Рішення від 31.07.2025 по справі 915/295/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2025 року Справа № 915/295/25

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області, у складі судді Семенчук Н.О.,

за участю секретаря судового засідання Мавродій Г.В.,

за участі представників учасників справи:

від позивача (представник позивача) - Філевський Р.М., адвокат,

від відповідача-1 (представники відповідача-1) - Фролов В.О., у порядку самопредставництва,

від відповідача-2 (представники відповідача-2) - Манзар Т.В., адвокат,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку загального позовного провадження справу

за позовом: Фермерського господарства «ГОРЯН», вул. Центральна, 32-б, с. Антонівка, Миколаївський район, Миколаївська область, 56630

представник позивача: Філевський Р.М.

електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1

до 1-го відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк», вул. Саксаганського, буд.1, м. Київ, 01033

електронна пошта: info.statelandbank@gmail.com

до 2-го відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр аукціонів «ЮА Ленд», вул. Гоголя, буд. 320, оф. 1003, м. Черкаси, Черкаська область, 18010

електронна пошта: office@ua.land

про: - визнання незаконним та скасування рішення;

- стягнення гарантійного внеску у розмірі 90 619,24 грн.

Фермерське господарство «ГОРЯН» звернулось до Господарського суду Миколаївської області зі сформованою в системі «Електронний суд» позовною заявою б/н від 24.02.2025 (вх.№2817/25 від 25.02.2025) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр аукціонів «ЮА Ленд», в якій просить суд:

1. Відкрити провадження у господарській справі.

2. Визнати незаконним і скасувати «рішення про відмову у підписанні договору суборенди землі за результатами проведення земельних торгів за лотом № 1623 ID LRE001-UA-20241114-18869 з переможцем земельних торгів Фермерським господарством «ГОРЯН» код ЄДРПОУ 38262491», прийняте 08.01.2025 Товариством з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк».

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЕНТР АУКЦІОНІВ «ЮА ЛЕНД» на користь Фермерськоого господарства «ГОРЯН» сплачену суму гарантійного внеску у розмірі 90619,24 грн.

4. Вирішити питання розподілу судових витрат за результатами розгляду справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що 20 грудня 2024 року в «Прозорро.Продажі» на платформі електронного майданчика ТОВ «ЦЕНТР АУКЦІОНІВ «ЮА ЛЕНД» було проведено державний аукціон LRE001-UA-20241114-18869 щодо передачі в суборенду земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності строком на 14 років, площею 101.4400 га, що розташована на території Новоодеської міської територіальної громади, Миколаївського (Новоодеського) району, Миколаївської області, кадастровий номер 4824810000:05:003:0139, цільове призначення - 01.09 Для дослідних і навчальних цілей. Організатором аукціону є Товариство з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк».

З метою участі у земельних торгах ФГ «ГОРЯН» сплатило платіжною інструкцією №446 від 18 грудня 2024 реєстраційний внесок у розмірі 710,00грн. та гарантійний внесок у розмірі 90 619,24грн. платіжною інструкцією №447 від 18 грудня 2024 на рахунок ТОВ «ЦЕНТР АУКЦІОНІВ «ЮА ЛЕНД». Також, як зазначає позивач, ФГ «ГОРЯН» для участі в аукціоні були подані всі необхідні документи, передбачені частиною 7 статті 137 Земельного кодексу України (ЗК України).

Відповідно до Протоколу про результати земельних торгів № LRE001-UA- 20241114-18869, сформованого 20.12.2024 о 13:15:03 переможцем земельних торгів визначено: Фермерське господарство «ГОРЯН», ЄДРПОУ: 38262491.

Однак 08 січня 2025 року організатор аукціону, Товариство з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк», з посиланням на норми ст. 137 Земельного кодексу України, Вимог щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2021 р. № 1013 (далі - Вимоги) провело повторну перевірку електронних копій документів переможця, за результатами якої ухвалило «рішення про відмову у підписанні договору суборенди землі за результатами проведення земельних торгів за лотом № 1623 ID LRE001-UA-20241114-18869 з переможцем земельних торгів Фермерським господарством «ГОРЯН» код ЄДРПОУ38262491».

Після цього 09.01.2025 о 10:08:15 було сформовано протокол земельних торгів про результати земельних торгів № LRE001-UA-20241114-18869, де було зазначено, що торги не відбулися. При цьому причиною того, що торги не відбулися було зазначено, зокрема: «Учасники земельних торгів: учасники відсутні / подано заяву від одного учасника (крім випадку, встановленого абзацом 3 ч.5 ст.138 Земельного кодексу України) не зроблено крок аукціону».

Вже після формування протоколу позивач 09.01.2025 о 10:11 на свою електронну адресу та в Особистий кабінет електронного майданчика позивач отримав від ТОВ «ЮА ЛЕНД» повідомлення, що аукціон № LRE001-UA-20241114-18869 не відбувся, що позивач був дискваліфікований організатором аукціону, а також вказано статус аукціону «Торги не відбулися». Крім того, у повідомлені зазначено, що гарантійний та реєстраційний внески будуть повернуті.

ФГ «ГОРЯН» вважає «рішення про відмову у підписанні договору суборенди землі за результатами проведення земельних торгів за лотом № 1623 ID LRE001-UA-20241114-18869 з переможцем земельних торгів Фермерським господарством «ГОРЯН» код ЄДРПОУ38262491» таким, що не відповідає вимогам законодавства, та підлягає скасуванню.

Так, на переконання позивача, ФГ'ГОРЯН»:

1) відповідає встановленим Земельним кодексом України вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї;

2) подало документи або відомості, обов'язковість подання яких встановлена частиною сьомою статті 137 Кодексу, в зазначених документах відсутні неправдиві відомості.

Позивач зазначає, що є повністю надуманим, а відтак необґрунтованим та свавільним посилання організатора аукціону, відповідача ТОВ «Держзембанк», в «рішенні про відмову у підписання договору суборенди землі за результатами проведення земельних торгів за лотом № 1623 ID LRE001-UA-20241114-18869 з переможцем земельних торгів Фермерським господарством «ГОРЯН» на необхідність надання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи ПП «Покровське» саме за зразком складання схематичного зображення структури власності юридичної особи, передбаченим наказом Міністерства фінансів України від 19.03.2021 №163 «Про затвердження Положення про форму та зміст структури власності», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.06.2021 за №768/3639. Позивач вказує, що законодавцем чітко визначено межі застосування зразків складання схематичного зображення структури власності юридичної особи, які обмежуються наданням в обов'язковому порядку державному реєстратору, що і було своєчасно та в повному обсязі виконано ФГ «ГОРЯН», про що свідчить Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань, приєднаний до заяви про участь в аукціоні та в пропозиції.

Як наслідок, не відповідає вимогам закону та фактичним обставинам справи та є дискримінаційним висновок організатора аукціону, відповідача ТОВ «Держзембанк», в «рішенні про відмову у підписання договору суборенди землі за результатами проведення земельних торгів за лотом № 1623 ID LRE001-UA-20241114- 18869 з переможцем земельних торгів Фермерським господарством «ГОРЯН», що переможцем земельних торгів Фермерским господарством «ГОРЯН» не надано документ, який містить відомості про структуру власності.

ФГ «ГОРЯН» зазначає, що повністю дотримало вимоги про подання документів, які містять відомості про його структуру власності, в яких чітко та беззаперечно ідентифіковано особу - бенефіціарного власника юридичної особи (зокрема додатково наданими скан-копіями паспорту ОСОБА_1 та довідку про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків бенефіціара. У інформації про кінцевого бенефіціарного власника також зазначені усі необхідні відомості про юридичну особу, щодо якої подаються відомості про кінцевого бенефіціарного власника, відомості відносно самого бенефіціара, тип бенефіціарного володіння, відсоток частки статутного капіталу, відсоток права голосу.

Зазначене, на переконання позивача, свідчить про відсутність підстав для прийняття «рішення про відмову у підписанні договору суборенди землі за результатами проведення земельних торгів за лотом № 1623 ID LRE001-UA-20241114-18869 з переможцем земельних торгів Фермерським господарством «ГОРЯН», що свідчить про його незаконність.

Крім того, позивач повідомляє, що не погоджуючись із рішенням про відмову у підписанні договору суборенди землі Фермерське господарство «ГОРЯН» звернулося 13 січня 2025 із скаргою до Директора «Prozorro.Продажі» (вих. №01/1301), а також із листами вимогами №01/1401 від 14.01.2025 до ТОВ «ДЕРЖАВНИЙ ЗЕМЕЛЬНИЙ БАНК» та №02/1401 від 14.01.2025 до ТОВ «ЮА ЛЕНД», в яких відповідно порушувалися питання про неправомірність відмови в укладенні договору суборенди землі та поверненні гарантійного внеску, сплаченого за участь в аукціоні. Натомість, на свої вимоги про повернення суми гарантійного внеску, сплаченого за участь в аукціоні позивач отримав відповіді, з яких випливало, що йому внески повернуті не будуть.

Позивач зазначає, що виклав докладно свою правову позицію відносно неправомірності прийнятого рішення про відмову в укладенні договору суборенди землі, оскільки усі документи, що вимагається за законом були долучені до заяви про участь в аукціоні. Відтак підстав для дискваліфікації позивача не було. Що в свою чергу означає неможливість застосування приписів п.10 ст.135 ЗК України до вимог ФГ «ГОРЯН» про повернення суми внесків, сплачених за участь в аукціоні.

За таких умов, із посиланням на приписи ст. 1212 Цивільного кодексу України, позивач зазначає, що сплачені позивачем суми гарантійного внеску підлягають поверненню.

Ухвалою суду від 03.03.2025 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 01.04.2025 о 09:40. Встановлено для сторін процесуальні строки для подання заяв по суті справи.

18.03.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк» надійшли сформовані в системі «Електронний суд» відзиви б/н від 17.03.2025 (вх. № 4085/25 від 18.03.2025) та б/н від 18.03.2025 (вх. № 4125/25 від 18.03.2025), в яких відповідач-1 просить суд:

1. Долучити до справи та врахувати цей відзив на позовну заяву ФГ «Горян» до ТОВ «Державний земельний банк», ТОВ «Центр аукціонів «ЮА Ленд», при розгляді справи.

