13 серпня 2025 року м. Житомир справа № 240/14049/23
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенської районної військової адміністрації Житомирської області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправними дії Коростенської районної військової адміністрації щодо відмови у видачі довідки встановленого зразка (додаток №6), якає підставою для видачі посвідчення потерпілому від Чорнобильської катастрофи, віднесеного до категорії 3;
- зобов'язати Коростенську районну військову адміністрацію видати довідку встановленого зразка додаток №6, якає підставою для видачі посвідчення потерпілому від Чорнобильської катастрофи, віднесеного до категорії 3.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що має право на отримання довідки згідно з додатком 6 до порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року №551.
Позивачем разом із позовною заявою заявлено клопотання про витребування у виконавчого комітету Олевської міської ради інформацію у вигляді довідки про проживання ОСОБА_1 без реєстрації місця проживання у смт.Дружба Коростенського району у період з грудня 1989 по 12 березня 1990 року та клопотання про допит свідків.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду витребувано у виконавчого комітету Олевської міської ради інформацію у вигляді довідки про проживання ОСОБА_1 без реєстрації місця проживання у смт.Дружба Коростенського району у період з грудня 1989 по 12 березня 1990 року.
Ухвалою суду у задоволенні клопотання позивача про допит свідків відмовлено.
На виконання вимог ухвали суду про витребування доказів Олевська міська рада повідомила, що місце проживання ОСОБА_1 відповідно до реєстру територіальної громади, зареєстроване за адресою АДРЕСА_1 .
Дружбівський старостинський округ повідомив, що відповідно до будинкової книги ОСОБА_1 було зареєстровано на території Дружбівського старостинського округу в смт Дружба з 12.03.1990 по даний час. Зазначив, що до компетенції Дружбівського старостинського округу не входить видача довідок про проживання без реєстрації в смт. Дружба Коростенського (Олевського) району Житомирської області з грудня 1989 по 12.03.1990 року.
Коростенська військова державна адміністрація надіслала до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції зазначає, що довідка-додаток №6 видається лише за наявності підтвердження проживання (реєстрації) в населеному пункті, а саме, довідки про час проживання сільської або селищної ради. Підстав для видачі позивачу довідки-додатка №6 для підтвердження статусу потерпілої від наслідків Чорнобильської катастрофи не має.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
У січні 2022 року позивач звернувся до Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації із заявою про видачу довідки встановленого зразка (додаток №6), яка є підставою для видачі посвідчення потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Листом від 01.02.2022 №07/09-10/113-К відповідач зазначив, що відповідно до наданих документів, відсутні підстави для видачі довідки - додатка встановленого зразка.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду.
Рішенням суду від 09.02.2023 в справі 240/22751/22 зобов'язати Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області направити заяву ОСОБА_1 про видачу довідки, передбаченої Додатком 6 до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 551, для розгляду за належністю до Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
Коростенська районна державна адміністрація Житомирської області за результатами листом від 31.03.2023 №02-10/609 повідомила, що відсутні підстави для видачі довідки встановленого зразка (додаток 6).
Вважаючи таку відмову протиправною, а свої права та інтереси порушеними, позивач звернулась до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами суд зазначає наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-ХІІ).
Відповідно до п.3 ст.11 Закону №796-ХІІ, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років.
Cтаттею 14 Закону №796-ХІІ встановлено, що особи, постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які за станом на 1 січня 1993 року прожили у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, відносяться до категорії 3.
Згідно з ч.3 ст.15 Закону №796-ХІІ, підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Відповідно до ч.4 ст.15 Закону №796-ХІІ, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Таким чином, за приписами Закону №796-ХІІ, видача довідок про період проживання на територіях радіоактивного забруднення належить до компетенції органів місцевого самоврядування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2018 №551 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян (далі - Порядок №551).
Відповідно до абз.5 п.6 Порядку №551, потерпілим від Чорнобильської катастрофи (не віднесеним до категорії 2), які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які станом на 1 січня 1993 р. прожили в зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, і таким, що постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а в зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" (категорія 3) серії Б зеленого кольору.
Пунктом 11 Порядку №551 передбачено, що посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.
Посвідчення видаються:
- особам, які постійно проживали на територіях зон безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення на день аварії або які станом на 1 січня 1993 р. прожили в зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років та відселені або самостійно переселилися з цих територій, - на підставі довідки встановленого зразка (додаток 5);
- особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися в зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а в зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років, - посвідчення видаються на підставі довідки встановленого зразка (додаток 6).
Тобто, факт проживання особи на території зони гарантованого добровільного відселення засвідчує довідка органу державної влади чи органу місцевого самоврядування.
