Справа № 278/3842/25
06 серпня 2025 року м. Житомир
Суддя Житомирського районного суду Житомирської області Дубовік О. М., розглянувши матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Київ, військовослужбовця призваного під час мобілізації військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП),
20.07.2025 року близько 19:00 годині заступник командира 2 ремонтної роти з психологічної підтримки персоналу військової частини НОМЕР_1 лейтенант за мобілізацією ОСОБА_1 , усвідомлюючи противоправний характер своїх дій, під час виконання службових обов'язків перебував з ознаками наркотичного сп'яніння, в особливий період - в умовах воєнного стану, від огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовився, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 заперечував проти своєї вини; повідомив, що у вказаний день та час не перебував ні у стані алкогольного, ні у стані наркотичного сп'яніння, про що свідчать матеріали справи; наголосив, що вказаний протокол про адміністративне правопорушення складений з порушенням вимог чинного законодавства: складала неуповноважена на це посадова особа; фактична дата складання протоколу 29.07.2025 року, тобто порушений строк складання протоколу про адміністративне правопорушення; підстав для проведення огляду на стан наркотичного та алкогольного сп'яніння - не було, однак від такого огляду не відмовлявся.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до таких висновків.
На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, суду надано: протокол про військове адміністративне правопорушення серії А5137 №7 від 12.07.2025, в якому відповідно зазначено про відмову військовослужбовця від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння, однак відсутні відомості про його перебування з ознаками алкогольного сп'яніння, про які згадують свідки, та на підставі яких його було направлено на огляд з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння; актом про відмову від підписання матеріалів адміністративного правопорушення, висновок результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, зробленого 20.07.2025 року о 20:00 годині; результат огляду на стан алкогольного сп'яніння, проведеного за допомогою приладу «Алконт-М №00290», зробленого 20.07.2025 року о 22:27 годині, яким зафіксовано результат 0 проміле; акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціального технічного засобу від 20.07.2025 №568; письмовими поясненнями свідків, з яких вбачається, що ОСОБА_1 перебував з ознаками алкогольного або наркотичного сп'яніння; письмовими поясненнями ОСОБА_1 та іншими матеріалами справи.
За таких обставин, оцінивши наведені докази, суд вважає вину ОСОБА_2 в інкримінованому адміністративному правопорушенні не доведеною з огляду на наступне.
Відповідно до положень ст. 266-1 КУпАП, огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я.
Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП обставинами, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення є: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Виходячи із вище викладеного, оскільки відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, тому суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 7, 10, 36, 40-1, 130, 247, 251, 256, 266, 268, 277, 278, 280, 283, 284 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На постанову суду протягом 10 днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду через Житомирський районний суд.
Строк звернення до виконання протягом трьох місяців.
Суддя О. М. Дубовік