2. Відмовити в задоволенні позовної заяви ФГ «Горян» до ТОВ «Державний земельний банк «, ТОВ «Центр аукціонів «ЮА Ленд» про визнання протиправними дій та скасування рішення прийняте 08.01.2025 Відповідачем 1, стягнення з Відповідача 2 сплаченої суми гарантійного внеску у розмірі 90619, 24 грн., у справі № 915/295/25 в повному обсязі.

3. Відмовити в задоволенні вимог про стягнення з ТОВ «Державний земельний банк» вартості правничої допомоги в розмірі 42 000 грн.

Викладені у відзиві заперечення проти позовних вимог ґрунтуються на тому, що для участі у земельних торгах за лотом № LRE001- UA-20241114-18869 з передачі в суборенду земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності строком на 14 років, площею 101.4400 га, що розташована на території Новоодеської міської територіальної громади, Миколаївського (Новоодеського) району, Миколаївської області, кадастровий номер 4824810000:05:003:0139, цільове призначення - 01.09 для дослідних і навчальних цілей, Позивач, як учасник подало такі документи: - Заява на участь. - Гарантійний внесок, реєстраційний внесок. - Копія витягу з ЄДРПОУ або документ про реєстрацію у державі місцезнаходження. - Статут. - Рішення. - Наказ. - Кінцевий бенефіціар. - Схематичне зображення структури власності. - Довідка про відсутність санкцій юр. особи. - Фінансова звітність малого підприємства. - Довідка про право власності на землю.

Згідно наданого ФГ «Горян» витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань станом на 27.08.2024 року (дату формування витягу) засновниками (учасниками) юридичної особи є: - ОСОБА_1 , Країна громадянства: Україна, місцезнаходження: АДРЕСА_1 , Розмір частки засновника (учасника): 200 000,00 грн. Інформація про кінцевого бенефіціарного власника міститься в розділі «Перелік засновників (учасників) юридичної особи» та не зазначається опис здійснення вирішального впливу кінцевого бенефіціарного власника на діяльність юридичної особи (прямий та/або непрямий). Відомості про структуру власності: відомості відсутні. Інформація про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи: відомості відсутні.

Відповідач-1 наголошує, що Переможцем земельних торгів - Фермерським господарством «ГОРЯН» (код ЄДРПОУ: 38262491) не надано документ, який містить відомості про структуру власності.

Враховуючи викладене, на переконання заявника, 08.01.2025 Відповідачем 1 прийнято обгрунтоване та законне рішення про відмову у підписанні договору суборенди землі з переможцем земельних торгів Фермерським господарством «ГОРЯН» (код ЄДРПОУ: 38262491).

Щодо гарантійних внесків сплачених позивачем, відповідач-1 зазначає, що гарантійний внесок сплачений Позивачем оператору - Товариству з обмеженою відповідальністю «Центр аукціонів «ЮА Ленд» у розмірі 90 619, 24 грн (дев'яносто тисяч шістсот дев'ятнадцять гривень 24 копійки), з ПДВ, Відповідачу 1 не перерахувався.

24.03.2025 до суду від відповідача-1 надійшла сформована в системі «Електронний суд» заява б/н від 24.03.2025 (вх. № 4548/25 від 24.03.2025) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, яку суд залишив без задоволення ухвалою від 31.03.2025.

01.4.2025 до суду від відповідача-1 надійшло сформоване в системі «Електронний суд» клопотання б/н від 31.03.2025 про відкладення (перенесення) розгляду справи.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 01.04.2025, яку занесено до протоколу судового засідання, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів у відповідності до ст. 177 ГПК України та відкладено підготовче засідання на 30.04.2025 о 10:00.

02.04.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр аукціонів «ЮА Ленд» надійшла сформована в системі «Електронний суд» заява б/н від 02.04.2025 (вх. № 5076/25 від 02.04.2025) про ознайомлення з матеріалами справи в електронному вигляді.

04.04.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр аукціонів «ЮА Ленд» надійшов сформований в системі «Електронний суд» відзив б/н від 04.04.2025 (вх. № 5185/25 від 04.04.2025) в якому відповідач-2 заперечує проти задоволення позову та просить суд:

1. Поновити пропущений процесуальний строк для подання відзиву та прийняти відзив.

2. Повністю відмовити у задоволенні позовних вимог позивачу.

3. Стягнути з позивача Фермерського господарства «Горян» на користь відповідача ТОВ «Центр аукціонів «ЮА Ленд» понесені витрати за правничу допомогу у розмірі 30 000 грн.

Заперечення відповідача-2, викладені у відзиві, ґрунтуються на тому, що ТОВ «Держзембанк», було прийнято рішення від 08.01.2025 року про відмову у підписанні договору та прийнято рішення щодо дискваліфікації учасника земельних торгів - Фермерське господарство «Горян», який запропонував найвищу цінову пропозицію, з підстав невідповідності поданих підприємством останнього документів встановленим Земельним кодексом України вимогам, у зв'язку з ненаданням останнім відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи, а саме за зразком складання схематичного зображення структури власності юридичної особи, передбаченим наказом Міністерства фінансів України від 19.03.2021 року № 163 «Про затвердження Положення про форму та зміст структури власності», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.06.2021 року за № 768/3639.

ТОВ «ЦЕНТР АУКЦІОНІВ «ЮА ЛЕНД» діє в межах чинного законодавства та умов договору приєднання, затвердженого відповідно до ст. 634 ЦК України. Як оператор платформи Prozorro. Продажі, забезпечуємо: можливість подачі зареєстрованим на електронному майданчику Потенційним покупцем заяви про участь у земельних торгах разом із доданими документами та закритою ціновою пропозицією (п. 1.5 Договору приєднання); консультаційну та технічну підтримку Потенційного покупця; вільний цілодобовий безперебійний доступ до електронного майданчика через мережу Інтернет застосування апаратних і програмних засобів антивірусногозахисту.

Відповідно до п. 5.4 Договору приєднання, оператор не несе відповідальності за дії організатора аукціону, зокрема за прийняття рішень про дискваліфікацію учасників.

Відповідач-2 зазначає про наявність недоліків, які свідчать про невідповідність поданих до участі позивачем в електронному аукціоні документів вимогам статті 137 Земельного кодексу України.

Щодо повернення гарантійних внесків Оператором електронного майданчика ТОВ «Центр аукціонів «Юа Ленд», відповідач-2 зазначає, що положеннями нормативно-правових актів, що регулюють механізм проведення земельних торгів не передбачено повернення сплаченого гарантійного внеску учаснику, який був дискваліфікований організатором аукціону відповідно до п. 49 Вимог. Згідно з ч. 7 ст. 137 Земельного кодексу України, учасник зобов'язаний надати всі необхідні документи для участі в торгах. Водночас, абз. 2 ч. 19 ст. 137 Земельного кодексу України передбачає, що технічні чи орфографічні помилки, які не впливають на зміст документа, не можуть бути підставою для дискваліфікації. Рішення про те, чи є відсутність документа або його некоректність підставою для дискваліфікації, ухвалюється організатором аукціону. Оператор електронного майданчика не має повноважень оцінювати правомірність такого рішення.

Крім того, товариство повідомляє, що 14.02.2025 року відповідач ТОВ «ЦЕНТР АУКЦІОНІВ «ЮА ЛЕНД» здійснило оплату згідно рахунку та договору ПРОЗОРРО.ПРОДАЖІ у сумі 22 654,81 грн., що підтверджується платіжною інструкцією № 952 та рахунком на оплату № ЦБД2-000072 від 31.01.2025 року.

За такого, з посиланням на правову позицію Великої Палати Верховного Суду, викладену у постанові від 17.04.2018 у справі № 523/9076/16-ц, відповідач-2 посилається на те, що пред'явлення позову до неналежного відповідача є самостійною підставою для відмови в задоволенні позову.

Також, 04.04.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр аукціонів «ЮА Ленд» надійшло сформоване в системі «Електронний суд» клопотання б/н від 04.04.2025 (вх. № 5194/25 від 04.04.2025), в якому наведено попереднє визначення суми судових витрат.

Крім того, 04.04.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр аукціонів «ЮА Ленд» надійшла сформована в системі «Електронний суд» заява б/н від 04.04.2025 (вх. № 5190/25 від 04.04.2025) заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, яку суд задовольнив ухвалою від 07.04.2025.

08.04.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк» надійшло сформоване в системі «Електронний суд» клопотання б/н від 08.04.2025 (вх. № 5351/25 від 08.04.2025) про долучення до матеріалів справи доказів направлення відзиву на позовну заяву відповідачеві-2.

09.04.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк» надійшла сформована в системі «Електронний суд» заява б/н від 08.04.2025 (вх. № 5400/25 від 08.04.2025) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, яку суд задовольнив ухвалою від 10.04.2025.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 30.04.2025, яку занесено до протоколу судового засідання, було закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті на 03.06.2025 об 11:30.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 03.06.2025, яку занесено до протоколу судового засідання, відкладено судове засідання на 30.06.2025 о 14:00.

05.06.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр аукціонів «ЮА Ленд» надійшла сформована в системі «Електронний суд» заява б/н від 04.06.2025 (вх. № 8493/25 від 05.06.2025) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, яку суд задовольнив ухвалою від 09.06.2025.

09.06.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк» надійшла сформована в системі «Електронний суд» заява б/н від 09.06.2025 (вх. № 8625/25 від 09.06.2025) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, яку суд задовольнив ухвалою від 13.06.2025.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 30.06.2025, яку занесено до протоколу судового засідання, у судовому засіданні оголошено перерву до 31.07.2025 о 12:30.

22.07.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр аукціонів «ЮА Ленд» надійшла сформована в системі «Електронний суд» заява б/н від 22.07.2025 (вх. № 10778/25 від 22.07.2025) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, яку суд задовольнив ухвалою від 24.07.2025.

30.07.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк» надійшла сформована в системі «Електронний суд» заява б/н від 30.07.2025 (вх. № 11162/25 від 30.07.2025) про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Водночас, 30.07.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк» також надійшла сформована в системі «Електронний суд» заява б/н від 30.07.2025 (вх. № 11179/25 від 30.07.2025), в якій заявник просить суд заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, надіслану через підсистему Електронний суд 30.07.2025 року, залишити без розгляду.

