13 серпня 2025 рокусправа № 380/12596/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту архітектури та просторового розвитку Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл. Ринок, 1, ЄДРПОУ 26256694), третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові (79034, м. Львів, вул. Угорська, 7а, ЄДРПОУ 40181003) та ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій, -
встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Департаменту архітектури та просторового розвитку Львівської міської ради, третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові та ОСОБА_2 у якій просить суд визнати протиправними дії Департаменту архітектури та просторового розвитку пов'язані з видачею ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) будівельного паспорту реєстраційний номер НОМЕР_3 та скасувати будівельний паспорт «Реконструкція будинку садибного типу за рахунок надбудови за адресою: АДРЕСА_3 », реєстраційний номер ЄДЕССБ - ВР01:3822-0598-1622-4100 реєстраційний номер містобудівного кадастру: НОМЕР_4 .
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що відповідно до проектних рішень будівельного паспорта НОМЕР_5 :3822-0598-1622-4100 передбачено реконструкцію будинку АДРЕСА_3 з блокуванням до будинку АДРЕСА_3 . У вищевказаному будівельному паспорті вказано інформацію про земельну ділянку з кадастровим номером з/д: 4610137200:08:009:0067 із цільовим призначенням - 02.01 «Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Вказує, що проектні рішення будівельного паспорта виданого ОСОБА_2 реєстраційний номер ЄДЕССБ - ВР01:3822-0598-1622- 4100 яким передбачено реконструкцію будинку АДРЕСА_3 з блокуванням до будинку АДРЕСА_4 , порушують її права визначені ч.1 ст.321 ЦК України та завдадуть збитків належному їй майну, оскільки, у місці блокування з будинком АДРЕСА_3 наявний віконний отвір (відображений в т.ч. в ескізах намірів забудови реконструкції будинку АДРЕСА_3 ), конструкції із фасадною теплоізоляцією (відображено в т.ч. в ескізах намірів забудови реконструкції будинку АДРЕСА_3 ) та отвори димових каналів з димоходом газового котла (відображено в т.ч. в ескізах намірів забудови реконструкції будинку АДРЕСА_3 ). Крім цього, документи подані ОСОБА_2 разом із заявою на видачу будівельного паспорта не містять інформації про обстеження в т.ч. стіни будинку АДРЕСА_3 , та оцінки проектних рішень з блокування вищевказаних будинків на наявність ризиків в т.ч. протипожежних. Вважає дії Департаменту архітектури та просторового розвитку пов'язані з видачею ОСОБА_2 будівельного паспорту реєстраційний номер ЄДЕССБ - ВР01:3822-0598-1622-4100 протиправними. Зазначає, що Департамент архітектури та просторового розвитку при видачі будівельного паспорту не дотримався засад обґрунтованості та розсудливості, втрутився в право позивача порушивши принцип «належного урядування», без належної перевірки наданих ОСОБА_2 документів на відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам і правилам, що у свою чергу свідчить про невідповідність вимогам та принципам управлінської діяльності (закріпленим у статті 2 КАС України). Просив позов задовольнити.
Ухвалою від 23 червня 2025 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 10.07.2025 залучено до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові та ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 11.08.2025 в задоволенні клопотання представника Департаменту архітектури та просторового розвитку Львівської міської ради про закриття провадження у справі № 380/12596/25 відмовлено.
Ухвалою суду від 13.08.2025 в задоволенні клопотання представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про закриття провадження у справі № 380/12596/25 відмовлено.
