Справа № 931/592/25
Провадження № 3/931/328/25
14.08.2025 року селище Локачі
Суддя Локачинського районного суду Волинської області Масляна С.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції у Волинській області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 405337 від 28.07.2025 року водій ОСОБА_1 28.07.2025 року о 16:19 в с. Затурці дорога Н-22 54 км керував тз Skoda д.н.з. НОМЕР_1 , будучи особою, яка позбавлена права керування таким транспортним засобом Нововолинським міським судом від 23.05.2024 року, чим порушив вимоги п. 2.1 А Правил дорожнього руху України.
Дії ОСОБА_1 працівниками поліції кваліфіковано як порушення вимог п. 2.1А Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.5 ст.126 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суддя дійшла висновку, що матеріали про адміністративне правопорушення слід повернути для дооформлення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст.ст. 213, 221, 256, 278 КУпАП на розгляд уповноважених на те органів і посадових осіб, в тому числі до суду, повинні надходити належно оформлені справи про адміністративні правопорушення.
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі (стаття 256 КУпАП).
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Відповідно до п.15 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року №1376, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Так, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№ 405337 від 28.07.2025 року, зазначено, п. 10 - технічний засіб відеозапису: 477935, 475424. Однак, до матеріалів справи не долучені вказані відеозаписи.
Крім того, як убачається із протоколу про адміністративне правопорушення, зазначені в ньому дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 5 ст. 126 КУпАП, диспозиція якої передбачає адміністративну відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Повторність правопорушення - повторне вчинення протягом року адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена відповідними статтями КУпАП та визначається за фактами винесених постанов у справах про адміністративні правопорушення, які набрали законної сили.
В протоколі зазначено, що «водій ОСОБА_1 28.07.2025 року о 16:19 в с. Затурці дорога Н-22 54 км керував тз Skoda д.н.з. НОМЕР_1 будучи особою, яка позбавлена права керування таким транспортним засобом Нововолинським міським судом від 23.05.2024 року», при цьому не вказано за якою саме статтею його було позбавлено права керування.
З долученої до матеріалів справи довідки, виданої УПП у Волинській області не вбачається факт накладення адміністративного стягнення саме за ч.ч. 2, 3, 4 ст.126 КУпАП, а лише вказано, що ОСОБА_1 29.10.2024 року був притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 126 КУпАП.
Отже, в матеріалах справи, що надійшли від УПП у Волинській області, відсутні підтверджуючі документи, а саме копія постанови суду, яка набрала законної сили, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.ч. 2, 3, 4 ст.126 КупАП протягом року та накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Постановою Пленуму Верховного Суду України за №14 від 23.12.2005 року "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Згідно з положеннями ст.245 КУпАП України завданнями у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Враховуючи те, що суддя позбавлена можливості належним чином всебічно, повно і об'єктивно розглянути справу по суті та винести законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з неналежним оформленням справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№ 405337 від 28.07.2025 року та додані до нього адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП необхідно повернути для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 221, 245, 251, 255, 256, 278, 280 КУпАП, суддя
Протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№ 405337 від 28.07.2025 року та додані до нього адмінматеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП повернути Управлінню патрульної поліції у Волинській області Департаменту патрульної поліції для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Локачинського районного суду С.В.Масляна