Рішення від 13.08.2025 по справі 240/17286/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2025 року м. Житомир справа № 240/17286/24

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо здійснення перерахунку та виплати йому пенсії без урахування щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві установити та виплатити йому щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 01.07.2021 року;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, що полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату йому підвищення пенсії відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" на коефіцієнт збільшення 1,197 без обмеження розміру збільшення сумою 1500 грн., починаючи з 01.03.2023 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату йому підвищення пенсії відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" на коефіцієнт збільшення 1,197 без обмеження розміру збільшення сумою 1500,00 грн., починаючи з 01.03.2023 року.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-XII від 09.04.1992 року.

Як вказує позивач, на підставі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 року у справі № 240/14951/23 відповідача було зобов'язано перерахувати пенсію позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Проте, за твердженням позивача, всупереч підпункту 1 постанови КМУ від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" відповідач не нараховує та виплачує позивачу передбачену цим підпунктом доплату до пенсії у розмірі 2000 грн.

Крім того, вказує позивач, відповідач протиправно не застосовує при нарахуванні пенсії позивача коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується при обчисленні пенсії, у розмірі 1,197 та без обмеження сумою 1500 грн. відповідно до постанови КМУ № 168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".

За твердженням позивача, виходячи з делегованих повноважень та з врахуванням п.10 Постанови КМУ № 168 Кабінет Міністрів України може визначати лише коефіцієнт збільшення, необхідний для індексації пенсії (1,197) та мінімальний розмір щомісячної доплати до пенсії у випадках, коли підвищення не досягає мінімальної суми (100 грн.), а повноваженнями обмежувати розмір щомісячної доплати до пенсії внаслідок її індексації уряд не наділений. За розрахунками позивача, розмір щомісячної доплати до його пенсії з урахуванням коефіцієнта індексації у 2023 році має становити 3378,41 грн. (17149,32 х 0,197%), а не 1500 грн.

На думку позивача, лист відповідача від 06.09.2024 року, яким залишено без задоволення його вимогу щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії на вказаних вище умовах з посиланням на відсутність для цього правових підстав, є протиправним, в зв'язку з чим позивач звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 16.09.2024 року позовну заяву Катюхи було залишено без руху з наданням строку для усунення її недоліку шляхом надання до суду заяви про поновлення пропущеного шестимісячного строку звернення до суду із зазначенням поважних й документально підтверджених причин його пропуску.

Однак, ухвалою суду від 26.09.2024 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в частині позовних вимог щодо перерахунку та виплати пенсії, заявлених за період з 01.07.2021 по 10.03.2024 року, було повернуто позивачу в зв'язку з пропуском строку звернення до суду та ненаданням доказів в підтвердження причин пропуску цього строку та їх поважності.

Зазначена ухвала набрала законної сили 26.09.2024 року.

В іншій частині позовних вимог позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі з ухваленням здійснення розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач у відзиві на позов заперечив проти задоволення позовних вимог.

Стосовно доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., зазначив, що в зв'язку з переглядом та перерахунком пенсії позивача після 01.03.2018 року на виконання рішення суду її розмір за період з березня 2018 року по липень 2021 року перевищив 2000 грн., тому щомісячну доплату відповідно до постанови КМУ № 713 після перерахунку пенсії не встановлено.

Відповідно до частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, призначену з 01.06.2005 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року, що підтверджується копією розрахунків у пенсійній справі позивача та не заперечується учасниками справи.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 року у справі № 240/14951/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 73% до 70% сум грошового забезпечення та зобов'язано пенсійний орган провести з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із застосуванням відсоткового значення розміру пенсії у розмірі 73% сум грошового забезпечення, з врахуванням проведених раніше виплат. Крім того, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 року за новою довідкою про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019 року, виданою Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по м.Києву" від 05.07.2021 року №1717; зобов'язано пенсійний орган здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 року відповідно до статей 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обчисливши розмір пенсії на підставі цієї довідки, з врахуванням проведених виплат.

На виконання вказаного рішення суду пенсійним органом проведено перерахунок пенсії позивача, внаслідок чого основний розмір пенсії позивача збільшився, а виплату щомісячної доплати в розмірі 2000 грн., передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" не встановлено.

Крім того, проіндексовано суму пенсії з 01.03.2023 року на суму 1500 грн.

Представник позивача звернувся до відповідача із адвокатським запитом від 26.08.2024 року щодо пенсійного забезпечення позивача, у відповідь на який відповідач листом від 06.09.2024 року № 2600-0202-8/173826 повідомив, що відповідно до постанови КМУ № 713 від 01.07.2021 року позивачу було встановлено щомісячну доплату у розмірі 2000 грн., однак, після виконання у грудні 2023 року рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 року у справі № 240/14951/23 право на встановлення цієї доплати переглянуто, внаслідок чого встановлено, що збільшення до пенсії перевищило 2000 грн., в зв'язку з чим не встановлено підстав для нарахування та виплати щомісячної доплати у 2000 грн.

Також пенсійний орган вказав на те, що з 01.03.2023 року розмір пенсії позивача обчислено з урахуванням індексації в сумі 1500 грн. відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році". Для проведення індексації пенсії на суму, що перевищує 1500 грн., відсутні законні підстави. Сума пенсії позивачу виплачується без обмеження максимальним розміром, оскільки не досягає десяти прожиткових мінімумів та з 01.03.2024 року становить 20133,81 грн.

Не погоджуючись з відповіддю ГУ ПФУ у м. Києві та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі в органах внутрішніх справ, регулює Закон України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до положень статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб, 14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова КМУ №713).

