13 серпня 2025 рокуЛьвівСправа № 300/6170/24 пров. № А/857/15514/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Кузьмича С. М., Мікули О.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2025 року в справі № 300/6170/24 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Віталбуд" до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
суддя в 1-й інстанції - Главач І.А.,
час ухвалення рішення - 04 квітня 2025 року,
місце ухвалення рішення - м.Івано-Франківськ,
дата складання повного тексту рішення - не зазначено,
У серпні 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю "БК Віталбуд" (далі - позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання зареєструвати податкову накладну.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2025 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС в Івано-Франківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 06.06.2024 №111815661/00379948 про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 07.07.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "БК Віталбуд" податкову накладну №11 від 07.07.2023 датою її фактичного подання.
Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосуванням норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове відмову в задоволенні позову.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції не враховано практику, викладену у постанові Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 24.03.2025 року за справою №140/32696/23 , а прийняте рішення суду першої інстанції повністю суперечить висновкам, викладених у згаданій постанові Верховного Суду.
Стверджує, що причиною відмови в реєстрації податкової накладної є ненадання платником податків копій документів, а саме: розрахункових документів за послуги оренди обладнання для виробництва бетонних виробів, сертифікату відповідності на бетонні вироби, документів про придбання інших складників для виробництва бетонних блоків (піска, арматури).
Оскільки, для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній не надано розрахункових документів за послуги оренди обладнання для виробництва бетонних виробів, сертифікату відповідності на бетонні вироби, документів про придбання інших складників для виробництва бетонних блоків (піски, арматури),відповідно до п.9 наказу Мінфіну України № 520 від 12.12.2019 із змінами і доповненнями комісією ГУ ДПС в Івано-Франківській області було прийняте рішення № 11181561/00379948 від 06.06.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Вважаючи прийняте рішення про відмову в реєстрації податкової накладної протиправним, позивач звернувся із вказаним позовом до суду з метою захисту свого порушеного права.
Колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу в порядку письмового провадження відповідно до п.3 ч.1 ст. 311 КАС України.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, згідно інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України, ТОВ "БК Віталбуд" зареєстроване в зазначеному реєстрі 06.11.2003. Видами діяльності позивача є: 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель (основний) 16.10 Лісопильне та стругальне виробництво 23.61 Виготовлення виробів із бетону для будівництва 23.69 Виробництво інших виробів із бетону, гіпсу та цементу 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням 47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах 49.41 Вантажний автомобільний транспорт 52.10 Складське господарство 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна 43.11 Знесення 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у. 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів 41.10 Організація будівництва будівель 43.21 Електромонтажні роботи 43.31 Штукатурні роботи 43.32 Установлення столярних виробів 43.33 Покриття підлоги й облицювання стін 43.34 Малярні роботи та скління 43.39 Інші роботи із завершення будівництва 43.91 Покрівельні роботи 35.11 Виробництво електроенергії 35.14 Торгівля електроенергією.
З матеріалів справи вбачається, що між ТОВ "БК Віталбуд" (надалі - Постачальник) та ТОВ "Герасимів АГРО" (надалі - Покупець) було укладено договір про закупівлю №06/0607 від 06.07.2023 (надалі, також - Договір) (а.с.20, 108-111).
Згідно п.1.1. Договору Постачальник зобов'язується, на замовлення Покупця, на умовах та в строки визначені цим Договором передати у власність Покупцеві Товар, а Покупець зобов'язується оплатити та прийняти належної якості Товар.
Згідно п.1.2. Договору найменування, технічні, кількісні, якісні та інші вимоги до Товару визначені у Специфікації (Додаток 1 до цього Договору).
Згідно п.3.1. Договору загальна вартість товару (ціна Договору) становить сукупність сум вказаних у всіх видаткових накладних, згідно з якими Покупець отримував товар від Покупця протягом усього терміну дїї даного договору та включає податок па додану вартість».
Згідно п.4.1. Договору розрахунки за Товар проводяться Покупцем протягом 1 го банківського дня з дати підписання цього договору.