31.07.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр аукціонів «ЮА Ленд» надійшла сформована в системі «Електронний суд» заява № 915/295/25 від 31.07.2025 (вх. № 11212/25 від 31.07.2025), яка поіменована заявником як «Судові дебати», та містить узагальнення правової позиції відповідача-2 щодо спору.

Також 31.07.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр аукціонів «ЮА Ленд» надійшла сформована в системі «Електронний суд» заява № 915/295/25 від 31.07.2025 (вх. № 11213/25 від 31.07.2025), в якій відповідач-2 повідомляє суд про те, що докази понесених витрат будуть подані протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду в порядку ч.8 ст. 129 ГПК України.

В судове засідання 31.07.2025 з'явилися повноважні представники усіх учасників справи.

Представник позивача підтвердив актуальність позовних вимог та просив суд позов задовольнити у повному обсязі.

Представники відповідачів проти задоволення позову заперечували, просили суду відмовити задоволенні позовних вимог.

У судовому засіданні 31.07.2025 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідачів, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк» є суб'єктом господарювання, 100% часток у статутному капіталі якого належить державі, що створене Фондом державного майна України з метою реалізації загальнодержавного проєкту «Земельний банк», передбаченого кроком 285 Плану пріоритетних дій Уряду на 2024 рік, який затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.02.2024 № 137-р.

Суть проєкту «Земельний банк» визначено як забезпечення функціонування прозорого ринку оренди державних земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у користуванні державних комерційних підприємств («Земельний банк»), з метою отримання кінцевого результату: запуску суборенди державних земель сільськогосподарського призначення на земельних торгах у формі електронного аукціону.

З метою реалізації мети діяльності Товариство з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк» наказом від 14.11.2024 № 38 «Про проведення земельних торгів у формі електронного аукціону з передачі в суборенду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності» було прийнято рішення провести земельні торги окремими лотами у формі електронного аукціону з передачі в суборенду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності відповідно до переліку прав на земельні ділянки, що виставляються на земельні торги, згідно з додатком 1, в пункті 6 якого була зазначена земельна ділянка з кадастровим номером 4824810000:05:003:0139.

20.12.2024 в електронній системі «Прозорро. Продажі» на платформі електронного майданчика Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр аукціонів «ЮА ЛЕНД» відбулися земельні торги у формі електронного аукціону за лотом № LRE001-UA-20241114-18869 з передачі в суборенду земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності строком на 14 років, площею 101.4400 га, що розташована на території Новоодеської міської територіальної громади, Миколаївського (Новоодеського) району, Миколаївської області, кадастровий номер 4824810000:05:003:0139, цільове призначення - 01.09 для дослідних і навчальних цілей.

Організатором аукціону виступило Товариство з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк».

З матеріалів справи вбачається, що позивач - Фермерське господарство «ГОРЯН» - брав участь у вказаних земельних торгах.

Так, позивач через свій електронний кабінет на електронному майданчику подав та завантажив такі документи:

- Заява від 18.12.2024 на участь в аукціоні з продажу права оренди земельної ділянки (документ типу «Заява на участь» на вебсторінці Аукціону за посиланням https://ua.land/auctions/LRE001-UA-20241114-18869 має назву «Заява Горян 18869.pdf (1).p7s»). Зі змісту вказаного документу вбачається, що цією заявою потенційний покупець Фермерське господарство «ГОРЯН», в особі голови ОСОБА_1, що діє на підставі Статуту, який має код ЄДРПОУ 38262491, висловлює своє бажання взяти участь у земельних торгах щодо передачі в суборенду земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності строком на 14 років, площею 101.4400 га, що розташована на території Новоодеської міської територіальної громади, Миколаївського (Новоодеського) району, Миколаївської області, кадастровий номер 4824810000:05:003:0139, цільове призначення - 01.09 Для дослідних і навчальних цілей, аукціон № LRE001-UA-20241114-18869;

- копія паспорту ОСОБА_1 (документ типу «Копія паспорта або документа, що посвідчує особу» на вебсторінці Аукціону за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 має назву «Паспорт ОСОБА_1 pdf. p7s »);

- копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера ОСОБА_1 (документ типу «Копія ІПН» на вебсторінці Аукціону за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 має назву «ІПН ОСОБА_1 pdf. p7s »);

- копія витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Фермерського господарства «ГОРЯН» станом на 27.08.2024 (документ типу «Копія витягу з ЄДРПОУ або документ про реєстрацію у державі місцезнаходження» на вебсторінці Аукціону за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 має назву «Витяг на 27.08.24.pdf.p7s»). Зі змісту вказаного витягу (станом на 27.08.2024) вбачається, що у розділі «Перелік засновників (учасників) юридичної особи» наявна така інформація: « ОСОБА_2 , громадянство: Україна, Місцезнаходження: АДРЕСА_1 , Розмір частки засновника (учасника): 200000,00 33541012 "КІНЦЕВИЙ БЕНЕФІЦІАРНИЙ ВЛАСНИК КОНТРОЛЕР- ОСОБА_2 , АДРЕСА_2 ». У розділі «Відомості про структуру власності» відомості відсутні. У розділі «Інформація про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи» відомості відсутні. При цьому, частково інформація про кінцевого бенефіціарного власника міститься в розділі «Перелік засновників (учасників) юридичної особи», без зазначення опису здійснення вирішального впливу кінцевого бенефіціарного власника на діяльність юридичної особи (прямий та/або непрямий);

- копія платіжної інструкції № 446 від 18.12.2024 на суму 710,00 грн, платник - ФГ «ГОРЯН», отримувач - ТОВ ЦЕНТР АУКЦІОНІВ ЮА ЛЕНД (документ типу «Документ, що підтверджує сплату реєстраційного внеску» на вебсторінці Аукціону за посиланням https://ua.land/auctions/LRE001-UA-20241114-18869 має назву «реєстрац внесок 18869.pdf»);

- копія платіжної інструкції № 447 від 18.12.2024 на суму 90 619,24 грн, платник - ФГ «ГОРЯН», отримувач - ТОВ ЦЕНТР АУКЦІОНІВ ЮА ЛЕНД (документ типу «Документ, що підтверджує сплату гарантійного внеску» на вебсторінці Аукціону за посиланням https://ua.land/auctions/LRE001-UA-20241114-18869 має назву «гарант внесок 18869.pdf»);

- копія довідки Фермерського господарства «ГОРЯН» від 18.12.2024 (документ типу «Інформація про кінцевого бенефіціарного власника» на вебсторінці Аукціону за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 має назву «кінцевий бенефіціар.pdf.p7s»). За змістом вказаної довідки фермерське господарство в особі голови ОСОБА_1 , що діє на підставі Статуту повідомляє наступну інформацію: Перелік засновників (учасників) юридичної особи: ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_2 ), громадянство: Україна, місцезнаходження: АДРЕСА_3 , розмір частки засновника (учасника): 100,00. Інформація про кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи: ОСОБА_2 (ІПН НОМЕР_2 ), громадянство: Україна, місцезнаходження: АДРЕСА_3 , розмір частки засновника «(учасника): 100,00. Тип бенефіціарного володіння: Прямий вирішальний вплив. Відсоток частки статутного капіталу, або відсоток право голосу: 100;

- копія довідки Фермерського господарства «ГОРЯН» від 18.12.2024 про право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення (документ типу «Документи що підтверджують відповідність вимогам» на вебсторінці Аукціону за посиланням https://ua.land/auctions/LRE001-UA-20241114-18869 має назву «Довідка про право власності на зем ділянки 18869.pdf.p7s»);

- копія рішення № 2 від 28.08.2012 про створення фермерськго господарства «ГОРЯН» (документ типу «Документи що підтверджують відповідність вимогам» на вебсторінці Аукціону за посиланням https://ua.land/auctions/LRE001-UA-20241114-18869 має назву «Рішення.pdf.p7s»);

- Фінансова звітність малого підприємства Фермерськго господарства «ГОРЯН» від 01.01.2024 (документ типу «Документи що підтверджують відповідність вимогам» на вебсторінці Аукціону за посиланням https://ua.land/auctions/LRE001-UA-20241114-18869 має назву «S0110013 1-м, 2-м. Фінансова звітність малого підприємства14391 (1).pdf.p7s»);

- копія інформації Фермерськго господарства «ГОРЯН» про відсутність застосування санкцій відповідно до законодавства (документ типу «Документи що підтверджують відповідність вимогам» на вебсторінці Аукціону за посиланням https://ua.land/auctions/LRE001-UA-20241114-18869 має назву «довідка про відсутність санкцій.pdf.p7s»);

- копія схематичного зобораження структури власності Фермерського господарства «ГОРЯН» від 18.12.2024 (документ типу «Документи що підтверджують відповідність вимогам» на вебсторінці Аукціону за посиланням https://ua.land/auctions/LRE001-UA-20241114-18869 має назву «Схема структури власності.pdf.p7s»). Зі змісту вказаного документа вбачається, що Фермерське господарства «ГОРЯН» має намір взяти участь у земельних торгах та згідно вимог абзацу 9 частини 7 статті 137 Земельного кодексу України надає документи про структуру власності (схематичне зображення структури власності потенційного покупця-юридичної особи) У вказаному документі під заголовком «Схематичне зображення структури власності» розміщено текст:

«ФГ «Горян»

100 % статутного капіталу

Україна, код ЄДРПОУ 38262491»;

- копія наказу № 1 від 28.08.2012 про призначення голови Фермерського господарства «Горян» (документ типу «Документи що підтверджують відповідність вимогам» на вебсторінці Аукціону за посиланням https://ua.land/auctions/LRE001-UA-20241114-18869 має назву «Наказ.pdf.p7s»);

- копія Статуту Фермерського господарства «ГОРЯН» (нова редакція), затвердженого рішенням № 1/2013 зсновника фермерського господарства «ГОРЯН» від 09.12.2013 (документ типу «Документи що підтверджують відповідність вимогам» на вебсторінці Аукціону за посиланням https://ua.land/auctions/LRE001-UA-20241114-18869 має назву «Горян Статут.pdf (1).p7s»).