Як передбачено абзацом 1 пункту 1 Постанови КМУ № 713, з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, установлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Згідно з абзацом 2 пункту 1 цієї постанови особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У відповідності до абзацу 3 пункту 1 Постанови КМУ № 713 особам, зазначеним в абзацах 1 і 2 пункту 1, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року №2146-IX "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо пенсій в разі втрати годувальника"), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена пунктом 1 Постанови КМУ № 713, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021 року.

Судом встановлено, що відповідно до вимог Постанови КМУ № 713 позивачу перераховано пенсію з 01.07.2021 року.

Однак, у подальшому, на виконання рішення суду з приводу перерахунку пенсії позивача, позивачу було проведено перерахунок пенсії з одночасним припиненням виплати щомісячної доплати у сумі 2000 гривень.

Суд звертає увагу на те, що подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, у постанові від 08.11.2022 року у справі № 420/2473/22 Верховний Суд дійшов таких висновків: "Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсі, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000, 00 грн. до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.".

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 02.03.2023 року у справі № 600/870/22-а, яку відповідно до вимог частини 5 статті 242 КАС України суд враховує під час застосування до спірних правовідносин.

З огляду на зазначене суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018 року, не є (згідно правової позиції Верховного Суду) перерахунком пенсії, у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Тому, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000грн. відповідно до цієї Постанови КМУ № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття цієї постанови - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.

Відповідач не довів суду правомірності своїх дій щодо невиплати позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн., передбаченої Постановою КМУ № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Доводи відповідача про наявний у вказаних правовідносинах факт перегляду основного розміру пенсії позивача після 01.03.2018 року є помилковими, а тому дії відповідача щодо припинення нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн. визнаються судом протиправними.

Враховуючи наведене вище та положення статті 122 КАС України, задоволенню підлягає вимога позивача в частині зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000 грн., передбаченої Постановою № 713, починаючи з 11.03.2024 року.

Надаючи правову оцінку діям відповідача щодо обмеження сумою 1500 гривень розміру збільшення пенсії позивача, перерахованої з метою її індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова КМУ № 168), суд зазначає таке.

Пунктом 1 Постанови КМУ № 168 установлено, що з 1 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Абзацом першим пункту 2 Постанови КМУ № 168 установлено, що з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Абзацом другим цієї норми встановлено, що підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Згідно з абзацом 3 пункту 2 Постанови КМУ № 168 підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31.12.2022 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (абзац четвертий пункту 2 Постанови КМУ № 168).

Пунктом 10 Постанови КМУ № 168 установлено, що у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу з 19.11.2019 року згідно довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по м. Києву" від 05.07.2021 року на підставі рішення у справі №240/14951/23.

З 01.03.2023 року на виконання Постанови КМУ № 168 пенсію позивача проіндексовано на суму 1500 грн.

В спірному випадку, як вказано у листі відповідача від 06.09.2024 року, не заперечується право позивача на перерахунок пенсії з 01.03.2023 року на підставі наведених положень Постанови КМУ № 168, втім, на думку відповідача, немає підстав для проведення індексації, що перевищує 1500 грн.

Суд погоджується з таким висновком відповідача, зважаючи на таке.

Відповідно до статті 64 Закону № 2262-XII у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Пунктом 8 розділу Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" встановлено, що у 2023 році, зокрема, стаття 64 Закону № 2262-XII, застосовується у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України. Вказаний пункт Закону є чинним та неконституційним не визнавався.

Як вже зазначалося, пунктом 10 постанови КМУ № 168 установлено, що: "розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень".

Системний аналіз вищевказаних законодавчих приписів свідчить про обмеження верхньої межі індексації для того, щоб збалансувати потреби захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян.

При цьому, як положеннями статті 42 Закону № 1058-IV " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", так і положеннями статті 64 Закону № 2262-ХІІ уряду України надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

Отже, положеннями Постанови КМУ № 168 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500 грн., яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови.

Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500 грн., доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500 грн.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.01.2025 року у справі № 160/2039/24.

Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За таких обставин, індексація пенсії позивача з 01.03.2023 року проведена відповідачем у межах чинного законодавства за умови, що підвищення відповідно до пункту 10 постанови КМУ № 168 не може перевищувати 1500 грн.

Враховуючи те, що пенсія позивача з 01.03.2023 року проіндексована в розмірі 1500грн., що відповідає пункту 10 Постанови КМУ № 168, відповідно, відсутні підстави для зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити йому індексацію пенсії з березня 2023 року, без застосування пункту 10 цієї постанови.

Доказів інших обмежень при нарахуванні та виплати пенсії позивачу судом не встановлено.

Суд не погоджується з доводами позивача про відсутність у Кабінету Міністрів України повноважень обмежувати розмір щомісячної доплати до пенсії внаслідок її індексації. Встановлюючи обмеження розміру індексації сумою 1500 грн., Кабінет Міністрів України не порушив ані приписи статті 42 Закону України № 1058-IV про те, що розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України, ані норми статті 64 Закону № 2262-ХІІ, якими передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Словосполучення "на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України" прямо вказує на наявність повноважень уряду встановлювати як показники збільшення розміру пенсій внаслідок індексації, так і обмеження розміру такої індексації.

Отже, взаємопов'язані позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії без обмеження розміром збільшення 1500 грн., не підлягають задоволенню.

Відтак, виходячи з меж заявлених позовних вимог, положень проаналізованого законодавства, наявних у матеріалах справи доказів та встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Згідно з вимогами частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Судом встановлено, що під час звернення до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1937,92 грн.

Зважаючи на часткове задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у виді сплаченого судового збору підлягають стягненню у розмірі 968,96 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, м. Київ, код ЄДРПОУ 42098368) задовольнити частково.

Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови у встановленні та виплаті щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до призначеної пенсії ОСОБА_1 у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , починаючи з 11.03.2024 року, щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. до призначеної пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 968,96 грн. (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань, призначених для Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Майстренко