Справа № 201/9880/25
Провадження № 1-кс/201/3534/2025
14 серпня 2025 року м. Дніпро
Слідчий суддя Соборного районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши в залі Соборного районного суду міста Дніпра клопотання прокурора Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000258 від 22.04.2024 стосовно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
Прокурор звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000258 від 22.04.2024 стосовно підозрюваного ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування поданого клопотання прокурор зазначає, що досудовим розслідуванням встановлено, що у вересні 2023 року, більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим, у громадянина України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який на той час вже мав досвід роботи, в тому числі, на керівних посадах, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території Луганської області від початку її окупації, виник злочинний умисел на зайняття керівної посади у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме: у т.зв. «правительстве Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу).
Реалізуючи свій злочинний умисел на зайняття керівної посади у незаконному органі влади та здійснення співпраці з державою-агресором та її окупаційною адміністрацією, ОСОБА_5 , достовірно знаючи про окупацію РФ територій Луганської області, котра почалась в березні-квітні 2014 року, усвідомлюючи здійснення відкритої російської збройної агресії проти України, яка розпочалась приблизно о 05 годині 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, переслідуючи особисті мотиви, перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області, у вересні 2023 року (більш точну дату та час встановити з об'єктивних причин не надалось за можливе по цей час), отримав від невстановлених під час досудового розслідування осіб з числа представників так званої «лнр», підконтрольних державі-агресору - РФ, пропозицію на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме - посади т.зв. «председателя правительства Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу), розташованому на тимчасово окупованій території в місті Луганськ Луганської області за адресою: місто Луганськ, Ленінський район, пл. Героїв Великої Вітчизняної Війни, буд. 3 (мовою оригіналу: г. Луганск, пл. Героев ВОВ, д. 3), в порушення вимог Конституції та Законів України добровільно, умисно та протиправно погодився на вказану пропозицію.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, громадянин України ОСОБА_5 , у вересні 2023 року (більш точний час встановити за об'єктивних причин не виявилось можливим), перебуваючи на території міста Луганськ Луганської області, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання, погодившись на вищезазначену пропозицію, добровільно умисно зайняв посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, а саме: «председателя правительства Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу), тобто у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, що здійснює свою протиправну діяльність на тимчасово окупованій території Луганської області.
Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території, яка віднесена до тимчасово окупованої РФ території України.
У зв'язку зі збройною агресією РФ, воєнним станом в Україні, захопленням майже всієї території Луганської області, у тому числі Довжанського району та Луганського району Луганської області, проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 60 (7985) від 21.03.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 16.05.2025 опубліковано повістку про виклик ОСОБА_5 на 25.03.2025 об 11:00, на 26.03.2025 об 11:00, на 27.03.2025 об 11:00 за зазначеною в повістці адресою органу досудового розслідування для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні за № 22024130000000258 від 22.04.2024, та отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.
Жодного разу у призначений час громадянин України ОСОБА_5 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Відповідно до ч. 1 ст. 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається в день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 111 КПК України повідомлення у кримінальному провадженні є процесуальною дією, за допомогою якої слідчий, прокурор, слідчий суддя чи суд повідомляє певного учасника кримінального провадження про дату, час та місце проведення відповідної процесуальної дії або про прийняте процесуальне рішення чи здійснену процесуальну дію. Повідомлення у кримінальному провадженні здійснюється у випадках, передбачених цим Кодексом, у порядку, передбаченому главою 11 цього Кодексу, за винятком положень щодо змісту повідомлення та наслідків неприбуття особи.
Главою 11 КПК України визначається порядок виклику слідчим, прокурором, судовий виклик і привід.
Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням із прокурором 28.03.2025, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на вебсайті Офісу Генерального прокурора від 28.03.2025 та в газеті «Урядовий кур'єр» № 65 (7990) від 28.03.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.
Таким чином, 28.03.2025 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набув статусу підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме: у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Крім того, в газеті «Урядовий кур'єр» № 65 (7990) від 28.03.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 28.03.2025 опубліковано повістку про виклик підозрюваного ОСОБА_5 на 11 годину 00 хвилин 01.04.2025, 02.04.2025 та 03.04.2025 за зазначеною в повістці адресою органу досудового розслідування для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000258 від 22.04.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.
