про зупинення провадження у справі
14 серпня 2025 року м. Чернігівсправа № 927/474/25
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Кузьменко Т.О., розглянувши клопотання Хоптинця Віталія Євгеновича про зупинення провадження у справі
за позовом: Фізичної особи - підприємця Коверенка Олександра Миколайовича (РНОКПП НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1
до відповідача: Фізичної особи - підприємця Хоптинця Віталія Євгеновича (РНОКПП НОМЕР_2 ), АДРЕСА_2
про стягнення 953 384,57 грн
за участю представників учасників справи:
від позивача: Тарасун О.І., адвоката;
від відповідача: не з'явився
До Господарського суду Чернігівської області 12.05.2025 року через підсистему "Електронний суд" надійшла позовна заява від 09.05.2025 Фізичної особи - підприємця Коверенка Олександра Миколайовича до Фізичної особи - підприємця Хоптинець Віталія Євгеновича про стягнення заборгованості за договором оренди транспортного засобу № 78/05 від 07.05.2024 в сумі 200712,33 грн, з яких 182456,75 грн орендної плати за користування транспортним засобом в період з 07.05.2024 по 07.04.2025 року та 18246,58 грн штрафу, передбаченого Договором.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди транспортного засобу № 78/05 від 07.05.2024 в частині сплати орендної плати.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 16.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, без проведення судового засідання, встановлено сторонам строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив, заперечень.
29.05.2025 відповідачем подано клопотання про об'єднання справ № 927/472/25, № 927/473/25, № 927/474/25, № 927/475/25, № 927/476/25 в одне провадження та перехід до розгляду справи в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 06.06.2025 клопотання Фізичної особи - підприємця Хоптинця В.Є. про об'єднання справ задоволено, об'єднано справи №№927/472/25, 927/473/25, 927/475/25, 927/476/25 в одне провадження зі справою №927/474/25 з присвоєнням об'єднаній справі № 927/474/25, клопотання Фізичної особи - підприємця Хоптинця В.Є. про розгляд справи в порядку загального позовного провадження задоволено та призначено підготовче засідання у справі на 24.06.2025 о 09:30 год.
Через оголошення масштабної повітряної тривоги на території України, у тому числі в м. Чернігові, підготовче засідання у справі 927/474/25, призначене на 24.06.2025 о 09:30 год., не відбулось.
Ухвалою суду від 24.06.2025 підготовче провадження продовжено на 30 днів та повідомлено сторін про те, що підготовче засідання відбудеться 05.08.2025 о 09:30 год.
У підготовчому засіданні 05.08.2025 суд протокольною ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання, закрив підготовче засідання та призначив справу до судового розгляду по суті на 14.08.2025 о 09:20 год.
12.08.2025 від відповідача через підсистему «Електронний суд» надійшло клопотання, в якому останній просить зупинити провадження у справі № 927/474/25 на підставі пункту 3 частини першої статті 227 ГПК України до припинення перебування Фізичної особи-підприємця Хоптинця Віталія Євгеновича у складі Збройних Сил України.
У судовому засіданні 14.08.2025 представник позивача вирішення поданого відповідачем клопотання про зупинення провадження у справі поклав на розсуд суду.
Розглянувши клопотання відповідача, заслухавши думку представника позивача, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
У частині першій статті 8 Конституції України передбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Суддя, здійснюючи правосуддя, керується верховенством права (частина перша статті 129 Конституції України).
Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (стаття 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) наголошує, що право на доступ до суду має бути ефективним. Реалізуючи пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна держава - учасниця Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони й обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух. Разом із тим не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, оскільки доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, а і реальним (рішення ЄСПЛ від 16 грудня 1992 року у справі «Жоффр де ля Прадель проти Франції», заява № 12964/87, § 59).
Складовою правової визначеності є передбачуваність застосування норм процесуального законодавства. ЄСПЛ зазначає, що сторони судового провадження повинні мати право очікувати застосування до їхньої справи чинних норм процесуального законодавства.
Порядок та умови зупинення провадження у справі врегульовано нормами статтями 227, 228 ГПК України, в яких наведено вичерпний перелік підстав, за яких суд, відповідно, зобов'язаний та має право зупинити провадження у справі.