Згідно п.5.2. Договору завантаження Товару здійснюється силами та засобами продавця.
Згідно п.9.1. Договору цей Договір набирає чинності з моменту його укладання і діє до 31 грудня 2023 року, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами свої зобов'язань за Договором.
06.07.2023 між ТОВ "БК Віталбуд" та ТОВ "Герасимів АГРО", було укладено Додаток №1 (Специфікація), яким визначено найменування та кількість товарів, які підлягають поставці в рамках договору поставки №06/06007 від 06.06.2023, на загальну суму 134 064,00 грн з ПДВ, а саме бетонний блок 190х190х390 мм, у кількості 5700 шт (а.с.22, 112).
07.07.2023 ТОВ "Герасимів АГРО", було здійснено повну оплату за рахунком на загальну суму 134 064,00 грн з ПДВ (призначення платежу: оплата за бетонні блоки згідно рахунку №0011 від 06.07.2023. У сумі 111720,00 грн, ПДВ - 20% 22344,00 грн) (зворотнійбік а.с.22, 113).
На виконання вимог Договору, ТОВ "БК Віталбуд", на користь ТОВ "Герасимів АГРО" було здійснено поставку товару, на загальну суму 134 064,00. з ПДВ, що підтверджується:
видатковою накладною №РН-0011 від 11.07.2023, на поставку "Бетонний блок 190x190x390 мм", у кількості 2850 шт, загальною вартістю 67032,00 грн з ПДВ (а.с.23, 114);
видатковою накладною №РН-0012 від 18.07.2023, на поставку "Бетонний блок 190x190x390 мм", у кількості 2850 шт, загальною вартістю 67032,00 грн з ПДВ (зворотній бік а.с. 23, 115).
07.07.2023, на виконання вимог ст. 187, ст. 201 ПК України ТОВ "БК Віталбуд" було складено та подано на реєстрацію податкову накладну №11 від 07.07.2023, на суму 134 064,00 грн, в тому числі сума ПДВ 22344,00 грн (а.с.11, 91-92).
14.08.2023 Державна податкова служба України надіслала позивачу квитанцію №9204911855 про прийняття і зупинення реєстрації податкової накладної №11 від 07.07.2023, оскільки: відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 07.07.2023 №11 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 6810, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: "D"=2.9473%, "Р"=64476,62. Запропоновано надати пояснення та копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН (а.с.12, 93).
На виконання такої квитанції ТОВ "БК Віталбуд" 23.05.2024 направлено пояснення та документи (у кількості додатків 77 шт) для розблокування податкової накладної №11 від 07.07.2023, реєстрація якої зупинена, зазначені пояснення та долучені документи прийнято до розгляду (зворотній бік а.с.12,94). Позивачем надано документи з придбання товарів та їх подальшу реалізацію: видаткову накладну на придбання сировини №561 від 28.06.2023, загальною вартістю 100 000 грн на придбання у ТОВ "Гарант ЦЕМ" товару "Портландцемент ПЦ ІІ/А-В-500Р-Н насипом", у кількості 28,4 тонн; докази оплати за придбаний товар у ТОВ "Гарант ЦЕМ", загальною вартістю 100 000 грн. (платіжна інструкція №24 від 28.06.2023 та Банківська виписка ТОВ "Бк Віталбуд" за період 28.06.2023); видаткову накладну на придбання сировини №К-00002130 від 26.06.2023, загальною вартістю 4392,00 грн на придбання у ТОВ "Бурдяківський спецкар'єр" товару "Щебінь фр. 0х5 мм", у кількості 24,4 тонн; ТТН №177 від 26.06.2023 (доставка сировини (Щебінь) на склад ТОВ "БК Віталбуд"; видаткову накладну на придбання сировини №К-00002178 від 03.07.2023, загальною вартістю 9036,00 грн на придбання у ТОВ "Бурдяківський спецкар'єр" товару "Щебінь фр. 0х5 мм", у кількості 50,2 тонн; ТТН №189 від 03.07.2023 (доставка сировини (Щебінь) на склад ТОВ "БК Віталбуд"; видаткову накладну на придбання сировини №К-00002285 від 10.07.2023, загальною вартістю 4500,00 грн на придбання у ТОВ "Бурдяківський спецкар'єр" товару "Щебінь фр. 0х5 мм", у кількості 25 тонн; ТТН №191 від 03.07.2023 (доставка сировини (Щебінь) на склад ТОВ "БК Віталбуд"; видаткову накладну на придбання сировини №К-00002354 від 14.07.2023, загальною вартістю 4500,00 грн на придбання у ТОВ "Бурдяківський спецкар'єр" товару "Щебінь фр. 0х5 мм", у кількості 25 тонн; ТТН №192 від 14.07.2023 (доставка сировини (Щебінь) на склад ТОВ "БК Віталбуд"; докази оплати за придбаний товар у ТОВ "Бурдяківський спецкар'єр", загальною вартістю 37800,00 грн (платіжна інструкція №21 від 27.06.2023 та Банківська виписка ТОВ "БК Віталбуд" за період 27.06.2023); договір поставки (реалізація) між ТОВ "БК Віталбуд" (Постачальник) та ТОВ "Герасимів АГРО" №06/0607 від 06.07.2023; додаток №1 (Специфікація) від 06.07.2023 до договору поставки 06/0607 від 06.07.2023, на загальну суму 134 064,00 грн з ПДВ; докази оплати за реалізований товар (Переплата) загальною вартістю 134064,00 грн з ПДВ (Банківська виписка за 07.07.2023); видаткова накладна на реалізацію товару №РН-0011 від 11.07.2023, на поставку "Бетонний блок 190x190x390 мм", у кількості 2850 шт, загальною вартістю 67032,00 грн з ПДВ; ТТН №ВБ006 від 11.07.2023 (поставка товару на склад ТОВ "Герасимів АГРО"); ТТН №ВБ007 від 11.07.2023 (поставка товару на склад ТОВ "Герасимів АГРО"); видаткова накладна на реалізацію товару №РН-0012 від 18.07.2023, на поставку "Бетонний блок 190x190x390 мм", у кількості 2850 шт загальною вартістю 67032.00 грн з ПДВ; ТТН №ВБ008 від 18.07.2023 (поставка товару на склад ТОВ "Герасимів АГРО"); ТТН №ВБ009 від 18.07.2023 (поставка товару на склад ТОВ "Герасимів АГРО"); акт звірки взаєморозрахунків між ТОВ "БК Віталбуд" та ТОВ "Герасимів АГРО").
За наслідками розгляду наданих платником податків пояснень та документів Головного управління ДПС в Івано-Франківській області надіслала ТОВ "БК Віталбуд" повідомлення від 27.05.2024 № 11112762/00379948 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання щодо реєстрації податкових накладних, а саме: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, первинних документів щодо постачання, придбання товарів, документів щодо підтвердження відповідності продукції - сертифікати відповідності, інших документів що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН. У графі "додаткова інформація" зазначено: для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній запропоновано надати інформацію про наявність основних засобів, необхідних для виробництва бетонних блоків, сертифікат відповідності на бетонні вироби, документи про придбання інших складників для виробництва бетонних блоків (а.с.13-14, 95-97).
03.06.2024, на виконання вимог вказаних у повідомлені від 27.05.2024 № 11112762/00379948 ТОВ "БК Віталбуд" направило на адресу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області додаткові пояснення наступного змісту: "Для підтвердження інформації поданої в податковій накладній подаю копії договору по оренді основних засобів, які використовувались для виробництва бетонних блоків, а також протокол випробування. Щодо документів на придбання додаткових складників, то для виробництва даних блоків додаткові складники не використовувались. До додаткових пояснень було долучено: договір №2/05/23 від 23.05.2023 по оренді лінії по виготовленню бетонних виробів БУМ-250); акт прийому передачі обладнання лінії по виготовленню бетонних виробів БУМ-250 від 20.06.2023; акт надання послуг №26 від 28.12.2023 за оренду лінїї БУМ-250; протокол випробувань №5/03 від 04.03.2019, про випробування міцності бетону руйнуючими методами (зворотній бік а.с.15, 98,103-104, 105, 106, 107).