Відповідно до протоколу про результати земельних торгів № LRE001-UA-20241114-18869, переможцем земельних торгів визначено: Фермерське господарство «ГОРЯН», ЄДРПОУ: 38262491 (Протокол земельних торгів сформовано: 20.12.2024 13:15:03).

Разом із тим, у подальшому, Товариством з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк» проведено повторну перевірку електронних копій документів переможця земельних торгів (із посиланням на ст. 137 Земельного кодексу України, Вимоги щодо підготовки та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 № 1013).

За результатами вказаної повторної перевірки 08.01.2025 Товариством з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк» оформлено Рішення про відмову у підписанні договору суборенди землі за результатами проведення земельних торгів за лотом № 1623 ID LRE001-UA-20241114-18869 з переможцем земельних торгів Фермерським господарством «ГОРЯН» (код ЄДРПОУ: 38262491).

Вказане ріщення мотивоване, зокрема, тим, що переможцем земельних торгів - Фермерським господарством «ГОРЯН» (код ЄДРПОУ: 38262491) не надано документ, який містить відомості про структуру власності.

За такого, 09.01.2025 о 10:08:15 було сформовано Протокол земельних торгів про результати земельних торгів № LRE001-UA-20241114-18869, за змістом якого статус земельних тогів визначено як: «Земельні торги не відбулися». Крім того, у протоколі наявне посилання на те, що «учасники відсутні / подано заяву від одного учасника (крім випадку, встановленого абзацом 3 ч. 5 ст. 138 Земельного кодексу України) / не зроблено крок аукціону».

Крім того, позивач зазначає, що після формування протоколу 09.01.2025 о 10:11 на свою електронну адресу та в Особистий кабінет електронного майданчика фермерське господарство отримало від ТОВ «ЮА ЛЕНД» повідомлення, що аукціон № LRE001-UA-20241114-18869 не відбувся, а також про те, що позивач був дискваліфікований організатором аукціону. У вказаних повідомленнях було також вказано, що гарантійний та реєстраційний внески будуть повернуті.

Не погоджуючись із рішенням про відмову у підписанні договору суборенди землі Фермерське господарство «ГОРЯН» звернулося до Директора «Prozorro. Продажі» зі скаргою за вих. № 01/1301 від 13.01.2025, за змістом якої позивач посилається на те, що вважає дискваліфікацію ФГ «ГОРЯН» неправомірною та такою, що склалася не з вини фермерсього господарства.

Беручи до уваги наведене, позивач, зокрема, просив посприяти у знятті з ФГ «ГОРЯН» статусу «Дискваліфікований» та посприяти поверненню гарантійного внеску сплаченого за участь в аукціоні № LRE001-UA-20241114-18869 та надати можливість брати участь в аукціонах по цим земельним ділянкам в подальшому.

У відповідь на вказану скаргу Акціонерне товариство «Прозорро.Продажі» надіслало позивачу листа № 170-07/2025 від 13.02.2025, в якому зазначило про те, що вимоги чинного законодавства не дають підстав адміністратору електронної торгової системи здійснювати будь-які дії, щодо організації, проведення та оформлення результатів та/або відміни, скасування результатів аукціону, зупинення проведення електронних торгів, зміни та/або коригування лоту аукціону в будь-якому вигляді тощо. Адміністратор ЕТС (АТ «Прозорро.Продажі») здійснює виключно функції з технічної підтримки та адміністрування електронної торгової системи.

Крім того, щодо дискваліфікації учасника товариство зазначило, що саме організатор земельних торгів приймає рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів, про відмову у підписанні договору за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів. АТ «Прозорро.Продажі» звертало увагу позивача, що вимоги чинного законодавства не дають підстав адміністратору електронної торгової системи здійснювати будь-які дії щодо організації, проведення та оформлення результатів та/або відміни, скасування результатів аукціону, зупинення проведення електронних торгів, зміни та/або коригування лоту аукціону в будь-якому вигляді, в тому числі щодо кваліфікації, дискваліфікації або відміни дискваліфікації переможця тощо. В тому числі, у Адміністратора ЕТС відсутні повноваження на надання правової оцінки діям учасників та організаторів електронних аукціонів.

Крім того, Фермерське господарство «ГОРЯН» зверталося до Товариства з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк» з листом вимогою № 01/1401 від 14.01.2025 та до Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр аукціонів «ЮА Ленд» з листом вимогою № 02/1401 від 14.01.2025, в яких також зазначало, що вважає дискваліфікацію ФГ «ГОРЯН» неправомірною та такою, що склалася не з вини фермерсього господарства.

У вказаних листах вимогах позивач, зокрема, просив відповідачів посприяти у знятті з ФГ «ГОРЯН» статусу «Дискваліфікований» та посприяти поверненню гарантійного внеску сплаченого за участь в аукціоні № LRE001-UA-20241114-18869.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк» надало Фермерському господарству «ГОРЯН» відповідь листом № вих02/108 від 03.02.2025, в якому зазначало, зокрема, про те, що Фермерським господарством «ГОРЯН» подано документ від 18.12.2024 № б/н, в тексті якого зазначено, що це документ про структуру власності (схематичне зображення структури власності потенційного покупця - юридичної особи). Проте, інформація, що міститься в даному документі не відповідає вимогам Положення, а саме не містить усі відповідні відомості. Враховуючи вищевикладене, наданий Фермерським господарством «ГОРЯН» документ від 18.12.2024 № б/н, не може розглядатися як документ, що містить відомості про структуру власності.

Відповідач-1 також повідомив позивача про те, що ТОВ «ДЕРЖЗЕМБАНК» не несе відповідальність за дії інших суб'єктів господарювання, а тому не може відповідати за перевірку документів, яку здійснюють оператори електронних майданчиків.

Додатково товариство повідомляло, що питання сплати та повернення гарантійних внесків оператором електронного майданчика не належить до повноважень ТОВ «ДЕРЖЗЕМБАНК», а також зазначило, що Фермерське господарство «ГОРЯН» не позбавлялося права приймати участь у повторних торгах з передачі в суборенду земельної ділянки та відповідно до вимог законодавства вправі прийняти участь у повторних земельних торгах, зокрема, щодо земельної ділянки з кадастровим номером 4824810000:05:003:0139.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Центр аукціонів «ЮА Ленд» надало Фермерському господарству «ГОРЯН» відповідь листом № 01/2801 від 28.01.2025, в якому, зокрема, зазначало, що ТОВ «Центр аукціонів «ЮА Ленд» враховуючи норми діючого законодавства не має права повертати гарантійний та реєстраційний внески учаснику, якого було дискваліфіковано.

У подальшому, представник позивача звернувся до відповідача-1 із адвокатським запитом № 1 від 12.02.2025 та до відповідача-2 із адвокатським запитом № 2 від 12.02.2025, в яких просив:

1. Надати інформацію (скан-копії документів, належним чином підписаних КЕП/ЕЦП уповноваженої особи) у електронному вигляді щодо таких питань:

1. Коли, за яким документом та які суми із сплачених ФГ «ГОРЯН» сум реєстраційних та гарантійних внесків за участь у земельних торгах № LRE001-UA-20241114-46182, LRE001-UA-20241114-18869 було перераховано оператором електронного майданчика Товариством з обмеженою відповідальністю «ЦЕНТР АУКЦІОНІВ «ЮА ЛЕНД» на рахунок організатора земельних торгів Товариства з обмеженою відповідальністю «ДЕРЖАВНИЙ ЗЕМЕЛЬНИЙ БАНК». Надати копії всіх відповідних платіжних документів.

2. Яка сума винагороди оператора електронного майданчика із сплачених ФГ «ГОРЯН» сум внесків була залишена у розпорядженні ТОВ «ЦЕНТР АУКЦІОНІВ «ЮА ЛЕНД» за кожним з земельних торгів (№ LRE001-UA- 20241114-46182, LRE001-UA-20241114-18869).

Відповідачем-1 надано відповідь на адвокатський запит № 1 від 12.02.2025 листом № вих04/2 від 18.02.2025, у якому повідомлено, що Товариству з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк» реєстраційні внески сплачені Фермерським господарством «ГОРЯН» за участь у земельних торгах LRE001- UA-20241114-46182 та LRE001- UA-20241114-18869 Товариством з обмеженою відповідальністю «ЦЕНТР АУКЦІОНІВ «ЮА ЛЕНД» не перераховувались.

Товариство також звертало увагу, що у протоколах про результати земельних торгів зазначено суму винагороди оператора електронного майданчика. Так, зокрема, у протоколі про результати земельних торгів № LRE001- UA-20241114-18869 розмір винагороди Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЕНТР АУКЦІОНІВ «ЮА ЛЕНД» становить 90 619,24 грн.

Відповідачем-2 надано відповідь на адвокатський запит № 2 від 12.02.2025 листом № 1702/25 від 17.02.2025, в якому, зокрема, зазначено, що згідно протоколу № LRE001-UA-20241114-18869 від 20.12.2024 сума гарантійного внеску (за вирахуванням винагороди оператора), що підлягає перерахуванню організатору від оператора, через електронний майданчик якого подано заяву переможцем, що зараховується в рахунок оплати ціни продажу лота: 0,00 грн. Відповідно суми реєстраційних та гарантійних внесків за участь у земельних торгах, сплачені ФГ «Горян», не перераховувались на рахунки організатора торгів Товариству з обмеженою відповідальністю «ДЕРЖАВНИЙ ЗЕМЕЛЬНИЙ БАНК».

Також повідомлено позивача про те, що згідно протоколу аукціону №LRE001-UA-20241114-18869 винагорода оператора, через електронний майданчик якого подано заяву переможцем: 90 619,24 грн. З вище зазначених сум оператором була сплачена комісія на розрахунковий рахунок Акціонерного товариства «Прозорро.Продажі» по аукціону №LRE001-UA-20241114-18869 27185,77 грн з ПДВ (Рахунок ЦБД2-000072 від 31 січня 2025р.)

До відповіді на адвокатський запит було долучено відповідні платіжну інструкцію № 952 від 14.02.2025 та рахунок на оплату ЦБД2-000072 від 31 січня 2025.

Посилаючись на викладені вище обставини, Фермерське господарство «ГОРЯН» вважає «рішення про відмову у підписанні договору суборенди землі за результатами проведення земельних торгів за лотом № 1623 ID LRE001-UA-20241114-18869 з переможцем земельних торгів Фермерським господарством «ГОРЯН» код ЄДРПОУ38262491» таким, що не відповідає вимогам законодавства.

