13 серпня 2025 року справа № 580/3422/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Паламаря П.Г.,
за участю: секретаря Трегулова Б.Л.,
представників позивача - Бобер Д.О., Острівна К.В.,
представника відповідача - Войцеховський М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом Будищенської сільської ради до Черкаської міської ради про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Будищенська сільська рада (19620, с. Будище, вул. 30 - річчя Перемоги, 42) звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Черкаської міської ради (18001, м. Черкаси, вул. Б.Вишневецького, 36) в якому просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення від 27.12.2024 №71-1 “Про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо встановлення меж території Будищенської сільської територіальної громади Черкаського району Черкаської області»;
-зобов'язати Черкаську міську раду в установленому законодавством порядку погодити Проект землеустрою встановлення меж території Будищенської сільської територіальної громади Черкаського району Черкаської області, розробленого ДП “Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, рішення Черкаської міської ради від 27.12.2024 №71-1 не відповідає положенням ст. 186 Земельного кодексу України, оскільки земельні ділянки розташовані в адміністративних межах сільської ради.
Представники позивача в судових засіданнях позовні вимоги підтримали повністю.
Представник Черкаської міської ради в судових засіданнях позовні вимоги не визнав, проти задоволення позову заперечив, надавши відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що спірне рішення прийнято в межах повноважень в наслідок включення меж частини земельних ділянок Будищенської сільської територіальної громади до перспективних меж міста згідно генерального плану м. Черкаси.
Заслухавши пояснення учасників справи, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Рішенням Черкаської районної ради народних депутатів від 06.05.1993 №12-21 «Про затвердження проєктів формування територій і встановлення меж сільських та селищної Рад народних депутатів та сільських населених пунктів в їх адміністративних межах» затверджено межі сільських територіальних громад, в тому числі Будищенської сільської територіальної громади та ліквідованої Свидівоцької сільської ради (Додаток №1, 2).
При чому, затверджено території територіальних громад Черкаської області з межами населених пунктів, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 728-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Черкаської області».
19.12.2024 Черкаська міська рада отримала від Державного підприємства «Черкаський науково-дослідний та проєктний інститут землеустрою» проект землеустрою щодо встановлення меж території Будищенської сільської територіальної громади Черкаського району Черкаської області для погодження.
27.12.2025 рішенням Черкаської міської ради №71-1 «Про відмову у погодженні проекту землеустрою щодо встановлення меж території Будищенської сільської територіальної громади Черкаського району Черкаської області» розглянувши звернення Державного підприємства “Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» про погодження проєкту землеустрою щодо встановлення меж території Будищенської сільської територіальної громади Черкаського району Черкаської області, відмовлено у погодженні проекту землеустрою.
Причинами відмови зазначено, що Генеральним планом м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради 29.12.2011 № 3-505 «Про затвердження Генерального плану міста Черкаси» та містобудівною документацією «Внесення змін до генерального плану міста Черкаси (Актуалізація)», затвердженої рішенням міської ради від 13.05.2021 №5-318 передбачено включення до перспективної міської межі частини земель Будищенської сільської територіальної громади.
Не погоджуючись з вчиненими діями, позивач звернувся до суду.
Судом також встановлено, що рішенням Черкаської міської ради від 29.12.2011 №3-505 “Про затвердження Генерального плану міста Черкаси» затверджено Генеральний план міста Черкаси.
Враховано, що в Шостому апеляційному адміністративному суду перебуває справа №580/6934/25 щодо оскарження рішення Черкаського окружного адміністративного суду про визнання протиправним і нечинним рішення Черкаської міської ради від 13.05.2021 №5-318 “Про затвердження містобудівної документації “Внесення змін до генерального плану міста Черкаси (Актуалізація)».
Надаючи правову оцінку правовідносинам, суд зазначає таке.
Згідно пункту “д» ч. 1 ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить організація землеустрою.
Питання встановлення та зміни меж адміністративно-територіальних одиниць врегульовано главою 29 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 173 Земельного кодексу України, межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій. Межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць. Проекти землеустрою щодо зміни меж населених пунктів розробляються з урахуванням генеральних планів населених пунктів.