За наслідками розгляду вищенаведеного повідомлення позивача та поданих документів, податковим органом прийнято рішення від 06.06.2024 № №11181561/00379948, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної №11 від 07.07.2023 з мотивів ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено у ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН, платником податку. Додаткова інформація: Для підтвердження інформації, зазначеної у ПН не надано розрахункових документів за послуги оренди обладнання для виробництва бетонних виробів, сертифікату відповідності на бетонні вироби, документів про придбання інших складників для виробництва бетонних блоків (піски, арматури) (а.с.10, 89-90).
14.06.2024, ТОВ "БК Віталбуд" було подано скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, якою було надано пояснення наступного змісту: "…у зв'язку із наданням уточнення інформації щодо розрахункових документів за послуги оренди обладнання для виробництва бетонних виробів (провели розрахунок по акту №26 від 28.12.2023, платіжна інструкція №156 від 07.06.2024, платіжна інструкція №157 від 07.06.2024, платіжна інструкція №158 від 07.06.2024 та акт звірки взаємних розрахунків), також надаємо Сертифікат відповідності на бетонні вироби. Щодо документів на придбання додаткових складників, то для виробництва даних блоків додаткові складники такі як арматура не використовувались, тільки цемент і Щебінь фр. 0x5 мм, а пісок міститься в Щебінь фр. 0x5 мм (для підтвердження сертифікат відповідності), тому й додатково не використовували пісок." (а.с.15, 99).
24.06.2024 рішенням №39113/00379948/2, скаргу ТОВ "БК Віталбуд" від 14.06.2024 реєстраційний номер 9163694004, залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін (зворотній бік а.с.17, 16, 100-101).
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
За правилами абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до абзаців першого та другого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
На виконання означених вимог податкового законодавства позивачем складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну №11 від 07.07.2023 року.
За змістом пункту 201.16 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі -комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначено Порядком № 1165.
Відповідно до абзацу третього пункту 5 Порядку № 1165 податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пункт 7 Порядку № 1165 передбачає, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування (крім податкової накладної/розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність") встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет (пункт 8 Порядку № 1165).
Пункт 10 Порядку № 1165 передбачає, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
За правилами, встановленими пунктом 11 Порядку № 1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року № 520.
Абзац другий пункту 25 Порядку № 1165 встановлює, що комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном (пункт 26 Порядку № 1165).
Пунктом 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, передбачених Додатком 3 до Порядку № 1165, встановлено наступний критерій: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування (зокрема обсягом постачання за операціями з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність"), зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
За встановлених обставин справи, реєстрація поданих податкових накладних була зупинена з підстав відповідності господарської операції пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій і позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Як вбачається з матеріалів справи, у відповідь на пропозицію контролюючого органу, позивач надав додаткові пояснення від 27.05.2024 № 11112762/00379948.
Однак, як свідчить зміст спірного рішення від 06.06.2024 № №11181561/00379948, яким відмовлено у реєстрації податкових накладних, підставою для їх прийняття визначено «ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено Порядком прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (тут і далі - в редакції, чинній станом на час подання платником податків повідомлення про надання пояснень і копій документів та прийняття податковим органом оскаржуваних рішень).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 520 рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пункт 4 Порядку № 520 встановлює, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно із пунктом 5 Порядку № 520 платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Так, 30 вересня 2023 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 14 липня 2023 року № 394 "Про затвердження Змін до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (з урахуванням змін, внесених згідно з наказом Міністерства фінансів України № 428 від 04 серпня 2023 року), яким пункт 9 Порядку № 520 викладено у такій редакції:
"Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку."
Пункт 10 Порядку № 520 з 08 березня 2023 року на підставі наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 "Про затвердження Змін до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригуваняв Єдиному реєстрі податкових накладних" також було викладено у новій редакції, а саме: "Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства".
