ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"14" серпня 2025 р. справа № 300/3656/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шумея М.В. розглянувши в письмовому провадженні звіт про виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Калуської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Калуської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій.
Рішенням Івано-Франківського окружного суду від 11.07.2022 року у справі № 300/3656/21 від 11 липня 2022 року позовну заяву ОСОБА_1 до Калуської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій - задоволено повністю.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2023 року апеляційну скаргу Калуської міської ради - залишено без змін.
Рішення Івано-Франківського окружного суду від 11.07.2022 року у справі № 300/3656/21 набрало законної сили 24.10.2023.
02.05.2025 року через систему "Електронний суд" від ОСОБА_1 до суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.05.2025 року, заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 року по справі №300/3656/21 - задоволено.
Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 року по справі №300/3656/21.
Зобов'язано Калуську міську раду в строк протягом 30 днів з моменту отримання даної ухвали подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 року по справі №300/3656/21
09.06.2025 року від Калуської міської ради до суду надійшов звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного суду від 11.07.2022 року у справі № 300/3656/21.
Розглянувши поданий звіт про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 року позов ОСОБА_1 задоволено повність. Зокрема визнано протиправною бездіяльність Калуської міської ради щодо порушення терміну розгляду клопотання ОСОБА_1 від 20.01.2021 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Зобов'язано Калуську міську раду прийняти на черговому засіданні сесії рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та передати у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,0000 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Мостище Калуського району Івано-Франківської області, кадастровий номер 2622884300:02:003:0038.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.10.2023 року апеляційну скаргу Калуської міської ради - залишено без змін.
Рішення Івано-Франківського окружного суду від 11.07.2022 року у справі № 300/3656/21 набрало законної сили 24.10.2023.
Як слідує зі звіту Калуської міської ради про виконання рішення Івано-Франківського окружного суду від 11.07.2022 року у справі № 300/3656/21, дане рішення не виконано.
Відповідач зазначає, що проект рішення було винесено на розгляд сесії Калуської міської ради 30.11.2023, 14.12.2023, 21.12.2023, 25.01.2024, 29.02.2024, 28.03.2024, 25.04.2024, 30.05.2024, 12.06.2024, 04.07.2024, 25.07.2024, 28.08.2024, 26.09.2024, 09.10.2024, 31.10.2024, 28.11.2024, 17.12.2024, 29.01.2025, 27.02.2025, 27.03.2025, 24.04.2025, 29.05.2025 року.
Однак за результатами голосування рішення не прийнято.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закону), сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтею 59 Закону встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймаються на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до пунктів «а» - «в» частини 1 статті 12 ЗК України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Суд, звертає увагу на те, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 року зобов'язано Калуську міську раду прийняти на черговому засіданні сесії рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства та передати у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2,0000 га, яка розташована за межами населеного пункту с. Мостище Калуського району Івано-Франківської області, кадастровий номер 2622884300:02:003:0038.
Враховуючи вищенаведене суд в резолютивній частині рішення від 11.07.2022 року по справі № 300/3656/21 чітко визначено зобов'язання Калуської міської ради прийняти на черговому засіданні сесії рішення про затвердження проекту землеустрою.
Однак, проаналізувавши звіт Калуської міської ради про виконання рішення Івано-Франківського окружного суду від 11.07.2022 року у справі № 300/3656/21, суд дійшов висновку, що вищезазначене рішення не виконано. Отже, даний звіт не підлягає до прийняття.
Як слідує з витягів протоколів засідань Калуської міської ради за результатами голосування - рішення не набрало необхідної кількості голосів та не було прийнято.
Відтак, Калуською міською радою Івано-Франківської області умисно, протиправно та без жодних обґрунтувань не виконано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 року у справі № 300/3656/21.
Стаття 370 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Відповідно до ч.8 вищезазначеної статті, якщо суб'єктом владних повноважень є колегіальний орган і суд зобов'язав подати звіт про виконання судового рішення його членів, за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення суд, враховуючи індивідуальні дії або бездіяльність кожного з членів такого колегіального органу, своєю ухвалою може накласти штраф на членів, які в межах своїх повноважень, завдань чи функцій не забезпечили виконання судового рішення.
У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, суд своєю ухвалою встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на кожного з членів колегіального органу, які не подали зазначений звіт.
Підсумовуючи, суд вважає за необхідне відмовити у прийнятті звіту, встановити новий строк для подання такого звіту та попередити суб'єкт владних повноважень в лиці Калуської міської ради про накладення штрафу на кожного з членів колегіального органу, у разі не виконання рішення суду.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Відмовити в прийнятті звіту Калуської міської ради про виконання рішення Івано-Франківського окружного суду від 11.07.2022 року у справі № 300/3656/21.
Зобов'язати Калуську міську раду Івано-Франківської області подати до суду звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 по справі №300/3656/21 протягом двадцяти днів з дати отримання копії цієї ухвали.
Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шумей М.В.