При цьому ГПК України закріплює два види зупинення провадження у справі: (1) обов'язковий, за наявності якого суд зобов'язаний зупинити провадження у справі (стаття 227 ГПК України); (2) необов'язковий (факультативний), коли зупинення провадження у справі є правом суду (стаття 228 ГПК України).
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 227 ГПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадках перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке покладається оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності й недоторканності.
З'єднання, частини та підрозділи ЗСУ можуть залучатися до виконання завдань правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, охорони критичної інфраструктури, відсічі та стримування збройної агресії, участі в операціях із підтримання миру, боротьби з тероризмом і піратством, охорони кордонів, захисту морських інтересів України, ліквідації надзвичайних ситуацій, а також міжнародного військового співробітництва.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень (стаття 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" та стаття 1 Закону України "Про оборону України").
В силу приписів статті 4 Закону України "Про оборону України", у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 строком на 30 діб.
Надалі строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався Указами Президента України та продовжений до цього часу.
Згідно з пунктом 2 наведеного Указу військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування наказано запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
На підтвердження перебування в лавах Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан, відповідачем надано копію військового квитка серії НОМЕР_3 та витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 24.06.2025 № 99 (м. Слов'янськ).
Зі змісту вказаного наказу слідує, що «нижепойменованих військовослужбовців (зокрема, солдата ОСОБА_1 ) вважати такими, що прибули до складу сил та засобів угрупування Сил безпілотних систем, що залучаються та беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України в районах проведення воєнних (бойових) дій та приступили до виконання службових обов'язків. Підстава: бойове розпорядження командувача оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » № 313/44/10021т КП від 25.06.2025, відповідно до вимог оперативної директиви Головнокомандувача Збройних Сил України від 16.06.2025 № 14056».
Порядок проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України та вирішення питань, пов'язаних з проходженням такої служби під час виконання громадянами військового обов'язку в запасі, врегульовано Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 (далі - Положення).
Згідно з п. 12 Положення зміна або припинення правових відносин військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом та за призовом осіб офіцерського складу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, залишення на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі, направлення за кордон, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку, призупинення контракту та військової служби тощо) оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких встановлюються Міністерством оборони України.
Аналіз пункту 12 Положення дає підстави зробити висновок про те, що встановлення відносин військовослужбовців, які проходять військову службу, оформлюється письмовими наказами по особовому складу. Тому такий наказ по особовому складу є належним та достатнім доказом перебування сторони у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань.
Аналогічних висновків дотримується Верховний Суд у постановах від 29.03.2023 у справі №756/3462/20, від 14.02.2024 у справі №466/8799/22, від 28.11.2024 у справі №905/1426/23, в яких суд зазначив, що належним письмовим доказом для зупинення провадження у зв'язку з перебуванням сторони у складі Збройних Сил України є наказ по особовому складу, виданий у порядку, встановленому пунктом 12 Положення. Інші докази (довідки, листи з військової частини) Верховний Суд визнав недостатніми для встановлення відносин військовослужбовців, які проходять військову службу.
Виходячи зі змісту пункту 3 частини першої статті 227 ГПК України, процесуальний закон пов'язує необхідність зупинення провадження у справі з фактом перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Аналогічні норми закріплені і в Цивільному процесуальному кодексі України (далі - ЦПК України), і в Кодексі адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У постановах Верховного Суду від 27.02.2023 у справі № 380/7845/21, від 31.05.2023 у справі № 160/1543/21 висловлено позицію про те, що для вирішення питання про зупинення провадження недостатньо самого факту введення воєнного стану і формального перебування сторони у складі Збройних Сил України, оскільки не кожен структурний елемент в складі Збройних Сил України переведений на воєнний стан, тобто виконує бойові завдання у зоні бойових дій.
У постановах Верховного Суду від 09.11.2022 у справі № 753/19628/17 та в ухвалах Верховного Суду від 14.12.2022 у справі № 757/5240/16-ц, від 29.08.2022 у справі № 461/5209/19, від 17.01.2023 у справі № 501/1699/17, від 09.05.2023 у справі № 96/5671/21 висловлено позицію щодо застосування пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України, відповідно до якої підставою для зупинення провадження у справі є перебування сторони у складі Збройних Сил України у військовій частині, яка переведена на воєнний стан та виконує бойові завдання у зоні бойових дій. Таких же висновків дійшов і Касаційний адміністративний суд України у складі Верховного Суду (застосування пункту 5 частини першої статті 236 КАС України), зокрема, у постанові від 25.04.2024 у справі № 852/2а-1/24.