При цьому, на переконання відповідачів вказане рішення є обґрунтованим та законним.

З урахуванням наведеного, суд зауважує, що правовідносини сторін у даній справі виникли у сфері продажу прав на земельну ділянку на конкурентних засадах, порядок здійснення якого врегульований главою 21 Земельного кодексу України та положеннями Вимог щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису), затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 22.09.2021 «Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису)».

Приписами ч. 1 ст. 134 Земельного кодексу України встановлено обов'язковість передачі земельних ділянок державної чи комунальної власності у користування на конкурентних засадах (на земельних торгах), земельні ділянки державної чи комунальної власності передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

У ст. 135 Земельного кодексу України визначені загальні положення щодо проведення земельних торгів.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 135 Земельного кодексу України порядок проведення земельних торгів, визначений цим Кодексом, є обов'язковим у разі, якщо на земельних торгах здійснюється, зокрема, продаж земельних ділянок державної та комунальної власності, передача їх у користування за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 2 ст. 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу ціну за придбання прав емфітевзису, суперфіцію, або найвищий розмір орендної (суборендної) плати, зафіксовані під час проведення земельних торгів (далі - цінова пропозиція).

Земельні торги проводяться в електронній торговій системі, адміністратором якої є визначений Кабінетом Міністрів України суб'єкт господарювання державного сектору економіки.

Порядок функціонування та адміністрування електронної торгової системи затверджує Кабінет Міністрів України.

Для цілей цього Кодексу терміни «адміністратор електронної торгової системи», «електронний майданчик», «електронна торгова система», «оператор електронного майданчика», «центральна база даних» вживаються у значеннях, наведених у Законі України «Про приватизацію державного і комунального майна» з урахуванням особливостей, визначених цим Кодексом.

Протокол про результати земельних торгів та договір, що укладається за результатами проведення земельних торгів (крім договору купівлі-продажу земельної ділянки), підписуються за допомогою кваліфікованого електронного підпису з урахуванням вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги».

Учасник земельних торгів - це фізична або юридична особа, яка розмістила в електронній торговій системі документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зробила закриту цінову пропозицію і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, виставленою на земельних торгах.

Переможець земельних торгів - це учасник, який подав найвищу цінову пропозицію за лот, у разі якщо ним зроблено щонайменше один крок торгів (крім випадку, встановленого абзацом третім частини п'ятої статті 138 цього Кодексу), у випадках, встановлених частиною сімнадцятою статті 137 цього Кодексу, - учасник з наступною за величиною ціновою пропозицією за умови, що ним зроблено щонайменше один крок торгів, а в разі однакових цінових пропозицій - учасник, який подав раніше цінову пропозицію, за умови відсутності його відмови від очікування.

Закрита цінова пропозиція - це сума коштів, про намір та можливість сплати якої учасник земельних торгів повідомляє у своєму особистому кабінеті через оператора електронного майданчика в електронній торговій системі до закінчення кінцевого строку прийняття заяв про участь у земельних торгах. Закрита цінова пропозиція не може бути меншою, ніж розмір стартової ціни продажу лота.

Організатором земельних торгів є: у разі продажу земельної ділянки - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу; у разі укладення договору оренди земельної ділянки - особа, яка відповідно до закону може виступати орендодавцем такої земельної ділянки; у разі укладення договору суборенди земельної ділянки - орендар земельної ділянки; у разі укладення договору суперфіцію або емфітевзису - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, або особа, якій належить право емфітевзису, суперфіцію; у разі виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», - державний, приватний виконавець.

Для проведення земельних торгів організатор земельних торгів укладає з оператором електронного майданчика, підключеного до електронної торгової системи, договір про організацію та проведення земельних торгів.

За приписами ч. 6 ст. 135 Земельного кодексу України земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та оператором електронного майданчика. Розмір, порядок сплати та повернення винагороди, що сплачується переможцем земельних торгів оператору електронного майданчика, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.ч. 7, 8 ст. 135 Земельного кодексу України передбачено, що реєстраційний внесок за лотом встановлюється у розмірі 0,1 мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на 1 січня року, в якому оприлюднюється оголошення про проведення земельних торгів. Гарантійний внесок становить 30 відсотків стартової ціни продажу земельної ділянки чи прав емфітевзису, суперфіцію або 30 відсотків стартового розміру річної орендної (суборендної) плати, але не може бути більше 2500 прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб законом про Державний бюджет України на 1 січня року, в якому проводяться земельні торги. Реєстраційний та гарантійний внески сплачуються особою, яка бажає взяти участь у земельних торгах, на відкриті у банку окремі рахунки оператора електронного майданчика, з якого така особа бажає взяти участь в земельних торгах.

Процедура підготовки до проведення та порядок проведення земельних торгів визначена приписами ст. 137 Земельного кодексу України.

Так, ч. 1 ст. 137 Земельного кодексу України унормовано, що технічні вимоги до підготовки до проведення та проведення земельних торгів, встановлення та оприлюднення їх результатів, визначення розміру, порядку сплати, повернення реєстраційних, гарантійних внесків учасників та винагороди, що сплачується переможцем аукціону оператору електронного майданчика, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Організатор земельних торгів через особистий кабінет публікує в електронній торговій системі оголошення про проведення земельних торгів, до якого додаються документи та матеріали на лот (документація), що підтверджують виконання вимог, визначених частиною третьою статті 135 і частиною першою статті 136 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 4 ст. 137 Земельного кодексу України в оголошенні про проведення земельних торгів щодо кожного лота зазначаються: а) найменування організатора земельних торгів; б) місце розташування, площа земельної ділянки та її кадастровий номер; в) цільове призначення земельної ділянки; г) умови договору купівлі-продажу земельної ділянки, прав емфітевзису, суперфіцію, договору оренди, суборенди землі, суперфіцію, емфітевзису, що укладається на земельних торгах; ґ) стартова ціна продажу земельної ділянки або стартовий розмір ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію, або стартовий розмір плати за користування земельною ділянкою; д) містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки для земельних ділянок, призначених для цілей, пов'язаних із забудовою; е) час проведення земельних торгів з урахуванням вимог, встановлених Кабінетом Міністрів України; є) розмір реєстраційного та гарантійного внесків, що сплачують учасники, порядок їх сплати; ж) найменування, веб-сайти та номери рахунків операторів електронних майданчиків, відкритих у банку для сплати реєстраційного та гарантійного внесків, що зазначаються шляхом посилання на веб-сайт адміністратора електронної торгової системи; з) прізвище, власне ім'я та по батькові, посада, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з документами та матеріалами щодо лота; и) проект договору, що пропонується укласти на торгах, без визначення ціни та зазначення особи покупця (орендаря (суборендаря), емфітевта, суперфіціарія), а в разі продажу на земельних торгах прав емфітевзису, суперфіцію за рішенням емфітевта, суперфіціарія - також копія договору емфітевзису, суперфіцію; і) сума витрат (видатків), здійснених на підготовку лота до продажу, що підлягає відшкодуванню переможцем земельних торгів; ї) фотографічні зображення земельної ділянки, копії документів та матеріалів на лот; й) особа, яка має переважне право на купівлю земельної ділянки (у разі проведення аукціону з продажу такої земельної ділянки); к) номери банківських рахунків для внесення плати за придбаний лот; л) інші відомості про лот, які організатор торгів вважає за потрібне розмістити в оголошенні про проведення земельних торгів.

Внесення організатором змін в оголошення стосовно особи, яка має переважне право на купівлю земельної ділянки, можливе не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дня проведення земельних торгів.

За змістом ч. 6 ст. 137 Земельного кодексу України земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 45 днів з дня оприлюднення оголошення про проведення земельних торгів.

Приписами ч. 7 ст. 137 Земельного кодексу України передбачено, що особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, подає через особистий кабінет в електронній торговій системі:

а) заяву про участь у земельних торгах, підписану кваліфікованим електронним підписом;

б) для юридичної особи - копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань або копію документа про реєстрацію у державі її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського або судового реєстру тощо), засвідчену згідно із законодавством держави його видачі, перекладену українською мовою (для юридичної особи - нерезидента), інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу, інформацію про кінцевого бенефіціарного власника. Якщо особа не має кінцевого бенефіціарного власника, зазначається інформація про відсутність кінцевого бенефіціарного власника і про причину його відсутності;

для громадянина України, фізичної особи - підприємця - копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);

для іноземних громадян та осіб без громадянства - інформацію про прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в державі, громадянином (підданим) якої є особа, копію документа, що посвідчує особу.

Копії зазначених документів засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах;

в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків), а в разі проведення земельних торгів з продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення - документи, що підтверджують сплату таких платежів з рахунку особи, яка бажає взяти участь у торгах, відкритого в українському або іноземному банку (крім банків держав, внесених FATF до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом).

Представник фізичної чи юридичної особи також розміщує документи, що підтверджують його право діяти від імені учасника торгів.

Якщо земельні торги проводяться щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, особа, яка бажає взяти участь у таких торгах, подає через особистий кабінет в електронній торговій системі також документи, що підтверджують її відповідність вимогам статті 130 цього Кодексу. Перелік таких документів встановлює Кабінет Міністрів України.

Заява про участь у земельних торгах та додані до неї документи учасника можуть бути подані до закінчення кінцевого строку подання заяв про участь у земельних торгах, встановленого електронною торговою системою автоматично упродовж дня, що передує дню проведення земельних торгів, з урахуванням вимог, визначених Кабінетом Міністрів України.

