14 серпня 2025 рокуСправа №160/24402/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В., розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «ТРАНС ЛОГІСТИК» до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства «ТРАНС ЛОГІСТИК» (далі - ПП «ТРАНС ЛОГІСТИК», позивач) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області (далі - Укртрансбезпека, відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті в особі відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 21.08.2024 №041796 на суму 17 000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ПП «ТРАНС ЛОГІСТИК» від Укртрансбезпеки отримано постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №041796 від 21.08.2024 у розмірі 17 000,00 грн з посиланням на акт проведення перевірки №АР051984 від 10.07.2024. У вказаному акті, складеному Державною службою України з безпеки на транспорті в особі відділу державного нагляду (контролю) у Харківській області, встановлено, що під час проведення перевірки автомобіля марки MAN д.н.з. НОМЕР_1 , що належить власнику транспортного засобу ПП «ТРАНС ЛОГІСТИК», в наданій водієм товаро-транспортній накладній №16431836-162825-541-2 від 10.07.2024 відсутні відомості про код платник податків автомобільного перевізника. ПП «ТРАНС ЛОГІСТИК» звертає увагу, що окрім паперової товаро-транспортної накладної №16431836-162825-541-2 від 10.07.2024, у водія ПП «ТРАНС ЛОГІСТИК» під час перевірки була наявна електронна товаро-транспортна накладна, яка мала всі необхідні відомості, в тому числі і код підприємства перевізника. Позивач наголошує, що на момент проведення перевірки у водія ПП «ТРАНС ЛОГІСТИК» в наявності була паперова та електронна товаро-транспортна накладна. З посиланням на частину 2 статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі - Закон №2344-ІІІ) позивач зазначає про відсутність обов'язку перевізника зберігати документи, на підставі яких виконуються перевезення, виключно в паперовій формі. ПП «ТРАНС ЛОГІСТИК» заперечує проти застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17 000,00 грн, адже позивача притягнуто до відповідальності саме за відсутність товаро-транспортної накладної, а не за відсутність у паперові формі товаро-транспортної накладної обов'язкових відомостей, за умови, що наявна під час перевірки електронна товаро-транспортна накладна, містила необхідні відомості. Вважаючи оскаржувану постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 17.09.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін в порядку, визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
14.10.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому Укртрансбезпека проти задоволення позову заперечує, посилаючись на те, що статтею 48 Закону №2344-III обумовлено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Як наслідок, за порушення вимог додержання законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом було складено постанову від 21.08.2024 №041796. Актом №АР051984 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 10.07.2024, зокрема, встановлено, що під час перевірки виявлено порушення статті 34 Закону №2344-III, пункту 11.1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України №363 від 14.10.1997 (далі - Правила), а саме, під час перевезення вантажу перевізник не забезпечив водія оформленою товарно-транспортною накладною: у товарно-транспортній накладній №16431836-162825-541-2 від 10.07.2024 відсутні відомості про код платника податків автомобільного перевізника. У тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону №2344-III: абзацу 3 частини 1 - перевезення вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтею 48 Закону №2344-III (у товарно-транспортній накладній відсутні відомості про код платника податків автомобільного перевізника); абзацу 8 частини 1 - порушення режимів праці та відпочинку водіями транспортних засобів, а саме, час керування водія ОСОБА_1 складає понад 10 годин протягом дня. Також, відповідач наголошує, що позивача притягнуто до відповідальності саме за відсутність товарно-транспортної накладної, а не за відсутність у паперовій формі товарно-транспортної накладної обов'язкових відомостей, за умови, що наявна під час перевірки електронна товарно-транспортна накладна, мала всі необхідні відомості. На думку відповідача, такі твердження позивача є необґрунтованими, у зв'язку з тим, що під час проведення перевірки водій, в порушення вимог статті 48 Закону №2344-III, не надав належним чином заповнену товарно-транспортну накладну, про що зазначено в акті перевірки.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.
10.07.2024 посадовою особою Укртрансбезпеки проведено рейдову перевірку на а/д Р-46, 61 км «Харків-Охтирка». При проведенні рейдової перевірки перевірено транспортний засіб марки MAN, номерний знак НОМЕР_2 , на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання внутрішніх перевезень вантажів.
Під час перевірки транспортного засобу MAN, д.н.з. НОМЕР_2 виявлено порушення статті 34 Закону №2344-ІІІ, пункту 11.1. Правил: під час перевезення вантажу перевізник не забезпечив водія оформленою товарно-транспортною накладною: у товарно-транспортній накладній №16431836-162825-541-2 від 10.07.2024 відсутні відомості про код платника податків автомобільного перевізника, у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону №2344-III: абзацу 3 частини 1 - перевезення вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтею 48 Закону №2344-III, а саме, у товарно-транспортній накладній відсутні відомості про код платника податків автомобільного перевізника; абзацу 8 частини 1 - порушення режимів праці та відпочинку водіями транспортних засобів, а саме, час керування водія ОСОБА_1 складає понад 10 годин протягом дня.
21.08.2024 Відділом державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки винесено постанову про застосування адміністративно-господарських санкцій №041796, з якої випливає, що ПП «ТРАНС ЛОГІСТИК» допущено порушення статті 48 Закону №2344-ІІІ, відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ, що підтверджується актом від 10.07.2024 №АР051984 та постановлено стягнути з ПП «ТРАНС ЛОГІСТИК» адміністративно-господарський штраф у сумі 17 000 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначенні Законом №2344-ІІІ.
