаються всі заходи про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень.
18.07.2025 ухвалою суду відмовлено у задоволенні прийняття звіту за відсутністю відповідних доказів та встановлено новий строк для його подання.
02.08.2025 відповідачем подано звіт, у якому зазначив, що з метою виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2021 року у справі № 620/5990/21 Департаментом здійснено нарахування позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, що становить 7354,00 грн. Зазначає, що відповідно до п. 11 Порядку № 902 Департаментом подано інформацію про потребу в бюджетних коштах станом на 01 серпня 2025 року за бюджетною програмою КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду» на забезпечення виконання судових рішень щодо стягнення/виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня на загальну суму 17871302,00 грн, що включає суми коштів на забезпечення виконання всіх рішень суду, які станом на відповідну дату підлягають виконанню, у тому числі суму нарахованої стягувачу допомоги. Протягом вересня 2021 року - 01 серпня 2025 року фінансування на забезпечення виконання судових рішень щодо стягнення/виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня було частковим, тобто, недостатнім для забезпечення виконання всіх судових рішень щодо стягнення/виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, які підлягають виконанню. На підтвердження вказаних обставин надає відповідний перерахунок та довідку Департаменту від 01.08.2025 № 03-20/237. Також повідомляє, що ліміт бюджетних коштів на 2025 рік для Департаменту за бюджетною програмою за КПКВК 2501290 «Забезпечення виконання рішень суду» не встановлений. Відкриття бюджетних асигнувань за вказаною бюджетною програмою відбувається періодично. У разі наступного відкриття Департаменту бюджетних асигнувань за цією бюджетною програмою виплати вказаної допомоги стягувачам на виконання судових рішень, будуть здійснені Департаментом у черговості, яка визначена п. 7 Порядку № 902, з дотриманням пріоритетності напрямів, яка встановлена п. 5 Порядку № 902, та з дотриманням вимог Порядку № 845 щодо безспірного списання коштів. Тобто, Департамент вжив належних заходів для вирішення питання фінансування з Державного бюджету на виконання судових рішень.
Позивачем пояснення на поданий звіт не подано.
Надаючи правову оцінку поданому звіту, суд зважає на таке.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Розділом IV Кодексу адміністративного судочинства України врегульовано окремі процесуальні питання, пов'язані з виконанням судового рішення, та передбачено, що судовий контроль за виконанням судового рішення здійснює суд, який його ухвалив.
Водночас особливості судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено статтями 381-1, 382, 382-1, 382-2 та 382-3 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Згідно з частиною першою статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу (частина перша статті 382-3 КАС України).
На виконання вказаного судового рішення, відповідачем надано докази про проведення нарахування позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, що становить 7354,00 грн, що підтверджується відповідним перерахунком, але докази на підтвердження її виплати не надано, посилаючись на відсутність для цього бюджетних асигнувань.
Згідно з частиною першою статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі Закон 367-XIV) щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Відповідно до Порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 № 325 "Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики. Бюджетні кошти розподіляються Мінсоцполітики в межах бюджетних призначень і спрямовуються регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між місцевими органами соціального захисту населення, що перераховують кошти за місцем отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання через відділення організації, що здійснює виплату і доставку пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання, або на поточні рахунки уповноваженого банку у розмірах згідно з додатком до цього Порядку.
Крім того, в силу приписів підпункту "б" пункту 9 частини першої статті 87 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 5 частини другої статті 67-1 цього Кодексу), належать видатки на щорічну разову грошову допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань.
Ураховуючи наведене, суд погоджується з твердженнями відповідача, що за нормами чинного законодавства спірна грошова допомога виплачується виключно за рахунок коштів державного бюджету і головним розпорядником таких бюджетних коштів та відповідальним виконавцем відповідної бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Як слідує зі змісту звіту від 04.08.2025, Департаментом вживаються відповідні заходи на виконання судового рішення у даній справі в частині виплати сум.
При цьому представник відповідача вказує на те, що у разі наступного відкриття Департаменту бюджетних асигнувань за цією бюджетною програмою виплати вказаної допомоги стягувачам на виконання судових рішень, у тому числі по даній справі, будуть здійснені у порядку черговості, яка визначена п. 7, з дотриманням пріоритетності напрямів, яка встановлена п. 5 Порядку № 902, та з дотриманням вимог Порядку № 845 щодо безспірного списання коштів.
Суд зауважує, що відповідно до статей 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Отже, фінансування та виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів бюджетних асигнувань та за бюджетною програмою.
Виділення коштів із державного бюджету на фінансування відповідних виплат не залежить від волі окремого керівника Департаменту, а повідомлені відповідачем обставини свідчать про необхідність дотримання певних процедурних дій з метою реалізації виконання судового рішення в повному обсязі.
Згідно з усталеною правовою позицією Верховного Суду, сформованою у постановах від 21.11.2018 року у справі № 373/436/17, від 15.05.2020 року у справі № 812/1813/18, від 21.05.2020 року у справі № 310/6910/16-а та від 19.02.2020 року у справі № 821/1491/17, невиконання боржником судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
За встановлених обставин, суд доходить висновку прийняти поданий звіт про виконання рішення суду від 09.08.2021 у справі № 620/5990/21.
Керуючись статтями 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти звіт Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради від 04.08.2025 про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду по справі від 09.08.2021 у справі № 620/5990/21.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України та може бути оскаржена , відповідно до ст. 295 КАС України.
Суддя І.І. Соломко