Відповідно до пункту 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19 також було встановлено форми Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 1) та Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Додаток 2) (в редакції наказу від 14 липня 2023 року № 394).
Верховний Суд вже аналізував застосування положень Порядку № 520 з урахуванням змін, що набрали чинності з 08 березня 2023 року відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 12 січня 2023 року № 19, і у постанові від 24 березня 2025 року у справі № 140/32696/23 дійшов наступних висновків.
З метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та контролюючого органу.
За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку № 520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.
Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:
1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;
2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;
3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.
У випадку направлення платнику податків Повідомлення, такий платник має право подати контролюючому органу додаткові пояснення та копії документів, зазначені у Повідомленні, за результатами розгляду яких комісія регіонального рівня приймає одне з рішень: 1) про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН; 2) про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН. Реалізація такого права має бути здійснена протягом п'яти робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Неподання платником податків додаткових пояснень та копій документів, зазначених у Повідомленні, або їх неповне подання протягом означеного строку має наслідком прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку № 520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі "надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства".
У випадку ж ненадання платником податків у встановлені строки додаткових пояснень і копій документів, встановлених абзацом шостим пункту 9 Порядку № 520, комісія регіонального рівня проставляє відмітку у графі "ненадання / часткове надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку".
У постанові від 24 березня 2025 року у справі № 140/32696/23 Верховний Суд виснував, що якщо за результатами розгляду письмових пояснень та копій документів, наданих платником податків внаслідок отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, комісія регіонального рівня дійде висновку, що таких пояснень і документів недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, вона направляє платнику податків Повідомлення, в якому зазначає конкретний перелік документів та інформації, які слід надати. Протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, платник податків може скористатися правом на подання додаткових пояснень та копій документів згідно із змістом Повідомлення. Якщо платник податків не скористався таким правом, то комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН.
Зміни до Порядку № 520, що набрали чинності з 30 вересня 2023 року, означених підходів не змінили, а фактично стосувались уточнення порядку комунікації між платником податків та податковим органом під час розгляду питання про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
Відтак колегія суддів констатує, що на пропозицію контролюючого органу від 27.05.2024, позивачем подано пояснення від 27.05.2024 з долученими документами для підтвердження господарських операції, відтак доводи апелянта про порушення позивачем Порядку № 520 не підтвердилися.
Вирішуючи спір у цій категорії справ слід враховувати, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Проте здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, згідно інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України, ТОВ "БК Віталбуд" зареєстроване в зазначеному реєстрі 06.11.2003. Видами діяльності позивача є: 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель (основний) 16.10 Лісопильне та стругальне виробництво 23.61 Виготовлення виробів із бетону для будівництва 23.69 Виробництво інших виробів із бетону, гіпсу та цементу 45.20 Технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням 47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах 49.41 Вантажний автомобільний транспорт 52.10 Складське господарство 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна 43.11 Знесення 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у. 45.32 Роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів 41.10 Організація будівництва будівель 43.21 Електромонтажні роботи 43.31 Штукатурні роботи 43.32 Установлення столярних виробів 43.33 Покриття підлоги й облицювання стін 43.34 Малярні роботи та скління 43.39 Інші роботи із завершення будівництва 43.91 Покрівельні роботи 35.11 Виробництво електроенергії 35.14 Торгівля електроенергією.
Як наслідок, за спірною податковою накладною позивач в рамках провадження господарської діяльності здійснено продаж та поставку продукції, які відповідають його зареєстрованому виду економічної діяльності, що відповідає кодам Державного класифікатора продукції та послуг ДК.
В сукупності вказані обставини підтверджують здійснення позивачем діяльності, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а операції, за результатом здійснення яких складена спірна податкова накладна відповідає за кодом згідно Державного класифікатору продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку.
Суд зазначає, що ТОВ "БК Віталбуд" сформовано і подано до контролюючого органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, а саме усі необхідні первинні документи, які були вказані у повідомленні про необхідність надання додаткових пояснень в повному обсязі, шляхом подання пояснень (зокрема, що додаткові складники не використовувались) та надання первинних документів по оренді основних засобів, які використовувались для виробництва бетонних блоків, а також протокол випробування.