Відповідно до статті 1 Закону №2344-ІІІ автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами;
вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями;
вантажовідправник - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка надає перевізнику вантаж для перевезення та вносить відповідні відомості до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж;
вантажоодержувач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка здійснює прийом вантажу та розвантаження транспортного засобу у порядку, встановленому законодавством;
документи на вантаж - документи, визначені відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про транспортно-експедиторську діяльність», «Про транзит вантажів», інших актів законодавства, в тому числі міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, які необхідні для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом.
Статтею 18 Закону №2344-ІІІ встановлено, що з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов'язані:
організовувати роботу водіїв транспортних засобів, режими їх праці та відпочинку, відповідно до вимог законодавства України здійснювати заходи, спрямовані на забезпечення безпеки дорожнього руху;
забезпечувати виконання вимог законодавства з питань охорони праці;
здійснювати організацію та контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями й обладнанням.
Контроль за роботою водіїв транспортних засобів має забезпечувати належне виконання покладених на них обов'язків і включає організацію перевірок режимів їх праці та відпочинку, а також виконання водіями транспортних засобів вимог цього Закону та законодавства про працю.
Згідно зі статтею 34 Закону №2344-ІІІ, автомобільний перевізник повинен, зокрема:
виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів;
забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства;
забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Відповідно до статті 48 Закону №2344-ІІІ, документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
При оформленні товарно-транспортної накладної вантажовідправник зазначає такі обов'язкові реквізити:
дата і місце складання;
вантажовідправник (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);
автомобільний перевізник (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), прізвище, ім'я, по батькові водія та номер його посвідчення;
вантажоодержувач (повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові), код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер, реєстраційний номер облікової картки платника податків чи серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);
транспортний засіб (марка, модель, тип, реєстраційний номер автомобіля, причепа/напівпричепа), його параметри із зазначенням довжини, ширини, висоти, загальної ваги, у тому числі з вантажем, та маси брутто;
пункти завантаження і розвантаження.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону №2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Аналізуючи вищенаведені норми законодавства про автомобільний транспорт, слід дійти висновку про те, що водій при здійсненні ним перевезень вантажів повинен мати при собі документи, визначені статтею 48 Закону №2344-ІІІ, в тому числі ТТН; відсутність на момент перевірки документів, визначених статтею 48 цього Закону є підставою для застосування штрафних санкцій.
Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні визначають права, обов'язки і відповідальність власників автомобільного транспорту - перевізників та вантажовідправників і вантажоодержувачів - замовників.
Відповідно до глави 1 Правил (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, що може бути складений у паперовій та/або електронній формі та має містити обов'язкові реквізити, передбачені цими Правилами.
Згідно з пунктом 11.1. Правил, основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил.
Товарно-транспортну накладну суб'єкт господарювання може оформлювати без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім'я, по батькові) Перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які дають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.
Оформлення товарно-транспортної накладної в електронній формі (далі - е-ТТН) здійснюється відповідно до абзацу четвертого цього пункту.
Е-ТТН підписується за допомогою електронного підпису (далі - ЕП) водія та/або експедитора, відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача.
Створення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, оброблення, використання, знищення е-ТТН здійснюється відповідно до Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги».
Відповідно до статті 8 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму; допустимість електронного документа як доказу не може заперечуватися виключно на підставі того, що він має електронну форму.
Отже, чинним на час виникнення спірних правовідносин законодавством було передбачено можливість оформлення ТТН в паперовий формі та/або в електронні формі.
Під час перевірки транспортного засобу працівниками відповідача виявлено відсутність відомостей про код платника податків автомобільного перевізника в паперовій формі ТТН, проте в долученій до матеріалів справи копії електронної ТТН наявні всі необхідні реквізити ТТН, визначені статтею 48 Закону №2344-III.
На підставі частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вказані критерії суд приходить до висновку, що спірна постанова відповідача винесена необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; упереджено; непропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд дійшов висновку, що постанова відповідача про застосування адміністративно-господарського штрафу від 21.08.2024 №041796 на суму 17 000,00 грн є передчасною та такою, що підлягає скасуванню.
Суд також зазначає, що не досліджує питання щодо другого виявленого порушення під час проведення перевірки - порушення режимів праці та відпочинку водіями транспортних засобів, а саме, час керування водія ОСОБА_1 складає понад 10 годин протягом дня, оскільки це питання виходить за межі предмету спору в цій справі, адже оскаржуваною постановою застосовано штраф лише за одне порушення - відсутність на момент проведення перевірки документів, визначених статтею 48 Закону №2344-III (у товарно-транспортній накладній відсутні відомості про код платника податків автомобільного перевізника).
З огляду на викладене, позовна заява підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 3028,00 грн, що документально підтверджується платіжною інструкцією №29738 від 30.08.2024.
Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на користь позивача підлягають відшкодуванню витрати на сплату судового збору за подання адміністративного позову до суду в розмірі 3028,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Приватного підприємства «ТРАНС ЛОГІСТИК» (адреса: вул. Теплична, буд. 27-С, смт. Слобожанське, Дніпропетровська обл., 52005; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 34307753) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області (адреса: вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу від 21.08.2024 №041796 на суму 17 000,00 грн.
Стягнути на користь Приватного підприємства «ТРАНС ЛОГІСТИК» за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті судові витрати у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар