Ухвала від 14.08.2025 по справі 912/1736/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

14 серпня 2025 рокуСправа № 912/1736/25

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В., розглянувши матеріали справи № 912/1736/25

за позовом: Фізичної особи-підприємця Денисенко Юлії Валеріївни, АДРЕСА_1

до відповідача: Фізичної особи-підприємця Личман Катерини Володимирівни, АДРЕСА_2

про стягнення 52 000,00 грн

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Фізичної особи-підприємця Денисенко Юлії Валеріївни, яка містить вимоги до Фізичної особи-підприємця Личман Катерини Володимирівни про стягнення заборгованості в сумі 52 000,00 грн, з покладенням на відповідача судових витрат.

Ухвалою суду від 27.06.2025 за поданим позовом відкрито провадження у справі №912/1736/25 за правилами спрощеного позовного провадження. Постановлено розгляд справи здійснювати без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами. Сторонам встановлено строк для подання заяв по суті справи.

04.07.2025 ФОП Личман К.В. подано письмові пояснення у справі, за змістом яких позовні вимоги заперечено.

Суд констатує, що предметом позову у справі є стягнення з відповідача грошових коштів, які були сплачені позивачем за поставку товару, який, як стверджує позивач, після здійсненої оплати поставлено не було.

Натомість відповідачка в письмових поясненнях до суду від 03.07.2025 повідомила про поставку оплаченого товару, надавши, зокрема, видаткову накладну №75 від 20.11.2024 на суму поставки 63 931,00 грн. Також повідомлено про узгоджену з позивачкою поставку 07.07.2025. Посилаючись на викладене, позовні вимоги заперечено.

Суд враховує, що згідно ст. 161, 165 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) заперечення на відзив викладаються у відзиві на позов.

Оскільки за своїм змістом пояснення від 03.07.2025 фактично містять заперечення на позов, суд кваліфікує такі пояснення як відзив.

За загальним правилом, викладеним в ч. 9 ст. 80 ГПК України, копії доказів, що подаються до суду, заздалегідь надсилаються, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо, зокрема, такі докази є у відповідного учасника справи.

Окрім того, ч. 5 ст. 165 ГПК України передбачає обов'язкове надсилання копії відзиву іншим учасникам.

Суд встановив, що пояснення з доказами подано відповідачкою у строк, який встановлено ухвалою суду від 27.06.2025 для подання відзиву, однак без доказів надсилання таких документів позивачці.

З метою забезпечення принципу змагальності процесу та враховуючи, що надана відповідачкою видаткова накладна №75 від 20.11.2024 містить підпис про отримання товару, з огляду на важливість поданих доказів і повідомлених обставин, суд вважає наявними підстави для прийняття судом пояснень відповідачки з доказами та їх врахування під час розгляду справи. Одночасно суд зобов'язує відповідачку надіслати такі документи позивачці, про що надати суду відповідні докази.

Суд у даному випадку також враховує рішення Європейським судом з прав людини у справі № 2-82/09 "Якущенко проти України", де встановлено порушення ст. 6 Конвенції, зокрема через необґрунтоване відхилення важливих доказів, представлених заявником.

Крім того, відповідачка в поясненнях до суду не зазначила про наявність у неї або в іншої особи оригіналів письмових доказів, які додано до пояснень, у зв'язку з чим наявні підстави для витребування відповідних відомостей. Також суд вважає необхідним витребувати від відповідачки оригінали поданих нею доказів в порядку ст. 91 ГПК України.

Суд також зазначає, що за змістом позову повідомлено, що товар не передано в повному обсязі. Однак жодних доказів на підтвердження часткової поставки товару та, відповідно, на підтвердження наведеного розрахунку боргу (оплата за мінусом часткової поставки) до суду не надано.