Ухвалою суду від 13.08.2025 у задоволенні клопотання представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , відмовлено.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечив та зазначив, що будівельний паспорт за адресою АДРЕСА_5 :3822-0598-1622-4100 від 03.09.2024 був виданий Департаментом архітектури та просторового розвитку Львівської міської ради на підставі всіх необхідних документів. Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельна ділянка з кадастровим номером 4610137200:08:009:0067 належить на праві приватної власності ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу №2833 від 31.08.2022, посвідченого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Шоробура-Гірка Н.С. Цільове призначення земельної ділянки 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка). Отже, заявником було подано повний пакет документів, необхідних для отримання будівельного паспорту забудови земельної ділянки, наміри забудови відповідають містобудівній документації на місцевому рівні, у зв'язку з чим уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури - Департаментом архітектури та просторового розвитку Львівської міської ради було видано будівельний паспорт «Реконструкція будинку садибного типу за рахунок надбудови, м. Львів, вул. Ковельська, 21, кадастровий номер з/д 4610137200:08:009:0067. Реєстраційний номер ВР01:3822-0598-1622-4100 від 03.09.2024. просив у задоволенні позову відмовити.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові подала письмові пояснення на позов. Зазначає, що за результатами розгляду Інспекцією було ухвалено рішення про повернення повідомлення на доопрацювання (№ ЛВ051240904957). Підставою для такого рішення стало виявлення окремих невідповідностей між поданою проєктною документацією, будівельним паспортом та вимогами містобудівного законодавства, зокрема у частині дотримання умов реконструкції із блокуванням до суміжного будинку АДРЕСА_4 . У процесі опрацювання поданих документів, а саме - «Ескізу намірів забудови», розробленого ПП «Універсал проект», було встановлено наявність існуючого віконного отвору у несучій стіні будинку АДРЕСА_4 , до якого передбачено примикання добудови другого поверху реконструйованого будинку № 21. Ця інформація підтверджується як експлікацією існуючого стану фасаду в осях А-Е (М1:100), так і планом мезоніну будинку АДРЕСА_4 (М1:100), що є складовою відповідного ескізного проєкту. Стерджує, що у ході технічного аналізу Інспекцією виявлено елементи, які свідчать про потенційне недотримання принципу непорушності прав користувачів суміжних об'єктів нерухомості, що прямо або опосередковано випливає зі ст. 26 Закону України «Про архітектурну діяльність» та ст. 319, 321, 391 Цивільного кодексу України. Просить суд врахувати вказані пояснення під час винесення рішення у цій справі.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_2 , надав письмові пояснення на позов, у яких зазначив наступне. Суб'єктами публічних правовідносин які виникли щодо дії будівельного паспорта «Реконструкція будинку садибного типу за рахунок надбудови за адресою: м. Львів, вул. Ковельська, 21», реєстраційний номер ЄДЕССБ - ВР01:3822-0598-1622-4100 реєстраційний номер містобудівного кадастру: БП_2024_128 є ОСОБА_2 та Департамент архітектури та просторового розвитку ЛМР. Позивач в вказаній справі не є суб'єктом публічних правовідносин та порушення його прав можливе лише у випадку доведення наявності порушення прав цивільних, в даному випадку права власності. Вважає, що вказана позовна заява не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. Відповідач діючи в межах наданих йому повноважень прийняв рішення про видачу будівельного паспорта «Реконструкція будинку садибного типу за рахунок надбудови за адресою: АДРЕСА_3 », реєстраційний номер ЄДЕССБ - ВР01:3822-0598-1622-4100 реєстраційний номер містобудівного кадастру: БП_2024_128 ОСОБА_2 . Вказує, що надаючи суду свої документи на право власності позивач вводить суд в оману щодо діючих обставин справи. Так будівельний паспорт ОСОБА_2 був виданий 21.08.2024, тобто до того часу як ОСОБА_1 внесла зміни до свого права власності. Відповідно доводити порушення її права власності слід станом на 21.08.2024 і виходячи з даних про її право власності на той момент. Станом на 21.08.2024 жодного віконного отвору в будинку позивача з боку третьої особи згідно матеріалів інвентаризаційної справи не було. Крім цього, це є очевидним оскільки будинки знаходяться впритул один до одного та відстань між ними становить 0.00 метрів. Це суд може побачити на схематичних планах будинків. Дозволу третьої особи на влаштування віконного отвору, який виходитиме на його сторону будинку, третя особа не надавала. в даному випадку третя особа, яка подала повідомлення про початок виконання будівельних робіт виконала дію, яка вже реалізувала вказаний будівельний паспорт. З наданого будівельного паспорта позивача вбачається, що має місце реконструкція будинку саме з блокуванням такого з північної сторони з будинком позивача, що зазначено в розділі про мінімальні відстані до сусідніх об'єктів (відстані між будинками - 0 метрів). Отже зважаючи на блокування будинків саме позивач не мала права влаштовувати віконний отвір з боку зблокованого будинку. Третя особа має право забудовувати свій будинок в межах своєї земельної ділянки. Плановане нею будівництво ніяким чином права та інтереси позивача не порушує, оскільки третя особа жодним чином не заходить на площу земельної ділянки позивача, не порушує конструкцій його будинку. Навпаки в результаті будівництва третьою особою обидва будинки будуть мати естетичний завершений вигляд. Саме позивач для того щоб не дати третій особі можливості здійснювати будівництво влаштував віконний отвір з боку будинку третьої особи в приміщенні, де віконний отвір не повинен знаходитись, адже там є сходова клітка. Також спеціально для цього позивач вивів трубу від газового котла на вулицю з боку стіни третьої особи, хоча в його будинку наявні для цього димовентиляційні канали куди вказана труба мала б бути під'єднана.