Так, позивачем надано документи з придбання товарів та їх подальшу реалізацію: видаткову накладну на придбання сировини №561 від 28.06.2023, загальною вартістю 100 000 грн на придбання у ТОВ "Гарант ЦЕМ" товару "Портландцемент ПЦ ІІ/А-В-500Р-Н насипом", у кількості 28,4 тонн; докази оплати за придбаний товар у ТОВ "Гарант ЦЕМ", загальною вартістю 100 000 грн. (платіжна інструкція №24 від 28.06.2023 та Банківська виписка ТОВ "Бк Віталбуд" за період 28.06.2023); видаткову накладну на придбання сировини №К-00002130 від 26.06.2023, загальною вартістю 4392,00 грн на придбання у ТОВ "Бурдяківський спецкар'єр" товару "Щебінь фр. 0х5 мм", у кількості 24,4 тонн; ТТН №177 від 26.06.2023 (доставка сировини (Щебінь) на склад ТОВ "БК Віталбуд"; видаткову накладну на придбання сировини №К-00002178 від 03.07.2023, загальною вартістю 9036,00 грн на придбання у ТОВ "Бурдяківський спецкар'єр" товару "Щебінь фр. 0х5 мм", у кількості 50,2 тонн; ТТН №189 від 03.07.2023 (доставка сировини (Щебінь) на склад ТОВ "БК Віталбуд"; видаткову накладну на придбання сировини №К-00002285 від 10.07.2023, загальною вартістю 4500,00 грн на придбання у ТОВ "Бурдяківський спецкар'єр" товару "Щебінь фр. 0х5 мм", у кількості 25 тонн; ТТН №191 від 03.07.2023 (доставка сировини (Щебінь) на склад ТОВ "БК Віталбуд"; видаткову накладну на придбання сировини №К-00002354 від 14.07.2023, загальною вартістю 4500,00 грн на придбання у ТОВ "Бурдяківський спецкар'єр" товару "Щебінь фр. 0х5 мм", у кількості 25 тонн; ТТН №192 від 14.07.2023 (доставка сировини (Щебінь) на склад ТОВ "БК Віталбуд"; докази оплати за придбаний товар у ТОВ "Бурдяківський спецкар'єр", загальною вартістю 37800,00 грн (платіжна інструкція №21 від 27.06.2023 та Банківська виписка ТОВ "БК Віталбуд" за період 27.06.2023); договір поставки (реалізація) між ТОВ "БК Віталбуд" (Постачальник) та ТОВ "Герасимів АГРО" №06/0607 від 06.07.2023; додаток №1 (Специфікація) від 06.07.2023 до договору поставки 06/0607 від 06.07.2023, на загальну суму 134 064,00 грн з ПДВ; докази оплати за реалізований товар (Переплата) загальною вартістю 134064,00 грн з ПДВ (Банківська виписка за 07.07.2023); видаткова накладна на реалізацію товару №РН-0011 від 11.07.2023, на поставку "Бетонний блок 190x190x390 мм", у кількості 2850 шт, загальною вартістю 67032,00 грн з ПДВ; ТТН №ВБ006 від 11.07.2023 (поставка товару на склад ТОВ "Герасимів АГРО"); ТТН №ВБ007 від 11.07.2023 (поставка товару на склад ТОВ "Герасимів АГРО"); видаткова накладна на реалізацію товару №РН-0012 від 18.07.2023, на поставку "Бетонний блок 190x190x390 мм", у кількості 2850 шт загальною вартістю 67032.00 грн з ПДВ; ТТН №ВБ008 від 18.07.2023 (поставка товару на склад ТОВ "Герасимів АГРО"); ТТН №ВБ009 від 18.07.2023 (поставка товару на склад ТОВ "Герасимів АГРО"); акт звірки взаєморозрахунків між ТОВ "БК Віталбуд" та ТОВ "Герасимів АГРО").
