Рішення від 13.08.2025 по справі 200/2815/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2025 року Справа№200/2815/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1

до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:

- визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 на раніше встановлені до її пенсії коефіцієнти збільшення 1,11; 1,11; 1,14; 1,197, 1,0796 та 1,115;

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 на раніше встановлені до її пенсії коефіцієнти збільшення 1,11; 1,11; 1,14; 1,197, 1,0796 та 1,115 з дня першого звернення до відповідача за перерахунком, а саме з 06.02.2024.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області отримує пенсію за віком, яка призначена їй на підставі її заяви про призначення пенсії від 27.02.2019 з 29.12.2018.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23 серпня 2024 року у справі №200/4097/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки.

Листом від 17.12.2024 0500-0212-8/121203 відповідач повідомив, що на його думку внаслідок застосвування для обчислення пенсії позивача показника середньої заробітної плати за 2016-2018 роки розмір пенсії позивача зменшується.

Листом від 09.01.2025 підтвердив, що хоч і застосував для обчислення пенсії показника середньої зарплати за 2016 - 2018, проте його не індексував (не переніс раніше проведену індексацію).

Також підтвердив, що для цілей індексації пенсії продовжив застосовувати показник середньої зарплати 3764,40 збільшений внаслідок індексації на коефіцієнти 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197 до розміру 7994,47.

Також відповідач повідомив що провів порівняння не індексованого показника за 2016-201 роки (6188,89) та індексованого за 2014 - 2016 роки (7994,47) і дійшов висновку, що в разі застосування для пенсії нижчого значення (6188,89) розмір пенсії позивача зменшується.

Позивач повторно звернулась до відповідача з листом, яким просила провести перерахунок її пенсії з дня подання цієї заяви шляхом застосування до показника середньої зарплати по Україні, який має застосовуватись до обчислення її пенсії, а саме за 2016 - 2018 роки раніше встановлених коефіцієнтів збільшення, а саме 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та 1,115, збільшивши його на відповідні коефіцієнти.

Листом від 28.03.2025 №7197-5072/В-02/8-0500/25 відповідач підтвердив свою сталу позицію, яка суперечить позиціям Верховного Суду, що на його думку підстави, для індексації показників середньої зарплати, визначеного ним самовільно підстави відсутні.

Повідомив, що зобов'язання Головного управління щодо проведення подальшої індексації показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки, на підвищуючи коефіцієнти, а саме: 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та 1,115 в рішенні суду відсутні.

Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, у зв'язку із чим звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 квітня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач, не погодившись із позовними вимогами, надав відзив на позовну заяву, мотивований наступним.

До суду із даними позовом позивач звернувся в 18.04.2025 року, тобто із пропуском 6-місячного строку звернення до суду.

Відповідно даних електронної пенсійної справи станом на дату звернення 06.02.2024 середній показник заробітної плати (доходу) в Україні збільшено на коефіцієнти 1,11, 1,11,1,14,1,197 та складав 7405.03 грн, що підтверджується розпорядженнями «Індексація заробітку з 01.03.2023.

Коефіцієнти 1,0796 та 1,115 було застосовано відповідно постанов Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» з 01.03.2024 та постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» з 01.03.2025.

Відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів 1,0796 та 1,115, оскільки на дату звернення 06.02.2024 постанови №185 від 23.02.2024 та № 209 від 25.02.2025 не діяли.

ОСОБА_1 призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону №1058 з 29.12.2018 (за заявою від 14.02.2019).

При призначенні пенсії ОСОБА_1 застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2019 рік (2016-2018) в розмірі 6188.89 грн., індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.14976.

Відповідно даних електронної пенсійної справи ОСОБА_1 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання заяви про перерахунок встановлено доплату «Доплата на індексацію з 01.03.2022» в сумі 135 грн, оскільки середній показник заявника при призначенні 6188,89 грн перевищує суму збільшеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні - 6186,32 грн.

З 01.03.2023 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) в Україні збільшено з 6188,89 грн до 7405,03 грн.

З 01.03.2024 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,0796 та склав 7405,03 грн.

З 01.03.2025 здійснено перерахунок «Індексація заробітку», за результатами опрацювання перерахунку середній показник заробітної плати (доходу) в Україні збільшено на коефіцієнт 1,115 та склав 8913,83 грн.