З огляду на зазначене, оскільки в Україні з 24.02.2022 діє правовий режим воєнного стану та проводиться загальна мобілізація до Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених у відповідності до закону з метою відсічі збройної агресії росії, а отже Збройні Сили України та інші військові формування утворені у відповідності до закону можуть залучатися до виконання завдань правового режиму воєнного стану, враховуючи, що витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 24.06.2025 № 99 (м. Слов'янськ), підтверджує безпосереднє залучення відповідача до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України в районах проведення воєнних (бойових) дій, суд дійшов висновку зупинити провадження у справі на підставі пункту 3 частини 1 статті 227 Господарського процесуального кодексу України.
Відомостей про спростування відповідного статусу ОСОБА_2 на момент постановлення ухвали матеріали справи не містять, як і не спростовано достовірність поданих відповідачем доказів та встановлених ними обставин.
Разом з тим, зупинення позовного провадження за п. 3 ч. 1 ст. 227 ГПК України є обов'язком суду, а не його дискреційним правом у разі надання доказів наявності відповідних підстав.
В контексті наведеного висновку суд враховує також правову позицію Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, наведену у постанові від 28.05.2025 у справі № 473/4906/23 (провадження № 61-1072св25), в якій касаційний суд дійшов висновку про те, що конструкція норми пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України (аналогічна за змістом пункту 3 частини першої статті 227 ГПК України) має імперативний характер та покладає на суд саме обов'язок зупинити провадження у справі із цієї підстави, незалежно від наявності у сторони представника, стадії процесу (підготовче провадження, розгляд справи по суті, апеляційне, касаційне оскарження), ціни позову, виду вимог, що розглядаються у провадженні, чи будь-яких інших чинників.
При цьому суд зауважує, що зупинення провадження у справі - це врегульована законом й оформлена ухвалою суду тимчасова перерва в провадженні у справі, викликана наявністю однієї із передбачених у законі обставин, які перешкоджають розглядові справи, до моменту, коли ці обставини перестануть існувати або будуть вчинені необхідні дії.
В умовах воєнного стану конституційне право людини на судовий захист не може бути обмеженим.
Разом з тим, на думку суду, відповідач позбавлений можливості у належний спосіб реалізувати права та обов'язки, зважаючи на несення військової служби, безпосередньої участі в протидії та стримуванні збройної агресії в умовах воєнного стану в Україні. Тому з метою недопущення порушення прав сторони у справі в контексті рівності прав щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом, а також недопущення порушення засад змагальності сторін, суд вбачає підстави для зупинення провадження у справі до припинення перебування відповідача в складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
За таких обставин суд вважає за необхідне заяву відповідача задовольнити та зупинити провадження у справі №927/474/25 на період до припинення перебування відповідача фізичної особи - підприємця Хоптинця В.Є. у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 229 ГПК України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому пунктом 3 частини першої статті 227 цього Кодексу - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Відповідно до ч. 1 ст. 230 ГПК України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення.
Отже, після усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у справі, тобто, припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, відповідач зобов'язаний повідомити про це суд.
Керуючись статтею 2, пунктом 3 частини першої статті 227, статтями 229, 230, 234, 235, 255 ГПК України, господарський суд
1. Клопотання фізичної особи-підприємця Хоптинця Віталія Євгеновича про зупинення провадження у справі № 927/474/25 задовольнити.
2. Провадження у справі № 927/474/25 зупинити до припинення перебування фізичної особи-підприємця Хоптинця Віталія Євгеновича у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
3. Зобов'язати фізичну особу-підприємця Хоптинця Віталія Євгеновича повідомити про усунення обставин, що стали підставою для зупинення провадження в справі № 927/474/25.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення 14.08.2025.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її підписання в порядку ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повна ухвала складена 14.08.2025.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі в мережі Інтернет за веб-адресою: http://court.gov.ua/ або у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя Т.О.Кузьменко