Згідно ст. 174 Земельного кодексу України рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України. Рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ приймаються відповідними сільськими, селищними, міськими радами. У разі якщо встановлення і зміна меж сіл, селищ призводить до зміни меж території територіальної громади, рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ приймається Кабінетом Міністрів України на підставі подання відповідних сільських, селищних, міських рад. Рішення про встановлення і зміну меж районів у містах приймається міською радою за поданням відповідних районних у містах рад.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 186 Земельного кодексу України передбачено, що проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць погоджуються сільськими, селищними, міськими, районними радами, районними державними адміністраціями, за рахунок території яких планується здійснити розширення таких меж. У разі розширення меж адміністративно-територіальної одиниці за рахунок території, що не входить до складу відповідного району, або якщо районна рада не утворена, проект погоджується Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією. У разі встановлення меж міст проект також погоджується Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласною радою. Рішення Верховної Ради України, органу місцевого самоврядування про встановлення (зміну) меж адміністративно-територіальної одиниці одночасно є рішенням про затвердження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці. Проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж районів у містах погоджуються з відповідною районною у місті радою, районною у місті державною адміністрацією (у разі їх утворення).
Судом із матеріалів справи встановлено, що спірним рішенням Черкаської міської ради від 27.12.2024 №71-1 відмовлено Будищенській сільській територіальній громаді Черкаського району Черкаської області у погодженні проекту землеустрою щодо встановлення меж території сільської територіальної громади - частини земель Будищенської сільської територіальної громади, включення до перспективної міської межі м. Черкаси.
При цьому, жодного рішення Верховною Радою України про зміну меж міста Черкаси не приймалося.
Так, згідно ч. 8 ст. 186 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Як вбачаєтся з рішення Черкаської районної ради народних депутатів від 06.05.1993 №12-21 «Про затвердження проєктів формування територій і встановлення меж сільських та селищної Рад народних депутатів та сільських населених пунктів в їх адміністративних межах», розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 728-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Черкаської області» проект землеустрою поданий на затвердження Черкаської міської ради згідно картографічних матеріалів здійснений в межах Будищенської сільської територіальної громади.
Суд звернув увагу, що зазначені в спірному рішенні, причини відмови з посиланням на Генеральний план м. Черкаси не узгоджуються з ст. 12 Земельного кодексу України, оскільки Генеральний план населеного пункту не регулює правовідносини щодо земельних ділянок не віднесених до меж відповідної території/міста.
Крім того, ч. 10 ст. 186 Земельного кодексу України передбачено, що висновок (рішення) органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, іншого суб'єкта, визначеного цією статтею, щодо відмови у погодженні або затвердженні документації із землеустрою має містити вичерпний перелік недоліків документації із землеустрою з описом змісту недоліку та посиланням на відповідні норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, затверджену документацію із землеустрою або містобудівну документацію. Повторна відмова у погодженні або затвердженні документації із землеустрою допускається лише у разі, якщо розробник не усунув недоліки, зазначені у попередньому висновку (рішенні), а також якщо підстава для відмови виникла після надання попереднього висновку (рішення). Повторна відмова у погодженні або затвердженні не позбавляє розробника документації із землеустрою права усунути недоліки такої документації та подати її на погодження або затвердження.
Таким чином, оскільки проект землеустрою щодо встановлення меж території Будищенської сільської територіальної громади Черкаського району Черкаської області не суперечить/узгоджується з рішенням Черкаської районної ради народних депутатів від 06.05.1993 №12-21 «Про затвердження проєктів формування територій і встановлення меж сільських та селищної Рад народних депутатів та сільських населених пунктів в їх адміністративних межах», розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 728-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Черкаської області» в тому числі встановлення меж території сільської територіальної громади за рахунок власної адмінтериторії, прийняте рішення не містить причини невідповідності документації із землеустрою положенням вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів і документації із землеустрою.
Щодо позовних вимог позивача в частині зобов'язання відповідача погодити проект землеустрою, то суд зазначає, що ч. 10 ст. 186 Земельного кодексу України прямо передбачає заборону у відмові з ідентичних підстав викладених у попередньому рішенні, в свою чергу суд не може обмежити дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною, тому належним способом захисту прав позивача є зобов'язання повторно розглянути проект землеустрою з урахуванням висновків суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати зі сплати судового збору підлягають частковому відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Черкаської міської ради від 27.12.2024 №71-1 “Про відмову в погодженні проекту землеустрою щодо встановлення меж території Будищенської сільської територіальної громади Черкаського району Черкаської області».
Зобов'язати Черкаську міську раду повторно розглянути проект землеустрою щодо встановлення меж території Будищенської сільської територіальної громади Черкаського району Черкаської області та прийняти рішення за результатом її розгляду з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Черкаської міської ради на користь Будищенської сільської ради судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3000 (три тисячі) грн. 00 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Суддя Петро ПАЛАМАР
Повний текст рішення виготовлено 14.08.2025