Жодного разу у визначений час та місце громадянин України ОСОБА_5 не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Постановою слідчого від 04.04.2025, на підставі ст. 281 КПК України, підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, проведенням бойових дій, захопленням Довжанського району та Луганського району Луганської області, конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_5 на цей час невідомо, проте зібрані докази дають достатні підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Враховуючи наведене, до Соборного районного суду м. Дніпра подано клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_5 .
07.08.2025 слідчим суддею Соборного районного суду м. Дніпра задоволено клопотання прокурора про обрання підозрюваному ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Таким чином прокурор вказує, що наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні № 22024130000000258 від 22.04.2024 стосовно підозрюваного ОСОБА_5 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, наведених у ньому.
Захисник у судовому засіданні просив вирішити клопотання на розсуд суду.
Заслухавши доводи слідчого та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.
Так, в судовому засіданні встановлено, у зв'язку зі збройною агресією РФ, воєнним станом в Україні, захопленням майже всієї території Луганської області, у тому числі Довжанського району та Луганського району Луганської області, проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № 60 (7985) від 21.03.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 16.05.2025 опубліковано повістку про виклик ОСОБА_5 на 25.03.2025 об 11:00, на 26.03.2025 об 11:00, на 27.03.2025 об 11:00 за зазначеною в повістці адресою органу досудового розслідування для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні за № 22024130000000258 від 22.04.2024, та отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.
Враховуючи наведені вище обставини, слідчим за погодженням із прокурором 28.03.2025, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_5 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на вебсайті Офісу Генерального прокурора від 28.03.2025 та в газеті «Урядовий кур'єр» № 65 (7990) від 28.03.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.
Таким чином, 28.03.2025 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набув статусу підозрюваного у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме: у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Крім того, в газеті «Урядовий кур'єр» № 65 (7990) від 28.03.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 28.03.2025 опубліковано повістку про виклик підозрюваного ОСОБА_5 на 11 годину 00 хвилин 01.04.2025, 02.04.2025 та 03.04.2025 за зазначеною в повістці адресою органу досудового розслідування для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000258 від 22.04.2024, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.
Жодного разу у визначений час та місце громадянин України ОСОБА_5 не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Постановою слідчого від 04.04.2025, на підставі ст. 281 КПК України, підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- протоколом огляду від 08.05.2024, об'єктом якого є сайт так званого «народного совета лнр» (мовою оригіналу) на якому в розділі «Новости» (мовою оригіналу) розміщена публікація від 23.09.2023 під назвою: «Народный Совет лнр поддержал кандидатуру ОСОБА_6 на Должность Председателя правительства лнр» (мовою оригіналу) та зазначено, що вказане рішення було ухвалено одноголосно;
- протоколом огляду від 08.05.2024, об'єктом якого є сайт так званого «правительства лнр» (мовою оригіналу) на якому в розділі «структура» (мовою оригіналу) зазначено інформацію про т.зв. «председателя правительства» (мовою оригіналу), яким зазначено ОСОБА_5 . Також зазначена адреса розташування кабінету: м. Луганськ, площа Героїв Великої Вітчизняної війни, 3, каб. 220.