Всебічно дослідивши та об'єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , є співвласником житлового будинку АДРЕСА_3 .
ОСОБА_2 є власником будинку АДРЕСА_3 .
Департамент архітектури та просторового розвитку Львівської міської ради прийняв рішення про видачу ОСОБА_2 будівельного паспорта «Реконструкція будинку садибного типу за рахунок надбудови за адресою: АДРЕСА_3 », реєстраційний номер ЄДЕССБ - ВР01:3822-0598-1622-4100 реєстраційний номер містобудівного кадастру: ВР01:3822-0598-1622-4100 від 03.09.2024.
Будівельний паспорт за адресою АДРЕСА_3 з реєстраційним номером ВР01:3822-0598-1622-4100 від 03.09.2024 був виданий Департаментом архітектури та просторового розвитку Львівської міської ради на підставі документів: заяви про видачу будівельного паспорта забудови земельної ділянки; копії документа, що посвідчує особу; інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 03.05.2024 № 377156035; технічного паспорту на будинок АДРЕСА_3 ; ескізу намірів забудови.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно земельну ділянку з кадастровим номером 4610137200:08:009:0067 належить на праві приватної власності ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу № 2833 від 31.08.2022, посвідченого приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Шоробура-Гірка Н.С.
Цільове призначення земельної ділянки 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
ОСОБА_1 , вважаючи, що проектні рішення будівельного паспорта виданого ОСОБА_2 , яким передбачено реконструкцію будинку АДРЕСА_3 з блокуванням до будинку АДРЕСА_4 , порушують її права визначені ч.1 ст.321 ЦК України та завдадуть збитків належному позивачу майну, звернулася з позовом до суду.
Вирішуючи вказаний спір, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.1 ст.27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-VI забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт). Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки. Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів. За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.
На виконання статті 27 вказаного Закону наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 5 липня 2011 року було затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - Порядок № 103).
Згідно з пунктом 1.2. Порядку № 103 будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.
Відповідно до пункту 2.1 цього Порядку Будівельний паспорт видається уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження заяви на видачу будівельного паспорта за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку, до якої додаються: копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію, або заповіту, у разі якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, у разі якщо право власності на об'єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (у разі здійснення реконструкції, капітального ремонту); згода співвласника (співвласників) об'єкта нерухомого майна, розташованого на земельній ділянці (у разі здійснення реконструкції, капітального ремонту) (за умови перебування у спільній власності); схема намірів забудови земельної ділянки (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо), за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку; проектна документація (за наявності); згода співвласника (співвласників) земельної ділянки на забудову (у разі розміщення нових об'єктів) (за умови перебування у спільній власності); інформація про наявність у межах земельної ділянки режимоутворюючих об'єктів культурної спадщини та обмеження у використанні земельної ділянки у разі здійснення нового будівництва об'єкта (за наявності).
Згідно з пунктом 2.3 Порядку уповноважений орган з питань містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, будівельним нормам і правилам.
Відповідно до пункту 2.4 цього Порядку пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу; невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам і правилам; подання замовником заяви в довільній формі про відмову від отримання будівельного паспорта.
Після направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідно до статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» будівельний паспорт є підставою для виконання будівельних робіт (пункт 2.13 Порядку № 103).
Таким чином, будівельний паспорт є документом, який містить дані містобудівних та архітектурних вимог індивідуального будівництва, на підставі якого у визначених законодавством випадках здійснюється будівництво.
Водночас будівельний паспорт не надає замовнику права на виконання підготовчих та будівельних робіт, оскільки право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт набувається на підставі поданого до уповноваженого органу повідомлення.
Отже, право на виконання будівельних робіт за будівельним паспортом здійснюється після подання повідомлення про початок будівельних робіт.