За умовами абз. 1-2 ч. 4 ст. 130 Земельного кодексу України порядок здійснення перевірки відповідності набувача або власника земельної ділянки сільськогосподарського призначення вимогам, визначеним цією статтею, затверджується Кабінетом Міністрів України. Передбачена цією частиною перевірка здійснюється, зокрема, в автоматизованому порядку, у тому числі шляхом інформаційної взаємодії між Державним реєстром речових прав на нерухоме майно, Державним земельним кадастром, Державним реєстром актів цивільного стану громадян, Державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

При цьому, як уже було наведено вище, постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 № 1013 «Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису)» затверджено Вимоги щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису) (далі - Вимоги № 1013), які визначають: порядок функціонування та адміністрування електронної торгової системи; технічні вимоги до реалізації переважного права купівлі земельної ділянки у власність у разі продажу її через електронний аукціон; порядок відшкодування переможцем земельних торгів витрат (видатків), здійснених на підготовку лота для продажу на земельних торгах; розміру, порядку сплати та повернення винагороди, що сплачується переможцем земельних торгів оператору електронного майданчика; строк повернення оператором електронного майданчика всім учасникам земельних торгів, які не визнані переможцями, сплачених сум гарантійних внесків; технічні вимоги щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів, встановлення та оприлюднення їх результатів, визначення розміру, порядку сплати, повернення реєстраційних, гарантійних внесків учасників та винагороди, що сплачується переможцем аукціону оператору електронного майданчика; форми документації щодо лота земельних торгів для розміщення в електронній торговій системі; перелік документів, що підтверджують відповідність особи, яка бажає взяти участь у земельних торгах щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, вимогам статті 130 Земельного кодексу України (далі - Кодекс); вимоги до заяви про участь у земельних торгах; порядок визначення статусу учасника земельних торгів; порядок реєстрації учасників для участі в земельних торгах; порядок підписання організатором та переможцем торгів шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів протоколу про результати земельних торгів та договору за результатами проведення земельних торгів; строк перерахування суми гарантійного внеску оператором електронного майданчика, сплаченого на його рахунок переможцем, на відповідні бюджетні рахунки у разі продажу земельної ділянки державної чи комунальної власності, прав суперфіцію, емфітевзису на неї, проведення земельних торгів з набуття права оренди, суборенди (у випадках, визначених Кодексом) такої земельної ділянки; порядок та строк сплати переможцем земельних торгів ціни продажу земельної ділянки, плати за користування земельною ділянкою, право користування якою набуто на земельних торгах, а також суми витрат на підготовку лота до продажу відповідно до положень Кодексу.

Відповідно до п. 29 Вимог № 1013 під час реєстрації для участі в земельних торгах потенційний покупець через свій особистий кабінет заповнює електронну форму, подає в довільній формі заяву про участь у земельних торгах, на яку накладається електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, і завантажує електронні копії документів, передбачені частиною сьомою статті 137 Кодексу.

Якщо потенційний покупець бажає взяти участь у земельних торгах щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, він подає також документи, що підтверджують його відповідність вимогам статті 130 Кодексу, згідно з додатком 2.

Додатком 2 до Вимог № 1013 виступає Перелік документів, що підтверджують відповідність потенційного покупця, який бажає взяти участь в земельних торгах щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, вимогам статті 130 Земельного кодексу України.

Так, за змістом вказаного Переліку, відповідно до абзацу дев'ятого частини сьомої статті 137 Земельного кодексу України потенційні покупці разом із заявою про участь в земельних торгах також подають копії таких документів:

- документи, які містять відомості про структуру власності (якщо потенційним покупцем є юридична особа);

- документи, що підтверджують громадянство учасників (акціонерів, членів) та бенефіціарного власника (якщо потенційним покупцем є юридична особа);

- документи, що підтверджують джерела походження коштів, зокрема: декларація про майновий стан і доходи; декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру/декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або органу місцевого самоврядування; річна (квартальна, інша) фінансова та/або податкова звітність юридичної особи - набувача та фізичної особи - підприємця (за наявності), що отримана нотаріусом безпосередньо від набувача (баланс, витяги, що містять дані про прибутки та збитки господарської діяльності клієнта, податкова декларація з додатками); фінансова звітність юридичної особи - набувача, що оприлюднена відповідно до вимог законодавства; інші документи, що підтверджують джерела походження коштів;

- документи про перебування у шлюбі (чи його розірвання), у тому числі зареєстрованому за кордоном, та про набуття земельних ділянок сільськогосподарського призначення на праві спільної сумісної власності подружжя (у разі наявності, якщо потенційним покупцем є фізична особа);

- документ, що містить інформацію щодо юридичних осіб, права на частку у статутному (складеному) капіталі, у пайовому фонді, акції, паї яких потенційний покупець, має із обов'язковим зазначенням найменування юридичної особи, ідентифікаційного коду юридичної особи, розміру належної йому частки у статутному (складеному) капіталі, у пайовому фонді, та/або кількість належних йому акцій, паїв (у разі наявності, якщо потенційним покупцем є фізична особа);

- документи, які підтверджують право власності учасника земельних торгів на земельні ділянки сільськогосподарського призначення (у разі наявності таких прав).

Відповідно до положень ч.ч. 10-13 ст. 137 Земельного кодексу України земельні торги проводяться в електронній торговій системі в режимі реального часу в мережі Інтернет. Будь-який користувач мережі Інтернет має можливість спостерігати за ходом земельних торгів у режимі реального часу. Відомості про учасників торгів не підлягають розголошенню до завершення торгів. Земельні торги проводяться за наявності не менше двох зареєстрованих учасників, крім випадків, встановлених абзацом третім частини п'ятої статті 138 цього Кодексу.

Приписами ч. 15 ст. 137 Земельного кодексу України встановлено, що протокол про результати земельних торгів формується та оприлюднюється електронною торговою системою автоматично в день завершення торгів в електронній формі. У протоколі про результати земельних торгів обов'язково зазначаються: а) відомості про земельну ділянку; б) кількість та відомості про учасників земельних торгів; в) стартова ціна продажу земельної ділянки, права емфітевзису, суперфіцію або стартовий розмір орендної (суборендної) плати за користування земельною ділянкою; г) ціна за земельну ділянку, прав емфітевзису, суперфіцію або розмір орендної (суборендної) плати за користування земельною ділянкою, запропоновані переможцем земельних торгів та іншими учасниками, або інформація про те, що земельні торги закінчилися без визначення переможця; ґ) найменування (для юридичної особи), прізвище, власне ім'я, по батькові (для фізичної особи) переможця земельних торгів; д) інформація про авторизований електронний майданчик, через який переможцем земельних торгів придбано земельну ділянку або право на неї.

Протокол про результати земельних торгів та договір за результатами проведення земельних торгів (крім договору купівлі-продажу земельної ділянки) підписуються організатором та переможцем торгів шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 16 ст. 137 Земельного кодексу України протокол про результати земельних торгів та договір за результатами проведення земельних торгів (крім договору купівлі-продажу земельної ділянки) підписуються організатором та переможцем торгів шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Переможець земельних торгів підписує протокол про результати земельних торгів протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою. Організатор земельних торгів підписує протокол про результати земельних торгів протягом шести робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою.

На вимогу переможця торгів протокол про результати земельних торгів та/або договір за результатами проведення земельних торгів, укладені шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів організатором та переможцем торгів, можуть бути підписані також у паперовій формі.

Протокол про результати земельних торгів є підставою для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки, прав емфітевзису, суперфіцію, договорів оренди, суборенди землі, емфітевзису, суперфіцію.

Згідно з ч. 19 ст. 137 Земельного кодексу України організатор земельних торгів не підписує протокол торгів, не укладає договір за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який: а) не відповідає встановленим цим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї; б) не подав документи або відомості, обов'язковість подання яких встановлена частиною сьомою цієї статті, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості; в) не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України, встановленого частиною двадцять третьою цієї статті.

Не можуть бути підставою для прийняття рішення про відмову в підписанні протоколу про результати земельних торгів та подальшому укладенні договору за результатами проведення земельних торгів технічні, орфографічні та інші помилки у заяві про участь у земельних торгах або в документах та матеріалах, що подаються разом із такою заявою, які не впливають на зміст відповідного документа.

Відповідно до пункту 49 Вимог № 1013 організатор земельних торгів приймає рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів, про відмову у підписанні договору за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який: не відповідає встановленим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї; не подав документи або відомості, обов'язковість подання яких встановлена частиною сьомою статті 137 Кодексу, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості; не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України у випадках, встановлених Кодексом.

Так, як уже було наведено вище, відповідно до абз. 9 ч. 7 ст. 137 Земельного кодексу України, якщо земельні торги проводяться щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, особа, яка бажає взяти участь у таких торгах, подає через особистий кабінет в електронній торговій системі також документи, що підтверджують її відповідність вимогам статті 130 цього Кодексу. Перелік таких документів встановлює Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України«Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суперфіцію, емфітевзису)» №1013 від 22.09.2021 затверджені Вимоги щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису), Додаток №2 до яких містить перелік документів що підтверджують відповідність потенційного покупця, який бажає взяти участь в земельних торгах щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, вимогам статті 130 Земельного кодексу України.

За змістом цього додатку відповідно до абзацу дев'ятого частини сьомої статті 137 Земельного кодексу України потенційні покупці разом із заявою про участь в земельних торгах також подають копії таких документів, зокрема: документи, які містять відомості про структуру власності (якщо потенційним покупцем є юридична особа).

Спір між сторонами виник щодо оцінки належності виконання позивачем, як потенційним покупцем вимог щодо подання разом із заявою про участь в земельних торгах документів, які містять відомості про структуру власності (оскільки позивач, як потенційний покупць, є юридичною особою).

Позивач стверджує, що Фермерським господарством «ГОРЯН» для участі в аукціоні були подані всі необхідні документи, передбачені частиною 7 статті 137 Земельного кодексу України та, зокрема, зазначає, що фермерське господарство при поданні заяви на участь та документів пропозиції надало документи, які містять відомості про структуру власності:

1) Паспорт бенефіціара [18.12.2024 15:12];

2) Копія ІПН [18.12.2024 15:12];

3) Витяг з реєстру юридичних осіб [18.12.2024 13:44];

4) Довідка про структуру власності [18.12.2024 13:44];

5) Інформація про кінцевого бенефіціарного власника (18.12.2024 13:44).

На переконання позивача, як випливає з інформації про кінцевого бенефіціарного власника, наданої у вигляді довідки, Єдиним засновником (учасником) Фермерського господарства «ГОРЯН» код ЄДРПОУ 38262491 є: ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_2 , Країна громадянства: Україна, Місцезнаходження: АДРЕСА_1 , Розмір частки засновника (учасника): 100,00

Тип бенефіціарного володіння: Прямий вирішальний вплив

Відсоток частки статутного капіталу в юридичній особі або відсоток права голосу в юридичній особі: 100.