Зазначив, що розмір пенсії позивача обчислено згідно діючого законодавства.

У задоволенні позову просив відмовити.

Представник позивача надав відповідь на відзив, у якій позовні вимоги підтримав, та зазначив наступне.

Індексація пенсії позивача на коефіцієнти 1,17; 1,11; 1,11; 1,14; 1,197; 1,0796 та 1,115 своєчасно проведена, однак не щодо показника середньої заробітної плати, який з дня призначення її пенсії застосовувався для її обчислення і має і надалі застосовуватись згідно з висновками суду у справі №200/4097/24.

Сам факт проведення/непроведення індексації пенсії позивача не є спірним, оскільки взагалі вона проводилась відповідачем, проте не щодо належної бази для індексації.

Оскільки перерахунок пенсії шляхом повернення раніше встановленого показника (за 2016-2018 роки) був предметом розгляду справи №200/4097/24, ініційований за заявою позивача від 06.02.2024, то саме з цієї дати раніше проведена індексація (коефіцієнти збільшення) мають бути застосовані для належного показника середньої зарплати позивача.

Зазначив, що строк звернення до суду з даним позовом не пропущений.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

З огляду на вищевикладене справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 .

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23 серпня 2024 року у справі № 200/4097/24 визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка полягає у незастосуванні при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84121, Донецька область, м. Слов'янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки.

Вказане рішення набрало законної сили 26 листопада 2024 року.

Листом від 17 грудня 2024 року № 0500-0212-8/121203 відділ обслуговування громадян №9 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомив позивача про недоцільність проведення перерахунку пенсії згідно з рішенням суду із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки.

Оскільки розмір пенсії на виконання рішення суду зменшується, то виплату пенсії поновлено в розмірі, визначеному до виконання рішення суду.

Відповідно до листа відповідача від 09.01.2025 № 875-33751/В-02/8-0500/25 про розрахунку розміру пенсії позивача враховано розмір середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки - 6188,89 грн.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.08.2024 у справі № 200/4097/24 проведено перерахунок пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 7115,74 грн, основний розмір пенсії - 2235,55 грн, що є меншим розміру пенсії до виконання рішення суду.

Оскільки розмір пенсії на виконання рішення суду зменшується, то виплата пенсії здійснюється в розмірі , визначеному до виконання рішення суду.

Відповідно до листа відповідача від 28.03.2025 № 7197-5072/В-02/8-0500/25 рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23.08.2024 №200/4097/24 Головне управління зобов'язано здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки.

Зобов'язання Головного управління щодо проведення подальшої індексації показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки, на підвищуючи коефіцієнти, а саме: 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та 1,115 в рішенні суду відсутні.

Відповідно до наданих відповідачем матеріалів пенсійної справи позивача, середній заробіток для розрахунку пенсії позивача станом на 01.03.2025 становить 3764,40 грн (за 2016-2018 роки).

Вказаний заробіток проіндексовано на коефіцієнти 1.17, 1.11, 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796, 1.115.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Суд враховує, що конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості, пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, виконанням трудових обов'язків і є однією з форм соціального захисту, цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Відповідно до частини 2 статті 42 Закону № 1058-IV, для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Відповідно до пункту 4 розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-IV у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-ХІІ).

Згідно із абзацом другим частини першої статті 2 Закону №1282-ХІІ індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтями 4, 6 Закону №1282-ХІІ є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Також ознаками, що характеризують індексацію доходів громадян, є місце отримання відповідних доходів, а також джерела їх фінансування (частина перша статті 9 Закону № 1282-XII).

Отже, індексація має спеціальний статус виплати з боку держави у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, яка має систематичний характер, а тому індексація є невід'ємною складовою сум при розрахунку пенсії.

Обов'язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України від 05.10.2000 №2017-ІІІ «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» (далі - Закон №2017-ІІІ), у якій визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону № 2017-ІІІ).

У свою чергу, у зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15.02.2022 було прийнято Закон України №2040-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» (далі - Закон №2040-IX), яким, зокрема, частину п'яту статті 2 Закону №1282-XII було викладено в новій редакції.

Так, частиною п'ятою статті 2 Закону №1282-XII в редакції Закону №2040-IX визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців 2 і 3 частини другої статті 42 Закону №1058-IV.