Частина 2 ст. 164 ГПК України встановлює, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви ВСІ наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

За вказаних обставин наявні підстави для витребування від позивача доказів на підтвердження повідомлених у позові обставин щодо часткової поставки товару (різниця між сплаченою сумою та сумою, яка заявлена до стягнення).

Відповідно до ст. 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку, зокрема, позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

За правилами ст. 15 ГПК України, суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов'язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.

Врахувавши вищевикладене та наявні у справі матеріали і подані пояснення, докази, суд дійшов висновку про необхідність розгляду справи в порядку загального позовного провадження, у зв'язку з потребою витребування від сторін додаткових пояснень з метою дотримання правил процесу та забезпечення виконання завдань господарського судочинства, а також враховуючи характер спору та обсяг і зміст доказів, які необхідно дослідити.

Відповідно до ч. 6 ст. 250 ГПК України якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.

Керуючись ст. ст. 12, 15, 74, 91, 161, 164, 177-183, 232-234, 250 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Здійснювати розгляд справи №912/1736/25 в порядку загального позовного провадження.

2. Призначити у справі підготовче засідання на 28.08.2025 о 12:00 год.

Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Кіровоградської області за адресою: 25006, м. Кропивницький, вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, в залі суд. засідань № 102.

3. Продовжити строк підготовчого провадження на 30 календарних днів.

4. Прийняти додаткові пояснення відповідачки від 03.07.2025 з доказами та враховувати їх під час розгляду справи.

5. Відповідачці у строк до дати підготовчого засідання подати до суду докази надсилання позивачці пояснень від 03.07.2025 з усіма додатками до них.

6. ПОЗИВАЧУ: докази на підтвердження повідомлених у позові обставин щодо часткової поставки товару (різниця між сплаченою сумою та сумою, яка заявлена до стягнення); письмові пояснення з питання фактичного отримання товару за документами, які надає відповідачка та повідомити про стан виконання зобов'язань з поставки товару на дату надання пояснень.

ВІДПОВІДАЧУ: пояснення з питання яким саме чином здійснено поставку оплаченого позивачкою товару та ким конкретно отримано такий товар; зазначити про наявність у відповідачки чи в інших осіб оригіналів письмових доказів, які додано до пояснень; повідомити про стан виконання зобов'язань з поставки товару на дату надання пояснень.

7. Відповідно до ч. 6 ст. 91 ГПК України витребувати у Фізичної особи-підприємця Личман Катерини Володимирівни оригінали доказів, які додано до письмових пояснень від 03.07.2025.

Витребувані оригінали доказів надати для огляду суду в підготовчому засіданні 28.08.2025 о 12:00.

8. Визнати обов'язковою участь позивача і відповідача або їх представників у підготовчому засіданні 28.08.2025 о 12:00, у тому числі в режимі відеоконференції.

9. Роз'яснити сторонам на їх право брати участь в засіданні суду, як безпосередньо в залі засідання суду за місцем знаходження суду, так і в режимі відеоконференції в порядку, визначеному ст. 197 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Копії ухвали надіслати Фізичній особі-підприємцю Денисенко Юлії Валеріївні на адресу: АДРЕСА_1 та до електронного кабінету представника - адвокату Дайнеко І.А. та Фізичній особі-підприємцю Личман Катерині Володимирівні за адресою: АДРЕСА_2 .

Ухвалу підписано 14.08.2025.

Суддя В.В.Тимошевська

Попередній документ
129521462
Наступний документ
129521464
Інформація про рішення:
№ рішення: 129521463
№ справи: 912/1736/25
Дата рішення: 14.08.2025
Дата публікації: 15.08.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Кіровоградської області
Категорія справи: Господарські справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів (крім категорій 201000000-208000000), з них; поставки товарів, робіт, послуг, з них
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Залишено без розгляду (28.08.2025)
Дата надходження: 26.06.2025
Предмет позову: стягнення 52 000,00 грн.
Розклад засідань:
28.08.2025 12:00 Господарський суд Кіровоградської області