Справа № 755/10878/25
про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду
12 серпня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: судді-доповідача Кузьмишиної О.М., суддів - Вівдиченко Т.Р., Грибан І.О., розглянувши в порядку письмового провадження питання про передачу справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 23.07.2025 року ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 2000 (дві тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день розгляду справи становить 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень із позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 3 (три) роки без конфіскації транспортного засобу.
Не погоджуючись з зазначеною постановою суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та закрити провадження у справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративний суд - це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Отже, належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил територіальної, інстанційної та предметної підсудності.
Нормами Кодексу адміністративного судочинства України передбачено територіальну, інстанційну та предметну юрисдикцію (підсудність справ).
Відповідно до частини 1 статті 23 КАС України апеляційні адміністративні суди переглядають судові рішення місцевих адміністративних судів (місцевих загальних судів як адміністративних судів та окружних адміністративних судів), які знаходяться у межах їхньої територіальної юрисдикції, в апеляційному порядку як суди апеляційної інстанції.
Як вбачається з резолютивної частини постанови Дніпровського районного суду м. Києва від 23 липня 2025 року вона може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду.
Проте, 05 серпня 2025 року до Шостого апеляційного адміністративного суду надійшла апеляційна скарга ОСОБА_1 на постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 23.07.2025 року.
Відповідно до статті 221 КУпАП судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення.
Згідно частини третьої статті 294 КУпАП апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову. Місцевий суд протягом трьох днів надсилає апеляційну скаргу разом із справою у відповідний апеляційний суд.
Таким чином, приймаючи до уваги, що постанова у справі ухвалена Дніпровським районним судом м. Києва, Шостий апеляційний адміністративний суд не є компетентним судом щодо її перегляду в апеляційному порядку.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Керуючись ст.ст. 23, 29, 243, 325, 328 КАС України,
Справу про адміністративне правопорушення № 755/10878/25 за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 23 липня 2025 року - передати на розгляд до Київського апеляційного суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Суддя-доповідач О.М. Кузьмишина
Судді Т.Р. Вівдиченко
І.О. Грибан