Отже, враховуючи положення частини п'ятої статті 2 Закону №1282-XII та абзацу 4 частини другої статті 42 Закону №1058-IV, суд констатує, що Верховна Рада України уповноважила Кабінет Міністрів України визначати порядок здійснення індексації пенсій та розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, але з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим частини другої статті 42 Закону №1058-IV.

Постановою Кабінету міністрів України № 124 від 20.02.2019 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок).

На виконання вимог статті 42 Закону №1058-IV Кабінет Міністрів України 20.02.2019 затвердив Порядок №124, яким визначив механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Відповідно до пункту 4 Порядку №124 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

К= ((ЗСЦ + ЗСЗ) х 50% / 100%) + 1,

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ = Псзп(1): Псзп(2)х100% - 100%

де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.

Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.

Запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів.

Так, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20.02.2019 № 124, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та пунктом 2 установлено: у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році (далі Постанова №251) установлено, що у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11; у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2021 році» (далі - Постанова № 127) з 01.03.2021 було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова № 118) з 01.03.2022 було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14; у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 № 168.

Пунктом 1 Постанови № 168 установлено, що з 01.03.2023 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024.

Пунктом 1 Постанови № 185 установлено, що з 01.03.2024 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25.02.2025 № 209.

Пунктом 1 Постанови № 209 установлено, що з 01.03.2025 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.

Пунктом 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» на 2023 рік зупинено дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». У свою чергу пунктом 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» установлено, що у 2023 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» установлено, що у 2024 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлено, що у 2025 році, зокрема, частина друга статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.

Верховний Суд у постанові від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 дійшов правового висновку, що при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23 лютого 2024 року № 185, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25 лютого 2025 року № 209.

Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», положення пункту 5 Порядку № 124 є протиправними.

З врахуванням вищевикладеного, абзац 1 в сукупності з абзацом 2 пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії.

Право позивача на розрахунок розміру пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки підтверджено рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23 серпня 2024 року у справі № 200/4097/24, яке є обов'язковим до виконання для відповідача.

За таких обставин, суд надає оцінку лише правомірності дій відповідача щодо незастосування коефіцієнтів підвищення середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески при розрахунку розміру пенсії позивача.

Таким чином, суд доходить висновку, що пенсійний орган, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу без застосування відповідних коефіцієнтів збільшення 1,11 у 2020 році, 1,11 у 2021 році, 1,14 у 2022 році, 1,197 у 2023 році, 1,0796 у 2024 році та 1,115 у 2025 році відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески (за 2016-2018 роки показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за офіційними даними ПФУ становить 6188,89 грн), діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.

Щодо строків звернення до суду перерахунку розміру пенсії позивача, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст. 46 Закону № 1058 нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Разом з тим, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 24.12.2020 у справі№ 510/1286/16-а дійшла висновку, що норми, зокрема, статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (щодо необмеження будь-яким строком невиплаченої пенсіонерові суми пенсії) підлягають застосуванню у справах за позовами про оскарження бездіяльності, дій та/або рішень суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку пенсійних виплат виключно за наявності таких умов:

1) ці суми мають бути нараховані пенсійним органом;

2) ці суми мають бути не виплаченими саме з вини держави в особі пенсійного органу.

Разом з тим, як вже зазначалось раніше, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23 серпня 2024 року у справі № 200/4097/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки.

У вказаному рішенні суд дійшов висновку щодо передчасності вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо не збільшення коефіцієнта 1,197 та зобов'язання провести перерахунок пенсії із збільшенням коефіцієнта з 01.03.2024 - 1,0796 тобто індексування показника середньої заробітної плати.

Крім того, судом у вказаному вище рішенні біло встановлено, що позивач звернулась до відповідача із заявою від 06.02.2024, в якій просила провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2016-2018 роки, збільшивши його на коефіцієнти збільшення 1,11 - з 01.03.2020, 1,11 - з 01.03.2021, 1,14 з 01.03.2021 та 1,197 з 01.03.2023, а також виключити з обрахунку коефіцієнту заробітної плати всі періоди отримання допомоги по безробіттю.

Таким чином, до виконання відповідачем рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 серпня 2024 року у справі № 200/4097/24, а саме - здійснення розрахунку її пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки позивач не мала підстав для звернення до суду із позовною заявою про проведення індексації такого показника, оскільки вона була передчасною.

