14 серпня 2025 року м. Житомир справа № 240/2448/25
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Окис Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
установив:
У січні 2025 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася у суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправним та скасувати рішення № 064450007688 від 23 грудня 2024 року про відмову в переведенні на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», та перевести з 16 листопада 2024 року на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням пунктів 10,12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10 грудня 2015 року № 889 «Про державну службу», на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №638/05 від 14 березня 2024 року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби № 639/05 від 14 березня 2024 року, та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що їй пенсія, як державному службовцю була призначена ВПЕРШЕ саме з 15 березня 2024 року, з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №638/05 від 14 березня 2024 року, тобто за довго до внесення змін до Порядку №622, а тому реалізація права особи мала здійснюватися за нормами, чинними на момент вираження волевиявлення у формі конкретних дій (звернення до суб'єкта владних повноважень), а розпочатий процес реалізації права, за загальним правилом, повинен бути завершений за чинним на момент початку такого процесу законом.
Ухвалою суду від 05 лютого 2025 року позов прийнято до провадження, призначено до розгляду у електронній формі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та визначено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи судом, що підтверджується доказами, які містяться в матеріалах справи.
Таку ухвалу отримано відповідачем 06 лютого 2024 року, однак відзив на позовну заяву та витребувані судом докази не надано.
Згідно частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвалою суду від 04 квітня 2025 року зобов'язано ГУ ПФУ в Житомирській області надати суду, протягом 10 (десяти днів) з моменту отримання цієї ухвали, належним чином засвідчені копії ВСІХ матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , ВСІХ звернень ОСОБА_1 про перерахунки її пенсії з 04 січня 2024 року та відповіді на них, продовжено строк розгляду справи на більш тривалий, розумний термін та зупинено провадження у справі до дати отримання судом витребуваних доказів.
ГУ ПФУ в Житомирській області надало витребувані докази, у зв'язку з чим суд поновив провадження ухвалою від 14 серпня 2025 року.
На підставі пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Суд установив, що ОСОБА_1 звільнена з посади державного службовця, заступника начальника управління-начальника відділу доходів фінансового управління Баранівської райдержадміністрації з 01 березня 2017 року.
Позивач отримувала пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон України №1058-IV) з 07 лютого 2023 року.
15 березня 2024 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року№ 3723-ХІІ (далі - Закон України № 3723--ХІІ) з урахуванням пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №638/05 від 14 березня 2024 року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби № 639/05 від 14 березня 2024 року.
З 15 березня 2024 року позивача було переведено на пенсію за віком державного службовця згідно Закону України № 3723-ХІІ.
08 жовтня 2024 року позивач подала заяву про переведення її на пенсію по віку відповідно до Закон України №1058-IV.
Відповідно до перерахунку пенсії, позивача з 08 жовтня 2024 року переведено на пенсію по віку відповідно до Закон України №1058-IV.
16 листопада 2024 року позивач звернулась із повторною заявою про переведення на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України № 3723-ХІІ з урахуванням пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889 з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №638/05 від 14 березня 2024 року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби № 639/05 від 14 березня 2024 року, з часу звернення за призначенням такої пенсії, тобто з 15 березня 2024 року.
Рішенням № 064450007688 від 23 грудня 2024 року за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ у Волинській області відмовило позивачеві в переведенні із пенсії за віком згідно Закону України 1058-IV на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №638/05 від 14 березня 2024 року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби № 639/05 від 14 березня 2024 року.
З отриманою відмовою позивач не погоджується та вважає доводи відповідача помилковими, що спровокувало її звернення до суду за захистом порушених, на її переконання, прав.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду і вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01 травня 2016 року визначалися Законом України №3723-ХІІ.
Частина 1 статті 371 зазначеного Закону у редакції, чинній до 01 січня 2015 року, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
10 грудня 2015 року прийнято Закон України «Про державну службу» №889-VIII (далі - Закон України №889-VIII), який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням. Закон України №889-VIII набув чинності 01 травня 2016 року, а положення Закону №3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України №889-VIII).
Натомість, у статті 90 Закону України №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, підвищення розміру заробітку працюючих, державних службовців до яких не віднесено.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме: виключений пункт 4, яким був визначений механізм здійснення перерахунків пенсій державним службовцям.
Стаття 371 Закону України №3723-XII, якою встановлювався порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців скасована в зв'язку із прийняттям Закону України №889-VIII.
Відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 (далі - Порядок № 622) в редакції чинній до 01 січня 2024 року пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах 3 - 5 цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» № 823 від 12 липня 2024 року, яка набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 01 січня 2024 року, до Порядку № 622 внесено зміни. Зокрема додано пункту 42, яким передбачено, що для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 року № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 року № 661), або які звільнилися до 01 січня 2024 року з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку.
При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023 року, а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року.
Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4;
розміри виплат, зазначених в абзацах 3 - 5 пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5;
розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.
Як убачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звільнена з посади державного службовця, заступника начальника управління-начальника відділу доходів фінансового управління Баранівської райдержадміністрації з 01 березня 2017 року.
Позивач спочатку отримувала пенсію за віком по Закону України №1058-IV, після цього перевелася на пенсію за віком державного службовця по Закону України № 3723-ХІІ, яку обраховували на підставі довідки №638/05 від 14 березня 2024 року.
Потім на підставі її заяви знову була переведена на пенсію за віком по Закону України №1058-IV. Рішення про таке переведення є чинним і ні ким не оскаржено.
Після цього, позивач вирішила повернутися на пенсію за віком державного службовця по Закону України № 3723-ХІІ, яку вважає необхідно обраховувати знову на підставі довідки №638/05 від 14 березня 2024 року.
На момент звернення позивача до органу Пенсійного фонду із заявою, за результатами розгляду якої прийнято оскаржуване рішення, Порядок №622 вже передбачає інші форми довідок, які мають подати особи, які звільнилися з державної служби до 01 січня 2024 року.
Саме тому суд уважає, що враховувати довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) визначені станом на 14 березня 2024 року 638/05 від 14 березня 2024 року у відповідача не було правових підстав.
Додатково суд зауважує, що переведення позивач на пенсію по віку згідно Закону України №1058-ІV з 08 жовтня 2024 року здійснено органом Пенсійного фонду саме на підставі заяви позивача. За результатами такого переведення довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №638/05 від 14 березня 2024 року та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби № 639/05 від 14 березня 2024 року вичерпали свою дію. А з урахуванням зміни нормативно-правового регулювання питання призначення пенсій на підставі Закону України №3723-ХІІ, для проведення нарахування та виплати такої пенсії передбачено подання довідок за новою формою.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене протягом 30 днів з дати його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.О. Окис
14.08.25