14 серпня 2025 року Справа № 280/4870/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в особі представника - адвоката Ольховського Олега Геннадійовича (пр. Повітряних Сил, буд 34, оф. 30, м. Київ, 03186), до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд 158-Б, м. Запоріжжя, 69005) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
11.06.2025 засобами системи “Електронний суд» до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивачка), в особі представника - адвоката Ольховського Олега Геннадійовича, до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивачка, після уточнення позовних вимог, просить суд:
визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати позивачці пенсії за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням довідки про заробітну плату від 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/1 та довідки про заробітну плату 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/2, які видані Архівним відділом Енергодарської міської ради, починаючи з 10.12.2024;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачці пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV з урахуванням довідки про заробітну плату від 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/1 та довідки про заробітну плату 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/2, які видані Архівним відділом Енергодарської міської ради, за період роботи з 01.01.1994 по 31.12.1998, починаючи з 10.12.2024.
Крім того, просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивачки понесені нею судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з проханням надати інформацію щодо зарахування довідок про заробітну плату. Листом відповідач повідомив, що наявні довідки про заробітну плату не враховано, оскільки не підтверджені первинними документами. Вважає бездіяльність щодо незарахування заробітної плати суперечить чинному законодавству, та не відповідає критеріям правомірності дій і рішення суб'єкта владних повноважень.
Ухвалою від 12.06.2025 позов був залишений без руху, позивачці наданий строк для усунення недоліків позову.
19.06.2025 засобами системи “Електронний суд» від представника позивачки до суду недійшла заява про усунення недоліків позову, до якої доданий уточнений з позов з наведеними вище позовними вимогами.
21.07.2025 засобами системи «Електронний суд» від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№31879), в якому зазначено, що довідки про заробітну плату від 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/1, від 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/2, які видані Архівним відділом Енергодарської міської ради, неможливо застосувати, оскільки вони не підтверджені первинними документами, що унеможливлює її застосування. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Позивачка перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 14.01.2022.
Позивачка через представника звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про надання інформації щодо врахування під час призначення пенсії довідок про заробітну плату від 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/1 та довідки про заробітну плату 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/2, які видані Архівним відділом Енергодарської міської ради, за період роботи з 01.01.1994 по 31.12.1998.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 04.04.2025 № 0800-0209-8/32627 позивачку повідомлено про те, що в електронній пенсійній справі ОСОБА_1 наявні довідки про заробітну плату від 22.06.2021 №01-17/03-21/О-161/1, 01-17/03-21/О-161/2 видані Архівним відділом Енергодарської міської ради за період роботи ОСОБА_1 на дочірньому підприємстві «Управління будівництва «ВАТ «Енергодарбуд» з 01.01.1994 р. по 30.06.2000 р. Оскільки, вищезазначені довідки не підтверджені первинним документами відповідно до вимог ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.03.2003 р. №1058-ІV, вони не були застосовані при призначені пенсії ОСОБА_1 .
Позивачка не погодившись з бездіяльністю відповідача та з вимогою вчинити певні дії звернулась до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі - Закон №1058).
Відповідно до абзаців 1, 2 частини 1 статті 40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Статтею 66 Закону №1788-XII передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно з абзацом 5 частини 1 статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 за №22-1 (далі - Порядок №22-1), для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку до заяви про призначення пенсії за віком надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 1 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно з пунктом 2.10 Порядку №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Зміст зазначених норм права свідчить, що роботодавець або архівна установа мають право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у відповідних первинних документах за відповідний період. При цьому, єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у подібних правовідносинах викладена у постановах Верховного Суду України від 17.03.2015 у справі №21-11а15, від 15.12.2015 у справі №2-а/576/29/14 та Верховного Суду від 13.02.2018 у справі №358/1179/17, від 17.04.2018 у справі №376/2559/17, від 25.09.2018 у справі №539/1386/17, від 10.07.2019 у справі №539/2726/16-а та від 05.03.2020 у справі №539/3234/16-а, від 23.01.2020 у справі №711/6882/17, від 21.05.2020 у справі №711/10373/17, від 22.09.2020 у справі №361/7431/15-а, від 14.09.2020 у справі №404/5731/16-а, від 09.11.2020 у справі №202/9474/15-а, від 15.01.2021 у справі №357/2591/17, від 24.06.2021 у справі №233/179/17.
