Рішення від 13.08.2025 по справі 580/7762/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2025 року справа № 580/7762/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

09.07.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси вул.Смілянська буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:

визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати заборгованості з його пенсії, яка виникла у період з 01.03.2025 до 31.12.2024;

стягнення вказаної заборгованості в розмірі 166241,07грн.

Обґрунтовуючи зазначено, що відповідач не доплатив заборгованість, яка виникла після виконання рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.08.2024 у справі №580/3063/24.

Ухвалою суду від 14 липня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного письмового провадження відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю 15 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів.

05.08.2025 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з проханням відмовити у задоволенні позову повністю. Обґрунтовуючи зазначив, що на виконання рішень суду у справі №580/3063/24 ГУ ПФУ в Донецькій області провів перерахунок пенсії позивачу із зарахуванням до стажу державної служби періоду роботи в Міністерстві внутрішніх справ УРСР з 16.07.1982 до 01.01.1990 та з 01.03.2024 перевів його на пенсію державного службовця (рішення від 16.11.2024 №971010193771). З 01.03.2024 проведено перерахунок пенсії позивача та нараховано суму доплати у розмірі 166241,07грн, яку включено до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Наразі бюджет ПФУ на 2025 рік та план доходів і видатків відповідача на 2025 рік не затверджені. Тому виплата позивачу вказаних коштів буде здійснюватися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат та у порядку черговості, у разі наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України. Стверджує, що вжив усі необхідні заходи, спрямовані на виконання рішень суду у вказаній вище справі. Вважає, що позивач невірно обрав спосіб захисту та мав звернутися до суду із заявою відповідно до ст.378 КАС України, а не з новим позовом.

Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 підтверджується, що позивачу призначена пенсія з інвалідності 2 групи.

Із автоматизованої системи суду «Діловодство» суд установив, що на розгляді Черкаського окружного адміністративного суду знаходилася адміністративна справа №580/3063/24 між тими ж сторонами. Так, вказаний суд рішенням від 23 травня 2024 року, яке набрало законної сили, позов позивача задовольнив частково. Визнав протиправним і скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 08.03.2024 №971010193771 про відмову у переведенні позивача на пенсію державного службовця за віком відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу». Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати позивачу до стажу державної служби період його роботи в Міністерстві внутрішніх справ УРСР з 16.07.1982 по 01.01.1990 (7 років 5 місяців 17 днів), який надає йому право на призначення пенсії за віком згідно зі ст. 37 Закону України «Про державну службу». Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву позивача від 01.03.2024 про переведення на пенсію державного службовця за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, зазначених у цьому рішенні.

Суд установив, що позивач неодноразово звертався до відповідача заявами від 09.04.2025, 13.04.2025 щодо виконання вказаного вище рішення суду.

Листами від 28.03.2025 та 01.04.2025 відповідач повідомив про результати розгляду його заяв, а саме вказав, що на виконання вказаного вище рішення суду перевів позивача з 01.03.2024 на пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу». Загальний розмір пенсії з 01.03.2024 становить 23003,52грн, з 01.03.2025 - 23610,00грн. Виплатою пенсії у розмірі, обчисленому на виконання рішення суду від 23.05.2024, позивача забезпечено з грудня 2024 року. Виплата нарахованої на виконання рішення суду доплати в сумі 166241,07грн буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Тому позивач звернувся в суд з позовом.

Суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України “Про державну службу» № 889 VIII від 10.12.2015 року, день набрання чинності 01.05.2016 (далі - Закон № 889-VІІІ).

Відповідно до п. 2 розд. XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України “Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі - Закон №3723-ХІІ) крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п. 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, п.п. 10, 12 розд. XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Як свідчать встановлені в цій справі обставини, відповідач на виконання вказаного вище рішення Черкаського окружного адміністративного суду у справі №580/3063/24, що набрало законної сили, перевів позивача з 01.03.2024 на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ, нарахував суму доплати пенсії - 166241,07 грн, яку включив до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, повідомивши, що черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.

Такі дії відповідача свідчать про неповне виконання судового рішення у справі №580/3063/24, а саме щодо обов'язку виплати нарахованої доплати в сумі 166241,07 грн.

14 липня 2025 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 821, якою затвердив Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень (далі - Порядок №821).

Згідно з п.3 вказаного Порядку судові рішення та виконавчі документи, що надходять на виконання до Пенсійного фонду України та його територіальних органів реєструються та зберігаються відповідно до правил, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року №55 “Деякі питання документування управлінської діяльності». Облік нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час та перерахованих пенсій за рішенням суду ведеться в базах даних одержувачів відповідних виплат (електронних пенсійних справах/електронних справах одержувачів) на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України про призначення (перерахунок) відповідних виплат та у сформованому на їх підставі переліку одержувачів виплат на виконання судових рішень (далі - перелік). Агрегована та знеособлена інформація з переліку, що містить відомості про вид пенсії (іншої виплати), суму, що належить до виплати, та джерела фінансування відповідних витрат, розміщується у загальному доступі на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України із актуалізованою інформацією станом на 1 число кожного місяця, а також в особистому кабінеті стягувача на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Згідно з п.7 Порядку №821 для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.

Відповідно до п.8 Порядку №821 невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5- 7 цього Порядку.

Тобто, виплата пенсій згідно з рішеннями судів щодо їх перерахунку відбувається за чітко встановленим законодавчим механізмом, який з метою дотримання принципу верховенства права та справедливості відбувається у чіткій черговості задля уникнення порушення прав тих осіб, чиє рішення суду надійшло на виконання раніше наступних таких осіб.

Згідно з п.9 Порядку №821 інформація про видатки на виплату нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час та перерахованих пенсій за рішенням суду відображається у звіті про виконання бюджету та у фінансовій звітності відповідно до Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2000 року № 419.

Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України, що є обов'язковим до виконання, а держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Тому відповідач має обов'язок виконати рішення суду у справі №580/3063/24 в повному обсязі, урахувавши мотиви суду, з дотриманням законодавчо встановленої процедури бюджетного фінансування заборгованостей пенсій, присуджених чи перерахованих на підставі рішень судів. Однак відповідач виконав зазначене вище рішення суду у вказаній вище справі в межах власних повноважень щод прийняття акту владно-розпорядчого характеру. Оскільки фінансування безпосередньої виплати коштів пенсії не відбувається з особистого рахунку та коштів відповідача, бездіяльність щодо надходження позивачу коштів виходить за межі його владних повноважень та не є його безпосередньою бездіяльністю.

Встановлені обставини спору свідчать, що черга для виплати позивачу заборгованості на дату виникнення спору не настала. Тому позовні вимоги не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Зважаючи на результат вирішеного спору, відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси вул.Смілянська буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) про:

визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати заборгованості з його пенсії, яка виникла у період з 01.03.2025 до 31.12.2024;

стягнення вказаної заборгованості в розмірі 166241,07грн.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Рішення ухвалене, виготовлене в повному обсязі та підписане 13.08.2025.