Крім того окремо було надано паспорт та ідентифікаційний код бенефіціара.

Відповідач-1, заперечуючи проти позовних вимог, посилаючись на положення п.58 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», абз. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», зазначає, що структурою власності є документально підтверджена система взаємовідносин фізичних та юридичних осіб, трастів, інших подібних правових утворень, що дає змогу встановити всіх кінцевих бенефіціарних власників, у тому числі відносини контролю між ними, або відсутність кінцевих бенефіціарних власників.

Крім того, відповідач-1 зазначає, що п. 9-1 ч. 2 ст. 9 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» визначено, що в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про структуру власності та інформація про структуру власності юридичної особи (крім юридичних осіб, зазначених у частині восьмій статті 5-1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»), за формою та змістом, визначеними відповідно до законодавства.

Водночас, товариство зауважує, що з наданих позивачем документів відсутня інформація про наявність поданої ним структури власності до Єдиного державного реєстру.

При цьому, до заяви про участь у земельних торгах, переможцем земельних торгів - Фермерським господарством «ГОРЯН» (код ЄДРПОУ: 38262491) не надано документ, який містить відомості про структуру власності.

Судом встановлено, що позивачем до заяви про участь у земельних торгах на вебсторінці Аукціону за посиланням https://ua.land/auctions/LRE001-UA-20241114-18869 долучено файл, який має назву «Схема структури власності.pdf.p7s». Вказаний файл є електронною копією паперового документа, який Фермерським господарством «ГОРЯН» названо Схематичне зображення структури власності.

Зі змісту вказаного документа вбачається, що Фермерське господарства «ГОРЯН» має намір взяти участь у земельних торгах та згідно вимог абзацу 9 частини 7 статті 137 Земельного кодексу України надає документи про структуру власності (схематичне зображення структури власності потенційного покупця-юридичної особи) У документі під заголовком «Схематичне зображення структури власності» розміщено текст:

«ФГ «Горян»

100 % статутного капіталу

Україна, код ЄДРПОУ 38262491».

Суд також зауважує, що наказом Міністерства фінансів України від 19.03.2021 № 163 затверджено Положення про форму та зміст структури власності (далі - Положення № 163).

Відповідно до п. 3 Положення № 163 структура власності за формою є офіційним документом, що являє собою схематичне зображення структури власності юридичної особи, яка відображає всіх осіб, які прямо або опосередковано володіють цією особою самостійно чи спільно з іншими особами або незалежно від формального володіння мають можливість значного впливу на керівництво чи діяльність юридичної особи. Зразки складання схематичного зображення структури власності оприлюднюються на офіційному вебсайті Мінфіну.

За змістом п. 7 Положення № 163 на схематичному зображенні структури власності зазначаються:

- всі особи, які прямо або опосередковано володіють однією юридичною особою самостійно чи спільно з іншими особами (всі учасники юридичної особи та кожної особи у кожному ланцюгу володіння корпоративними правами юридичної особи);

- всі особи, які незалежно від формального володіння мають можливість значного впливу на керівництво чи діяльність юридичної особи;

- розмір участі (відсоток корпоративних прав), який належить кожній фізичній та/або юридичній особі, кожному трасту та/або іншому подібному правовому утворенню в іншій юридичній особі, трасті або іншому подібному правовому утворенні.

Згідно з п. 8 Положення № 163 на схематичному зображенні структури власності вказуються щодо кожної:

- фізичної особи - громадянина України - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер (та за наявності - серію) паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду закордон (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

- фізичної особи - іноземця та особи без громадянства - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) англійською мовою та його транслітерація українською мовою, країна громадянства (підданства), а у разі, якщо особа є громадянином (підданим) декількох країн, - всі країни її громадянства (підданства), дата народження. Якщо особа у звітному році була податковим резидентом країни, відмінної від країни свого громадянства (підданства), або якщо особа є громадянином (підданим) декількох країн, додатково зазначається країна, податковим резидентом якої була особа у звітному році;

- юридичної особи України - повне найменування відповідно до установчих документів, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України;

- іноземної юридичної особи, трасту або іншого подібного правового утворення - повне найменування англійською мовою та його транслітерація українською мовою, країна заснування (утворення), країна реєстрації довірчого власника (за наявності), місцезнаходження, ідентифікаційний номер (у разі наявності), що нерезидент використовує під час подання податкових декларацій та інших податкових документів до податкових органів у країні, резидентом якої він є.

Якщо за звичаями національної меншини, до якої належить особа, прізвище або по батькові не є складовими імені, зазначаються лише складові імені.

Приписами п. 9 Положення № 163 на схематичному зображенні структури власності щодо кожного кінцевого бенефіціарного власника (за наявності) зазначається опис здійснення вирішального впливу кінцевого бенефіціарного власника на діяльність юридичної особи (прямий та/або непрямий). У разі здійснення прямого вирішального впливу зазначається відсоток частки в статутному (складеному) капіталі юридичної особи або відсоток права голосу в юридичній особі (дані надаються у відсотках). У разі здійснення непрямого вирішального впливу зазначається характер бенефіціарного володіння (вигоди, інтересу, впливу).

З урахуванням наведеного, суд виснує, що хоча позивачем при поданні заяви про участь у земельних торгах формально було надано документ з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 », разом із тим відомості, зазначені у такому документі не відповідають вимогам Положення № 163. При цьому, суд наголошує, що позивачем не лише не наведено схематичного зображення структури власності за зразком, оприлюдненим на офіційному вебсайті Мінфіну, але й взагалі, всупереч вимог п.7 Положення № 163, не наведено відомостей про:

- всіх осіб, які прямо або опосередковано володіють юридичною особою самостійно чи спільно з іншими особами (всіх учасників юридичної особи та кожної особи у кожному ланцюгу володіння корпоративними правами юридичної особи);

- всіх осіб, які незалежно від формального володіння мають можливість значного впливу на керівництво чи діяльність юридичної особи;

- розмір участі (відсоток корпоративних прав), який належить кожній фізичній та/або юридичній особі, кожному трасту та/або іншому подібному правовому утворенню в іншій юридичній особі, трасті або іншому подібному правовому утворенні.

При цьому, наявність у складі юридичної особи лише одного учасника не звільняло позивача від обов'язків зазначення відповідних відомостей щодо вказаного єдиного учасника, зокрема, відповідно до п.8 Положення № 163 відомостей про учасника - фізичну особу - прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дату народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або номер (та за наявності - серію) паспорта громадянина України або паспорта громадянина України для виїзду закордон (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті).

Крім того, в порушення п.9 Положення № 163 позивачем не зазначено опису здійснення вирішального впливу кінцевого бенефіціарного власника на діяльність юридичної особи (прямий та/або непрямий).

Суд наголошує, що посилання у схематичному зображенні структури власності юридичної особи на відомості про цю ж юридичну особу не може вважатися належним виконанням учасником земельних торгів (потенційним покупцем) вимог абз. 9 ч. 7 ст. 137 Земельного кодексу України.

Також, зазначені недоліки не можуть вважатися технічними, орфографічними чи іншими помилками у розумінні абз. 2 ч. 19 ст. 137 Земельного кодексу України, оскільки фактично є не наданими відомостями.

Водночас, на переконання суду подання документів, які містять відомості про структуру власності за формою передбаченою у Положенні № 163 не може вважатися надмірним тягарем та відповідає усталеній діловій практиці і застосовується учасниками приватноправових відносин, зокрема, і іншими потенційними покупцями, які брали участь в Аукціоні №LRE001-UA-20241114-18869.

З урахуванням наведеного, суд враховує, що відповідно до ч. 19 ст. 137 Земельного кодексу України організатор земельних торгів не підписує протокол торгів, не укладає договір за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який: а) не відповідає встановленим цим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї; б) не подав документи або відомості, обов'язковість подання яких встановлена частиною сьомою цієї статті, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості; в) не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України, встановленого частиною двадцять третьою цієї статті.

Крім того, відповідно до пункту 49 Вимог № 1013 організатор земельних торгів приймає рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів, про відмову у підписанні договору за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який: не відповідає встановленим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї; не подав документи або відомості, обов'язковість подання яких встановлена частиною сьомою статті 137 Кодексу, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості; не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України у випадках, встановлених Кодексом.

Судом також взято до уваги, що для участі в земельних торгах особи повинні сплатити реєстраційний і гарантійний внески, розмір яких встановлено ч. 7 ст. 135 ЗК України.

Матеріали справи свідчать, що з метою участі у земельних торгах Фермерське господарство «ГОРЯН» сплатило платіжною інструкцією №446 від 18.12.2024 реєстраційний внесок у розмірі 710,00 грн та платіжною інструкцією №447 від 18.12.2024 гарантійний внесок у розмірі 90 619,24 грн на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Центр аукціонів «ЮА ЛЕНД».

Відповідно до приписів ч. 10 ст. 135 Земельного кодексу України, сплачені суми гарантійних внесків (крім випадків, встановлених абзацами другим - п'ятим цієї частини) повертаються оператором електронного майданчика всім учасникам земельних торгів, які не визнані переможцями, у строк, встановлений Кабінетом Міністрів України. Гарантійні внески не повертаються та перераховуються оператором електронного майданчика на рахунки організатора земельних торгів, зазначені в оголошенні про проведення земельних торгів (за вирахуванням винагороди оператора електронного майданчика з гарантійного внеску переможця):

- усім учасникам, якщо жоден з них не зробив кроку аукціону (торгів) на підвищення стартової ціни, крім випадку, встановленого абзацом третім частини п'ятої статті 138 цього Кодексу;

- переможцю, якщо ним в установлений строк не підписано протокол про результати земельних торгів, договір за результатами проведення земельних торгів, відмовлено в нотаріальному посвідченні такого договору, не сплачено належної суми за придбаний лот та суми витрат на підготовку лота до продажу;

- переможцю, якщо він не відповідає визначеним цим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї, не подав документи або відомості, обов'язковість подання яких встановлена цим Кодексом, подав неправдиві відомості про себе.