Як встановлено судом, позивачкою до заяви про призначення пенсії від 14.01.2022, долучались довідки про заробітну плату від 22.06.2021 №01-17/03-21/О-161/1, 01-17/03-21/О-161/2 видані Архівним відділом Енергодарської міської ради за період роботи ОСОБА_1 на дочірньому підприємстві «Управління будівництва «ВАТ «Енергодарбуд» з 01.01.1994 р. по 30.06.2000 р. для врахування найвигіднішого періоду заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000.
Зміст зазначених довідок підтверджує їх відповідність вимогам законодавства, які видані з посиланням на первинні документи, а саме на особові рахунки, на підставі яких надано інформацію, та у відповідності до норм чинного законодавства.
Доводи відповідача про неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з відсутністю первинних документів та акту перевірки про заробітну плату, є необґрунтованими та беруться судом до уваги, оскільки у постанові від 12.04.2021 у справі № 219/4550/17 Верховний Суд дійшов висновку, що посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості її видачі є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки, як на первинні документи, на підставі яких вона видана, підприємство яке її видало на той час перебувало на обліку, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні.
Всупереч вказаним обставинам ГУ ПФУ в Запорізькій області протиправно не здійснив зарахування найвигіднішого періоду заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000 згідно довідки про заробітну плату від 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/1 та довідки про заробітну плату 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/2, які видані Архівним відділом Енергодарської міської ради.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону № 1058-ІV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно зі ст. 101 Закону України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також: за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Виходячи з викладеного, відповідач наділений повноваженнями щодо перевірки наданих позивачем документів. Ці повноваження можуть бути реалізовані шляхом відповідних запитів, витребування первинних документів щодо підтвердження виплаченої заробітної плати, проведення фактичних перевірок тощо.
Разом з тим, перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при перерахунку позивачу пенсії.
Аналогічні висновки містяться у постанові Верховного Суду від 21 лютого 2020 року у справі №291/99/17 (адміністративне провадження №К/9901/24469/18), від 04 липня 2023 року №560/123/21.
Отже, позивачкою надано пенсійному органу належні та достатні докази про заробітну плату для проведення перерахунку пенсії відповідно до вимог Закону № 1058-IV.
При цьому, відповідачем не надано жодного доказу про скасування поданих довідок або того, що записи в них є такими, що не відповідають дійсності чи зроблені з порушенням закону.
Враховуючи вказане, відповідач безпідставно не врахував вказані довідки під час призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.
При зверненні до суду позивачкою сплачений судовий збір у сумі 968,96 грн., який підлягає стягненню на його користь, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Інші судові витрати позивачкою до стягнення не заявлялись.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в особі представника - адвоката Ольховського Олега Геннадійовича (пр. Повітряних Сил, буд 34, оф. 30, м. Київ, 03186), до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд 158-Б, м. Запоріжжя, 69005) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо неврахування ОСОБА_1 заробітної плати до 01.07.2000 згідно із довідками ПАТ «Будівельно-монтажне управління «Запоріжстальбуд-1» від 18.03.2021 № 5307, 5308, 5309 для обчислення розміру її пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 10.12.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням найвигіднішого періоду заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000 відповідно до довідки про заробітну плату від 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/1 та довідки про заробітну плату 22.06.2021 № 01-17/03-21/О-161/2, які видані Архівним відділом Енергодарської міської ради, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 (дев'яносто шість) копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення у повному обсязі складено та підписано “14» серпня 2025 року.
Суддя Р.В. Кисіль