Рішення від 14.08.2025 по справі 600/4007/24-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/4007/24-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:

- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо не звільнення ОСОБА_1 з військової служби на підставі підпункту "13" пункту 3 частини 12 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 звільнити ОСОБА_1 , за сімейними обставинами у зв'язку з необхідністю здійснення постійного стороннього догляду за своїм батьком ОСОБА_2 , який є особою з інвалідністю І групи та потребує постійного стороннього догляду на підставі підпункту "13" пункту 3 частини 12 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача із рапортом про звільнення з військової служби на підставі пп. 13 п. 3 ч.12 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», однак відповідачем безпідставно відмовлено у його задоволенні. Позивач вказує, що його батько являється особою з інвалідністю 1 групи та за його заявою ствердив, що за його вибором син ОСОБА_1 є єдиною особою, який здійснює постійний догляд необхідний для нормального функціонування та життя. Також позивач вказав, що у його батька відсутні особи І та ІІ ступеня споріднення, які зобов'язані здійснювати догляд за останнім.

Відповідач заперечував проти задоволення позову та вказав, що під час розгляду рапорту позивача встановлено наявність у його батька (особи з інвалідністю 1 групи) доньки, яка не є військовозобов'язаною та згідно закону зобов'язана здійснювати догляд за спільним з позивачем батьком. З вказаних підстав відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову.

Рух справи у суді

Судом відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

15.08.2024 р. на адресу військової частини НОМЕР_1 надійшов рапорт від ОСОБА_1 з проханням звільнити з військової служби, у зв'язку із необхідністю здійснювати догляд за своїм батьком ОСОБА_2 , який є особою з інвалідністю 1 групи.

Матеріали справи містять документи, додані до рапорту позивача про звільнення з військової служби, а саме: копія паспорта громадянина України та ІПН ОСОБА_1 ; копія паспорта громадянина України та ІПН ОСОБА_2 ; копія МСЕК від 29.05.2014 року; копія пенсійного посвідчення; копія свідоцтва про народження НОМЕР_2 ; копія довідки №234 від 18.04.2024 року; копія акту №36 від 18.04.2024 року; копія нотаріальної заяви від 28.06.2024 року. (а.с. 10-19).

Згідно листа військової частини НОМЕР_1 від 20.08.2024 р. повідомлено позивача про відсутність підстав для його звільнення, оскільки до рапорту не додано належних документів відсутності інших осіб, окрім позивача, І та ІІ ступеня споріднення, які зобов'язані здійснювати догляд за ОСОБА_2 , який є особою з інвалідністю 1 групи. (а.с. 20).

Крім того, матеріали справи містять лист Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області від 12.09.2024 р. №630, в якому зазначається інформація щодо наявності у ОСОБА_2 доньки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с. 30-31).

Також матеріали справи містять лист Хотинського відділу ДРАЦС у Дністровському районі Чернівецької області із зазначенням про виявлення актового запису про народження стосовно гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с. 31).

Мотивувальна частина

Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд перевіряє дотримання вказаних критеріїв суб'єктом владних повноважень при прийняття оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 р. у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому був продовжений та триває на момент виникнення спірних правовідносин.

Так, згідно ч.ч. 1, 2 ст. 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2232-XII від 25.03.1992 (далі - Закон №2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Відповідно до п. 6 ст. 2 Закону №2232-XII розрізняють наступні види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Підстави звільнення з військової служби передбачені ст. 26 Закону №2232-XII.

Згідно з пп. "г" п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону №2232-XII, у редакції, яка діє з 18.05.2024 р., визначено, що військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах, під час дії воєнного стану, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).

Відповідно до абз. 13 п. 3 ч. 12 ст. 26 Закону №2232-XII визначено, що військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах, зокрема, під час дії воєнного стану: необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Вирішуючи спір по суті, суд повинен надати правову оцінку наявності чи відсутності підстав для звільнення з військової служби у порядку підпункту абз. 13 ч. 3 ст. 26 Закону №2232-XII.