- протоколом огляду від 08.05.2024, об'єктом якого є сайт т.зв. «главы лнр» (мовою оригіналу) на якому в розділі «Документы» (мовою оригіналу) виявлено документ т.зв. «указ глави лнр» від 28.09.2023 під назвою: «О формировании правительства лнр» (мовою оригіналу), яким підтверджується факт створення на тимчасово окупованій території незаконного органу влади, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора;
- протоколом огляду від 08.05.2024, об'єктом якого є телеграм-канал так званого «правительства лнр» (мовою оригіналу) на якому 18.10.2023 розміщена публікація про призначення керівника т.зв. «управління юстиції лнр», про яке на нараді, проведеної за участі представника «мінюсту рф», повідомив т.зв. «председатель правительства лнр» (мовою оригіналу) ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 08.05.2024, об'єктом якого є телеграм-канал так званого «правительства лнр» (мовою оригіналу) на якому 19.12.2023 розміщена публікація під назвою: «33 региона-шефа работают на территории лнр. Об этом в рамках 11-й сессии проекта «РосЛикБез» напомнил председатель правительства лнр ОСОБА_7 » (мовою оригіналу), в якій зафіксовано відеоматеріал щодо проведення заходу та присутність на ньому т.зв. «председателя правительства лнр» (мовою оригіналу) ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 08.05.2024, об'єктом якого є телеграм-канал так званого «правительства лнр» (мовою оригіналу) на якому 15.01.2024 розміщена публікація під назвою: «работники прокуратуры Луганска отмечают пофессиональный праздник - 302 года образования прокуратуры россии» (мовою оригіналу), в якій зафіксовано відеоматеріал щодо проведення заходу та присутність на ньому т.зв. «председателя правительства лнр» (мовою оригіналу) ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 28.01.2025, об'єктом якого є телеграм-канал з назвою « ОСОБА_8 » (мовою оригіналу) на якому 26.06.2024 розміщена публікація під назвою: «представил кандидатуру на должность председателя правительства лнр - ОСОБА_9 » (мовою оригіналу), в якій зафіксовано відомості про ОСОБА_10 та зазначено, що ОСОБА_5 , який раніше обіймав посаду т.зв. «председателя правительства лнр» (мовою оригіналу) продовжуватиме роботу над розвитком регіону в новій якості і представлений до нагороди;
- показами свідка ОСОБА_11 щодо відомих йому обставин протиправної діяльності ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 05.03.2025 за участю свідка ОСОБА_11 , який впізнав ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 05.03.2025 за участю свідка ОСОБА_11 , який зазначив, що на продемонстрованих йому публікаціях з мережі інтернет, присутній раніше відомий йому ОСОБА_5 ;
- показами свідка ОСОБА_12 щодо відомих йому обставин протиправної діяльності ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 06.03.2025 за участю свідка ОСОБА_12 , який впізнав ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 20.03.2025, об'єктом якого є сайт так званого «правительства лнр» (мовою оригіналу) на якому в розділі «новости» (мовою оригіналу) розміщено публікацію під назвою: « ОСОБА_7 поддержав выдвижение кандидатуры Владимира путина на предстоящих выборах» (мовою оригіналу), та в тексті зазначено, що т.зв. «председатель правительства лнр» (мовою оригіналу) ОСОБА_5 поставив свій підпис на підтримку кандидата в президенти рф;
- протоколом огляду від 20.03.2025, об'єктом якого є сайт так званого «правительства лнр» (мовою оригіналу) на якому в розділі «новости» (мовою оригіналу) розміщено публікацію під назвою: «глава республики поздравил ОСОБА_6 с присвоением ему звания героя лнр» (мовою оригіналу), та в тексті зазначено, що колишньому т.зв. «председателю правительства лнр» (мовою оригіналу) ОСОБА_5 присвоєно звання т.зв. «героя лнр» і додано відповідні фотознімки.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Слід зазначити, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України необхідно взяти до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 Рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).
При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.
Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.
Водночас, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).
При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.
Так, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованого йому злочину, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що підозрювана могла вчинити інкриміноване йому правопорушення.
Також було встановлено, що постановою слідчого від 04.04.2025, на підставі ст. 281 КПК України, підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваної в розшук.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Разом з тим, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Судом враховано той факт, що на опублікованих фото та відеоматеріалах ОСОБА_5 з вересня 2023 року перебуває на тимчасово окупованій території Луганського району Луганській області, що дає підстави вважати те, що підозрюваний ОСОБА_5 переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування повинно містити, зокрема, відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» №1207-VII від 15.04.2014 визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб (стаття 2 цього Закону).
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно із до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ч.1 ст. 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Матеріали клопотання свідчать, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно матеріалів клопотання перебуває на тимчасово окупованій території, а відтак слід вважати, що підозрюваний переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення кримінальної відповідальності.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що можуть свідчити про причетність до вищевказаного кримінального правопорушення, а також, враховуючи той факт, що останній переховується від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_5 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.135,139,297-1 - 297-5 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання прокурора Луганської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000258 від 22.04.2024 стосовно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000258 від 22.04.2024 стосовно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1