Суд зазначає, що порядок виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 серпня 2024 року у справі № 200/4097/24 не може бути спірним у цій справі, у зв'язку із чим, суд йому оцінки не надає.

Відповідно до листа відповідача від 09.01.2025 № 875-33751/В-02/8-0500/25 при розрахунку розміру пенсії позивача враховано розмір середньої заробітної плати (доходу) в України, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки - 6188,89 грн.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23.08.2024 у справі № 200/4097/24 проведено перерахунок пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становить 7115,74 грн, основний розмір пенсії - 2235,55 грн, що є меншим розміру пенсії до виконання рішення суду.

Оскільки розмір пенсії на виконання рішення суду зменшується, то виплата пенсії здійснюється в розмірі , визначеному до виконання рішення суду.

Як вже зазначалось судом раніше в описовій частині рішення, відповідно до листа відповідача від 28.03.2025 № 7197-5072/В-02/8-0500/25 рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23.08.2024 №200/4097/24 Головне управління зобов'язано здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страховіnвнески, за 2016-2018 роки.

Зобов'язання Головного управління щодо проведення подальшої індексації показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки, на підвищуючи коефіцієнти, а саме: 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 та 1,115 в рішенні суду відсутні.

Відповідно до наданих відповідачем матеріалів пенсійної справи позивача, середній заробіток для розрахунку її пенсії станом на 01.03.2025 становить 3764,40 грн (за 2016-2018 роки).

Вказаний заробіток проіндексовано на коефіцієнти 1.17, 1.11, 1.11, 1.14, 1.197, 1.0796, 1.115.

Отже, позивач звернулась до відповідача із відповідною заявою про перерахунок розміру її пенсії 06.02.2024, проте, до виконання відповідачем рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 серпня 2024 року у справі № 200/4097/24 не мала підстав для звернення до суду із позовом щодо проведення індексації середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки, оскільки такий розрахунок відповідачем не здійснювався.

З огляду на наведене, суд доходить до висновку, що перерахунок розміру пенсії позивача має бути проведений відповідачем з моменту її первинного звернення за таким перерахунком, тобто, з 06.02.2024, а отже, строк звернення до суду позивачем не пропущений.

Щодо твердження відповідача стосовно відсутності підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача із застосуванням коефіцієнтів 1,0796 та 1,115, оскільки на дату звернення 06.02.2024 постанови №185 від 23.02.2024 та №209 від 25.02.2025 не діяли, суд зазначає, наступне. Дійсно станом на час звернення позивача 06.02.2024 року постанови №185 від 23.02.2024 та №209 від 25.02.2025 не діяли, але як вбачається з матеріалів справи станом на час звернення до суду з даним позовом (квітень 2025 року) відповідачем не здійснено перерахунок індексації середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за 2016-2018 роки із застосуванням підвищуючи коефіцієнти 1,0796 та 1,115 з 01.03.2024 та з 01.03.2025 відповідно, тому порушені права позивача на час звернення до суду з даним позовом повинні бути відновленні.

Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З урахуванням вищенаведених обставин, суд доходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області шляхом: визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо непроведення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки, та які враховуються для обчислення пенсії у розмірі 1,11; 1,11; 1,14; 1,197, 1,0796 та 1,115; та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2018 роки, з якої сплачено страхові внески, та які враховуються для обчислення пенсії у розмірі 1,11; 1,11; 1,14; 1,197, 1,0796 та 1,115 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 06.02.2024 року.

Суд зазначає, що вказаний спосіб захисту буде належним та достатнім для відновлення порушених прав позивача.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, суд доходить до висновку про стягнення з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судового збору у розмірі 968,96 грн.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо непроведення індексації пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016-2018 роки, та які враховуються для обчислення пенсії у розмірі 1,11; 1,11; 1,14; 1,197, 1,0796 та 1,115.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) здійснити індексацію та перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2016-2018 роки, з якої сплачено страхові внески, та які враховуються для обчислення пенсії у розмірі 1,11; 1,11; 1,14; 1,197, 1,0796 та 1,115 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 06.02.2024 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 коп.

Повний текст рішення складено та підписано 13 серпня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.В. Олішевська