Згідно із ч.1 ст.36 Закону 3038-VI право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), об'єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт. У разі якщо у складі об'єкта будівництва є майбутні об'єкти нерухомості, у повідомленні про початок виконання будівельних робіт зазначається реєстраційний номер проектної документації на будівництво в Реєстрі будівельної діяльності, крім об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта.
Відповідно до ч.2 ст.36 Закону 3038-VI виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється. Отримання замовником інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт, крім направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до частини першої цієї статті, не вимагається.
Будівельний паспорт, правомірність якого оспорюється, є базовим документом, на підставі якого ОСОБА_2 04.09.2024 подав до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю повідомлення про початок виконання будівельних робіт ЛВ051240904957 щодо об'єкта, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об'єкта з незначними наслідками (СС1) - реконструкція будинку садибного типу за рахунок надбудови АДРЕСА_3 .
Суд встановив, що відповідно до витягу з Порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, 05.09.2024 повідомлення про початок будівельних робіт щодо об'єкта реконструкція будинку садибного типу за рахунок надбудови АДРЕСА_3 (вхідний № СА01:9691-0800-2124-7525 від 04.09.2024) повернуто на доопрацювання з підстави, що відповідно до проектних рішень будівельного паспорта НОМЕР_5 :3288-0598-1622-4100 передбачено реконструкцію з блокуванням до сусіднього будинку по АДРЕСА_4 . Відповідно до проектних рішень будівельного паспорта ВР01:8342-0358-6121-0666 на місці блокування наявний існуючий віконний отвір сусіднього будинку.
Отже, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю, розглянувши це повідомлення (вхідний № СА01:9691-0800-2124-7525 від 04.09.2024), ухвалила рішення про його повернення на доопрацювання (№ ЛВ051240904957), мотивуючи це виявленими порушеннями містобудівного законодавства, зокрема - у частині відповідності проєктної документації умовам забудови та впливу на суміжні об'єкти.
Згідно з ст. 26 Закону України «Про архітектурну діяльність», архітектор, інші проектувальники, які здійснюють роботи по створенню об'єктів архітектури, зобов'язані: додержуватися норм і правил, вимог вихідних даних на проектування; не порушувати під час проектування, організації і виконання будівельних робіт законні права та інтереси власників і користувачів будинків і споруд, прилеглих до ділянки забудови; не розголошувати без згоди замовника відомості, які становлять комерційну таємницю проекту.
Згідно з п. 10 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 16.05.2011 № 45, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 червня 2011 року за № 651/19389 (зі змінами та доповненнями), склад та зміст проектної документації об'єктів будівництва на всіх стадіях проектування визначаються згідно з будівельними нормами і мають бути достатніми для оцінки проектних рішень та їх реалізації.
Відповідно до п. 4.1 ДБН А.2.2-3:2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», проектна документація на будівництво має відповідати положенням законодавства, вимогам містобудівної документації, будівельних норм, правил та нормативних документів, обов'язковість використання яких встановлено законодавством.
Параметри забудови визначаються з урахуванням державних будівельних норм ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки. Основні положення».
За визначенням ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки. Основні положення», а саме пунктів 3.3, 3.14, 3.15: багатоквартирний житловий будинок житловий будинок, до складу якого входить більше ніж одна квартира. Може бути зблокованого, секційного, коридорного, галерейного і терасного типів; зблокований будинок - це будинок квартирного типу, що складається з двох і більше квартир, кожна з яких має безпосередній вихід на приквартирну ділянку або вулицю; квартира це комплекс взаємопов'язаних приміщень, що використовуються для проживання однієї сім'ї різного чисельного складу, який включає: основні приміщення - житлову (житлові) кімнату та допоміжні приміщення - кухню, ванну кімнату (душову), туалет (або суміщений санвузол), а також передпокій, комору чи вбудовану шафу.
Пунктом 3.25 ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки. Основні положення» встановлено, що одноквартирний житловий будинок Індивідуальний житловий будинок, що має прибудинкову ділянку.
Згідно з пунктом 3.14 ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки. Основні положення» зблокований житловий будинок - будинок квартирного типу, що складається з двох і більше квартир, кожна з яких має безпосередній вихід на приквартирну ділянку або вулицю
Відповідно до Державного класифікатора будівель та споруд (ДК 018-2000) до класу 1110 «будинки одноквартирні» відносяться, зокрема, зблоковані будинки з окремими квартирами.