Таким чином, суд погоджується з доводами відповідачів про те, що положеннями нормативно-правових актів, що регулюють механізм проведення земельних торгів не передбачено повернення сплаченого гарантійного внеску учаснику, який був дискваліфікований організатором аукціону відповідно до п. 49 Вимог № 1013.

Крім того, ухвалюючи рішення у даній справі, суд також виходить із наступного.

Відповідно до ч. 1 ст.15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається із двох елементів: предмета і підстави позову.

Предметом позову є певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою позову - факти, які обґрунтовують вимогу про захист права чи законного інтересу. При цьому особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред'явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. У свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах, і у разі встановлення порушеного права з'ясувати, чи буде воно відновлено у заявлений спосіб.

У ст.4 ГПК України передбачено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб'єкта правовідносин і забезпечення виконання юридичного обов'язку зобов'язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб'єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.

Під захистом легітимного інтересу розуміється відновлення можливості досягнення прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом.

Спосіб захисту може бути визначено як концентрований вираз змісту (суті) міри державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату.

Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягти суб'єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинено порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.

Гарантоване ст.55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб твердження позивача про порушення було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Отже, захисту підлягає наявне законне порушене право (інтерес) особи, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав чи інтересів та звернулася за таким захистом до суду. Тому для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право (інтерес), і чи це право (інтерес) порушено відповідачем.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. Однак якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

При цьому, застосування будь-якого способу захисту цивільного права та інтересу має бути об'єктивно виправданим та обґрунтованим. Це означає, що: застосування судом способу захисту, обраного позивачем, повинно реально відновлювати його наявне суб'єктивне право, яке порушене, оспорюється або не визнається; обраний спосіб захисту повинен відповідати характеру правопорушення; застосування обраного способу захисту має відповідати цілям судочинства; застосування обраного способу захисту не повинно суперечити принципам верховенства права та процесуальної економії, зокрема не повинно спонукати позивача знову звертатися за захистом до суду ( постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі №916/1415/19, від 26.01.2021 у справі №522/1528/15-ц, від 08.02.2022 у справі №209/3085/20). Спосіб захисту права є ефективним тоді, коли він забезпечуватиме поновлення порушеного права, а в разі неможливості такого поновлення - гарантуватиме можливість отримати відповідну компенсацію. Тобто, цей захист має бути повним і забезпечувати у такий спосіб досягнення мети правосуддя та процесуальну економію (постанова Великої Палати Верховного Суду від 22.09.2020р. у справі № 910/3009/18 ).

Надаючи правову оцінку належності обраного позивачем способу захисту, суди повинні зважати й на його ефективність з погляду Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція). У § 145 рішення від 15.11.1996 у справі «Чахал проти Сполученого Королівства» Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 13 Конвенції гарантує на національному рівні ефективні правові способи для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Таким чином, суть цієї статті зводиться до вимоги надати особі такі способи правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави-учасниці Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань.

У статті 13 Конвенції гарантується доступність на національному рівні засобу захисту, здатного втілити в життя сутність прав та свобод за Конвенцією, в якому б вигляді вони не забезпечувались у національній правовій системі. Зміст зобов'язань за статтею 13 Конвенції залежить, зокрема, від характеру скарг заявника. Однак засіб захисту, що вимагається статтею 13, має бути ефективним як у законі, так і на практиці, зокрема у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (§ 75 рішення ЄСПЛ від 05.05.2005 у справі «Афанасьєв проти України» (заява № 38722/02)).

Велика Палата Верховного Суду у своїх постановах неодноразово зазначала, що перелік способів захисту, визначений у ч. 2 ст.16 Цивільного кодексу України, не є вичерпним. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках (абз. 12 ч. 2 вказаної статті). Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Вимога про захист права чи інтересу має забезпечити їх поновлення, а у разі неможливості поновлення-гарантувати особі отримання відповідного відшкодування (постанови від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц, від 11.09.2019 у справі № 487/10132/14-ц, від 16.06.2020 у справі №145/2047/16-ц, від 15.09.2020 у справі № 469/1044/17).

Велика Палата Верховного Суду також зауважила, що у кожній справі за змістом обґрунтувань позовних вимог, наданих позивачем пояснень тощо суд має встановити, якого саме результату хоче досягнути позивач унаслідок вирішення спору. Суд, зберігаючи об'єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим кодексом (пункт 4 частини п'ятої статті 12 Цивільного процесуального кодексу України). Виконання такого обов'язку пов'язане, зокрема, з тим, що суд має надавати позовним вимогам належну інтерпретацію, а не тлумачити їх лише буквально (див., наприклад, постанови Великої Палати Верховного Суду від 30.06.2021 у справі №9901/172/20 (пункти 1, 80-81, 83), від 01.07.2021 у справі №9901/381/20 (пункти 1, 43-47), від 26.10.2021 у справі №766/20797/18 (пункти 6, 20-26, 101, 102), від 01.02.2022 у справі №750/3192/14 (пункти 4, 26, 47), від 22.09.2022 у справі №462/5368/16-ц (пункти 4, 36), від 04.07.2023 у справі №233/4365/18 (пункт 31)).

За змістом підстав поданого позову у ньому йдеться про порушення прав позивача як учасника та переможця аукціону, що зумовило протиправність прийнятого відповідачем-1 рішення про відмову у підписанні договору суборенди землі за результатами проведення земельних торгів за лотом № 1623 ID LRE001-UA-20241114-18869 з переможцем земельних торгів Фермерським господарством «ГОРЯН» (код ЄДРПОУ: 38262491).

Однак задоволення вимоги про визнання незаконним і скасування відповідного рішення не призведе до поновлення прав позивача як учасника (переможця) аукціону, який визнано таким, що не відбувся.

За змістом ст. 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод право позивача, який визнаний переможцем земельних торгів, на укладення за їх результатами договору суборенди земельної ділянки є майном - матеріальним правомірним очікуванням на настання певних обставин, пов'язаних з набуттям права суборенди майна, якому кореспондує обов'язок відповідача укласти договір суборенди земельної ділянки.

Відповідно до абз. 11 ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України одним із способів захисту прав суб'єктів господарювання та споживачів є установлення, зміна чи припинення господарських правовідносин. Визнання договору укладеним з викладенням його змісту у резолютивній частині судового рішення як один із способів установлення господарських правовідносин є належним способом захисту прав суб'єктів господарювання.

Наказом від 14.110.2024 № 38 «Про проведення земельних торгів у формі електронного аукціону з передачі в суборенду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності» відповідач-1 - Товариство з обмеженою відповідальністю «Державний земельний банк» затвердив проект договору суборенди землі, який мав намір укласти з переможцем земельних торгів.

Якщо на думку позивача порушення його права полягає у протиправних діях відповідача щодо дискваліфікації позивача чи відмови у підписанні договору суборенди, а за наслідками аукціону відповідач зобов'язаний укласти з позивачем договір суборенди земельної ділянки, то належному способу захисту права позивача відповідатиме вимога визнати укладеним договір суборенди земельної ділянки у редакції, що пропонувалася відповідачем учасникам відповідно до умов аукціону (земельних торгів).

На переконання суду, позивач обрав спосіб захисту, який не призведе до ефективного остаточного та повного захисту його порушеного права як учасника та переможця земельних торгів, змістом якого є набуття у користування на умовах суборенди земельної ділянки та спонукатиме позивача знову звертатися за захистом до суду.

Звернення ж до суду з позовом не з метою домогтися відновлення власного порушеного права (та/або інтересу) з метою створити підстави для подальшого звернення з іншим позовом (похідною вимогою) або преюдиційну обставину чи доказ для іншого судового провадження суперечать завданням господарського (цивільного) судочинства, наведеним у ч. 1 ст. 2 ГПК України (ч. 1 ст. 2 Цивільного процесуального кодексу України).

Тобто, суд виснує, що позивач звертаючись до суду з позовом про визнання незаконним та скасування рішення про відмову у підписанні договору суборенди землі за результатами проведення земельних торгів має на меті домогтися не відновлення порушеного права (та/або інтересу) на земельну ділянку, а створює підстави для розгляду іншої (похідної) вимоги щодо стягнення гарантійного внеску, що, на переконання суду, суперечать завданням господарського (цивільного) судочинства.

Обрання ж позивачем неефективного способу захисту своїх прав є самостійною підставою для відмови у позові.

Такі висновки неодноразово наведені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 19.01.2021 у справі №916/1415/19 (пункт 6.21), від 02.02.2021 у справі №925/642/19 (пункт 54), від 06.04.2021 у справі №910/10011/19 (пункт 99), від 22.06.2021 у справі №200/606/18 (пункт 76), від 02.11.2021 у справі №925/1351/19 (пункт 6.56), від 25.01.2022 у справі №143/591/20 (пункт 8.46), від 23.11.2021 у справі №359/3373/16-ц (пункт 155), від 25.01.2022 у справі №143/591/20 (пункт 8.46), від 06.07.2022 у справі №914/2618/16 (пункт 28), від 01.03.2023 у справі №522/22473/15-ц (пункт 127).

Таким чином, оскільки спосіб захисту обраний позивачем не призведе до ефективного остаточного та повного захисту його порушеного права, вимоги позивача про визнання незаконним і скасування рішення про відмову у підписанні договору суборенди землі за результатами проведення земельних торгів, суд визнає необґрунтованими та доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

При цьому, аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судовому рішенні, суд може спиратись на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18 липня 2006 року у справі «Проніна проти України», в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст. 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

У рішенні Європейського суду з прав людини «Серявін та інші проти України» вказано, що усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994).

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що ним надано вичерпну відповідь на всі питання, що входять до предмету доказування у даній справі та виникають при кваліфікації спірних відносин як матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах.

Судом були досліджені всі документи, які надані сторонами по справі, аргументи сторін та надана їм правова оцінка. Решта доводів та заперечень сторін судом до уваги не береться, оскільки не спростовують наведених вище висновків про наявність підстав для відмови в задоволенні позовних вимог.

Здійснюючи розподіл судових витрат за наслідками розгляду справи, суд зазначає, що у відповідності до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 7, 11, 13, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 210, 220, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення суду, у відповідності до ст.241 Господарського процесуального кодексу України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України.

Повне рішення складено 11.08.2025.

Суддя Н.О. Семенчук