Постанова від 14.08.2025 по справі 273/926/25

Баранівський районний суд Житомирської області

Справа № 273/926/25

Провадження № 3/273/971/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2025 року Баранівський районний суд Житомирської області у складі головуючого судді Бєлкіної Д.С., при секретарі Стаднюк В.В., за участі прокурора Пилипчук Г.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Житомирській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , депутата Дубрівської сільської ради Звягельського району Житомирської області, паспорт № НОМЕР_1 виднаий 07.07.2023 року, орган, що видав 1813,

про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи у період з 24.11.2020 по теперішній час депутатом Дубрівської сільської ради Звягельського району Житомирської області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік поза межами встановлених строків (не пізніше 31.01.2024), а саме 21.03.2025 о 13 год. 52 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 , будучи у період з 24.11.2020 по теперішній час депутатом Дубрівської сільської ради Звягельського району Житомирської області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік поза межами встановлених строків (не пізніше 31.01.2024), а саме 21.03.2025 о 14 год. 24 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Також, ОСОБА_1 , будучи у період з 24.11.2020 по теперішній час депутатом Дубрівської сільської ради Звягельського району Житомирської області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік поза межами встановлених строків (не пізніше 31.03.2024), а саме 21.03.2025 о 14 год. 32 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав, пояснив, що несвоєчасно подав декларації за 2021, 2022, 2023 роки, оскільки йому було відомо, що з початком війни в Україні декларування було призупинено, а про те що декларування було відновлено не знав. Коли дізнався-відразу подав декларації. Вказує, що до адміністративної відповідальності раніше не притягувався, просив суворо не карати.

Прокурор Пилипчук Г.В. в судовому засіданні підтримала обставини, зазначені в протоколах про адміністративні правопорушення, вважає, що ОСОБА_1 без поважних причин несвоєчасно подав декларації особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023 роки, тому просила визнати останнього винним у вчиненні зазначених адміністративних правопорушень та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, вислухавши прокурора Пилипчук Г.В., ОСОБА_1 , суд вважає повністю доведеною вину останнього у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, виходячи з наступного.

Як встановлено під час розгляду справи, відповідно до рішення першої сесії Дубрівської сільської ради Звягельського району Житомирської області восьмого скликання № 2 від 24.11.2020 «Про початок повноважень депутатів Дубрівської сільської ради Баранівського району Житомирської області» визнано повноваження новообраних депутатів Дубрівської сільської ради, зокрема ОСОБА_1 .

Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема підпунктом «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону передбачено його розповсюдження на депутатів місцевих рад.

Відповідно до частини першої статті 45 Закону особи, зазначені у пункті 1, частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, зокрема за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 23.07.2021 №449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.

Відповідно до Роз'яснення НАЗК №4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), щорічна декларація, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня.

12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ, "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до Роз'яснень даного Закону особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік - 21.03.2025 о 13 год. 52 хв., тобто несвоєчасно, оскільки вказана декларація повинна була бути поданою не пізніше 31.01.2024 року; за 2022 рік - 21.03.2025 о 14 год. 24 хв., тобто несвоєчасно, оскільки вказана декларація повинна була бути поданою не пізніше 31.01.2024 року; за 2023 рік - 21.03.2025 о 14 год. 32 хв., тобто несвоєчасно, оскільки вказана декларація повинна була бути поданою не пізніше 31.03.2024 року.

Для кваліфікації діянь за ч.1 ст.172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларацій, тобто подання поза строком, визначеним законом. Конструктивною ознакою цього правопорушення є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин.

Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха, технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, тощо.

Доказів на підтвердження поважності причин несвоєчасної подачі декларації ОСОБА_1 не надав.

Дослідивши матеріали справи, надаючи оцінку всім зібраним доказам в їх сукупності, суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, яка здійснює діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 та 2023 роки, а відтак вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто у встановлений період не подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію суб'єкта декларування.

Обставинами, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 , є щире каяття.

Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , судом не встановлено.

Вирішуючи питання про притягнення до відповідальності ОСОБА_1 за вчинені правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП суд враховує, що він вину у вчиненні даних правопорушень визнав, щиро розкаявся, правопорушення вчинив вперше, що дає підстави суду накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.

Згідно із ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір, в розмірі, що становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, що складає 605,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 36, 40-1, 172-6, 245, 251, 280, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», Законом України «Про судовий збір», суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, та на підставі ст.36 КпАП України накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

(реквізити для сплати штрафу: код класифікації доходів бюджету: 21081100, рахунок: UA598999980313090106000006713, назва рахунку : Адміністративні штрафи та інші санкції, назва отримувача: ГУК у Житомирській області/ ТГ м. Баранівка/ 21081100, код отримувача : 37976485).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.

(реквізити для сплати судового збору: код класифікації доходів бюджету: 22030101, рахунок: UA708999980313181206000006713, назва рахунку: Судовий збір (ДСА України, 050), назва отримувача: ГУК у Житомирській області /ТГ м. Баранівка/22030101, код отримувача: 37976485).

У разі несплати порушником штрафу не пізніш як через 15днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу стягується штраф у подвійному розмірі та витрати на облік адміністративних правопорушень, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Баранівський районний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня її винесення.

Постанова підлягає виконанню протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку зупиняється до розгляду апеляційної скарги.

Суддя Д.С. Бєлкіна