Обов'язковими умовами для отримання права на звільнення з військової служби за сімейними обставинами у цьому випадку є:

- необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи;

- відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Зазначені обставини мають існувати в сукупності та бути підтвердженими доданими до рапорту доказами.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що батько позивача ОСОБА_2 є особою з інвалідністю 1 групи.

При цьому, подаючи рапорт про звільнення за вказаною підставою також слід довести необхідність здійснення постійного догляду за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Отож в даному випадку необхідно підтвердити, що у батька позивача відсутні інші члени сім'ї першого та другого ступенів споріднення, які можуть здійснювати за ним постійний догляд.

Згідно з ч. 1 ст. 172 Сімейного кодексу України дитина, повнолітні дочка, син зобов'язані піклуватися про батьків, проявляти про них турботу та надавати їм допомогу.

Статтею 202 Сімейного кодексу України визначено, що повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

Згідно зі ст. 203 Сімейного кодексу України дочка, син крім сплати аліментів зобов'язані брати участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю.

Матеріали справи містять лист Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області від 12.09.2024 р. №630, в якому зазначається інформація щодо наявності у ОСОБА_2 , крім сина ОСОБА_1 , доньки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Також матеріали справи містять лист Хотинського відділу ДРАЦС у Дністровському районі Чернівецької області із зазначенням про виявлення актового запису про народження стосовно гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

При цьому, згідно з пп. 26 п. 5 Додатку 19 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затверджена наказом Міністра оборони України від 10.04.2009 №170, яким визначено Перелік документів, що подаються з Поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби, при поданні до звільнення з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", подаються документи, що підтверджують наявність сімейних обставин або інших поважних причин, а саме у разі необхідності здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім'ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я:

- документи, які підтверджують відповідні родинні зв'язки з цією особою (особами);

- один із документів, що підтверджує відсутність в особи інших членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьків, її чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених) чи другого ступеня споріднення (рідних братів, сестер та онуків): один із документів, що підтверджує інвалідність особи першого чи другого ступеня споріднення, її потребу у постійному догляді та акт обстеження сімейного стану військовослужбовця із зазначенням інформація про наявність чи відсутність інших осіб, які здійснюють або можуть здійснювати такий догляд, затвердженого керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

- один із документів, що підтверджує інвалідність особи, яка потребує догляду: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або копія посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або копія пенсійного посвідчення чи копія посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

- висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді.

Натомість, суд встановив, що позивачем не подано до рапорту документів, що підтверджують відсутність інших членів сім'ї, які можуть здійснювати постійний догляд за батьком позивача, як і не надано доказів того, що донька особи з інвалідністю 1 грипи - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не може здійснювати догляд за спільним з позивачем батьком, або сама потребує постійного стороннього догляду, що повинно бути підтверджене відповідними документами: висновками МСЕК, ЛКК, рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, яка потребує постійного догляду.

На підставі вказаних встановлених обставин, суд вважає, що відповідачем правомірно відмовлено у задоволенні рапорту позивача про звільнення з військової служби.

Решта доводів позивача не спростовує висновків суду про правомірність дій відповідача у спірних правовідносинах.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідач не довів правомірність рішення щодо відмови у задоволенні рапорту про звільнення.

Суд дійшов висновку, що відмова у звільненні позивача з військової служби у зв'язку з необхідністю здійснення постійного стороннього догляду за своїм батьком ОСОБА_2 , який є особою з інвалідністю І групи та потребує постійного стороннього догляду, є правомірною та відповідає вимогам чинного законодавства.

З вказаних підстав суд дійшов висновку про відмову у задоволені позову.

Судові витрати

Відповідно до ч.2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки відповідач не поніс вказаних витрат, суд не вирішує питання про їх стягнення.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250, 257 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Повне найменування учасників процесу:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_3 );

відповідач: Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).

Суддя Т.М. Брезіна