Згідно з пунктом 3.56 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» садибний будинок (індивідуальний будинок) - житловий будинок з присадибною ділянкою та господарськими спорудами, призначеними для одного домогосподарства.
Відповідно до положень пункту 6.1.31 ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій» розміщення багатоквартирних (секційних) будинків у кварталах садибної забудови не допускається.
Згідно з ч.1 ст.319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Відповідно до ч.1 ст.321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. При цьому відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Частиною 4 статті 373 ЦК України встановлено, що власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.
Власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам (ч. 3 ст. 375 ЦК України).
Згідно з ч. 3 ст. 375 ЦК України право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.
Відповідно до пп. 4 п. 74 Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2021 за № 681, документи, що подаються для отримання адміністративних та інших послуг у сфері будівництва, повинні відповідати таким вимогам: документи в електронній формі повинні бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством. Подання документів з порушенням зазначених вимог є підставою для залишення таких документів без розгляду та повернення їх замовнику, про що йому повідомляється у строк, передбачений для розгляду відповідних документів.
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у ході технічного аналізу виявила елементи, які свідчать про потенційне недотримання принципу непорушності прав користувачів суміжних об'єктів нерухомості, що прямо або опосередковано випливає зі ст. 26 Закону України «Про архітектурну діяльність» та ст. 319, 321, 391 Цивільного кодексу України.
У процесі опрацювання поданих документів, а саме - «Ескізу намірів забудови», розробленого ПП «Універсал проект» Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю встановила наявність існуючого віконного отвору у несучій стіні будинку № 19, до якого передбачено примикання добудови другого поверху реконструйованого будинку № 21. Ця інформація підтверджується як експлікацією існуючого стану фасаду в осях А-Е (М1:100), так і планом мезоніну будинку № 19 (М1:100), що є складовою відповідного ескізного проєкту.
Таким чином, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю прийняла рішення про повернення повідомлення про початок будівельних робіт щодо об'єкта реконструкція будинку садибного типу за рахунок надбудови м. Львів, вул. Ковельська, 21 на доопрацювання (№ ЛВ051240904957) у зв'язку з виявленими порушеннями містобудівного законодавства, зокрема - у частині відповідності проєктної документації умовам забудови та впливу на суміжні об'єкти.
Підставою для такого рішення стало виявлення окремих невідповідностей між поданою проєктною документацією, будівельним паспортом та вимогами містобудівного законодавства, зокрема у частині дотримання умов реконструкції із блокуванням до суміжного будинку АДРЕСА_4 .
Згідно з п. 2.3 Порядку №103 уповноважений орган з питань містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, будівельним нормам і правилам.
Суд зазначає, що на уповноважений орган з питань містобудування та архітектури покладено обов'язок перевірити наміри забудови на відповідність вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, будівельним нормам і правилам.
Як було вище зазначено, пунктом 2.4 Порядку №103 встановлено, що пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу; невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам і правилам; подання замовником заяви в довільній формі про відмову від отримання будівельного паспорта.
Таким чином, у випадку невідповідності намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, будівельним нормам і правилам уповноважений орган з питань містобудування та архітектури зобов'язаний повернути заявнику пакет документів для видачі будівельного паспорта, чого відповідачем не було зроблено.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі як суб'єкти владних повноважень не довели правомірності своїх дій та рішення. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів понесені позивачем судові витрати.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, КАС України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Департаменту архітектури та просторового розвитку пов'язані з видачею ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ) будівельного паспорту «Реконструкція будинку садибного типу за рахунок надбудови, м. Львів, вул. Ковельська, 21, кадастровий номер з/д 4610137200:08:009:0067. Реєстраційний номер ВР01:3822-0598-1622-4100 від 03.09.2024.
Скасувати будівельний паспорт «Реконструкція будинку садибного типу за рахунок надбудови, м. Львів, вул. Ковельська, 21, кадастровий номер з/д 4610137200:08:009:0067. Реєстраційний номер ВР01:3822-0598-1622-4100 від 03.09.2024.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту архітектури та просторового розвитку Львівської міської ради (79008, м. Львів, пл. Ринок, 1, ЄДРПОУ 26256694) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 2422,40 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяБрильовський Роман Михайлович