Така позиція суду узгоджується з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постановах від 27.03.2019 у справі №569/7589/17 (№14-560цс18), від 10.04.2019 у справі №162/760/17 (№14-550цс18) та постанові Верховного Суду від 06.05.2020 у справі №381/3359/17 (№61-16015св18), які є обов'язковими для врахування судом в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України.
З огляду на вказане, довідка за формою, встановленою додатком 5 та 6, є документом, необхідним для вирішення питання щодо встановлення особі, яка постійно проживає в зоні гарантованого добровільного відселення, статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи та видачі їй відповідного посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Разом з тим, нормами Порядку №551 не врегульовано питання про те, до компетенції якого органу віднесені повноваження на видачу вищезазначеної довідки. Однак, дослідивши під час розгляду справи форму довідки про проживання на території радіоактивного забруднення, суд встановив, що форма цієї довідки передбачає, що її видає відповідна державна адміністрація, а посадовою особою, яка її підписує таку довідку - є заступник голови цієї державної адміністрації.
Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українською РСР від 23.07.1991 №106, смт. Дружба Коростенського (Олевського) району Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Матеріали справи свідчать, що згідно з довідкою виданою Дружбівським старостинським округом від 25.11.2021 №927, ОСОБА_1 дійсно постійно проживає та прописана в смт. Дружба Олевського району Житомирської області з 12.03.1990.
Згідно з актом про встановлення факту проживання громадянки без державної реєстрації місця проживання від 25.11.2021 ОСОБА_1 фактично проживала без державної реєстрації місця проживання за адресою смт. Дружба з грудня 1989 по 12.03.1990.
Вказаний акт складений старостою Дружбівського старостинського округу в присутності сусідів-свідків.
Підписи сусідів-свідків засвідчені старостою Дружбівського старостинського округу.
Суд звертає увагу, що Закон №796-ХІІ та Порядок №551 факт проживання (в зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років станом на 01.01.1993) не пов'язують із фактом реєстрації особи у відповідному населеному пункті, а відсутність в особи офіційної реєстрації за умови фактичного проживання в зоні гарантованого добровільного відселення не може бути підставою для відмови у видачі спірної довідки.
Таким чином, надані позивачем докази підтверджують факт та період проживання та навчання позивача, станом на 01.01.1993 не менше 3 років, у населеному пункті, що належить до зони гарантованого добровільного відселення, що дає право позивачу на отримання довідки встановленого зразка, передбаченого Порядком №551, яка необхідна для виготовлення посвідчення потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС.
Суд зазначає, що в силу вимог ст.15 Закону №796-ХІІ, підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи є довідка про період проживання на території гарантованого добровільного відселення.
Водночас, під час розгляду справи судом встановлено, що Коростенською військовою державною адміністрацією Житомирської області розглянуло заяву ОСОБА_1 про видачу їй довідки за формою Порядку №551, по суті та прийнято рішення, про відсутність підстав для видачі такої довідки, у зв'язку з не підтвердженням факту її проживання (реєстрації) в населеному пункті, що відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, станом на 01 січня 1993 року не менше трьох років.
З огляду на викладене, позивач проживала на території гарантованого добровільного відселення станом на 01.01.1993 не менше трьох років, що підтверджується належними доказами.
Відтак, суд вважає, що у Коростенської районної військової адміністрації Житомирської області відсутні підстави для відмови у видачі позивачу довідки про період її проживання на території гарантованого добровільного відселення.
Відповідно до системного аналізу наведених правових норм та долучених до матеріалів справи доказів, суд дійшов висновку, що Коростенська районна військова адміністрація Житомирської області зобов'язана видати довідку, що підтверджує факт проживання позивача на території зони гарантованого добровільного відселення.
Таким чином, з метою захисту порушених прав позивача, суд вважає за можливе зобов'язати відповідача видати довідку, яка підтверджує факт проживання позивача на території гарантованого добровільного відселення, а саме в смт. Дружба Коростенського району, Житомирської області, станом на 01.01.1993 не менше трьох років.
Приписами ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписівст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 205, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Коростенської районної військової адміністрації Житомирської області (вул. Грушевського, 60/2, Коростень, Коростенський район, Житомирська область,11501. РНОКПП/ЄДРПОУ: 04053513) про визнання відмови неправомірною, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Коростенської районної військової адміністрації Житомирської області у видачі ОСОБА_1 довідки за формою, передбаченою Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року №551.
Зобов'язати Коростенську районну військову адміністрацію Житомирської області, видати ОСОБА_1 довідку встановленого зразка (додаток 6 до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року №551), яка є підставою для видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (категорія 3).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коростенської районної військової адміністрації Житомирської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 (шістдесят) коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Токарева
13.08.25