Таким чином, суд зазначає, що ТОВ "БК Віталбуд" було подано контролюючому органу пояснення та відповідні первинні документи в підтвердження надання послуги, зазначеної в податковій накладній №11 від 07.07.2023 (придбання та транспортування сировини, подальша реалізація готової продукції та її транспортування, здійснення оплати контрагентом тощо).
Для підтвердження інформації поданої в податковій накладній подаю копії договору по оренді основних засобів, які використовувались для виробництва бетонних блоків, а також протокол випробування. Щодо документів на придбання додаткових складників, то для виробництва даних блоків додаткові складники не використовувались. До додаткових пояснень було долучено: договір №2/05/23 від 23.05.2023 по оренді лінії по виготовленню бетонних виробів БУМ-250); акт прийому передачі обладнання лінії по виготовленню бетонних виробів БУМ-250 від 20.06.2023; акт надання послуг №26 від 28.12.2023 за оренду лінїї БУМ-250; протокол випробувань №5/03 від 04.03.2019, про випробування міцності бетону руйнуючими методами (зворотній бік а.с.15, 98,103-104, 105, 106, 107).
При вирішенні питання про реєстрацію ПН/РК адміністративний суд не досліджує зміст господарських правовідносин. Завдання суду полягає у дослідженні документів первинного бухгалтерського обліку в аспекті їх належності для цілей підтвердження реальності господарських операцій. Необхідність підтвердження реальності господарських операцій переслідує публічно-правові цілі - встановлення належності виконання платниками податків визначених законодавством податкових обов'язків.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 23 квітня 2021 року у справі № 140/2456/18, від 29 червня 2023 року у справі № 500/2655/22.
Будь-яких доказів на спростування вищевказаних фактів представник відповідачів суду не надав.
Суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, з яким погоджується колегія суддів, про те, що обсяг наданих документів в повній мірі підтверджував зазначену в податковій накладній інформацію.
Відтак, зважаючи на наявність у позивача передбачених законодавством документів, які підтверджують фінансово-господарські операції між позивачем та контрагентом, а також враховуючи, що достатність їх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної не спростована відповідачами, суд зазначає, що ГУ ДПС в Івано-Франківській області не мало правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної №11 від 07.07.2023.
В зв'язку із вищенаведеним суд дійшов правильного висновку, що оскаржуване рішення Комісії ГУ ДПС від 06.06.2024 № №111815661/00379948 про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН №11 від 07.07.2023 прийняте необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мали значення для його прийняття, непропорційно, тобто без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані рішення (дії), а отже є протиправним та підлягає скасуванню.
Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежуються права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку № 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.
Верховний Суд у постанові від 18 листопада 2021 року у справі № 380/3498/20 дійшов висновку, що чинними нормативно-правовими актами визначено вичерпний перелік обставин, які можуть слугувати підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.
При цьому, як підтверджується змістом пункту 5 Порядку № 520, передбачений цим пунктом перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, не є вичерпним. В залежності від виду господарської операції, за наслідками якої подається податкова накладна для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також відповідних договірних зобов'язань між суб'єктами господарювання, обсяг документів може бути відмінним.
В постанові від 03 листопада 2021 року у справі № 360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної до реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків із зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
Верховний Суд у постанові від 07 грудня 2022 року у справі № 500/2237/20 вказав, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Верховним Судом у постанові від 27 квітня 2023 року в справі № 460/8040/20 висловлено позицію про те, що саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об'єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов'язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.
Таким чином, за наведених вище обставин, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо наявність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення комісії від 06.06.2024 №111815661/00379948 про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 07.07.2023 та зобов'язання зареєструвати останню.
Решта доводів та заперечень учасників справи, висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Враховуючи наведене вище, апеляційну Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст.308,315,316,321,322,325,328,329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2025 року в справі № 300/6170/24 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду лише з підстав, визначених ст. 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А. Р. Курилець
судді С. М. Кузьмич
О. І. Мікула
Повне судове рішення складено 13 серпня 2025 року.